Wakacje na własną rękę - jak je zorganizować i o czym warto pamiętać?


Marzą Ci się wczasy za granicą lub wakacje w Polsce? Zarówno wyjazd z rodziną czy przyjaciółmi, jak i samotny warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, jak zorganizować wakacje bez biura podróży oraz o czym należy pamiętać, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Podsuwamy również kilka pomysłów na kierunek podróży.

Wyjazd wakacyjny z biurem podróży czy na własną rękę?

Dla wielu osób urlop i wyjazd za granicę lub w ciekawe zakątki własnego kraju to długo wyczekiwany i ekscytujący moment. Stąd często pojawia się pytanie, czy na tego rodzaju wyjazd lepiej wybrać się z biurem podróży, czy na własną rękę. Nie ma tu jednej słusznej odpowiedzi, zależy ona bowiem od osobistych preferencji. Przyjrzyjmy się wspólnie wadom i zaletom wakacji zorganizowanych i tych planowanych samodzielnie.
 

Wakacje zorganizowane — plusy i minusy

Wakacje z biurem podróży to korzystniejszy wariant dla osób, które marzą o urlopie, ale nie mają czasu na samodzielne planowanie, załatwianie formalności i dbanie o szczegóły. Zalety skorzystania z usług pośrednika to:
 
  • możliwość wyboru gotowych ofert,
  • kompleksowe ubezpieczenie,
  • wsparcie przewodników i rezydentów na miejscu.
Miłośnicy wakacji zorganizowanych doceniają wygodę i minimum stresu podczas wyjazdu. Wystarczy wybrać się do biura podróży stacjonarnie lub kupić wycieczkę przez Internet. Zapoznanie się z warunkami oferty i dokonanie płatności zajmuje tylko chwilę.

Niestety opcja ta niepozbawiona jest wad, do których zaliczymy możliwe wyższe koszty wyjazdu, a także mniejszą swobodę w wyborze terminów i miejsc do odwiedzenia w porównaniu do organizacji wyjazdu na własną rękę. Poza tym trzeba dostosowywać się do harmonogramu i intensywnego tempa zwiedzania narzuconego przez organizatora. Do wad korzystania z usług biur podróży dochodzi zależność od innych turystów w grupie oraz ryzyko, że standard noclegów i wyżywienia będzie odmienny od opisanego w ofercie.

Mężczyzna wybiera ofertę w biurze podróży

Wyjazd na wakacje na własną rękę — plusy i minusy

Chociaż wyjazd zaplanowany samodzielnie wymaga nieco wysiłku, to w zamian daje swobodę w planowaniu i realizacji podróży, a także elastyczność w wyborze terminów. Warunkiem jest jedynie dokonanie rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Planowanie na ostatnią chwilę może wiązać się ryzykiem, że dostępne oferty noclegowe będą mniej korzystne.

Wadą tego sposobu podróżowania jest większa odpowiedzialność i trudność w organizacji, ryzyko związane z bezpieczeństwem oraz konieczność radzenia sobie bez wsparcia przewodnika lub rezydenta, które jest zapewnione w przypadku wyboru oferty biura podróży.
 

Jak zaplanować i zorganizować wakacje bez biura podróży?

Wyjazd na własną rękę może być wspaniałą, ekscytującą i bezpieczną przygodą, o ile się go wcześniej odpowiednio zorganizuje. Planowanie warto zacząć od wyznaczenia terminu i kierunku wyjazdu. Jeśli masz zamiar wybrać się za granicę, już na początku zweryfikuj, jakich formalności należy dopełnić, aby legalnie przebywać w danym państwie. Sprawdź na przykład, czy wymagane są: zaświadczenia o szczepieniach, wiza lub paszport. Już na tym etapie przygotuj plan miejsc i atrakcji do odwiedzenia.

W następnym kroku rozważ wybór środka transportu. Wiele osób decyduje się na podróż samochodem — również za granicę — ze względu na idące za tym oszczędności. Ceniący wygodę i oszczędność czasu wybiorą lot samolotem. Rozważ wszystkie za i przeciw oraz wybierz swój sposób. Poszukaj również informacji o tym, jak i czym przemieszczać się na miejscu. Wiele ośrodków turystycznych ma dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego, jednak w mniej popularnych miejscowościach może być z tym różnie i warto rozważyć wynajem samochodu.

Im wcześniej zaczniesz przeglądać propozycje noclegów, tym lepiej. Rezerwacje dokonywane z wyprzedzeniem umożliwiają przebieranie w ofertach i wybór najkorzystniejszej z nich. Niżej podajemy propozycję serwisów, od których warto rozpocząć poszukiwania.

Planując wakacje, weź pod uwagę zakup ubezpieczenia turystycznego. Posiadanie wyłącznie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie jest wystarczające. Umożliwia ono bowiem uzyskanie bezpłatnej pomocy lekarskiej tylko w publicznych placówkach medycznych, refundowanej w takim samym stopniu, jak dla obywateli danego kraju. Wyjeżdżając np. do Hiszpanii, Chorwacji czy Włoch, musisz liczyć się z tym, że nawet do podstawowych świadczeń będziesz musiał dopłacić.

Sprawdź, dlaczego warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie - ile kosztuje leczenie za granicą?
 

Ubezpieczenie turystyczne online, jak bez wychodzenia z domu ubezpieczyć się na wyjazd?

Zakup ubezpieczenia turystycznego może uchronić Cię przed kosztami leczenia za granicą, a także zabezpieczyć wiele innych sytuacji, które mogą wydarzyć się na wakacjach. Zakupu polisy możesz dokonać przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Wystarczy, że na stronie internetowej wybierzesz ofertę dopasowaną do własnych potrzeb, uzupełnisz dane osobowe i dokonasz płatności. Polisę możesz wykupić wyłącznie dla siebie lub od razu dla wszystkich osób, z którymi planujesz spędzić wakacje.

Czym kierować się przy wyborze oferty? Weź pod uwagę kierunek podróży, rodzaj aktywności, jaki masz zamiar uprawiać na miejscu, a także wybrany środek transportu.
 
  • Zweryfikuj koszty leczenia obowiązujące w kraju, w którym zamierzasz spędzić wakacje, aby dopasować do nich sumę ubezpieczenia.
  • Jeżeli planujesz przemieszczać się samochodem, proponujemy dodatkowo wykupienie assistance samochodowego, a jeśli podróż samolotem to wybór wariantu obejmującego ubezpieczenie opóźnienia bagażu i lotu.
  • W podstawowej ofercie ujęliśmy najpopularniejsze aktywności wakacyjne. Jeśli jednak uprawiasz sport wysokiego ryzyka, np. freediving lub wspinaczkę wysokogórską, wybierz rozszerzenie ochrony.
Formularz jest prosty i intuicyjny, zawiera niezbędne objaśnienia, a co najważniejsze — umożliwia wybranie oferty najlepiej dopasowanej do Twoich potrzeb, abyś zyskał pełną ochronę i spokój w trakcie wypoczynku.

Przekonaj się, jakie to proste, przejdź do kalkulatora ubezpieczenia turystycznego AXA.
 

Gdzie znaleźć i jak zarezerwować noclegi przez Internet?

Współcześnie wyszukanie ofert noclegowych w kraju i za granicą jest bardzo łatwe, jeśli się wie, gdzie szukać. Do najpopularniejszych wyszukiwarek i systemów rezerwacyjnych należą:
  Korzystanie z nich umożliwia rezerwację miejsca noclegowego zgodnego z własnymi preferencjami, bez konieczności kontaktowania się bezpośrednio z usługodawcą. To duży plus dla osób, które obawiają się kontaktów w języku obcym.
 

Jak zarezerwować loty przez Internet?

Zakupu biletów lotniczych możesz dokonać bezpośrednio na stronach przewoźników – np. lot.com, wizzair.com, ryanair.com– lub skorzystać z wyszukiwarek lotów, np. scyscanner.pl lub flipo.pl. Ostatnia opcja ułatwia porównywanie ofert i wybór najtańszej.
 

Jak zarezerwować samochód na wakacje przez Internet?

Wczasy organizowane na własną rękę dają dużą swobodę zwiedzania nawet odległych od siebie regionów krajów zagranicznych. Przemieszczanie się będzie łatwiejsze, jeśli na miejscu wypożyczysz samochód. Aby to zrobić, możesz znaleźć lokalne wypożyczalnie lub skorzystać z wyszukiwarki, np. rentalcars.com.
 

Gdzie można wyjechać na własną rękę?

Najczęściej wybieraną formą podróży na własną rękę są wycieczki po kraju oraz Europie. Chętnie obierane kierunki wakacyjne to:
 
  • Grecja,
  • Chorwacja,
  • Malta,
  • Włochy.
Wszystkie wymienione kraje znajdują się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Obfitują one w przyrodnicze i historyczne atrakcje, które przyciągają turystów. Myśląc o samodzielnym organizowaniu podróży, warto przyjrzeć się również malowniczej Gruzji, egzotycznej Tajlandii, czy stanowiącym marzenie wielu podróżników Stanom Zjednoczonym. Dzięki dobrej organizacji tego rodzaju miejsca możesz zwiedzić znacznie taniej niż za pośrednictwem biura podróży.

Sprawdź też nasz poradnik: gdzie wyjechać samochodem na wakacje?
 

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w podróży?

Jednym z elementów ryzyka związanego z podróżowaniem na własną rękę jest brak wsparcia rezydenta oraz brak właściwej ochrony w sytuacjach awaryjnych, o ile wcześniej samodzielnie o nią nie zadbamy. Zagubiony bagaż, opóźniony lot, wypadek lub problemy zdrowotne to tylko przykłady sytuacji losowych, przed którymi można się ubezpieczyć.

Nawet w przypadku krótkich wyjazdów warto zaopatrzyć się w odpowiednią polisę lub krótkoterminowe ubezpieczenie podróżne z naszej oferty. Nigdy nie wiadomo, co wydarzy się w trakcie wyjazdu, a odpowiednia ochrona pozwoli uniknąć kosztów związanych z nieprzewidzianą sytuacją np. na drodze czy leczeniem za granicą, a przede wszystkim zapewni komfort i spokój, które są niezbędne, aby prawdziwie wypocząć.

Dowiedz się, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne?
 
Share this article: