Do Austrii można dojechać drogą lądową, korzystając z autostrad i dróg krajowych. Wybierając się w góry, będziesz mieć do czynienia ze stromymi i krętymi trasami, które zimą mogą być oblodzone. Dlatego warto wyposażyć się w dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne moto assistance, ponieważ zapewnia ono pomoc w przypadku awarii, kolizji czy wypadku. O ochronie, jaką daje, poczytasz tutaj: Assistance krótkoterminowe – czym jest i dlaczego warto je wybrać?
Transport samochodem
-
Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
-
Samochód lub motocykl musi być wyposażony w pomarańczową kamizelkę odblaskową dla każdego pasażera.
-
Obowiązek jazdy na oponach zimowych od 1.11 do 15.04 dla wszystkich typów pojazdów.
Ograniczenia prędkości
-
Na terenach zabudowanych: 50 km/h.
-
Pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym: 110 km/h.
-
Na autostradach: 130 km/h.
Opłaty autostradowe i drogowe
Austriacka sieć autostrad jest płatna. Winietę można kupić na stacjach benzynowych. Przykleja się ją do przedniej szyby pojazdu. Jazda bez winiety podlega grzywnie w wysokości 120 EUR. Oprócz autostrad płatne są również niektóre mosty i przełęcze, takie jak Brenner. Ceny winiet autostradowych i płatnych odcinków można znaleźć na stronie asfinag.at.
W miastach wprowadzono strefy parkowania – bilety parkingowe można kupić w kioskach. Za niewłaściwe parkowanie grożą wysokie mandaty. Jeśli pojazd zostanie odholowany, będzie konieczne uiszczenie opłaty w wysokości około 250 EUR plus uregulowanie mandatu od policji.
Ceny paliw w Austrii wahają się w zależności od regionu, stacji benzynowej i rodzaju paliwa.
Przykładowe ceny paliw w marcu 2023 roku to:
-
benzyna bezołowiowa 95: około 1,6–1,8 euro za litr,
-
benzyna bezołowiowa 98: około 1,7–1,9 euro za litr,
-
olej napędowy (diesel): około 1,4–1,6 euro za litr.
Samolot – bezpośrednie połączenia lotnicze z polskich miast (np. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Katowic czy Gdańska) do Wiednia, Grazu, Salzburga lub Linzu oferują tacy przewoźnicy jak LOT, Austrian Airlines, Lufthansa, Ryanair czy WizzAir.
Polskie firmy autobusowe oferują połączenia z różnych miast w Polsce do Austrii. Do najpopularniejszych przewoźników należą Polski Bus, Flixbus czy Eurolines.
Możliwe jest również podróżowanie z Polski do Austrii pociągiem. W Polsce istnieją połączenia międzynarodowe z Wiedniem, Salzburgiem czy Innsbruckiem. Przejazd pociągiem może być jednak dłuższy i droższy niż podróż samochodem czy autobusem.