5 ciekawostek z historii narciarstwa, o których prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś


17/01/2018

Sezon narciarski w pełni. Dla amatorów białego szaleństwa przygotowaliśmy kilka ciekawostek i faktów o tym zimowym sporcie.
 
Ciekawostki o narciarstwie
 

1. Zwyczaj jeżdżenia na nartach wywodzi się z Azji

To Azja, a nie jak większość z nas sądzi Europa, jest kolebką narciarstwa. Najstarszy znaleziony prototyp nart datuje się na 6000 r. p.n.e.! Pochodzi on z Azji Środkowej, a konkretnie z okolic Bajkału i gór Ałtaj. Do Europy narty trafiły prawdopodobnie za pośrednictwem Lapończyków. Najstarsze źródła o narciarstwie w Europie to malowidła jaskiniowe przedstawiające narciarzy datowane na 3000 – 5000 lat. Można je zobaczyć w jaskini w pobliżu Rødøy w Norwegii. 
 

2. Początkowo narty były używane do przemieszczania się 

Zimą narty pozwalały poruszać się szybciej niż konno, a do tego były tańsze. Pierwsze użycie nart w celach sportowych odnotowano za czasów króla wikingów o imieniu Harald, panującego w latach 1046 – 1066. Organizował on wyścigi i inne konkurencje narciarskie dla dworu i arystokracji.
 

3. Rekord prędkości jazdy na nartach wynosi 251 km/h 

Wszystko zaczęło się od Amerykanina Tommy’iego Todd’a. Był on jednym z pierwszych narciarzy, który przekroczył prędkość 100 km/h. W 1874 roku Tommy pojechał na nartach z prędkością około 140 km/h! Tego rekordu nie pobił żaden narciarz przez następne 50 lat. Natomiast dzisiejszy rekord prędkości na nartach to 251 km/h. 
 

4. Wyciąg krzesełkowy został zainspirowany urządzeniem do rozładunku bananów 

W 1936 roku, w ośrodku narciarskim Sun Valley w Idaho (Stany Zjednoczone) otwarto pierwszy na świecie wyciąg krzesełkowy. Skonstruowany został przez inżyniera James’a Curran’a, który wcześniej zaprojektował urządzenie do rozładunku bananów ze statków. Składało się ono z kabla z dołączonymi hakami. James postanowił przymocować do haków krzesła, które będą transportować narciarzy na szczyt góry. Następnie narciarze będą schodzić z krzesła i zjeżdżać ze stoku, a kabel przetransportuje siedzenie z powrotem na dół dla kolejnego „załadunku”. 
 

5. Pierwszymi wysokogórskimi narciarzami byli zamożni Brytyjczycy 

Pod koniec XIX wieku Brytyjczycy, których stać było na zagraniczne wyjazdy, uwielbiali wędrować latem po Alpach. Jazda na nartach stała się dla nich sposobem na podziwianie tych samych alpejskich wiosek i dolin zimą. Brytyjczycy uwielbiali jeździć szybko, więc zaczęli ścigać się na nartach. Uważa się ich za inicjatorów alpejskich wyścigów narciarskich.
 
Ciekawostki o narciarstwie


Przed Tobą wyjazd w góry? Nie zapomnij o ubezpieczeniu! Wybierz polisę ubezpieczeniową od AXA Assistance, a w ramach obowiązującej promocji otrzymasz 10% rabatu. Kup ubezpieczenie turystyczne teraz i bez obaw ciesz się zagranicznym urlopem.

Kupuję teraz
Życzymy wspaniałych warunków na stoku i jazdy bez urazów!