Bułgaria

Ubezpieczenie na wyjazd do Bułgarii

Ceny w Bułgarii uchodzą za jedne z najniższych, a atrakcji ten kraj dostarcza tyle, że zawsze warto spędzić tam wakacje. Położona nad Morzem Czarnym Bułgaria to szerokie, piaszczyste plaże, ale także liczne zabytki. Do Bułgarii wjedziesz bez paszportu, nacieszysz się pięknymi widokami i wypoczniesz. Pamiętaj jednak o tym, by wykupić ubezpieczenie turystyczne do Bułgarii.
 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Nesebar
Nesebar

Miasteczko leżące około 30 km na północ od Burgas. Piękne zabytki różnych stylów architektonicznych, piaszczyste plaże i czyste morze.

Kościół Pamięci Aleksandra Newskiego w Sofii
Kościół Pamięci Aleksandra Newskiego w Sofii

Cerkiew zbudowana na cześć żołnierzy rosyjskich poległych w wojnie rosyjsko-tureckiej (1877-78). Jej budowa trwała trzydzieści lat, zakończyła się w 1912 roku.

Wielkie Tyrnowo
Wielkie Tyrnowo
Starożytne miasto carów (dawniej stolica), oferujące mieszankę historii, uroczych sklepików i życia nocnego. Zalecamy obejrzenie jednego z przedstawień audiowizualnych odbywających się w średniowiecznej cytadeli Carevec (terminy tutaj)

Atrakcje turystyczne w Bułgarii - co warto zobaczyć i gdzie się wybrać?

Nie tylko niskie ceny w Bułgarii przemawiają za tym, by odwiedzić ten kraj w wakacje. Są tutaj długie, piaszczyste plaże, baza turystyczno-noclegowa jest stale rozbudowywana i odświeżana. To miejsce na wypoczynek dla singli, par, a także rodzin z dziećmi, każdy bowiem doceni atrakcje turystyczne na wyciągnięcie ręki.

W Bułgarii największym powodzeniem cieszą się dwa, główne kurorty:

 
 • Złote Piaski – na wybrzeżu Morza Czarnego, około 17 kilometrów na północ od Warny.
 • Słoneczny brzeg – najbardziej popularny kurort nad Morzem Czarnym, położony w obwodzie Burgas. Blisko stąd do Nesebyru i 35 kilometrów od Burgas.

Ciekawe miejsca i zabytki w Bułgarii warte odwiedzenia:

 
 • Nesebar - miasteczko leżące około 30 km na północ od Burgas. Piękne zabytki różnych stylów architektonicznych, piaszczyste plaże i czyste morze.
 • Kościół Pamięci Aleksandra Newskiego w Sofii - cerkiew zbudowana na cześć żołnierzy rosyjskich poległych w wojnie rosyjsko-tureckiej (1877-78). Jej budowa trwała trzydzieści lat, zakończyła się w 1912 roku.
 • Monastyr Rilski - na południe od Sofii zlokalizowany jest największy i najsłynniejszy klasztor, wpisany na listę UNESCO. Został zbudowany z oryginalnej pustelni z X wieku i był w swojej historii wielokrotnie przebudowywany.
 • Grobowce trackie - zdobione groby wykopane w południowej i środkowej Bułgarii. Najbardziej imponujący jest królewski grobowiec w kształcie ula w Kazanłyku.
 • Płowdiw - doskonałe restauracje, bary, galerie. Stare Miasto szczyci się domami z okresu odrodzenia.
 • Ropotamo - chroniony rezerwat przyrody bagien i wydm. Przez dawne tereny łowieckie przepływa rzeka o tej samej nazwie, po której można pływać.
 • Obzor - najbardziej słoneczne miasto Bułgarii, z dużą zawartością jodu w powietrzu. Znajduje się w gminie Nesebyr, 60 km od Warny i 75 od Burgas.
 • Góry Rodopy - pasmo górskie w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia nawet do końca maja. Wtedy panują tutaj najlepsze warunki do uprawiania sportów zimowych.

Wyjazd do Bułgarii - co warto wiedzieć?

Chociaż Bułgaria kojarzy się nam przede wszystkim z ciepłymi kąpielami morskimi i leniuchowaniem na plaży, kraj ten ma wiele do zaoferowania także miłośnikom aktywnego wypoczynku. Na miejscu można uprawiać sporty wodne, zimą zaś szusować na nartach. Zanim jednak spakujesz walizki, sprawdź, co może przydać się podczas wyjazdu do Bułgarii samochodem lub samolotem.

Dokumenty - czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Nie, żeby wyjechać do Bułgarii nie jest potrzebny paszport. Bułgaria, podobnie jak Polska, należy do Unii Europejskiej. Dokumentem uprawniającym do wjazdu do kraju jest dowód osobisty lub paszport. Trzeba jednak pamiętać, że Bułgaria nie należy do Strefy Schengen, dlatego są tutaj kontrole graniczne.

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Bułgarii - czy EKUZ wystarczy?

Boats

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą można wyrobić w Polsce, obowiązuje w Bułgarii. Mogą ją za darmo otrzymać osoby ubezpieczone w Narodowym Funduszu Zdrowia. Jeśli podczas wakacji w Bułgarii źle się poczujesz, możesz pokazać kartę w szpitalu czy w

przychodni zdrowia. Jednak uprawnia ona do skorzystania z podstawowych usług medycznych w takim samym zakresie, w jakim korzystają z niej obywatele Bułgarii.

Do wielu procedur medycznych obowiązują dopłaty, np. około 10 zł za wizytę u lekarza pierwszego kontaktu czy dentysty, do badań laboratoryjnych, do leczenia szpitalnego. W takich przypadkach dopłaty nie są duże, jednak koszty leczenia specjalistycznego nierzadko trzeba pokryć w całości. Dlatego też zaleca się, by podróżujący do Bułgarii mieli dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. A niestety o zachorowanie w Bułgarii nie jest trudno.

Należy także uważać na lokalną wodę i najlepiej unikać spożywania niegotowanej żywności, która ją zawiera, takiej jak lody lub domowej roboty lemoniada. W większości miejsc woda z kranu jest pitna, ale jej odmienny skład bakteryjny może powodować nieprzyjemne problemy jelitowe.

Zakup dodatkowego ubezpieczenia turystycznego do Bułgarii warto rozważyć wtedy, kiedy masz w planach nie tylko leżenie na plaży, i gdy chcesz uprawiać sporty wodne, ale również wtedy gdy wybierasz się do Bułgarii na narty.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Bułgarii?

Oferta ubezpieczeń turystycznych AXA obejmuje trzy główne warianty, które różnią się ceną, zakresem i sumą ubezpieczenia. Możesz więc wybrać opcję: Zdobywca, Podróżnik lub Urlopowicz. Koszt dziennego ubezpieczenia zaczyna się od 6 zł, a jego ostateczna cena wynika z zakresu ochrony, liczby osób objętych ubezpieczeniem do Bułgarii oraz długości pobytu.

Warto pamiętać o tym, że Bułgaria zapewnia wiele aktywności sportowych: rafting i canoe na rzekach Iskar, Struma i Mesta, pływanie, nurkowanie. Żeglarstwo i windsurfing są popularne w nadmorskich kurortach, gdzie można również uprawiać inne popularne sporty, takie jak tenis, siatkówka, piłka plażowa. Chociaż wiele z tych sportów nie kojarzy się z niebezpieczeństwem, to jednak nierzadko chwila nieuwagi może mieć kosztowne skutki. Dlatego ubezpieczyciel proponuje także dodatki do ubezpieczenia do Bułgarii obejmujące uprawianie sportów wysokiego ryzyka. Poza tym można wykupić takie opcje jak:

 • Klauzula alkoholowa - ubezpieczenie zadziała nawet jeśli wypiłeś drinka czy lampkę wina do obiadu.
 • Moto Assistance dla osób zwiedzających Bułgarię samochodem.
 • Rezygnacja z/przerwanie podróży - w przypadku choroby, wypadku, nagłego wezwania do sądu, gdy trzeba zrezygnować z biletów lotniczych albo noclegów lub skrócić swoją podróż.
 • Kontynuacja leczenia w Polsce, jeśli skutki wypadku czy choroby są długofalowe i leczenie trzeba kontynuować po powrocie do kraju.

Jak dotrzeć i podróżować po Bułgarii?

Boats

Na wakacje do Bułgarii można dotrzeć na dwa sposoby: samochodem lub samolotem. Przez dziesięciolecia na wakacje do Bułgarii jeździło się wyłącznie autami, a taka podróż była marzeniem wielu polskich rodzin.

Obecnie, kiedy samochody są wygodne, w miarę niezawodne, a przez Europę przejeżdża się bez barier i granic, coraz więcej turystów decyduje się właśnie na ten rodzaj transportu. Między Warszawą a Złotymi Piaskami jest niespełna 2000 km, a trasę przez Czechy, Słowację, Węgry i Rumunię można pokonać w ponad 20 godzin. Jeśli decydujesz się na podróż samochodem do Bułgarii, nie zapomnij o ubezpieczeniu podróży obejmującym usługi assistance dla samochodu.

Dowiedz się czym jest assistance krótkoterminowe i dlaczego warto je wybrać?


Transport samochodem - najważniejsze informacje:

 • Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
 • W ulicach jednokierunkowych można parkować tylko po lewej stronie.


Ograniczenia prędkości w Bułgarii:

 • na terenach zabudowanych 50 km/h
 • inne drogi poza obszarem zabudowanym 90 km/h
 • na autostradach 130 km/h


Stan dróg w Bułgarii:

Większość dróg jest w złym stanie, a roboty drogowe są często nieoznaczone i nieoświetlone. Warunki jazdy są szczególnie trudne od listopada do kwietnia, kiedy często mocno pada śnieg.


Opłaty autostradowe i drogowe w Bułgarii:

Wjeżdżając do Bułgarii, należy kupić winietę autostradową na ruch po większości dróg w Bułgarii. Ta winieta jest dostępna na granicach, w biurach UAB, na stacjach benzynowych wzdłuż głównych dróg oraz w dużych miastach i urzędach pocztowych. Więcej informacji na temat cen i opłat można znaleźć oficjalnej bułgarskiej stronie - https://www.api.bg/en/home.


Dostępność paliwa:

Stacje benzynowe znajdują się w dużych miastach i przy głównych drogach w średniej odległości od 30 do 40 km. Niektóre stacje benzynowe są otwarte bez przerwy, ale większość z nich jest otwarta od 6 rano do 21:30. Kierowcy nie powinni używać czerwonych pistoletów do tankowania na stacjach paliw – są one przeznaczone tylko dla pojazdów serwisowych.

Szybciej i czasami nawet taniej można do Bułgarii dolecieć samolotem. Między największymi polskimi lotniskami: Warszawą, Krakowem, Katowicami, Gdańskiem, Poznaniem i Wrocławiem latają bezpośrednie samoloty rejsowe i czarterowe, które lądują w Burgas albo w Warnie. Można także wybrać się do stolicy Bułgarii - Sofii. Lot trwa około 2 godzin, a koszt biletu lotniczego z małym bagażem podręcznym to ok. 200 zł.

Jeśli decydujesz się na podróż samolotem do Bułgarii, nie zapomnij o ubezpieczeniu podróży obejmującym bagaż czy koszty rezygnacji z biletów lotniczych.

Na co uważać w Bułgarii?

Zapewne nikogo nie zaskoczy fakt, że wraz ze wzrostem liczby turystów wzrasta wskaźnik przestępczości w ośrodkach letnich. Złodzieje skupiają się głównie na kradzieżach kieszonkowych, okradaniu pokoi hotelowych, samochodów, ale także kradzieży całych samochodów. Zamiast spać w niestrzeżonym miejscu w samochodzie, powinieneś zorganizować sobie zakwaterowanie.

Uważaj też, spacerując po zmroku. Trzymaj się większych skupisk ludzkich, unikaj ciemnych ulic, a także bycia pod silnym wpływem alkoholu. Złodzieje działają także w pociągach oraz nagabują turystów w pobliżu bankomatów.


Taxi

Stawka nie powinna przekraczać 1 lewy (0,5 euro) za km. Niektórzy taksówkarze naliczają wygórowane stawki. Nie przyjmuj pomocy od osób, które sugerują zorganizowanie taksówki. Korzystaj tylko z pojazdów licencjonowanych (żółte taksówki) lub zamów taksówkę za pośrednictwem oddziałów informacyjnych usług taksówkowych.

Bułgarskie przysmaki - co zjeść i czego spróbować?

Bułgarska kuchnia słynie przede wszystkim z potraw gulaszowych na bazie jagnięciny, wołowiny, wieprzowiny, kurczaka, mięsa koziego, ale nie brakuje także dań wegetariańskich. W Bułgarii rzadko smaży się w głębokim oleju, wiele potraw natomiast przygotowuje się na ruszcie.

Będąc na wakacjach w Bułgarii, nawet jeśli w hotelu masz pełne wyżywienie, poszukaj lokalnych tawern i chociaż raz spróbuj regionalnego posiłków. Najpopularniejsze dania bułgarskie to:

 • Banica – ciasto z cieniutkiego ciasta „kori”, typu francuskiego, nadziewane owczym serem i jogurtem
 • Baklava – słodki deser z ciasta „kori” z dodatkiem orzechów i sosu miodowego
 • Bob czorba – gęsta zupa fasolowa z pomidorami, warzywami korzeniowymi, czasem z dodatkiem kawałków wędzonego mięsa
 • Gjuwecz – bogate danie warzywne, czasem z mięsem, często podawane z winem
 • Kebap kawarma – Pieczone kawałki wieprzowiny z warzywami, przyprawami bałkańskimi i ostrą papryką
 • Kebapczeta – mieszanka odpowiednio zmielonego mięsa, z którego przygotowuje się szyszki opiekane na grilu
 • Mussaka – zapiekane w piekarniku danie z mielonego mięsa, ziemniaków, pomidorów i bakłażanów
 • Tarator – zimna zupa z jogurtu i ogórka doprawiona czosnkiem, oliwą z oliwek, koprem i orzechami włoskimi

Waluta i ceny w Bułgarii

Boats

Jednostką walutową w Bułgarii jest „lew” (liczba mnoga „lewa”) (BGN), podzielona na 100 „stotinek”.

1 LEV = 2.1 PLN

Różnice między stawkami kupna i sprzedaży mogą się znacznie różnić w zależności od kantora. Dlatego zaleca się wymianę gotówki bezpośrednio w bankach lub kantorach znajdujących się w dużych hotelach. Lepiej mieć ze sobą gotówkę, zwłaszcza podczas podróży przez mniej turystyczne rejony Bułgarii. W większych ośrodkach można bez problemu płacić kartą.

Ceny w Bułgarii są bardzo korzystne, niższe niż w Polsce.

Ceny w restauracjach i barach:

 • zestaw obiadowy w restauracji – od 40 do 100 BGN;
 • zestaw w fast-foodzie – ok. 9 lewa;
 • pieczona papryka z czosnkiem – ok. 2 BGN;
 • kebapcze – od 6 BGN;
 • sałatka szopska – od 4 BGN;
 • tarator – od 3 BGN;
 • filet jagnięcy z risotto, brokułami i słodkimi ziemniakami – 33 BGN;
 • pizza – 5-7 BGN;
 • kufel piwa –3,50 BGN;
 • świeży sok owocowy (250 ml) – 4 BGN


Ceny w sklepach spożywczych:

 • butelka wody mineralnej (1,5 litra) – 1,20 BGN;
 • chleb – 2,80 BGN;
 • bułka – 0,22 BGN;
 • litr mleka – ok. 2 BGN;
 • pomarańcze (1 kg) – 2 BGN;
 • pomidory (1 kg) – 4 BGN;
 • jabłka (1 kg) – 1 BGN
 • pikantna pasta warzywna (0,5 kg) – 4,50 BGN;
 • Rakija (0,5 litra) – od 11 do 30 BGN;
 • ser Sirene (200 g) – ok. 50 BGN
 • butelka lokalnego piwa – od 1,30 BGN;
 • butelka wina – ok. 9 BGN;


Noclegi w Bułgarii, cena za pokój dwuosobowy:

 • hostel – od 65 BGN;
 • hotel (1 gwiazdka) – od 75 BGN;
 • hotel (3 gwiazdki) – od 110 BGN;
 • hotel (5 gwiazdek) – ok. 310 BGN.

Co zabrać ze sobą na wakacje do Bułgarii?

Niezależnie od tego, kiedy i jak jedziesz do Bułgarii na wakacje, weź ze sobą:

 • podstawowe leki,
 • dowód osobisty albo paszport,
 • wydruk dowodu zawarcia ubezpieczenia turystycznego do Bułgarii.

Jeśli do Bułgarii jedziesz na narty, weź też ciepłe ubrania:

 • bieliznę termiczną,
 • nieprzemakające spodnie i kurtkę,
 • niezbędny sprzęt sportowy: narty, deskę snowboardową, gogle, kask,
 • mogą przydać się także łańcuchy na koła, jeśli jedziesz do Bułgarii autem.

Kiedy wybierasz się do Bułgarii latem, by wypoczywać na plaży, zabierz dodatkowo:

 • spray na komary,
 • krem do opalania, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne,
 • klapki basenowe i buty do wody.