Austria

Ubezpieczenie turystyczne Austria

Na krajobraz Austrii składa się wiele zabytków, miast, parków narodowych i górskich szczytów. Takie miasta jak Wiedeń, Salzburg, Tyrol czy Karyntia to miejsca warte odwiedzenia o każdej porze roku. Zanim jednak pojedziesz na wakacje, sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz, jak szybko dostaniesz się do stolicy kraju i czy potrzebne jest Ci ubezpieczenie turystyczne do Austrii. 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Salzburg
Salzburg

Odwiedź wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO barokowe Stare Miasto, wjedź kolejką linową do twierdzy, z której roztacza się piękny widok na całe miasto i jego okolice, spróbuj kulek Mozarta, zwiedź najwęższy dom na świecie, a jeśli zdążysz, udaj się do Ogrodów Mirabel.



 
Pałac i Ogrody Schönbrunn
Pałac i Ogrody Schönbrunn

Letnia rezydencja Habsburgów w Wiedniu, której pałace i ogrody tworzą piękną barokową całość. Zamek liczy 1440 pomieszczeń, 45 jest udostępnionych.

Kolej Semmering
Kolej Semmering

Jeden z największych obiektów inżynierii lądowej wybudowany w latach 1848-54. To 42-kilometrowy szlak z Gloggnitz przez Semmering do Mürzzuschlag i biegnie przez piękny krajobraz górski.





 

Atrakcje turystyczne w Austrii – co warto zobaczyć i gdzie się wybrać? 

Austria to kraj, który kojarzy się głównie z Wiedniem, sezonem narciarskim z Alpach oraz skocznią w Innsbrucku. Jednak ma on do zaoferowania także wiele ciekawych zabytków i atrakcji. Jakie miejsca warto odwiedzić? 

  • Wiedeń – stolica Austrii. Warte zwiedzenia jest jego zabytkowe centrum, w którym można znaleźć cuda architektoniczne: od barokowych pałaców po budynki z końca XIX wieku. Koniecznie zobacz Pałac i Ogrody Schönbrunn, czyli letnią rezydencję Habsburgów w Wiedniu. Zamek liczy 1440 pomieszczeń, spośród których 45 jest udostępnionych zwiedzającym. 

  • Salzburg – barokowe miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Koniecznie zobacz Stare Miasto, wjedź kolejką linową do twierdzy, z której roztacza się piękny widok, spróbuj kulek Mozarta, zwiedź najwęższy dom na świecie, a jeśli zdążysz, udaj się do Ogrodów Mirabel. 

  • Dolina Wachau – to jedna z najpiękniejszych dolin rzecznych w Europie. Odcinek Dunaju między Melk a Krems oferuje krajobraz z tarasowymi winnicami i zboczami pełnymi lasów i sadów morelowych. 

  • Jezioro Bodeńskie – duże alpejskie jezioro położone na granicy trzech krajów – Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Jest popularnym celem turystycznym ze względu na swoją piękną scenerię, krystalicznie czystą wodę i wiele atrakcji turystycznych wokół. 

  • Region Hallstatt-Dachstein i miasteczko Hallstatt wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Hallstatt słynie z wydobycia soli. Tutejsze złoża były już wykorzystywane w II tysiącleciu p.n.e. Kopalnie są teraz rekonstruowane i udostępnione dla zwiedzających. Znajdują się tu również dwie największe jaskinie na świecie: Wielka Lodowa i Jaskinia Mamucia. 

  • Opactwo w Melku – barokowe opactwo benedyktyńskie położone na wzgórzu nad miastem Melk w Dolnej Austrii, około 90 km na zachód od Wiednia. 

  • Linz – trzecie co do wielkości miasto w Austrii, położone w północnej części kraju nad rzeką Dunaj. W centrum Linz znajduje się starówka złożona z kolorowych kamienic, pięknych kościołów i historycznych budynków, takich jak ratusz z XVI wieku czy zamek Linz. 

  • Graz – w centrum miasta znajduje się starówka, zwana Altstadt, z wąskimi, krętymi uliczkami, kolorowymi kamienicami i pięknymi kościołami, takimi jak katedra św. Ducha czy kościół św. Mikołaja. 

Wyjazd do Austrii – co warto wiedzieć?

Urlop w Austrii to dobra opcja o każdej porze roku. To kraj położony blisko Polski, bezpieczny, z powodzeniem można zwiedzać go samotnie i z rodziną. Przed wyjazdem do Austrii należy jednak zapoznać się z aktualnymi przepisami dotyczącymi przekraczania granicy. 

Dokumenty – czy do Austrii potrzebny jest paszport?

Aby wjechać do Austrii turystycznie, obywatele polscy potrzebują tylko ważnego paszportu lub ważnego dowodu osobistego. Wiza nie jest potrzebna. Austria należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen. 

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Austrii – czy EKUZ wystarczy?

Boats

Opieka zdrowotna w Austrii jest wysoko rozwinięta i cieszy się dużym zaufaniem wśród społeczeństwa. Aby z niej skorzystać, należy mieć przy sobie kartę EKUZ, która w Polsce jest wydawana za darmo w oddziałach NFZ. Można dzięki niej skorzystać z bezpłatnej opieki, jednak z wyjątkami: turysta musi zapłacić między innymi za zakup leków oraz zrealizowanie recepty, transport powrotny do kraju. Takie koszty może natomiast pokryć ubezpieczenie turystyczne AXA do Austrii. 

Jeśli chcesz jeździć w Austrii na nartach, pamiętaj, że karta EKUZ nie gwarantuje refundacji kosztów akcji ratunkowej ani transportu medycznego. Warto wyposażyć się w ubezpieczenie górskie dla narciarzy i osób chodzących po szlakach. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, wyjeżdżając do Austrii?

Jeśli jedziesz na wakacje, oprócz karty EKUZ zabierz ze sobą polisę ubezpieczenia turystycznego do Austrii. Możesz je kupić tuż przed wyjazdem przez Internet w AXA Partners. Koszt dzienny zaczyna się od 6 zł. 

Ubezpieczenie turystyczne to polisa, która ma na celu zapewnienie ochrony turystom podczas ich podróży. Zakres i warunki ubezpieczenia różnią się w zależności od rodzaju ubezpieczenia. W AXA Partners możesz wybrać wariant Urlopowicz, Podróżnik lub Zdobywca. Jednak zazwyczaj polisa obejmuje: 

 

  • Ubezpieczenie kosztów leczenia – chroni przed kosztami opieki medycznej, hospitalizacji, transportu medycznego oraz opieki stomatologicznej w razie choroby lub wypadku. 

  • Ubezpieczenie NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków) – zapewni wypłatę świadczenia w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, np. złamania nogi a nawet śmierci. 

  • Ubezpieczenie OC (odpowiedzialność cywilna) – chroni przed kosztami szkód wyrządzonych osobom trzecim, np. w wyniku wypadku na stoku. 

  • Ubezpieczenie bagażu – chroni przed kradzieżą lub uszkodzeniem bagażu. 

  • Ubezpieczenie assistance – zapewnia pomoc w sytuacjach awaryjnych, takich jak nieprzewidziana hospitalizacja czy wypadek drogowy. 


Warto pamiętać, że dokładny zakres ubezpieczenia oraz jego koszty zależeć będą od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Możesz dokupić też ubezpieczenie od rezygnacji z podróży, , moto assistance, a także wspomniane już ubezpieczenie dla osób uprawiających sporty wysokiego ryzyka. Z racji tego, że w Austrii znajduje się wiele szlaków turystycznych w Alpach, warto również dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniu górskim

Jak dotrzeć do Austrii i podróżować po tym kraju?

Boats

Odległość pomiędzy Warszawą a Wiedniem wynosi około 655 kilometrów w linii prostej. Jeśli wybierzesz się w podróż samochodem, to trasa z Warszawy do Wiednia będzie wynosić około 890 km i zajmie 9–10 godzin bez uwzględnienia postojów. Podróż pociągiem zajmie od 8 godzin w przypadku szybkich połączeń do 12 godzin w przypadku przesiadek. Lot z Warszawy do Wiednia trwa zwykle około 1,5 godziny. 

Do Austrii można dojechać drogą lądową, korzystając z autostrad i dróg krajowych. Wybierając się w góry, będziesz mieć do czynienia ze stromymi i krętymi trasami, które zimą mogą być oblodzone. Dlatego warto wyposażyć się w dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne moto assistance, ponieważ zapewnia ono pomoc w przypadku awarii, kolizji czy wypadku. O ochronie, jaką daje, poczytasz tutaj: Assistance krótkoterminowe – czym jest i dlaczego warto je wybrać? 

Transport samochodem 

  • Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas. 

  • Samochód lub motocykl musi być wyposażony w pomarańczową kamizelkę odblaskową dla każdego pasażera. 

  • Obowiązek jazdy na oponach zimowych od 1.11 do 15.04 dla wszystkich typów pojazdów. 


Ograniczenia prędkości 

  • Na terenach zabudowanych: 50 km/h. 

  • Pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym: 110 km/h. 

  • Na autostradach: 130 km/h. 


Opłaty autostradowe i drogowe 

Austriacka sieć autostrad jest płatna. Winietę można kupić na stacjach benzynowych. Przykleja się ją do przedniej szyby pojazdu. Jazda bez winiety podlega grzywnie w wysokości 120 EUR. Oprócz autostrad płatne są również niektóre mosty i przełęcze, takie jak Brenner. Ceny winiet autostradowych i płatnych odcinków można znaleźć na stronie asfinag.at

W miastach wprowadzono strefy parkowania – bilety parkingowe można kupić w kioskach. Za niewłaściwe parkowanie grożą wysokie mandaty. Jeśli pojazd zostanie odholowany, będzie konieczne uiszczenie opłaty w wysokości około 250 EUR plus uregulowanie mandatu od policji. 

Ceny paliw w Austrii wahają się w zależności od regionu, stacji benzynowej i rodzaju paliwa. 

Przykładowe ceny paliw w marcu 2023 roku to: 

  • benzyna bezołowiowa 95: około 1,6–1,8 euro za litr, 

  • benzyna bezołowiowa 98: około 1,7–1,9 euro za litr, 

  • olej napędowy (diesel): około 1,4–1,6 euro za litr. 


Samolot – bezpośrednie połączenia lotnicze z polskich miast (np. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic czy Gdańska) do Wiednia, Grazu, Salzburga lub Linzu oferują tacy przewoźnicy jak LOT, Austrian Airlines, Lufthansa, Ryanair czy WizzAir. 

Polskie firmy autobusowe oferują połączenia z różnych miast w Polsce do Austrii. Do najpopularniejszych przewoźników należą Polski Bus, Flixbus czy Eurolines. 

Możliwe jest również podróżowanie z Polski do Austrii pociągiem. W Polsce istnieją połączenia międzynarodowe z Wiedniem, Salzburgiem czy Innsbruckiem. Przejazd pociągiem może być jednak dłuższy i droższy niż podróż samochodem czy autobusem. 

Na co uważać w Austrii?

W Austrii występuje niski wskaźnik przestępczości. Oczywiście nadal należy być ostrożniejszym w miejscach, gdzie jest więcej ludzi, np. na dworcach kolejowych, przy atrakcjach turystycznych, na targach itp. 

W regionach wysokogórskich należy mieć na uwadze trudny teren i lokalne warunki klimatyczne. Zalecamy dodatkowe ubezpieczenie w przypadku turystyki wysokogórskiej, a w razie chęci uprawiania specjalnych aktywności sportowych – dodatkowe ubezpieczenie sportowe. 

Austriackie przysmaki – co zjeść i czego spróbować?

  • Tort Sachera – tort czekoladowy z dżemem morelowym. 

  • Kawa po wiedeńsku

  • Apfelstrudl – strudel jabłkowy. 

  • Mozart Kugeln – czekoladowy przysmak wypełniony marcepanem. 

  • Wiener Schnitzel – prawdziwy jest zrobiony z cielęciny. 

  • Tiroler Knödel – knedle z wędzonym mięsem, jajkami, boczkiem i chlebem. 

  • Germknödel – duży knedel drożdżowy wypełniony powidłami, polany masłem lub sosem waniliowym i posypany makiem. 

Waluta i ceny w Austrii

Boats

Oficjalną walutą jest euro (EUR). 1 EUR = 4,70 PLN. 

Ceny są dużo wyższe niż u nas. Dodatkowo w miastach takich jak Wiedeń, Salzburg czy Innsbruck jest zwykle drożej niż w mniejszych miasteczkach lub na wsi. Tyrol czy Salzkammergut oferują wyższe ceny niż mniej popularne rejony. 

Średnie ceny noclegów w Austrii to: 

  • Hostele i pensjonaty: około 15–30 EUR za noc. 

  • Hotele trzygwiazdkowe: około 50–80 EUR za noc. 

  • Hotele czterogwiazdkowe: około 80–150 EUR za noc. 

  • Hotele pięciogwiazdkowe i luksusowe: około 150 EUR za noc. 


Przykładowe ceny posiłków w restauracjach w Austrii: 

  • Wiener Schnitzel (duża porcja z ziemniakami): około 12–20 EUR. 

  • Tafelspitz (gulasz z wołowiny z ziemniakami i chrzanem): około 15–25 EUR. 

  • Kaiserschmarrn (placek z kruszonką i dżemem): około 8–12 EUR. 

  • Spaghetti Bolognese: około 8–15 EUR. 

  • Pizza Margherita: około 8–15 EUR. 

  • Obiad w restauracji typu fast food: około 5–10 EUR. 

  • Kawa lub herbata w kawiarni: około 3–5 EUR. 


Przykładowe ceny artykułów spożywczych w Austrii: 

  • Chleb: około 1–2 EUR za bochenek. 

  • Mleko (1 litr): około 0,80–1 EUR. 

  • Jogurt (150 g): około 0,50–1 EUR. 

  • Ser żółty (100 g): około 1–2 EUR. 

  • Jajka (10 sztuk): około 2–3 EUR. 

  • Masło (250 g): około 1,50–2 EUR. 

  • Owoce i warzywa (1 kg): w zależności od sezonu około 1-5 EUR. 


Napiwki 

  • Restauracja – zwykle zostawia się od 10 do 15% rachunku za usługi. 

  • Taxi – należy zostawić około 10% od ceny przejazdu. 

  • Hotelowy bagażowy – 1 EUR za bagaż. 

Co zabrać ze sobą na wakacje w Austrii?

Przed wyjazdem na wakacje do Austrii zadbaj o odpowiednie spakowanie walizki. To, co zabierzesz ze sobą, zależy od rodzaju wyjazdu, miejsca i czasu pobytu, ale ogólnie na liście rzeczy do Austrii powinny znaleźć się

  1. Ubrania dopasowane do pory roku. W Austrii może być zmienna pogoda. Na lato weź lekkie ubrania: T-shirty, krótkie spodenki, sukienki, ale także odzież przeciwdeszczową i cieplejsze ubrania na chłodniejsze wieczory. Zimą niezbędne będą kurtki, płaszcze, swetry, czapki, szaliki i rękawiczki. 

  2. Wygodne buty do chodzenia po mieście, ale także buty trekkingowe. Zimą w górach przydadzą Ci się ciepłe buty do chodzenia po śniegu.  

  3. Jeśli planujesz aktywny wypoczynek, zabierz sprzęt turystyczny: plecak, kijki do trekkingu, butelkę na wodę, latarkę, aparat fotograficzny lub kamerę. 

  4. Telefon, ładowarki, adapter do gniazdka, tablet lub laptop. 

  5. Kosmetyki, w tym krem do opalania. 

  6. Podstawowe leki i środki opatrunkowe. 

  7. Paszport lub dowód osobisty, wydruk potwierdzający zawarcie ubezpieczenia turystycznego do Austrii, karty płatnicze, gotówka w euro. 


Jeśli jedziesz autem, pamiętaj, że Austriacy słyną z restrykcyjnych wymogów dotyczących przestrzegania przepisów ruchu drogowego. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, należy pamiętać o plakietce ekologicznej, kamizelce odblaskowej, winiecie i obowiązkowych dokumentach