Ile kosztuje leczenie za granicą?


Czy wiesz, że pobyt w szpitalu za granicą bez ubezpieczenia może narazić Cię na wysokie koszty? Jest tak nawet wówczas, gdy posiadasz kartę EKUZ. Z artykułu dowiesz się, jakie są koszty leczenia w Grecji, Chorwacji czy Egipcie i w jakich sytuacjach warto zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne.

Koszty leczenia ambulatoryjnego i pobytu w szpitalu za granicąWypadek samochodowy, złamana noga w wyniku potknięcia, ostra niestrawność po zjedzeniu nieświeżego mięsa w restauracji – tego typu sytuacje mogą przydarzyć się każdemu, kto wybrał się w zagraniczną podróż. Są one w stanie zmienić wymarzony urlop w kosztowny koszmar, który wymaga załatwienia wielu formalności i pokrycia dużych wydatków związanych z leczeniem. 

Wybierając się poza granice Polski, trzeba mieć świadomość tego, że w każdej chwili może dojść do niebezpiecznego zdarzenia. Na przykład w trakcie sezonu zimowego, podczas jazdy na nartach czy na snowboardzie, istnieje ryzyko upadku, który może skutkować różnymi urazami. W takim przypadku koszty leczenia za granicą są spore i wynoszą orientacyjnie: 
 
 • w Szwajcarii – nawet do 17 000 euro, jeśli doszło do kontuzji ręki i wystąpił ból w kolanie, 
 • w Czechach – ponad 2 000 euro w odniesieniu do urazu nogi, 
 • na Słowacji – 1 300 – 1 700 euro w przypadku uszkodzenia ręki czy nogi, 
 • we Włoszech – około 22 000 euro przy kontuzji kolana, 
 • w Austrii – do 17 000 euro w sytuacji, gdy zdiagnozowano złamanie jedenastego kręgu piersiowego. 
Także we Francji pobyt w szpitalu za granicą bez ubezpieczenia wiąże się z dużymi wydatkami. Jeśli doszło do złamania żeber, sumaryczne koszty mogą wynieść nawet 11 000 euro. Obejmują one nie tylko leczenie szpitalne i lekarstwa, ale również przewóz do placówki medycznej i transport do kraju. 

Koszty mogą jeszcze wzrosnąć, jeśli wypadek zdarzy się w kraju leżącym poza Europą. Na przykład w Meksyku za operację złamanej kostki należy zapłacić aż 98 000 dolarów. To ogromna kwota, jednak nie zawsze musisz ponosić taki koszt po skorzystaniu z pomocy medycznej za granicą – wystarczy, że wybierzesz dobre ubezpieczenie turystyczne z wysoką sumą ubezpieczenia KL. 

Sprawdź, czym jest ubezpieczenie KL 

Mężczyzna bandażuje nogę kobiecie w czasie wycieczki w góry
 

Najwyższe koszty leczenia w Unii Europejskiej i krajach Morza Śródziemnego 

Wśród popularnych kierunków turystycznych, jakie są wybierane przez Polaków, znajduje się Turcja. Jeśli podczas pobytu w tym kraju będziesz wymagał pomocy lekarskiej, wydatki z tym związane będą spore. Wynoszą one w przypadku: 
 
 • bólu pleców – 1 400 euro
 • skręcenia kończyny dolnej – 1 350 euro, 
 • anemii i zmęczenia – 800 euro. 
Dodatkowo trzeba płacić za transport medyczny. W przypadku noszy koszt wynosi 13 000 euro, a przewozu karetką powietrzną aż 17 000 euro

Także koszty leczenia w Grecji są wysokie. Transport medyczny na noszach to wydatek rzędu 10 000 euro, a jeśli wykorzystywany jest helikopter, suma ta wzrasta do 25 000 euro. Świadczenia medyczne w przypadku zapalenia krtani wiążą się z kwotą 570 euro, a zatrucia pokarmowego – 920 euro. 

Na Cyprze za operację wynikającą ze złamania ręki zapłacisz 19 000 euro. Sporo kosztuje leczenie zapalenia migdałków (500 euro) czy zatrucia pokarmowego (1 700 euro). Transport medyczny na noszach to koszt rzędu 10 000 euro. W przypadku przewozu helikopterem suma ta to aż 25 000 euro. 

Jeśli chodzi o koszty leczenia w Egipcie, trzeba stwierdzić, że również są one duże. Przykładowo wynoszą one: 
 
 • 3 550 euro w przypadku złamania nosa, 
 • 1 300 euro, jeśli wystąpiło zatrucie pokarmowe, 
 • 586 euro, gdy zdiagnozowano zapalanie ucha. 
Dodatkowo w wielu sytuacjach trzeba zapłacić za transport. Jeśli wykorzystano nosze, koszt to 14 000 euro, ale w przypadku użycia helikoptera suma ta zwiększa się o 6 000 euro. 
 

Najwyższe koszty leczenia na świecie 

Także poza Unią Europejską i krajami znajdującymi się w basenie Morza Śródziemnego trzeba ponosić wysokie koszty leczenia. Jeśli przebywasz w Stanach Zjednoczonych, należy liczyć się z wydatkami rzędu: 
 
 • około 3 000 dolarów za pobyt w izbie przyjęć, 
 • prawie 3 000 dolarów, gdy potrzebna jest intensywna terapia, 
 • ponad 1 200 dolarów za wykonanie rentgena klatki piersiowej – w przypadku tomografii komputerowej koszt to około 4 300 dolarów, 
 • 900 dolarów za transport medyczny do 3 mil. 
Wykonanie w USA operacji, gdy w wyniku upadku ze schodów złamiesz rękę, to wydatek na poziomie 150 000 dolarów. Pomoc w przypadku omdlenia kosztuje nawet 17 000 dolarów, a problemów z oddychaniem u dziecka – ponad 80 000 dolarów. 

Pobyt w szpitalu za granicą bez ubezpieczenia jest bardzo kosztowny również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trzeba tam zapłacić: 
 
 • 35 000 dolarów za transport karetką powietrzną, 
 • 4 400 euro za hospitalizację w związku z biegunką, 
 • 1 500 euro w sytuacji udzielenia pomocy w wyniku złamania nogi. 
W Meksyku, jeśli dotknie Cię zatrucie pokarmowe, koszt leczenia może wynieść 1 100 dolarów. W przypadku gorączki i kataru u dziecka wydatek na pomoc medyczną to 900 dolarów. Jeśli potrzebny jest transport helikopterem, trzeba zapłacić aż 45 000 dolarów

Koszty leczenia za granicą są znaczne także w Dominikanie. Pomoc w przypadku oparzenia słonecznego i odwodnienia to wydatek rzędu 4 000 dolarów. Nieco więcej, około 4 300 dolarów, trzeba zapłacić za postępowanie w przypadku zatrucia pokarmowego. Transport karetką medyczną kosztuje 45 000 dolarów. 

Infografika najwyższe koszty leczenia na świecie
Infografika: Najwyższe koszty leczenia na świecie podczas wakacji. Źródło i opracowanie własne

Jak uniknąć takich kosztów i zabezpieczyć się przed różnymi ewentualnościami? Najlepiej kupić ubezpieczenie turystyczne AXA, które gwarantuje pomoc w załatwieniu formalności oraz pokrycie kosztów leczenia w wielu sytuacjach, w tym w wyniku nagłego zachorowania i nieszczęśliwego wypadku. To niezbędne uzupełnienie ochrony, jaką daje karta EKUZ. 
 

Jaką ochronę gwarantuje EKUZ? 

Kartę EKUZ możesz wyrobić w jednej z placówek NFZ lub przez Internet. Zapewnia ona bezpłatną pomoc lekarską realizowaną przez publiczne szpitale czy przychodnie. W ramach EKUZ możesz korzystać z opieki medycznej na takich samych zasadach, jak obywatele kraju, w którym przebywasz. 

Karta EKUZ nie obejmuje usług medycznych: 
 
 • realizowanych poza obszarem Unii Europejskiej, EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu) oraz Wielkiej Brytanii
 • oferowanych w ramach funkcjonowania placówek prywatnych, 
 • nierefundowanych w danym kraju – w wielu państwach, jak na przykład w Chorwacji, Hiszpanii czy we Włoszech, nawet podstawowe świadczenia, w tym wizyty u lekarza pierwszego kontaktu czy stomatologa, są tylko częściowo refundowane. 
Z EKUZ nie otrzyma się środków również wówczas, gdy wykonano akcję ratowniczą w górach albo zrealizowano transport medyczny do Polski
 

W jakich sytuacjach Polacy najczęściej korzystają z ubezpieczenia? 

Ubezpieczenie turystyczne, które pokrywa koszty leczenia za granicą, jest zwykle wykorzystywane w sytuacji nagłego zachorowania. Może to być przykładowo: 
 
 • zawał serca, 
 • zatrucie pokarmowe, 
 • zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, 
 • udar mózgu. 
Z polisy można skorzystać także wtedy, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Chodzi o urazy odniesione wskutek wypadków komunikacyjnych czy jazdy nartach, takie jak: 
 
 • złamania rąk, 
 • zwichnięcia kończyn dolnych, 
 • skręcenia stawu kolanowego. 
Nierzadko stosowane jest również ubezpieczenie od sportów ekstremalnych, które jest związane z aktywnym wypoczynkiem w górach czy nad morzem. 

Kobieta ze złamaną ręką trzyma deskę snowboardową

Wybierasz się w góry? Zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne? Sprawdź, jakie ubezpieczenie wybrać 

Jeśli lubisz uprawiać wspinaczkę górską, jazdę na nartach czy na snowboardzie poza wyznaczonymi trasami albo trekking powyżej 3 500 m n.p.m., warto zdecydować się na ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka. Przyda się ono także wówczas, gdy interesuje Cię kitesurfing, kolarstwo górskie bądź nurkowanie. Polisa pokrywa koszty leczenia za granicą wówczas, gdy dojdzie do urazów w trakcie uprawiania takich dyscyplin. 

Infografika: koszty leczenia po wypadku na stoku narciarskim w Europie Infografika: Koszty leczenia po wypadku na stoku podczas ferii w Europie. Źródło i opracowanie własne.

Decydując się na ubezpieczenie turystyczne, zwróć uwagę na
 
 • sumę ubezpieczenia – powinna ona być dopasowana do kosztów leczenia w miejscu wypoczynku, 
 • wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – dotyczą one na przykład leczenia chorób przewlekłych i zaburzeń psychicznych czy przypadków rażącego niedbalstwa ubezpieczonego. 
W przypadku, gdy chcesz nabyć ubezpieczenie sportowe, przydatna jest tabela sportów wysokiego ryzyka. Znajdziesz w niej podział na dyscypliny zwykłe oraz te, które niosą ze sobą szczególne ryzyko odniesienia kontuzji. Taka tabela ułatwi wybór dopasowanej do Twoich potrzeb polisy. 
 
Share this article: