8 najlepszych ośrodków narciarskich w Czechach


Czechy to kierunek często wybierany przez wielbicieli zimowych sportów. Ten kraj oferuje doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa! W Czechach można znaleźć wiele ośrodków, które spodobają się zarówno początkującym narciarzom, jak i tym doświadczonym. Jakie są zalety zimowego urlopu w tym kraju? Które ośrodki narciarskie w Czechach są najlepsze? Jaki jest koszt wyjazdu? Dlaczego warto postawić na ubezpieczenie turystyczne na narty? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Zalety wyjazdu na narty do Czech

Czechy są dobrze przygotowane, aby spełnić wymagania początkujących i zaawansowanych narciarzy. To stosunkowo niewielki kraj, ale mający świetne warunki do sportów zimowych. Ośrodki narciarskie oferują wiele atrakcji, a widoki zapierają dech w piersiach.

Jakie są główne plusy zimowego urlopu w Czechach?

  • Przystępne ceny – w porównaniu do alpejskich kurortów ceny czeskich ośrodków narciarskich wypadają naprawdę atrakcyjnie (nawet w sezonie!). Koszt zakwaterowania, wyżywienia, wypożyczenia sprzętu i skipassów (nazwa karty identyfikacyjnej narciarza i jednocześnie karnetu umożliwiającego korzystanie z urządzeń w ośrodku narciarskim) jest przystępny i nie zrujnuje domowego budżetu. Dlatego Czechy są świetnym kierunkiem nawet dla dużych rodzin, które chcą aktywnie spędzić zimowy urlop.

  • Rozbudowana infrastruktura – w czeskich ośrodkach narciarskich można znaleźć nowoczesne wyciągi, systemy naśnieżania, świetne restauracje oraz wiele hoteli, pensjonatów i schronisk. To wszystko składa się na naprawdę komfortowy pobyt. U naszych południowych sąsiadów każdy znajdzie odpowiednią opcję zakwaterowania.

  • Trasy narciarskie dla początkujących i zaawansowanych – w Czechach można znaleźć trasy narciarskie, które nadają się dla użytkowników na każdym poziomie zaawansowania. Chcesz wybrać się na rodzinne wakacje i nauczyć dzieci jazdy na nartach? Wybierz łatwe i szerokie stoki. Jesteś wytrawnym narciarzem i szukasz wyzwań? W Czechach znajdziesz też bardziej strome trasy, z których powinni korzystać tylko doświadczeni narciarze. Każdy znajdzie coś dla siebie!

  • Blisko granicy z Polską – do Czech jest naprawdę blisko. Dotyczy to przede wszystkim osób mieszkających w południowej części Polski. Podróż do wybranego ośrodka narciarskiego jest stosunkowo krótka (maksymalnie kilka godzin samochodem) i nie narazi Cię na wysokie koszty. Oznacza to, że możesz zaoszczędzić i czas, i pieniądze, które musiałbyś poświęcić na dłuższą podróż do Włoch lub Austrii. Tak bliska odległość sprawia, że Czechy są świetnym kierunkiem na spontaniczne i nieplanowane wcześniej wyjazdy, np. na długi weekend.

  • Nauka jazdy na nartach  – czeskie ośrodki narciarskie oferują dodatkową opcję nauki dla dzieci i początkujących narciarzy, np. wydzielając specjalne strefy do nauki. Wszystko jest tak przygotowane, aby można było cieszyć się z tego zimowego sportu w jak najlepszej atmosferze.

  • Dodatkowe atrakcje – wiele ośrodków znajduje się blisko atrakcyjnych miejscowości turystycznych, do których warto się wybrać po dniu spędzonym na stoku. Potrzebujesz chwili relaksu? Możesz odwiedzić baseny termalne albo SPA. Stoki narciarskie to dla Ciebie za mało? Można tu znaleźć ciekawe trasy do pieszych wędrówek i narciarstwa biegowego oraz trasy dla snowboardzistów.

Boisz się, że w czasie wyjazdu możesz mieć wypadek lub zachorujesz? Sprawdź ofertę ubezpieczenia turystycznego!

Najlepsze ośrodki narciarskie w Czechach

Czechy mają szeroki wybór ośrodków narciarskich, a każdy z nich oferuje inne atrakcje. Poniżej znajdziesz 8 najpopularniejszych stoków narciarskich, które zadowolą zarówno najbardziej wymagającego narciarza, jak i osoby wybierające się na rodzinne wakacje.

Dzięki tej wiedzy bez problemu zdecydujesz, gdzie wybrać się zimowy urlop. Inne miejsce będzie odpowiadać rodzinie z dziećmi, a inne parze wybierającej się na romantyczny wypad. Ważną kwestią jest też dostępność łatwych i zaawansowanych tras. Doświadczeni narciarze będą się nudzić na zbyt prostych odcinkach. Za to początkujący mogą zrobić sobie krzywdę na zbyt trudnych trasach albo zniechęcić się do nauki jazdy na nartach.

Zobacz także: Stoki narciarskie w Szwajcarii

Černá Hora – Janské Lázně

Černá Hora to jedno z najpopularniejszych miejsc, do których warto wybrać się na narty. Ośrodek znajduje się w czeskich Karkonoszach, więc nie zabraknie tam pięknych widoków oraz świetnych warunków do jeżdżenia. Jeżeli chodzi o same trasy, to Černá Hora zadowoli zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Łączna długość tras wynosi 17,5 km, a najdłuższa z nich ma ponad 3 km.

Aby dostać się na szczyt, możesz skorzystać z nowoczesnego systemu wyciągów. Wystarczy zaledwie kilka minut i już możesz przygotowywać się do zjazdu w dół. Aktywny dzień warto zakończyć w pobliskim uzdrowisku Janské Lázně. Znajdują się tam baseny termalne, w których można się zrelaksować po dniu spędzonym na stoku.

Harrachov – Čertova Hora 

Nadal pozostajemy w Karkonoszach, ale teraz przenosimy się do Harrachova zlokalizowanego na Čertovej Horze. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych ośrodków w Czechach. Powodem tego są nie tylko świetne warunki dla narciarzy, ale przede wszystkim fakt, że znajduje się tu jedna z największych skoczni w Europie. Każdy, kto śledzi na bieżąco skoki narciarskie, na pewno kojarzy nazwę Harrachov.

Ośrodek oferuje trasy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Również snowboardziści znajdą tutaj dla siebie specjalnie wydzielone strefy. Harrachov to też dobre miejsce dla wielbicieli tras biegowych. Odpoczywając od zimowych sportów, można wybrać się na zwiedzanie muzeum szkła albo zrobić sobie spacer i obejrzeć wszystkie skocznie narciarskie.

Ještěd – Liberec

Ještěd to ośrodek położony niedaleko Liberca, gdzie można znaleźć aż 9 km tras narciarskich, nowoczesne wyciągi i trasy do freeride'u. Główną atrakcją jest góra Ještěd, na której znajduje się widoczna z daleka charakterystyczna wieża telewizyjna.
Plusem tego ośrodka jest bliska odległość od Liberca, w którym można skorzystać z atrakcji dużego miasta. W wolnej chwili warto wybrać się do aquaparku, planetarium lub Centrum Nauki i Techniki iQLANDIA.

Lipno

Ośrodek narciarski położony nad jeziorem Lipno spodoba się szczególnie rodzinom z dziećmi. Wiele atrakcji zostało tutaj dostosowanych do najmłodszych. Trasy są raczej łatwe, a stoki szerokie i łagodne, więc poradzą sobie z nimi nawet początkujący narciarze. Piękne jezioro stanowi atrakcję zarówno latem, jak i zimą.

Lipno to dobry wybór, gdy po raz pierwszy zabierasz dzieci na narty. Znajdziesz tutaj wiele szkółek narciarskich, w których Twoja pociecha może nauczyć się podstaw jazdy na nartach. Dodatkowo w pobliżu znajdują się liczne atrakcje, takie jak lodowisko, aquapark, parki linowe oraz trasy rowerowe, które zimą zamieniają się w trasy biegowe.

Pec pod Sněžkou 

U podnóża najwyższego szczytu Czech, Śnieżki, jest położony jeden z najstarszych i najbardziej znanych ośrodków narciarskich w tym kraju. Pec pod Sněžkou oferuje trasy o różnym stopniu trudności – jest ich naprawdę dużo, więc nie ma tu miejsca na nudę. Największym wyzwaniem i atrakcją w jednym jest oczywiście możliwość zjazdu z samej Śnieżki.

Pec pod Sněžkou to świetne miejsce dla zaawansowanych narciarzy i dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z tym zimowym sportem. W wolnym czasie można wybrać się na spacer na Śnieżkę lub skorzystać z licznych tras do narciarstwa biegowego. Czas spędzony w okolicznych uzdrowiskach będzie idealnym sposobem na regenerację po dniu na stoku.

Rokytnice nad Jizerou 

Czym Rokytnice nad Jizerou wyróżniają się spośród innych ośrodków narciarskich? To miejsce, gdzie możesz skorzystać z wyjątkowo długich tras zjazdowych. Najdłuższa z nich ma ponad 3,2 km! W Czechach jest naprawdę niewiele podobnych tras. Rokytnice nad Jizerou spodobają się rodzinom z dziećmi, bo panują tam odpowiednie warunki do nauki jazdy na nartach. Dodatkowo ten ośrodek to doskonałe miejsce na freeride oraz jazdę na snowboardzie.

Rokytnice nad Jizerou są położone w zachodniej części Karkonoszy, gdzie można podziwiać naprawdę piękne widoki. Najbliższe okolice będą idealne na piesze wędrówki. Eksploracja górskich szlaków to jeszcze jedna opcja aktywnego spędzania wolnego czasu.

Skiareál Klínovec

Ten ośrodek narciarski jest zlokalizowany na granicy z Niemcami i jest jednym z największych. Znajdziesz tutaj ponad 30 km tras narciarskich z licznymi nowoczesnymi wyciągami. To doskonałe miejsce dla zaawansowanych narciarzy, którzy szukają wyzwań. Dzięki bliskiemu położeniu Niemiec możesz skorzystać z tras po obu stronach granicy.

Czy osoby początkujące nie mają po co przyjeżdżać do Klínovca? To nieprawda! Ten ośrodek ma również łatwiejsze trasy, na których można stawiać pierwsze kroki na nartach. To miejsce będzie dobrym wyborem, jeśli masz w swojej ekipie osoby zaawansowane i takie, które nigdy nie jeździły. Każdy będzie zadowolony.

Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn)

Szpindlerowy Młyn to najbardziej znany ośrodek narciarski w Czechach, porównywany często do alpejskich kurortów. Położony malowniczo w samym sercu Karkonoszy, oferuje ponad 25 km tras zjazdowych dla zaawansowanych i początkujących. To miejsce zadowoli zarówno wymagających narciarzy, jak i tych, którzy się dopiero uczą.

Ośrodek jest wyjątkowo popularny wśród snowboardzistów, a to za sprawą rozbudowanego snowparku. Po aktywnym spędzeniu czasu na ośnieżonych stokach warto wybrać się wieczorem do któregoś z klubów, barów lub restauracji.

Jaki jest koszt wyjazdu na narty z Polski do Czech?

Czechy są atrakcyjnym kierunkiem dla Polaków. Ceny zakwaterowania, wyżywienia i atrakcji nie zrujnują rodzinnego budżetu. Całkowity koszt wyjazdu zależy oczywiście od liczby osób, standardu hotelu, terminu wyjazdu (w sezonie zawsze jest drożej) i cen w wybranym ośrodku.

  • Transport – Czechy nie są zbyt dalekim celem podróży. Do wybranego miejsca można dotrzeć samochodem, pociągiem lub autobusem. Jeżeli mieszkasz w południowej Polsce i chcesz wybrać się ze swoją drugą połówką do Czech, to paliwo w dwie strony nie powinno kosztować więcej niż 400 zł.

  • Hotel – cena pokoju dla 2 osób w popularnych ośrodkach może kosztować od 200 zł do 400 zł za jedną noc. Planujesz budżetową wyprawę lub standard pokoju nie ma dla Ciebie znaczenia? Sprawdź ceny w pensjonatach, prywatnych kwaterach lub schroniskach młodzieżowych. Koszt noclegu w takich miejscach może być sporo niższy.

  • Wyżywienie – restauracje w Czechach nie są drogie. Obiad w restauracji kosztuje od 30 zł do 50 zł. Możesz też postawić na samodzielne przygotowywanie posiłków albo tańsze bufety samoobsługowe. Tym sposobem zaoszczędzisz sporo na wyżywieniu.

  • Jazda na nartach – koszt skipassów to zwykle 100–200 zł (w zależności od ośrodka). W wielu miejscach spotkasz się ze zniżkami dla dzieci, studentów lub seniorów. Warto wypatrywać promocji!

Jakie ubezpieczenie na narty wybrać na wyjazd do Czech?

Wyjazd na narty niesie za sobą spore ryzyko kontuzji. Podczas uprawiania tego rodzaju sportu nietrudno o upadek, szczególnie jeżeli jesteś osobą początkującą. Dlatego ubezpieczenie narciarskie czy pakiet ubezpieczeń na narty to kluczowy element przygotowań do wyjazdu, zarówno w kraju, jak i za granicę.

Wybierając polisę, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Przede wszystkim – do jakiej kwoty pokrywane są koszty leczenia i transportu medycznego. Polisa powinna zawierać też ubezpieczenie OC. Narciarstwo to sport kontaktowy, a zderzenia na stoku nie są rzadkością. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni w sytuacji, gdy narciarz spowoduje wypadek, a osoba poszkodowana będzie domagać się odszkodowania. Inne ważne opcje to ubezpieczenie bagażu i sprzętu, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) oraz rozszerzenie polisy o ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka.

Decydując się na polisę turystyczną AXA Partners, masz pewność, że będzie ona dopasowana do Twoich potrzeb. Do wyboru masz 3 pakiety: Zdobywca, Podróżnik i Urlopowicz. Zdobywca zapewnia najwyższą ochronę, z pokryciem kosztów leczenia i assistance do 40 mln zł. Obejmuje również ubezpieczenie usług assistance, od następstw nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialność cywilną, a także ochronę bagażu i pozostawionego mienia. Pakiet Podróżnik zapewnia pokrycie kosztów leczenia do 600 tys. zł i nie obejmuje ubezpieczenia mienia. Urlopowicz oferuje pokrycie kosztów leczenia do 200 tys. zł, a dodatkowe opcje to assistance oraz ochrona na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. 

Dowiedz się więcej o ubezpieczeniu turystycznym na narty

Kupując polisę turystyczną w AXA, możesz zdecydować się na dodatkowy Pakiet Narty. To opcja dla osób, które wybrały wariant Podróżnik lub Zdobywca. Pakiet zawiera:

  • dodatkowe ubezpieczenie sprzętu sportowego, np. w przypadku uszkodzenia lub kradzieży,

  • odszkodowanie za zamknięcie tras zjazdowych (225 zł dziennie, maksymalnie 1350 zł),

  • odszkodowanie za wypożyczenie zastępczego sprzętu narciarskiego (270 zł dziennie, maksymalnie 1600 zł),

  • zwrot kosztów karnetu narciarskiego do maksymalnej kwoty 1200 zł.

Z takim pakietem możesz bez stresu wybrać się na narty i żadna sytuacja Cię nie zaskoczy!
 

Share this article: