Ubezpieczenie od rezygnacji z biletu lotniczego: Jak działa i czy warto?


Ubezpieczenie biletu lotniczego idealnie sprawdzi się zawsze, gdy planujesz podróż samolotem. To skuteczna ochrona przed ewentualną utratą pieniędzy, wynikającą z rezygnacji z lotu w wyniku nieprzewidzianych okoliczności, jak nagłe zachorowanie. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak ubezpieczyć bilet lotniczy oraz jak uzyskać zwrot za bilet w przypadku rezygnacji z lotu. 

Czym jest ubezpieczenie od rezygnacji z biletu lotniczego? 

Z niecierpliwością czekasz na wymarzone wakacje i już odliczasz dni, a w zasadzie nawet godziny do lotu samolotem, a tu niespodzianka – nagle ty lub ktoś z twoich bliskich zachorował albo złodziej ukradł ci dokumenty i jesteś zmuszony odwołać wakacje. Poza oczywistym stresem dochodzi jeszcze 1 problem – uregulowałeś już rachunek za wyjazd w biurze podróży i obawiasz się utraty wpłaconych środków. 

Nie musisz się tym już martwić, gdyż możesz świetnie się zabezpieczyć przed taką ewentualnością. Wystarczy, że wykupisz ubezpieczenie rezygnacji z podróży obejmujące zwrot kosztów w sytuacji rezygnacji z biletu lotniczego. To skuteczna ochrona na wypadek konieczności anulowania podróży lotniczej. Jego duża zaletą jest to, że obowiązuje podczas całego okresu trwania wycieczki, nie tylko przed wyjazdem. 

Potrzebujesz więcej informacji? Dowiedz się, czym jest ubezpieczenie rezygnacji z podróży obejmujące ochronę na wypadek rezygnacji z lotu. 
 

Jak ubezpieczyć bilet lotniczy? Wskazówki krok po kroku 

Ubezpieczenie biletu lotniczego jest bardzo łatwe. Jeśli zdecydujesz się na wykupienie polisy rezygnacji z podróży w AXA Partners obejmującej ryzyko związane z anulacją biletów lotniczych, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu. W formularzu dostępnym na stronie internetowej wystarczy określić: 
 
  • termin wyjazdu i powrotu; 
  • datę zakupienia wycieczki/lotu – jest to ważne, gdyż polisę można zawrzeć maksymalnie na 7 dni przed planowanym odlotem; 
  • rodzaj (krajowa, zagraniczna) i koszt podróży. 
Kolejne kroki to podanie danych osobowych oraz uregulowanie należności za polisę. Składkę możesz wygodnie opłacić za pomocą przelewu elektronicznego albo karty płatniczej. 
 

Co obejmuje ubezpieczenie rezygnacji z biletu lotniczego? 

Ubezpieczenie od anulowania biletu lotniczego to idealne zabezpieczenie w obliczu wielu nieprzewidzianych okoliczności. W AXA Partners w ubezpieczeniu rezygnacji z podróży masz do wyboru 2 warianty, Comfort i Premium. W ramach pierwszego zwrócone zostaną Ci środki za anulowany bilet w sytuacji, gdy tuż przed wylotem lub podczas pobytu na wakacjach dojdzie do: 
 
  • nagłego zachorowania; 
  • nieszczęśliwego wypadku wywołanego czynnikami zewnętrznymi, które doprowadziło do rozstroju zdrowia czy fizycznych obrażeń – np. złamanie nogi na schodach, czy potrącenie przez samochód; 
  • śmierci ubezpieczonego lub osoby bliskiej; 
  • przedwczesnego porodu bądź komplikacji w trakcie trwania ciąży; 
  • kradzieży z włamaniem do twojego domu czy mieszkania, co będzie wymagało pozostania na miejscu lub szybszego powrotu do domu w celu załatwienia formalności; 
  • utraty lub rozpoczęcia pracy; 
  • kradzieży dokumentów niezbędnych w trakcie podróży (dowód osobisty, paszport, wiza); 
  • wezwania do sądu jako strona. 
Drugi wariant ma szerszy zakres, gdyż dotyczy również zaostrzenia choroby przewlekłej, stwierdzenia ciąży, objęcia kwarantanną lub izolacją w związku z chorobą zakaźną (obejmuje to też Covid-19) bądź procedurą pobrania komórek szpiku kostnego, a także wystąpienia reakcji alergicznej na szczepienie. Pozostałe przypadki to uszkodzenie auta w wypadku, czy wyznaczenie terminu operacji, pobytu w sanatorium, egzaminu poprawkowego w szkole wyższej albo rozpoczęcia służby wojskowej oraz choroba lub wypadek zwierzęcia. 

Mężczyzna siedzący na lotnisku obserwuje odlatujący samolotJeśli wykupisz ubezpieczenie rezygnacji z podróży w AXA Partners, w razie nieoczekiwanego zdarzenia możesz otrzymać zwrot nie tylko wydatków za te bilety, ale również za zarezerwowane noclegi, niewykorzystane świadczenia turystyczne czy wcześniejszy transport powrotny. Ubezpieczeniem można objąć osobę wskazaną w polisie oraz członków jej rodziny. Dotyczy to małżonka, dzieci, wnuków, rodzeństwa, rodziców czy prawnych opiekunów, dziadków, a nawet teściów oraz osób pozostających w konkubinacie. 

Pamiętaj o wyłączeniach odpowiedzialności. Szczegółowe uregulowania z tym związane znajdziesz w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Warto wspomnieć jedynie o tym, że ubezpieczenie anulowania biletu lotniczego nie obowiązuje w przypadku odwołania albo opóźnienia lotu z winy przewoźnika. Aby choć częściowo się przed tym zabezpieczyć, warto kupić ubezpieczenie turystyczne AXA
 

Rezygnacja z biletu lotniczego zakupionego przez Internet – jak to zrobić? 

Zastanawiasz się, czy można zrezygnować z biletu lotniczego? Zwykle przewoźnicy nie dopuszczają takiej możliwości, ewentualnie jest to obwarowane koniecznością spełnienia konkretnych warunków, jak śmierć bliskiej osoby. Prawo odstąpienia od umowy zawartej na odległość nie obowiązuje w niektórych przypadkach i jeden z nich dotyczy właśnie biletów lotniczych. 

Jeśli interesuje cię rezygnacja z biletu lotniczego zakupionego przez Internet, możesz jedynie: 
 
  • bezpłatnie anulować lot – termin jest jednak bardzo krótki, gdyż wynosi zaledwie 24 godziny od momentu zakupu biletu; jeśli więc z dużym wyprzedzeniem zaplanowałeś wycieczkę, takie rozwiązanie zupełnie się nie sprawdzi; niektóre linie lotnicze oferują wprawdzie możliwość płatnego anulowania rezerwacji, ale wiąże się to ze sporym kosztem; 
  • wykupić usługę oferowaną przez wybranych przewoźników, która umożliwi zmianę daty i godziny czy trasy lotu – także i taka opcja nie zawsze jest korzystna, gdyż na przykład w obliczu zachorowania na chorobę przewlekłą czy odniesienia bardzo groźnej kontuzji może się okazać, że plany urlopowe trzeba będzie odłożyć na wiele miesięcy albo i lat; 
  • odsprzedać bilet w Internecie – w tym wypadku może być problem ze znalezieniem chętnego, poza tym jest mało prawdopodobne, że odzyskasz całą zapłaconą sumę, a edycja danych w przypadku biletu imiennego zwykle wiąże się z dodatkowym kosztem. 
Jeśli mimo wszystko masz możliwość rezygnacji z biletu, należy wypełnić wniosek o zwrot kosztów lotu. Formularz jest zwykle dostępny na stronach internetowych poszczególnych przewoźników. Aby jednak mieć całkowitą pewność, że nie stracisz pieniędzy za niewykorzystany lot, najlepszą opcją jest ubezpieczenie rezygnacji z podróży pozwalające na anulację biletów lotniczych w określonych sytuacjach. 
 

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie anulowania biletu lotniczego? 

Ubezpieczenie biletu lotniczego warto wykupić zawsze, gdy planujesz wycieczkę samolotem. Nawet jeśli starasz się przewidzieć wszystko, co może zdarzyć się tuż przed albo w trakcie wymarzonego urlopu, nigdy nie możesz być pewnym, że nie dojdzie do nagłych, całkowicie nieoczekiwanych zdarzeń. Aby się odpowiednio na nie przygotować, warto wykupić takie ubezpieczenie. 

Zwrot biletu lotniczego z odpowiednią polisą jest możliwy zarówno, gdy lecisz z biurem podróży, jak i gdy bilety kupiłeś samodzielnie. Tego typu ochronę polecamy nie tylko w czasie wycieczek turystycznych, ale też podróży zawodowych. Rozwiązanie sprawdzi się szczególnie, gdy planujesz wyjazdy z dużym wyprzedzeniem, na przykład w ramach ofert typu first minute, gdy bilety można nabyć w niższych cenach. Dzięki dużej sumie ubezpieczenia, która w AXA wynosi do 45 000 zł na polisę, ubezpieczenie rezygnacji z podróży w sytuacji anulowania biletu lotniczego jest świetną opcją w przypadku wycieczek nawet do najdalszych zakątków globu, do których bilety są wyjątkowo drogie. 

Osoba trzyma w ręce paszport i bilet na samolot podczas pobytu na lotnisku

Jak uzyskać zwrot za bilet lotniczy w przypadku rezygnacji? 

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży w sytuacji anulowania biletu lotniczego w AXA Partners jest korzystne nie tylko dlatego, że zapewni ci niezbędny spokój przed i w trakcie podróży w celach turystycznych czy zawodowych. Dużym atutem jest też to, że ewentualny zwrot 100% kosztów możesz uzyskać w łatwy sposób. Wystarczy zgłosić roszczenie, w którym zawrzesz: 
 
  • wypełniony i podpisany druk zgłoszenia szkody; 
  • kopię umowy z biurem podróży albo potwierdzenie rezerwacji biletów; 
  • rachunki i dowody płatności za lot; 
  • dokumenty potwierdzające zaistnienie okoliczności uzasadniającej zwrot. 
Zgłoszenie roszczenia wystarczy wysłać na adres pocztowy lub mailowy ubezpieczyciela. Wcześniej nie zapomnij o odwołaniu rezerwacji (trzeba to zrobić maksymalnie w ciągu 3 dni od momentu zaistnienia nieprzewidzianego zdarzenia) albo o niezwłocznym poinformowaniu firmy ubezpieczeniowej o konieczności przerwania pobytu. 

A może szukasz informacji na temat uprawnień, jakie przysługują w związku z opóźnionym z winy przewoźnika lotem? Sprawdź, kiedy przysługuje i jak otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot. 
Share this article: