Dekalog turysty


25/04/2017

Wraz ze zbliżającym się sezonem wakacyjnym pamiętaj o kilku żelaznych zasadach, których przestrzeganie pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas wymarzonego urlopu.
 
Dekalog turysty
Popaść w kłopoty podczas zagranicznego wyjazdu jest łatwiej, niż nam się wydaje. Ich rozwiązywanie jest z kolei bardzo trudne. Wyobraź sobie, że będąc za granicą gubisz torebkę i w jednej chwili tracisz dowód tożsamości, karty płatnicze i prawo jazdy.

Zabezpieczenie dokumentów przed podróżą to jednak nie wszystko, co możesz zrobić, aby dobrze przygotować się do wyjazdu. Jakie jeszcze środki ostrożności możesz podjąć?
 

#1 Zabezpiecz swoją tożsamość

Zabierz na wyjazd dwa dokumenty tożsamości – dowód i paszport. Przechowuj je w różnych miejscach. W przypadku kradzieży lub utraty jednego z nich, będziesz miał w zanadrzu drugi. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z powrotem do kraju i konieczności wyrabiania dokumentu zastępczego.
 

#2 Zadbaj o swoje finanse

Jeśli zabierasz ze sobą zapas gotówki, nie trzymaj jej w jednym miejscu. W przypadku kradzieży portfela docenisz ten manewr i strata nie będzie aż tak bolesna.
 

#3 Wszystko jest dla ludzi, ale w umiarze

Dla wielu z nas wakacje to czas bez limitów, również tych alkoholowych. Pamiętaj jednak, że pijani turyści to szczególnie popularny cel dla złodziei. Ciesz się czasem bez zobowiązań, ale w umiarze.
 

#4 We dwoje (albo w piątkę) będzie Ci raźniej

Planując wyjazd pomyśl o zaufanym towarzystwie. Rozwiązywanie problemów łatwiej wychodzi parami. Optymalna liczba uczestników udanego wyjazdu mieści się w przedziale 2-5 osób.
 

#5 Sejfy hotelowe nie muszą stać puste

Mając przy sobie większy zapas gotówki, dwa dokumenty tożsamości lub inne kosztowne przedmioty, pamiętaj, że sejf to obecnie standardowe wyposażenie większości hoteli. Skorzystaj z niego i zabezpiecz swoje kosztowności.
 

#6 Woda z kranu dobra do mycia, nie do picia

Nawet jeśli w miejscu zamieszkania jesteś przyzwyczajony do spożywania wody z kranu, stan rurociągów w miejscu zagranicznego wyjazdu niekoniecznie musi spełniać wysokie standardy. Aby uniknąć problemów żołądkowych, podczas wakacji nie pij wody z kranu. Co więcej, jeśli masz wątpliwości co do jej jakości, myj zęby wodą z butelki.
 

#7 Chwal się, ale po fakcie

To zrozumiałe, że lubisz chwalić się przed znajomymi swoimi podróżami. Pamiętaj jednak, aby robić to ostrożnie. Każdego roku firmy ubezpieczeniowe odnotowują wiele przypadków włamań do mieszkań dokonanych podczas wyjazdów na wakacje. Proponujemy chwalić się zdjęciami na Facebooku już po powrocie z urlopu.
 

#8 Zarejestruj się

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, za pomocą serwisu „Odyseusz” umożliwia obywatelom polskim zgłaszanie podróży zagranicznych przez Internet. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z Tobą kontakt, udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną.
 

#9 Odpowiedzialnie korzystaj ze słońca

To niedopuszczalne, aby ze słonecznego urlopu wrócić bez pięknej opalenizny. Niestety oparzenia słoneczne nie należą do przyjemnych. Przebywając dużo na słońcu pamiętaj o odpowiednim nawadnianiu (2-4 lity dziennie) oraz o kremie z wysokim filtrem!
 

#10 Daj sobie pomóc

I kup przed wyjazdem ubezpieczenie turystyczne. Dzięki temu żadna sytuacja kryzysowa nie będzie Ci straszna. Będziesz miał do dyspozycji grupę specjalistów, którzy pomogą Ci w razie niespodziewanych problemów o każdej porze dnia i nocy. Kupując ubezpieczenie turystyczne od AXA Assistance, w ramach aktualnej kampanii promocyjnej dostaniesz 10% zniżki.
 

Życzymy udanego urlopu!