Sri Lanka bez wizy od października 2024


Sri Lanka jest częstym wyborem podróżników szukających egzotyki, malowniczych krajobrazów i bogatej kultury Azji Południowej. Ta wyspa jest idealna dla miłośników przyrody i historii. Według zapowiedzi, od 1 października 2024 roku miała zostać wprowadzona możliwość odwiedzenia tego kraju bez ubiegania się o wizę. Czy takie rozwiązanie jednak funkcjonuje i czy do wjazdu na Sri Lankę nadal potrzebna jest wiza? Jakie są ogólne zasady pobytu na terenie tego państwa? Jak przygotować się do podróży? W jakich innych krajach Azji trzeba mieć wizę? Tego dowiesz się z naszego artykułu. 

Sri Lanka bez wizy – czy to możliwe? Przydatne informacje 

1 października 2024 roku miał wejść w życie program pozwalający obywatelom 35 krajów przekraczać granicę Sri Lanki bez wizy. Miał obowiązywać przez sześć miesięcy, do 31 marca 2025 roku. Podróżujący mieli otrzymywać 30-dniowy bezpłatny dokument. Wśród wybranych państw znalazła się Polska. Program miał na celu zwiększyć liczbę turystów i poprawić sytuację gospodarczą w kraju, która znacznie się pogorszyła w wyniku między innymi pandemii. 

Niestety, realizacja programu nie rozpoczęła się, gdyż parlament nie zatwierdził projektu bezwizowego wjazdu na obszar kraju. Oznacza to, że aby udać się na Sri Lankę, nadal trzeba wyrobić dokument ETA. 

Jeśli najbliższy urlop zamierzasz spędzić w Sri Lance, to poznaj najważniejsze informacje o tym kraju. Dzięki temu nic nieprzyjemnego nie zaskoczy cię podczas odpoczynku. 

  • Pogoda – tropikalny klimat wpływa na wysoką temperaturę przez cały rok (nawet powyżej 30°C). Między grudniem a marcem trwa najlepszy okres na podróż do Sri Lanki. Pogoda dopisuje przez cały rok, ale w tych miesiącach występuje dużo mniej opadów. Dzięki temu zwiedzanie, aktywny odpoczynek i relaks na plaży nie są zakłócane ulewnym deszczem.

  • Podróżowanie po Sri Lance – po kraju można przemieszczać się autobusami i pociągami (to najwygodniejszy sposób). Wypożyczenie samochodu daje dużą swobodę. Niestety lokalni mieszkańcy mają nietypowy sposób jazdy, z którym osoba z zagranicy może sobie nie poradzić.

  • Regionalne przysmaki – na wakacjach w tym kraju warto spróbować: grillowane owoce morza, naleśniki z mleka kokosowego (hopperów) oraz mięsa i ryby pod różnymi postaciami. 

  • Szczepienia – osoby podróżujące z Polski do Sri Lanki nie są zobowiązane do szczepień ochronnych. Zaleca się jednak przyjęcie szczepionek przeciw: tężcowi, polio, błonicy, japońskiemu zapaleniu mózgu, krztuścowi (DTaP), wściekliźnie, durowi brzusznemu, żółtej febrze oraz WZW A i B. Sri Lanka znajduje się w zupełnie innej strefie klimatycznej i system odpornościowy przeciętnego Europejczyka może nie zwalczyć tamtejszych chorób. 

  • Opieka zdrowotna – dostęp do opieki medycznej jest o wiele łatwiejszy w większych miastach oraz placówkach prywatnych. Jednak taka prywatna wizyta u lekarza jest droga. Osobom z Europy może też nie odpowiadać standard usług, szczególnie jeśli trafią do publicznego szpitala. Właśnie dlatego tak wiele mówi się o tym, żeby przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie turystyczne – w razie choroby lub wypadku jest niezastąpione. 


Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź nasz poradnik o Sri lance. 

Jakie dokumenty są potrzebne przy wjeździe? 

Aby przekroczyć granicę Sri Lanki, należy mieć przy sobie paszport ważny przez co najmniej sześć kolejnych miesięcy (termin jest liczony od daty wjazdu do kraju), bilet powrotny oraz potwierdzenie rezerwacji hotelu lub innego noclegu. Nadal obowiązuje również wymóg posiadania dokumentu ETA, czyli lankijskiej wizy. Jest ona ważna przez 30 dni. Można ją wyrobić elektronicznie, na stronie: https://www.eta.gov.lk. Warto to zrobić na co najmniej kilka dni przed planowaną podróżą, najlepiej na tydzień przed wylotem. Wiza kosztuje 50 dolarów, przy czym dla dzieci poniżej 12. roku życia jest bezpłatna. 

Jakie są zasady pobytu na Sri lance? 

Przebywając w obcym kraju, należy respektować zasady tego państwa i szanować jego kulturę, aby uniknąć nieprzyjemności. Zakaz palenia i picia alkoholu w niektórych miejscach jest surowo przestrzegany i grozi grzywną. Nikt też nie przymknie oka na posiadanie nawet znikomej ilości narkotyków. Grozi za to wysoka kara (zdarzały się nawet przypadki kary śmierci). 

Należy unikać fotografowania obiektów wojskowych. W każdym miejscu kultu religijnego upewniać się, że nagrywanie lub robienie zdjęć jest tam dozwolone. Na plażach nie można opalać się bez stroju lub topless. Homoseksualizm jest nielegalny, grozi za niego nawet kara pozbawienia wolności.  
 
Jeżeli chodzi o kontakty z mieszkańcami Sri Lanki, to trzeba uważać na kilka gestów. Z Lankijczykami nie należy witać się lewą ręką, bo ta część ciała uchodzi za nieczystą. Takie powitanie mogłoby być początkiem konfliktu. Nie wolno dotykać niczyjej głowy (nawet dzieci!), bo to najważniejsza część ciała mieszkańców Sri Lanki. Taki gest będzie źle odebrany. Inną gafą jest zrobienie sobie zdjęcia z pomnikiem Buddy, będąc odwróconym do niego plecami. 

Na co zwrócić uwagę? 

Sri Lanka przechodzi poważny kryzys gospodarczy, a jego skutkiem jest brak podstawowych artykułów w sklepach. Zdarzają się tam przerwy w dostawie prądu, ale turyści zwykle ich nie odczuwają. Większość hoteli jest wyposażona w generatory prądu.  

Jakie jeszcze utrudnienia mogą cię spotkać w Sri Lance? W okresie deszczowym intensywne ulewy ograniczają dostęp do niektórych ulic. Ten rejon jest narażony na cyklony tropikalne, bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Warto śledzić aktualne prognozy. Na wybrzeżach Sri Lanki mogą działać silne prądy wodne. Nie warto ignorować zakazów kąpieli ustawionych na plażach.  

Podróż do egzotycznego kraju będzie przygodą życia, ale tylko jeśli się ją dobrze zorganizuje. Na wiele rzeczy nie ma wpływu, a po drodze może się wiele wydarzyć. Wakacje na Sri Lance trzeba by kupić solidne ubezpieczenie turystyczne. Taka ochrona to podstawa udanego i spokojnego urlopu. 

Ubezpieczenie podróżne na Sri Lankę. Co warto wiedzieć? 

Ten niezwykły kraj warto zobaczyć. Jednak podróż w tak dalekie zakątki świata wiąże się z tym, że w jej trakcie może zdarzyć się coś nieprzewidzianego. Z tego powodu zaleca się wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Polisa turystyczna AXA pokryje koszty hospitalizacji, leczenia, transportu medycznego i ratownictwa. Zabezpieczywszy swoje zdrowie, spokojnie spędzisz wymarzony urlop. 

W jakich sytuacjach konieczna jest wiza? 

Paszport to dokument potwierdzający tożsamość i obywatelstwo, pozwalający podróżować do innych krajów. W niektórych państwach to za mało – wymagają też wizy, czyli pisemnego zezwolenia na przekroczenie granicy i pobyt w obcym państwie. Dotyczy to także Sri Lanki. 

Kiedy zwykle konieczna jest wiza? Jest wiele takich sytuacji, zależą one od kraju. Oto kilka przykładów: 

  • gdy planowany pobyt w wybranym państwie przekracza 30 dni – w przypadku Sri Lanki wiza jest już jednak wymagana przy krótszym urlopie, 

  • do studiowania na zagranicznej uczelni, 

  • kiedy celem podróży jest praca lub prowadzenie własnej działalności na terenie obcego kraju. 

Do których państw Polacy muszą mieć wizę? 

Unia Europejska przyzwyczaiła nas do swobodnego przemieszczania się między krajami. Jednak podczas podróży do wielu państw, np. Azji i Afryki, wymagana jest wiza. Bez niej nie da się przekroczyć granicy.  

Lista krajów, do których Polacy potrzebują wiz, jest długa. Warto pamiętać, aby przed każdą daleką podróżą sprawdzić na stronach ambasad lub w urzędach konsularnych danego kraju szczegóły wiz. Przepisy ulegają zmianom. 

Państwa wymagające wiz od Polaków: 

  • Afryka: Algieria, Angola, Benin, Botswana, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Erytrea, Eswatini, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Kamerun, Kenia, Kongo, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretania, Mozambik, Namibia, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zambia, Zimbabwe; 

  • Azja: Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Brunei, Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Iran, Irak, Japonia, Jemen, Kambodża, Kazachstan, Kirgistan, Korea Północna, Laos, Liban, Malediwy, Mongolia, Myanmar (Birma), Nepal, Oman, Pakistan, Sri Lanka, Syria, Tadżykistan, Tajlandia, Turkmenistan, Uzbekistan; 

  • Bliski Wschód: Arabia Saudyjska, Jordania, Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie; 

  • Ameryka Północna: Bahamy, Bermudy, Kanada, Kuba, Meksyk, Stany Zjednoczone; 

  • Ameryka Południowa i Środkowa: Boliwia, Gujana, Surinam, Wenezuela; 

  • Oceania: Fidżi, Nauru, Papua-Nowa Gwinea, Samoa, Wyspy Salomona, Vanuatu. 

Sprawdź, gdzie możesz wybrać się na wakacje bez paszportu? 

Jakie są rodzaje wiz? 

Odwiedzając obce kraje, kluczowe jest zrozumienie różnych rodzajów wiz, które odpowiadają na konkretne potrzeby podróżnych. Poniżej przedstawione są najpopularniejsze rodzaje wiz, które umożliwiają legalny pobyt w danym kraju w zależności od celu wizyty: 

  • wiza turystyczna – dla planujących zagraniczne wakacje; 

  • wiza studencka – dla studentów planujących naukę za granicą;

  • wiza robocza – dla osób, które chcą podjąć pracę w danym kraju; 

  • wiza rodzinno-konsularna – dla osób, które mają rodzinę w danym kraju. 

Gdzie można wyrobić wizę? 

Wizę uzyskasz w konsulacie lub placówce dyplomatycznej wybranego kraju. W niektórych państwach (dotyczy to również Sri Lanki) wniosek wizowy można złożyć online w formie elektronicznej albo uzyskać ją na lotnisku już po przylocie. 

Jakich dokumentów potrzeba do uzyskania wizy? 

Aby uzyskać wizę, zazwyczaj potrzeba: 

  • wypełnionego wniosku wizowego, 

  • paszportu (częsty jest wymóg, aby był ważny co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu lub wyjazdu z danego kraju), 

  • zdjęcia paszportowego, zwykle dwóch, 

  • dowodu opłaty za wizę (jeżeli jest wymagana), 

  • dowodu zakwaterowania, np. w hotelu. 

Należy pamiętać, że w zależności od kraju i rodzaju wizy wymagania i lista potrzebnych dokumentów mogą się różnić. Nawet planując kolejny wyjazd do tego samego kraju, warto sprawdzić, jakie zasady przekroczenia granicy i pobytu aktualnie obowiązują. 

Jaki jest koszt uzyskania wizy? 

Niektóre wizy są wydawane bezpłatnie, inne kosztują kilkadziesiąt lub nawet setki złotych. Nie ma jednej ogólnie przyjętej ceny za wizę. Wszystko zależy od zasad ustanowionych przez dane państwo

Share this article: