Jakie wybrać ubezpieczenie samochodu na wakacje? Na co zwracać uwagę?


Nie pozwól, by awaria na drodze pokrzyżowała Twój urlop! Planując wakacyjny wyjazd samochodem, w pierwszej kolejności zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie, które zapewni Ci bezpieczeństwo na trasie. W artykule dowiesz się, jakie wybrać ubezpieczenie samochodu na wakacje, jak przygotować się do trasy i na co zwrócić uwagę, wybierając assistance krótkoterminowe. 

Czy assistance dla samochodu na wyjazd za granicę jest konieczne? 


Przed wyruszeniem w podróż samochodową za granicę wielu kierowców słusznie zastanawia się, czy assistance samochodu na okres podróży jest konieczne. Odpowiedź na to pytanie zależy jednak od kierunku podróży. 

Z obowiązkową polisą OC możesz podróżować po krajach Unii Europejskiej bez konieczności wykupu dodatkowego ubezpieczenia. Pamiętaj jednak, że polisa OC to podstawowe ubezpieczenie, które może nie obejmować różnych awaryjnych sytuacji, takich jak między innymi: awaria pojazdu, kradzież auta, brak paliwa. 

Jeśli chcesz uniknąć nieprzewidzianych kosztów w podróży, rozważ zakup dodatkowego ubezpieczenia assistance. Zyskasz dzięki temu wsparcie na drodze i dostęp do szeregu usług w sytuacjach awaryjnych, których nie obejmuje standardowa polisa OC. 

W ofercie AXA Partners znajdziesz ubezpieczenie assistance krótkoterminowe. Moto assistance oferuje szeroki zakres wsparcia dla podróżujących samochodem – zarówno w Polsce, jak i Europie. Dzięki moto assistance uzyskasz niezbędną pomoc na drodze

Sprawdź dlaczego wybrać assistance krótkoterminowe w naszym artykule na blogu 

Możesz wybrać spośród trzech dostępnych wariantów ubezpieczenia moto assistance Polska i Europa: 
 
 • Standard – oferta przygotowana z myślą o krótkich wyjazdach do krajów ościennych. 
 • Komfort – wariant przeznaczony osobom wybierającym się na spokojne zwiedzanie Europy. 
 • Premium 1000 – rozwiązanie dla długich wypraw, które zapewnia kompleksową ochronę. 

Pamiętaj, że koszt ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Do takich czynników zalicza się między innymi czas trwania wyjazdu i obszar geograficzny, na którym planujesz podróż. 

Koszt dodatkowego ubezpieczenia to jednak często niewielka suma w porównaniu do potencjalnych kosztów awaryjnych sytuacji. Przed wyjazdem skorzystaj z kalkulatora dostępnego na stronie ubezpieczyciela. Dzięki temu poznasz od razu koszt ubezpieczenia moto assistance na wybrany przez Ciebie okres. 

Sprawdź moto assistance i kalkulator ubezpieczenia 

Wybierając moto assistance, zyskujesz spokój i pewność, że uzyskasz profesjonalną pomoc w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń drogowych podczas urlopu. 
 

Gdzie obowiązuje standardowe OC samochodu? 


Standardowe ubezpieczenie OC samochodu obowiązuje w krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, które nie są członkami UE. 

Mowa o krajach, takich jak: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. 

Oznacza to, że aby podróżować samochodem do tych krajów, nie musisz zakupić dodatkowych polis – wystarczy Twoja standardowa polisa OC. 

Jeśli jednak planujesz wyjazd do innych krajów Europy i niektórych krajów turystycznych poza kontynentem, będziesz potrzebował Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia Komunikacyjnego, który zwany jest także Zieloną Kartą

Zielona Karta to międzynarodowy dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC samochodu. Wymagają go kraje, takie jak: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. 

Przed wyjazdem upewnij się, czy Twój docelowy kraj podróży wymaga od Ciebie posiadania tego dokumentu. 

Podróż samochodem krętą asfaltową drogą w lesie 

Co sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem za granicę? 


Bezpieczna podróż to wypadkowa wielu czynników. Na niektóre z nich nie masz wpływu, jednak o większość możesz zadbać jeszcze przed podróżą! 

Nie zajmie Ci to dużo czasu, a zyskasz pewność, że przygotowałeś się odpowiednio do wyprawy. 

Zanim wybierzesz się w podróż: 
 
 • upewnij się, że Twoje dokumenty samochodowe nie straciły ważności, 
 • zapakuj do samochodu wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelki odblaskowe (dla wszystkich pasażerów), 
 • sprawdź stan techniczny Twojego pojazdu – samodzielnie lub w profesjonalnym warsztacie, 
 • uzupełnij płyny eksploatacyjne (olej silnikowy, płyn chłodzący, płyn hamulcowy i płyn do spryskiwaczy), 
 • sprawdź ciśnienie w oponach i w razie potrzeby dostosuj je do zalecanych wartości. 
 

Dlaczego warto dodatkowo ubezpieczyć samochód na wakacje? 


Niezależnie od tego, jak dobrze przygotujesz się do podróży samochodem, niestety nigdy nie masz pewności, czy nie spotka Cię sytuacja awaryjna na drodze. 

Konieczność holowania pojazdu, naprawa samochodu czy wymiana uszkodzonych opon mogą nie tylko przerwać Twój urlop, ale też znacząco uszczuplić Twój budżet. 

Aby uniknąć dodatkowych kosztów i stresu, warto rozważyć zakup dodatkowego ubezpieczenia assistance samochodu na wakacje, które zapewni Ci ochronę finansową w razie nieprzewidzianych zdarzeń w trakcie podróży. 

Moto assistance dostępne w ofercie AXA Partners może obejmować usługi, takie jak: 
 
 • naprawa pojazdu w miejscu zdarzenia, 
 • holowanie pojazdu – nawet do 1000 km w pakiecie Premium 1000, 
 • transport ubezpieczonego, 
 • wymiana koła na zapasowe lub naprawa ogumienia na drodze, 
 • wynajem i dostarczenie samochodu zastępczego, 
 • dowóz paliwa, gdy zabraknie Ci go w trakcie podróży 
 • zakwaterowanie na czas naprawy. 

Warto zapewnić sobie dodatkowe ubezpieczenie assistance samochodu na wakacje, aby cieszyć się spokojną podróżą, mając pewność, że w razie awarii otrzymasz kompleksową pomoc. To pozwoli Ci szybko i sprawnie rozwiązać wszelkie problemy na drodze. 
 

Na co zwracać uwagę, wykupując assistance krótkoterminowe na wyjazd? 


Zanim wykupisz assistance krótkoterminowe, określ podstawowe kwestie, takie jak: długość wyjazdu, docelowy kraj oraz marka, model i rok produkcji samochodu, którym będziesz się poruszał. Między innymi te czynniki będą miały znaczenie przy wyborze odpowiedniego wariantu ubezpieczenia. 

Następnie określ usługi, które chcesz posiadać w swoim wariancie polisy. W ofercie moto assistance są to usługi: 
 
 • naprawy na miejscu zdarzenia, 
 • holowania pojazdu, 
 • postoju pojazdu na parkingu, 
 • transportu ubezpieczonego, 
 • zakwaterowania ubezpieczonego, 
 • dostarczenia samochodu zastępczego, 
 • wymiany kół, 
 • pomocy w przypadku braku paliwa, 
 • pomocy tłumacza. 

Na stronie AXA Partners możesz sprawdzić wycenę Twojego wariantu ubezpieczenia. 

Polisa moto assistance od AXA Partners to kompleksowe ubezpieczenie, które gwarantuje Ci otrzymanie wsparcia na drodze na terenie Europy – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki niemu możesz cieszyć się spokojną podróżą za granicę, z pełnym komfortem i bezpieczeństwem. 
Share this article: