Jak zaplanować wakacje z dzieckiem?


16/08/2017

Wakacje to czas relaksu, na który bardzo długo czekaliśmy. O czym powinniśmy pamiętać, żeby wypoczynek z dziećmi był udany dla wszystkich? Co zrobić, żeby przywieźć z nich same dobre wspomnienia?
 
Jak zaplanować wakacje z dzieckiem
 
  • Znajdź hotel dostosowany do potrzeb rodzin z dziećmi

Szukając wymarzonej oferty wytypuj obiekty przyjazne rodzinom. Kompleksy wypoczynkowe, aby przyciągnąć rodziny, prześcigają się w przygotowywaniu dodatkowych udogodnień: baseny, aquaparki, animacje i opiekunki do dzieci, sale zabaw, które pomogą urozmaicić czas i doskonale sprawdzą się podczas załamania pogody.

Poświęć chwilę na sprawdzenie położenia wybranego obiektu oraz jego odległości od lotniska, a także zapoznanie się z opiniami innych użytkowników, którzy skorzystali z tej oferty.
 
  • Przygotuj się do podróży

Podróż z dzieckiem to prawdziwe wyzwanie dla wszystkich rodziców, dlatego zaplanuj wcześniej odpowiednie rozrywki, aby była ona miła dla wszystkich jej uczestników. Jest to szczególnie ważne, gdy czeka cię kilkugodzinny przelot samolotem. Dlatego nie zapomnij zabrać ze sobą ulubionej przytulanki, książki, która zajmie uwagę na jakiś czas, czy też gier.
 
  • Nie zapomnij o dokumentach

Nieodzowne w podróży są dokumenty. Dowód lub paszport powinny posiadać również dzieci bez względu na wiek. Zanim zaczniesz pakować walizki sprawdź datę ważności dokumentu, żeby w awaryjnej sytuacji mieć czas na wyrobienie nowego.

Bardzo często przed podróżą rodzice wyrabiają dzieciom paszporty, których koszt wynosi 30 zł dla dziecka do 13 roku życia i 70 zł dla dzieci w wieku 13-18 lat. Jeśli jednak wybieramy się do jednego z krajów Unii Europejskiej wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, którego wyrobienie jest bezpłatne.

Pamiętaj, że dowód osobisty dziecka, które nie ukończyło 13 lat, jest ważny przez 5 lat.
 
  • Uzupełnij apteczkę

Nie zawsze w miejscowościach turystycznych znajdziemy aptekę, tym bardziej otwartą przez całą dobę, dlatego przed urlopem pamiętaj o uzupełnieniu apteczki, która zazwyczaj stanowi pokaźną część bagażu każdego rodzica. Letnie choroby, na które narażone są nasze pociechy to: biegunka, przeziębienie, gorączka, zapalenie ucha, ból gardła.

Pamiętaj też o wodzie utlenionej i plastrach, które przydadzą się przy urazach i otarciach, oraz środkom na ukąszenia owadów.  
 
  • Pomyśl o zdrowiu - EKUZ

Jeśli wyjeżdżasz do jednego z krajów Unii Europejskiej wyrób kartę EKUZ, która zapewni Tobie i Twoim najbliższym opiekę medyczną za granicą na takich samych zasadach, na jakich jest dostępna obywatelom danego kraju. Jednak pamiętaj, że zapewniana przez nią ochrona nie jest wystarczająca dlatego konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, co zaleca sam NFZ. 
 
Jakie są ograniczenia karty? W ramach EKUZ możesz korzystać tylko z tych placówek medycznych, które mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem (odpowiednikiem polskiego NFZ). W części krajów UE ubezpieczeni partycypują w kosztach leczenia, a koszt ten nie jest refundowany. Nie zapewnia ona również pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski.
 
Dowiedz się więcej dlaczego EKUZ to za mało, przeczytaj artykuł.
 
  • Wykup dodatkowe ubezpieczenie turystyczne


Dlaczego to takie ważne? Brak ubezpieczenia turystycznego może Cię kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych, tymczasem ceny polis od AXA Assistance zaczynają się już od kilku złotych dziennie (Europa od 4,15 zł/dzień, Świat od 6,70 zł/dzień). Wykupienie ubezpieczenia turystycznego nie obciąży więc znacząco Twojego urlopowego budżetu, a zapewni tak ważne bezpieczeństwo, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podróżując z rodziną. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym miejscu.

Kupuję teraz
Jeśli jedziesz na wyjazd zorganizowany przez biuro podróży, ubezpieczenie turystyczne w podstawowym zakresie masz w cenie wycieczki. Jednak to zdecydowanie za mało! Dlaczego? Ponieważ touroperatorzy nie chcąc zwiększać ceny wycieczki zazwyczaj zapewniają ochronę w minimalnym wymiarze, co niesie ogromne ryzyko, że otrzymana polisa będzie zupełnie nieadekwatna do kosztów leczenia w kraju, do którego się udajemy i część kosztów będziemy musieli pokryć we własnym zakresie.

Przeczytaj co jeszcze powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym oferowanym w cenie wycieczki.
 
  • Baw się dobrze z całą rodziną!

Pamiętaj, że wszyscy macie wakacje, więc w ramach wyjątku pozwólcie sobie na odrobinę szaleństwa i odejście od niektórych reguł, których przestrzegacie w domu. Deser po obiedzie, dodatkowa bajka w ciągu dnia, wspólne siedzenie do późna – dlaczego nie! Chodzi przecież o to, żeby każdy z Was był zadowolony!