Zagraniczne wakacje z psem? Gdzie, jak się przygotować?


Planowanie zagranicznych wakacji z psem to wyzwanie, które wymaga odpowiedniego przygotowania i uwzględnienia wielu czynników. Od wyboru destynacji po zapewnienie czworonogowi komfortu i bezpieczeństwa – wiele kwestii należy przemyśleć, aby podróż była udana zarówno dla nas, jak i dla naszego wiernego towarzysza. Dowiedz się, gdzie jechać na wakacje z psem i jak należy się do nich przygotować.

Podróż z psem: jak się przygotować?

Zanim wybierzesz się w dłuższą, zagraniczną podróż z psem, pamiętaj o kilku sprawach. Przed rozpoczęciem wakacji z psem ważne jest zapewnienie, że Twój czworonóg jest w doskonałym stanie zdrowia. To dobry moment, aby skonsultować się z weterynarzem. Upewnij się, że Twój pies ma aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie zanotowane w książeczce zdrowia, jest regularnie odrobaczany oraz ogólnie jest w dobrej kondycji, co pozwoli Wam cieszyć się dłuższą podróżą bez żadnych nieprzyjemności. Przed wyjazdem zadbaj również o szczepienia specyficzne dla regionu, do którego się udajesz.

Ważne jest ponadto zadbanie o ochronę Twojego psa przed kleszczami, niezależnie od celu podróży. Im wyższa temperatura i wilgotność otoczenia, tym większe ryzyko wystąpienia kleszczy. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwko kleszczom w różnych formach. Najpopularniejsze wśród właścicieli są obroże i środki typu spot-on (czyli krople).

Przed wyjazdem warto też zachipować pupila i dodać jego dane do europejskich baz zwierząt.
 

Podróż z psem: co zabrać?

Wybierasz się na wakacje z psem w Europie autem lub samolotem? Oto lista rzeczy, które warto spakować:
 
 • Apteczka dla psa zawierająca leki przepisane przez weterynarza, preparaty dezynfekcyjne i opatrunkowe, akcesoria do usuwania kleszczy oraz sól fizjologiczną.
 • Pasta i szczoteczka do czyszczenia zębów psa, tabletki na świeży oddech.
 • Zestaw do sprzątania po psie, w tym chusteczki i ręczniki papierowe.
 • Obroża lub szelki, smycz oraz kaganiec – niezbędne akcesoria podczas każdego wyjścia z psem, zwłaszcza w trakcie podróży.
 • Mata samochodowa, transporter lub klatka.
 • Adresatka z numerem kontaktowym.
 • Świeża woda i jedzenie dla psa, przy czym należy pamiętać o niekarmieniu zwierzęcia w trakcie jazdy.
 • Miski na karmę i wodę, najlepiej lekkie i składane.
 • Bidon dla psa, ułatwiający podawanie wody w trakcie postojów.
 • Kocyk i zabawki, które zapewnią psu komfort i rozrywkę.
 • Kamizelka z uchwytem do pływania, jeśli planujesz wakacje z psem nad morzem.
 

Jakie dokumenty zabrać w podróż z psem?

 1. Paszport, który zawiera niezbędne dane identyfikacyjne zwierzęcia oraz potwierdzenie ważności szczepienia przeciwko wściekliźnie. Można go uzyskać u lekarza weterynarii, który ma odpowiednie uprawnienia.
 2. Książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami przeciwko wściekliźnie.
W niektórych krajach Unii Europejskiej mogą obowiązywać dodatkowe wymagania dotyczące zwierząt przekraczających ich granice, na przykład dotyczące leczenia przeciw pasożytom. Ważne jest, aby odrobaczenie zostało przeprowadzone przez lekarza weterynarii i odnotowane w książeczce zdrowia oraz paszporcie zwierzęcia.
 

Jak uczynić podróż autem komfortową dla psa?

Przygotuj odpowiednie miejsce dla swojego czworonoga w samochodzie. Pies powinien być zabezpieczony specjalnymi pasami lub umieszczony w transporterze, aby podróż była bezpieczna zarówno dla niego, jak i dla pasażerów. Dla mniejszych psów idealnym miejscem jest podłoga między tylnymi a przednimi siedzeniami, natomiast w przypadku większych psów można użyć specjalnych boksów lub większych transporterów, które można umieścić w przestrzeni bagażowej lub na tylnym siedzeniu, w zależności od rodzaju pojazdu. Dla bardzo dużych psów, które nie mieszczą się w transporterze, konieczne może być zainstalowanie kratki oddzielającej bagażnik od reszty samochodu, aby zapewnić im bezpieczeństwo w przypadku nagłego hamowania.

Podczas podróży z psem samochodem ważne jest również utrzymanie umiarkowanej temperatury wewnątrz pojazdu oraz zapewnienie psu dostępu do świeżego powietrza poprzez lekko uchylone okna. Należy też planować regularne przerwy na krótkie spacery i podanie psu wody co 2–3 godziny. Zatroszcz się o odpowiednią ilość karmy, którą Twój pies spożywa, a nawet spakuj trochę dodatkowej, aby uniknąć jej nagłego braku podczas podróży.


Podróż samolotem z psem: o czym trzeba wiedzieć?

Na wakacje z psem za granicą można rozważyć samolot, tak by skrócić czas podróży. Przed podróżą samolotem z psem warto dokładnie zapoznać się z zasadami przewozu zwierząt obowiązującymi w danej linii lotniczej.

Większość linii lotniczych umożliwia przewóz na pokładzie samolotu psów o określonej maksymalnej wadze – zwykle do 8 kg wraz z transporterem. Zwierzę musi być umieszczone w specjalnym kontenerze pod siedzeniem opiekuna. Trzymanie psa na kolanach podczas lotu jest zabronione. Większe psy muszą podróżować w luku bagażowym, w specjalnym transporterze odpowiedniej wielkości.

Zaleca się przybycie na lotnisko 2–3 godziny przed planowanym odlotem, ponieważ procedury związane z przewozem zwierząt mogą zajmować więcej czasu niż standardowa odprawa.


Ile kosztuje lot z psem?

Wakacje z psem samolotem to dość kosztowna sprawa. W liniach lotniczych opłata za przewóz psa na pokładzie samolotu zależy od miejsca docelowego podróży. Przykładowo, w linii LOT dodatkowa opłata za podróż z psem do krajów Europy i na Bliski Wschód wynosi 280 zł, natomiast w przypadku przelotu do Azji lub Ameryki Północnej koszt przewozu psa na pokładzie samolotu wzrasta do 500 zł.


Wakacje z biurem podróży z psem

Marzą ci się wakacje all inclusive z psem? Niestety, biura podróży nie oferują wyjazdów zorganizowanych z opcją zabrania psa. Można ewentualnie znaleźć wycieczki z dojazdem własnym i zorganizować w ten sposób wakacje z psem w Chorwacji, na Słowenii czy w innym kraju, do którego można dotrzeć autem.


Dokąd jechać na wakacje z psem?

Para z psem stoi tyłem, spogląda na góry na wprostGdzie na wakacje z psem za granicą? Kilka przyjaznych psom destynacji to:
 • Słowenia, która oferuje doskonałe możliwości dla miłośników wędrówek z psem po górskich szlakach, zwłaszcza w okolicach Triglavskiego Parku Narodowego.
 • Chorwacja jest popularnym celem wakacji z psem za granicą, bo jest położona dość blisko Polski i można dotrzeć do niej autem.
 • Włochy, gdzie coraz więcej plaż i kurortów staje się przyjaznych psom, oferując nawet specjalne udogodnienia, takie jak prysznice czy fontanny wodne dla czworonogów. Jeśli marzysz o wakacjach z psem nad morzem, warto rozważyć Bibione lub wybrzeże Ligurii. Natomiast na wakacje z psem w górach świetne są Dolomity.
 

Ubezpieczenie turystyczne na podróże z psem

Przed każdym zagranicznym wyjazdem należy wykupić polisę dla całej rodziny. Gdy planujesz podróż z psem, wybierz opcję ubezpieczenia turystycznego zapewniającego wsparcie np. w razie problemów zdrowotnych pupila czy z OC pokrywającym szkody, które może wyrządzić pies za granicą.
Share this article: