Zagraniczne wakacje z dziećmi – gdzie najlepiej, jak się przygotować?


Planowanie zagranicznych wakacji z dziećmi to wyzwanie, ale także szansa na stworzenie wspomnień na lata i przeżycie wspaniałych przygód dla całej rodziny. Gdzie najlepiej udać się na wakacje z dziećmi za granicę? Wybór destynacji jest kluczowy, aby zapewnić maluchom bezpieczne i interesujące doświadczenia. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie się do podróży.

Wybieranie kierunku na wakacje z dziećmi

Gdzie na wakacje z dziećmi? Wybierając kierunek wyjazdu, szukaj krajów bezpiecznych, w miarę blisko położonych – kilka godzin samolotem lub maksymalnie dzień autem z ewentualną przerwą na nocleg, z dobrą bazą hotelową oraz zapewniających ciekawe rozrywki dla najmłodszych. Najlepiej sprawdzają się wakacje z dziećmi w Europie, zwłaszcza w przypadku noworodków i brzdąców. Na egzotyczne wakacje z dziećmi może przyjść pora trochę później – ryzykowne w przypadku wyjazdów do dalekiej Azji, Afryki czy Ameryki Południowej mogą być: inna flora bakteryjna, niewystępujące w Polsce choroby zakaźne i problem z dostępem do dobrej służby zdrowotnej.

Szukając pomysłu na wakacje z dziećmi, sprawdzaj, czy w okolicy destynacji są piaszczyste, szerokie plaże z infrastrukturą, parki rozrywki, aquaparki, baseny. Warto wybierać w ofercie biur podróży rodzinne hotele, które są dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi i oferują m.in. animacje czy opiekę niani na godziny.


Najlepsze kierunki na wakacje z dziećmi

Które kierunki na wakacje z dziećmi są najlepsze?
 
 • Turcja ma liczne atrakcje dla dzieci, a także bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne. Hotele w tym kraju często oferują specjalne udogodnienia dla rodzin, w tym baseny i aquaparki, co gwarantuje niezapomnianą rozrywkę. Dodatkowo opcje all inclusive pozwalają na spokojne wakacje bez konieczności martwienia się o posiłki.
 • Bułgaria i Chorwacja – wakacje z dziećmi w tych krajach mają wiele zalet. Oferują one urokliwe plaże, łagodny klimat i dostępne cenowo opcje wypoczynku z atrakcjami dla dzieci i basenami.
 • Grecja, w której malownicze plaże, przyjazny klimat i liczne wyspy tworzą idealne warunki do rodzinnych wakacji. Wiele hoteli oferuje specjalne atrakcje dla dzieci, zapewniając spokojny wypoczynek całej rodzinie.
 • Hiszpania i Włochy przyciągają rodziny swoimi pięknymi plażami, bogatym dziedzictwem kulturowym i słoneczną pogodą. Hotele w tych krajach zapewniają rozrywkę dla dzieci, pozwalając rodzicom na spokojny wypoczynek. Wakacje we Włoszech z dziećmi to świetny pomysł nie tylko ze względu na morze – doskonale sprawdzą się też miejsca nad uroczymi jeziorami Garda czy Como oraz w Dolomitach.
Gdzie na wakacje z dziećmi w Europie, gdy szukasz czegoś mniej popularnego? Warto rozważyć Portugalię, Albanię czy Czarnogórę.


Autem czy samolotem?

Podróże autem i samolotem mają swoje wady i zalety, szczególnie jeśli podróżujesz z dziećmi.

Plusy podróżowania autem:
 
 1. Elastyczność w planowaniu trasy i zatrzymywaniu się w różnych miejscach po drodze.
 2. Większa przestrzeń dla dzieci oraz ich bagażu.
 3. Wygoda: dzieci mogą czuć się bardziej komfortowo w swoim własnym środowisku, co może zmniejszyć stres związany z podróżą.
Minusy podróżowania autem:
 
 1. Długość podróży.
 2. Zmęczenie: długie godziny spędzone w samochodzie mogą być męczące dla dzieci, co może prowadzić do wzmożonej irytacji i nudy.
Plusy podróżowania samolotem:
 
 1. Szybkość i opcja dotarcia do dalej położonych krajów.
 2. Dodatkowe atrakcje: rozrywka pokładowa i usługi serwisowe.
 3. Mniej stresu: dzieci mogą być bardziej podekscytowane podróżą samolotem, co może zmniejszyć stres.
Minusy podróżowania samolotem:
 
 1. Ograniczona przestrzeń, szczególnie w klasie ekonomicznej, co może być niewygodne dla dzieci, zwłaszcza na dłuższych lotach.
 2. Procedury lotniskowe, które bywają czasochłonne i stresujące.

Planowanie wakacji z dziećmi: biuro podróży czy samodzielnie?

Planując wakacje z dziećmi, pewnie zadasz sobie pytanie, czy skorzystać z usług biura podróży, czy też zorganizować podróż samodzielnie. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, dlatego warto dobrze przemyśleć, która będzie bardziej odpowiednia dla twojej rodziny. Biuro podróży może zapewnić kompleksową organizację wakacji, co znacznie usprawnia planowanie i redukuje stres związany z logistyką wyjazdu. Z kolei podróżowanie samodzielne daje większą swobodę w wyborze destynacji, tras i atrakcji, co może być korzystne zwłaszcza dla rodzin o specyficznych potrzebach i zainteresowaniach.


Przygotowanie do wyjazdu

Właściwe przygotowanie do wyjazdu na wakacje z dziećmi pozwoli zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas podróży.

Pierwszym krokiem jest wykupienie odpowiedniej polisy turystycznej, która obejmie wszelkie nieprzewidziane sytuacje medyczne oraz inne ewentualności. Następnie należy upewnić się, że wszyscy członkowie rodziny posiadają ważne dokumenty podróży, takie jak paszporty i dowody tożsamości. W przypadku podróży w granicach Europy warto również wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwi dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej podczas pobytu za granicą. Ważne jest też wykonanie ewentualnych szczepień zgodnie z zaleceniami podróży do danego regionu.

Wykupienie polisy na koszty leczenia na wyjazd z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia jest szczególnie ważne przy podróżach z dziećmi, które często chorują czy ulegają drobnym wypadkom. Aby nie martwić się na wakacjach, czy będzie dostępna dobra opieka medyczna, najlepiej jest wybrać polisę turystyczną z wysoką sumą ubezpieczenia – w AXA jest to nawet do 40 milionów złotych.


Co zabrać na wakacje z dziećmi: checklista

Co zabrać na wakacje z dziećmi? To zależy, czy podróżujesz z niemowlakiem lub małym brzdącem w wieku roku czy dwóch, czy już ze starszym dzieckiem. Oczywiście dla niemowlaka trzeba zabrać o wiele więcej rzeczy – sprawdź poniższą checklistę.


Dwie małe dziewczynki w różowych okularach i w kółkach pływają w basenie
Checklista: rzeczy niezbędne na wakacje z niemowlakiem

 • Nosidełko dla niemowlaka lub składany wózek z pojemną torbą i osłonką przeciwdeszczową i przeciwsłoneczną albo parasolem.
 • Mokre i suche chusteczki.
 • Lekki kocyk.
 • Składana mata do przewijania.
 • Pampersy do kąpieli w wodzie.
 • Zapas pampersów na start – na podróż i pierwszy dzień, by za granicą nie szukać od razu supermarketu.
 • Ręcznik kąpielowy i plażowy – nawet gdy zapewnia je hotel, lepiej mieć swój dla niemowlaka.
 • Smoczek, jeśli dziecko wciąż go używa.
 • Mleko modyfikowane i butelka, a także ewentualnie podgrzewacz do butelek czy słoiczków oraz termos.
 • Ulubiona przytulanka.

Checklista: wakacje z niemowlakiem lub dzieckiem w wieku powyżej dwóch lat

Dodatkowo dla niemowlaka oraz dla każdego starszego dziecka trzeba zabrać:
 
 • Apteczkę z lekami na gorączkę i biegunkę, plastrami, termometrem, środkami do dezynfekcji, środkami na komary, kremem przeciwsłonecznym i na oparzenia słoneczne, kremem na odparzenia.
 • Szczoteczkę i małą tubkę pasty do zębów.
 • Płyn do mycia ciała i szampon dla dzieci.
 • Nakrycie głowy, a najlepiej dwa.
 • Ubranka na każdą pogodę – nawet gdy jedziecie w ciepłe miejsce, warto wziąć choć jeden sweterek czy bluzę.
 • Buty do wody.
 • Rękawki czy kółko do pływania.
 • Przekąski i napoje na drogę.
 • Bidon na wodę.
Share this article: