Egzotyczne wakacje zimą – gdzie nie jechać


22/11/2017

Planując egzotyczne wakacje zimą sprawdź, których kierunków lepiej unikać.
 
Gdzie nie jechać na wakacje
Do tej pory nie mieliście możliwości wyjazdu na urlop, albo planujecie w najbliższym czasie kolejny wyjazd? Aby nie zmarnować sobie wczasów i nie narażać się i swoich najbliższych na niepotrzebne ryzyko, przed podjęciem decyzji o kierunku wyprawy warto sprawdzić, które z nich zaliczane są do niebezpiecznych. Wiele z tych destynacji, pomimo ostrzeżeń kierowanych przez MSZ, cieszy się dużym zainteresowaniem Polaków.
 

Kraje, których wg Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP powinniśmy unikać:

 

Etiopia

Mimo że stan wyjątkowy został zniesiony w sierpniu 2017 r. na terenie całego kraju możliwe są protesty i zamieszki, akty wandalizmu i kradzieży, których celem mogą być również obcokrajowcy i obiekty hotelowe, w których przebywają oraz pojazdy osobowe. Ponadto utrzymują się napięcia społeczne a także zagrożenie ze strony organizacji terrorystycznych.
Na całym obszarze Etiopii należy zachować szczególną ostrożność, a podczas podróży nie należy zbaczać z głównych szlaków komunikacyjnych.  
 

Filipiny

Jest to kraj o podwyższonym ryzyku w związku z zagrożeniem terrorystycznym oraz trwającymi walkami pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami z ugrupowań islamskich. Pomimo wszczętych przez lokalne władze działań, mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ośrodkach turystycznych, działalność ugrupowań terrorystycznych może objąć obszary uważane dotąd za bezpieczne. Istnieje podwyższone ryzyko porwania cudzoziemców w nadmorskich kurortach. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w szczególności ostrzega przed podróżami do południowej części Filipin, zwłaszcza w rejon wyspy Mindanao oraz na archipelag Sulu, a także zachowanie szczególnej ostrożności podczas podróży na wyspy Cebu oraz Bohol.  
 

Korea Północna

O ile nie jest to konieczne, odradza się podróżowanie do tego kraju z powodu panujących tam napięć o charakterze politycznym i militarnym. Ich wzrost odczuwalny jest w związku z północnokoreańskimi testami rakiet balistycznych i prób jądrowych, trudnymi do przewidzenia incydentami w strefie zdemilitaryzowanej a także w okresie świąt państwowych obchodzonych w Korei Północnej.
W przypadku nagłego pogorszenia sytuacji, którego prawdopodobieństwo jest wysokie, udzielenie pomocy konsularnej obywatelom RP może zostać znacznie ograniczone.  
 

Kuba

Ze względu na skutki huraganu Irma w najbliższym czasie powinniśmy zrezygnować z podróży na Kubę. Sytuacja w wielu regionach cały czas jest trudna, a zniszczona czy też uszkodzona infrastruktura nie wszędzie jeszcze została naprawiona. Występują przerwy w zasilaniu elektrycznym, dostawie wody, częściowo nie działa komunikacja telefoniczna (w tym GSM). Pojawiają się kłopoty z zaopatrzeniem w artykuły pierwszej potrzeby oraz paliwo.
Najtrudniejsze warunki panują na wybrzeżu i wyspach w prowincjach środkowo-wschodniej części kraju. Większość hoteli znajdujących się na wyspach Cayo Santa María, Cayo Coco, Cayo Guillermo oraz w Varadero została poważnie uszkodzona.  
 

Tunezja

W związku z zagrożeniem terrorystycznym w Tunezji trwa stan wyjątkowy, którego początek miał miejsce po fali zamachów w 2015 r. Obserwuje się wysoki poziom niepokojów społecznych skutkujących m.in. manifestacjami i blokowaniem dróg krajowych, co w efekcie może doprowadzać do starć ze służbami porządkowymi, w szczególności w zachodniej i południowej części Tunezji.
Od lipca 2017 r. obszary produkcyjne oraz tereny sąsiadujące z ww. infrastrukturą zostały ogłoszone terenami zmilitaryzowanymi do czasu ustąpienia zagrożenia blokadami i strajkami okupacyjnymi. Prawo wstępu do ww. obszarów posiadają tylko osoby upoważnione.  
 

Wenezuela

W związku z napiętą sytuacją polityczną w całym kraju, a w szczególności w Caracas, dochodzić może do demonstracji i niepokojów społecznych. Zauważa się w ostatnim czasie wzrost przestępczości, ograniczenia w zaopatrzeniu w produkty pierwszej potrzeby oraz leki. Utrudniony jest również transport lądowy oraz lotniczy. Część międzynarodowych przewoźników, w związku z zaistniałą sytuacją, zmniejsza ilość połączeń z Wenezuelą, w związku z czym realizowane loty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.  
 

Zambia

Ogłoszony w niej został stan zagrożenia, a sytuacja bezpieczeństwa może ulegać pogorszeniu. Możemy tam się spotkać z wprowadzeniem godziny policyjnej, blokady niektórych dróg oraz ograniczeń w przemieszczaniu się wewnątrz kraju. W ostatnim czasie odnotowano tam ataki wandalizmu i podpalenia, demonstracje i zamieszki uliczne. Należy mieć na uwadze wzrost napięcia politycznego wywołanego wystąpieniami przeciwników urzędującego prezydenta Zambii.
 
Są to przykładowe kraje przed którymi ostrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Lista ta nie jest pełna, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wejść na stronę Ministerstwa i zapoznać się z aktualnymi komunikatami dotyczącymi ostrzeżeń dla podróżujących. Źródło: http://www.msz.gov.pl/pl/
 
Gdzie nie jechać na wakacje
Nie oznacza to, że mamy teraz zacząć obawiać się podróży. Wręcz przeciwnie. Przed nami sezon zimowy, tak bardzo wyczekiwany przez wszystkich miłośników białego szaleństwa, gór i stoków. Z kolei wielbiciele słońca i piaszczystych plaż również nie powinni mieć większego problemu ze znalezieniem idealnego miejsca na ucieczkę przed mrozami. Gdy u nas pada śnieg, a zmrok zapada szybko, w Tajlandii jest pełnia sezonu letniego. Azja kusi nas słońcem, a przez to, że jest to ogromny kontynent znajdziemy tam idealne miejsce na dłuższy wypoczynek o każdej porze roku.
 

Przeczytaj też: Azja zimą


Bez względu na to czy planujesz lenistwo na plaży czy szusowanie po stokach, pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym z zakresem ochrony dostosowanym do rodzaju planowanej aktywności. Kup ubezpieczenie od AXA Assistance i ciesz się spokojnym urlopem. Zrób to teraz, a w ramach obowiązującej promocji otrzymasz aż 10% rabatu!
 
Kupuję teraz