Karta EKUZ a ubezpieczenie turystyczne


07/06/2018

W czołówce najpopularniejszych kierunków turystycznych Polaków na 2018 rok znalazły się między innymi Hiszpania, Grecja i Chorwacja, czyli kraje Unii Europejskiej. Większość z nas wyjeżdżając w tym sezonie na wakacje może mieć więc poczucie, że wyrabiając kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) ma zapewnioną należytą ochronę. Czy na pewno tak jest?
 
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne
Jeżeli uważasz, że w kwestii ubezpieczenia turystycznego wystarczy Ci karta EKUZ, niestety jesteś w błędzie. Bezpłatną kartę EKUZ warto mieć, ale tylko w połączeniu z ubezpieczeniem turystycznym.
 

DLACZEGO EKUZ TO ZA MAŁO?

Dzięki EKUZ obywatel Polski ma prawo do korzystania na terytorium państw UE i w niektórych innych krajach europejskich (zrzeszonych w EFTA), ze świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, co mieszkańcy danego państwa. Oznacza to, że musimy dostosować się do rozwiązań kraju, w którym przebywamy. Zasady te mogą się od siebie znacznie różnić w obrębie całej Unii Europejskiej:
  • DOPŁATY LUB PŁATNOŚĆ GOTÓWKĄ: jeśli ubezpieczeni w danym kraju partycypują w kosztach leczenia, to nas też to obowiązuje. Ponosimy więc koszt, który nie jest refundowany. Jest to praktyka obowiązująca w większości państw UE/EFTA. Na przykład we Francji stosowane są wysokie dopłaty lub należy zapłacić za opiekę lekarską gotówką (np. podczas hospitalizacji czy badania w prywatnej placówce medycznej - typowe dla letnich ośrodków wypoczynkowych i górskich kurortów). W Chorwacji pacjent płaci 20% kosztów wizyty lekarskiej i to samo dotyczy leczenia szpitalnego.
     
  • NIE WSZYSTKIE PLACÓWKI MEDYCZNE: w ramach EKUZ możesz korzystać tylko z tych placówek medycznych, które mają podpisaną umowę z lokalnym ubezpieczycielem (odpowiednikiem polskiego NFZ). Wyobraź sobie, że będąc na wakacjach łamiesz nogę, a najbliższy szpital położony jest wiele kilometrów od miejsca Twojego zakwaterowania. W pobliżu znajduje się placówka medyczna, ale nie ma podpisanej umowy z lokalnym ubezpieczycielem. Aby skorzystać z jej pomocy, musisz zapłacić za usługę z własnej kieszeni.
     
  • BEZ TRANSPORTU MEDYCZNEGO: EKUZ nie zapewnia pokrycia przez NFZ kosztów transportu medycznego do Polski. Prezes NFZ lub dyrektor oddziału wojewódzkiego NFZ może wprawdzie wydać zgodę na pokrycie kosztów transportu do miejsca leczenia lub zamieszkania w kraju (najtańszym środkiem komunikacji możliwym do zastosowania w aktualnym stanie zdrowia), ale tylko w przypadku, gdy przewidywane koszty leczenia za granicą przewyższają koszty transportu i leczenia w kraju. Aby uzyskać zgodę na transport medyczny do Polski, należy złożyć wniosek do właściwego oddziału wojewódzkiego NFZ. Wniosek nie dotyczy transportu osoby zmarłej.

  • INNE OGRANICZENIA: EKUZ nie pokrywa kosztów szkód z tytułu odpowiedzialności cywilnej, utraty dokumentów, opóźnienia lotu czy rezygnacji z podróży. Wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, zapewniamy sobie taką ochronę.  
 
EKUZ a ubezpieczenie turystyczne


EKUZ A KRAJE SPOZA UE/EFTA

Karta EKUZ uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie całej Unii Europejskiej i krajów członkowskich EFTA. Są to następujące kraje:
  • Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.
Korzystanie ze świadczeń na podstawie karty EKUZ na terenie tzw. „państw trzecich” nie jest możliwe, gdyż tego rodzaju państwa nie należą do struktur UE ani EFTA. Należy zatem pamiętać, że wyjeżdżając na wakacje np. do Egiptu, Turcji czy do Albanii należy zaopatrzyć się w komercyjną polisę ubezpieczeniową, na mocy której w razie konieczności pokryte zostaną koszty świadczeń zdrowotnych objętych ubezpieczeniem.
 

NFZ RADZI – KUP DODATKOWE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE

Karta EKUZ umożliwia dostęp do świadczeń zdrowotnych za granicą, ale w ograniczonym zakresie. Dlatego nie w każdej sytuacji taka ochrona jest wystarczająca. Zawarcie polisy ubezpieczeniowej przed wyjazdem za granicę zaleca sam NFZ:

„W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie. W związku z tym nie honorują EKUZ. Ponadto, rzeczowe świadczenia zdrowotne związane z leczeniem skutków wypadków podczas uprawiania sportów, np. zimowych mogą być obciążone wyższymi opłatami, niż rzeczowe świadczenia zdrowotne z tym niezwiązane. Zaleca się wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty opieki zdrowotnej, do której finansowania NFZ nie jest uprawniony, w tym przede wszystkim, tzw. koszty współpłacenia pacjenta.”*
*
Źródło: https://www.ekuz.nfz.gov.pl/wypoczynek/wyjezdzam-do/hiszpania


KUP TERAZ I CZUJ SIĘ BEZPIECZNIE

Wykupienie ubezpieczenia turystycznego nie obciąży znacząco Twojego urlopowego budżetu (stawki za polisę chroniącą Cię na terenie Europy zaczynają się od 4,58 zł/dzień), a zapewni ochronę i realną pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku. Co więcej, cały proces zakupu nie zajmie Ci dłużej, niż 5 minut.

Kup ubezpieczenie turystyczne od AXA Assistance teraz, a w ramach aktualnej promocji otrzymasz 10% rabatu!

 
Kupuję teraz
 
Nie wiesz co wybrać? Pomożemy Ci! Na wszystkie pytania dotyczące zakupu polisy turystycznej odpowiedzą pracownicy naszej infolinii +48 22 529 84 44, czynnej od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 20:00. Możesz też wysłać do nas wiadomość pocztą elektroniczną na adres kontakt@axa-assistance.pl, na którą jak najszybciej odpowiemy.
Share this article: