Zaplanowanie długiego wakacyjnego urlopu to dla wszystkich oczywista rzecz. Jednak wiele osób zapomina o długich weekendach! Wykorzystując dni ustawowo wolne od pracy, można zapewnić sobie kilka mniejszych, ale wciąż całkiem długich urlopów. Jest też szansa na prawie tygodniowy okres wypoczynku przy wzięciu tylko dwóch dni wolnych. Zobacz, jak wypadają święta w 2025 roku, i dlaczego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie podróży, które zapewni spokojny wypoczynek podczas długich weekendów.
Dni ustawowo wolne od pracy w 2025 roku
Każdego roku w Polsce obowiązuje kilka dni wolnych od pracy. W 2025 roku jest ich aż 13! Warto wiedzieć wcześniej, kiedy wypadają te święta. Można wtedy zaplanować długie weekendy, wykorzystując tylko kilka dni ze swojego urlopu.
Styczeń
1 stycznia, czyli Nowy Rok, to pierwszy dzień wolny od pracy. W 2025 roku wypada on w środę. To jednak nie koniec wolnego w styczniu: 6 stycznia obchodzimy święto Trzech Króli, które wypada w poniedziałek.
Kwiecień
Kolejne wolne dni są w kwietniu. W 2025 roku Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny wypadają 20 i 21 kwietnia.
Maj
Każdy kojarzy maj z dwoma dniami wolnymi nazywanymi majówką: 1 maja świętujemy Międzynarodowe Święto Pracy, a 3 maja święto Konstytucji 3 Maja. W 2025 roku te dni wypadają w czwartek i sobotę. Nie ma się co jednak martwić o sobotni wolny dzień. Za każde święto przypadające w sobotę pracownikowi należy się dzień wolny.
Czerwiec
W czerwcu wypadają dwa święta: 8 czerwca obchodzimy Zielone Świątki, a 19 czerwca Boże Ciało. Niestety Zielone Świątki wypadają w 2025 roku w niedzielę, a za ten dzień nie ma dodatkowego wolnego (tak jak w przypadku soboty). Boże Ciało jest jak zawsze w czwartek.
Sierpień
Kolejnego wolnego możesz spodziewać się w sierpniu. 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. W 2025 roku ten dzień wypada w piątek.
Listopad
1 listopada obchodzimy Wszystkich Świętych. W 2025 roku ten dzień wypada w sobotę, co oznacza, że pracownik ma prawo do dodatkowego dnia urlopu. Kolejne święto to 11 listopada, czyli Narodowe Święto Niepodległości (wypada we wtorek).
Grudzień
Grudniowe święta to zawsze 25 i 26 grudnia, czyli pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia. W 2025 roku te dni wypadają w czwartek i piątek.
Kiedy wypadają długie weekendy w 2025 roku?
Wiedząc już, jak w 2025 roku wypadają dni ustawowo wolne od pracy, można zaplanować dłuższe weekendy. A okazji do odpoczynku nie zabraknie!
Styczeń
6 stycznia (Święto Trzech Króli) przypada w poniedziałek, co daje od razu długi weekend. Jednak to nie koniec możliwości! Biorąc 2 dni urlopu (2 i 3 stycznia), można mieć aż 6 dni wolnego (od 1 do 6 stycznia), a to już świetna okazja na dłuższy, zimowy wyjazd.
Maj
W 2025 roku można zaplanować trochę dłuższą majówkę. Co prawda 3 maja wypada w sobotę, ale biorąc wolny piątek (2 maja), można mieć aż 4 dni urlopu! W maju robi się już coraz cieplej, więc na te 4 dni można zaplanować jakiś ciekawy wyjazd.
Czerwiec
W czerwcu też można mieć 4-dniowy weekend. Boże Ciało zawsze wypada w czwartek, więc wystarczy wziąć wolne 20 czerwca (w piątek). To może być pierwszy wyjazd w nadchodzącym sezonie wakacyjnym.
Sierpień
15 sierpnia wypada w piątek, co daje od razu długi weekend. Te 3 dni warto spędzić w jakimś przyjemnym miejscu w kraju lub za granicą, ciesząc się słoneczną pogodą.
Listopad
1 listopada przypada w sobotę, co nie daje możliwości przedłużenia weekendu. Jednak pamiętaj, że za sobotę przysługuje Ci dzień urlopu, który możesz wykorzystać do przedłużenia innego weekendu. 11 listopada to wtorek, więc wystarczy wziąć tylko 1 dzień wolny w poniedziałek (10 listopada), aby mieć 4-dniowy weekend.
Grudzień
W 2025 roku Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia) wypada w czwartek i piątek, co od razu daje 4-dniowy weekend. Warto jednak pomyśleć o wzięciu 3 dni urlopu przed świętami lub po nich. Wolne 22, 23 i 24 grudnia pozwolą na spokojnie przygotować się do Wigilii i świąt Bożego Narodzenia. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na 29, 30 i 31 grudnia, to możesz zaplanować świąteczno-noworoczny wyjazd, np. w góry lub do jakiegoś ciepłego kraju.
Jak najlepiej wykorzystać dni wolne w 2025 roku?
Wolne dni to świetna okazja na zrobienie sobie małych wakacji. Niezależnie, czy wolisz słoneczną pogodę, czy raczej zimowe klimaty, zawsze znajdziesz coś dla siebie! Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na spędzenie długich weekendów w Polsce i za granicą.
-
Styczeń – bardzo częstym kierunkiem podróży w tym czasie są góry. Możesz postawić na wycieczkę zagraniczną i odwiedzić Alpy albo wybrać się do Skandynawii. Wolisz ciepłą pogodę? Dobrym pomysłem na bardzo długi weekend będą Wyspy Kanaryjskie.
-
Kwiecień – chcesz nietypowo spędzić Wielkanoc? Wiosna to idealny czas na podziwianie kwitnącej przyrody, np. w Toskanii lub Amsterdamie.
-
Maj – majówka to świetny moment, żeby wybrać się w turystyczne miejsca jeszcze przed sezonem. Jeżeli chcesz pozostać w Polsce, to dobrym wyborem będą Mazury albo Morze Bałtyckie. Jeżeli chodzi o zagraniczne wyprawy, to można postawić np. na Grecję lub Chorwację.
-
Czerwiec – co robić w długi czerwcowy weekend? Można zaplanować wyprawę po tatrzańskich szlakach, wybrać się na zwiedzanie do Włoch albo odpocząć na portugalskich plażach. W tym czasie możliwości jest całe mnóstwo!
-
Sierpień – chcesz spędzić spokojny czas blisko natury? Idealnym miejscem dla Ciebie będą Bieszczady. Marzy Ci się zagraniczna wycieczka? Pomyśl o Hiszpanii, w której w tym czasie odbywa się wiele festiwali.
-
Listopad – jesienna pogoda może wprawić w zły nastrój. Na szczęście w tym czasie w wielu ciepłych krajach panują idealne temperatury do zwiedzania, np. w Egipcie albo Maroku. Listopad to też świetna pora na odwiedzenie Islandii i obserwacje zorzy polarnej.
-
Grudzień – w tym zimowym czasie warto wybrać się w miejsca, gdzie zachwycają świąteczne jarmarki i pięknie udekorowane miasta. Dobrym wyborem będzie Praga, Wiedeń czy Budapeszt.
Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na wyjeździe?
Urlop to czas wypoczynku i relaksu. Nie po to planujesz wymarzone wakacje, aby martwić się o nieszczęśliwe wypadki, zgubiony bagaż czy choroby. Dlatego przed wyjazdem sprawdź ofertę ubezpieczenia podróżnego.
Polisa turystyczna AXA Partners pomoże w opłaceniu ratownictwa medycznego, transportu medycznego oraz kosztów leczenia, które za granicą potrafią być bardzo wysokie. Usługa assistance gwarantuje niezbędną pomoc przez całą dobę. Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zachoruje albo będzie miał wypadek, w AXA Partners zapewnimy niezbędne wsparcie. Pokierujemy do certyfikowanych lekarzy i szpitali, możesz porozmawiać z lekarzem w języku polskim, a w razie potrzeby zorganizujemy bezpieczny transport powrotny do domu. W zależności od potrzeb AXA Partners oferuje różne pakiety ubezpieczenia turystycznego. To Ty decydujesz, do jakiej kwoty zostaną Ci zwrócone koszty leczenia. Możesz też postawić na dodatkowe usługi, np. ubezpieczenie bagażu czy ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków.
Sprawdź ofertę ubezpieczenia podróżnego
Dlaczego warto wykupić również ubezpieczenie rezygnacji z podróży?
Niespodziewana zmiana planów może zakłócić zaplanowaną podróż. Nieszczęśliwy wypadek, śmierć bliskiej osoby, a nawet tak przyziemne rzeczy jak reakcja alergiczna na szczepienia, rozbite auto czy stwierdzenie ciąży. To i wiele innych powodów może sprawić, że wcześniej opłacone wakacje trzeba będzie odwołać.
W takiej sytuacji pomoże ubezpieczenie rezygnacji z podróży. Jak działa taka polisa? Wybierając ofertę AXA, możesz liczyć na 100% zwrotu kosztów odwołania udziału w imprezie turystycznej, rezygnacji z biletu lotniczego lub odwołania zarezerwowanych noclegów.
Do wyboru masz pakiety Comfort i Premium. W tym pierwszym możesz zrezygnować z już opłaconych wakacji z 14 powodów. Premium daje możliwość odwołania urlopu aż z 26 powodów!
Sprawdź ofertę ubezpieczenia rezygnacji z podróży