Chorwacja

Ubezpieczenie podróżne do Chorwacji

Chorwacja jest kochana przez turystów z Polski. Doceniają oni kryształową, błękitną wodę, urozmaicone krajobrazy i piękne plaże. Przeczytaj o tym, kiedy jechać do Chorwacji, gdzie jest najpiękniej, co zjeść w Chorwacji, jakie są warunki wjazdu i co zobaczyć. I nie zapomnij kupić ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem!

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Park Narodowy Krka
Park Narodowy Krka

Ten park narodowy chroni środkowy i dolny bieg rzeki Krka, która wpada do morza w zatoce niedaleko Szybenika. Rzeka Krka tworzy w parku piękne formacje – wodospady, liczne jeziora i progi skalne. Przez ten obszar biegnie wiele szlaków turystycznych.

Katedra św. Jakuba w Szybeniku
Katedra św. Jakuba w Szybeniku
Tę pierwotnie gotycką katedrę zaczęto budować w pierwszej połowie XV wieku i została ukończona w stylu renesansowym.
 
Park Narodowy Jezior Plitwickich
Park Narodowy Jezior Plitwickich

Łącznie 16 tarasowych jezior połączonych wodospadami i kaskadami, które tworzą imponującą scenerię.


 

Co zobaczyć w Chorwacji?

Z pewnością każdy, kto odwiedził kiedyś Chorwację, ma swoją opinię na temat tego kraju. Na pewno zaletą wypoczynku w Chorwacji jest krystalicznie czysta, szmaragdowa woda, w której bez problemu można podglądać morskie zwierzęta i do której wchodzi się bez oporów oraz gęsiej skórki. Jednocześnie spędzając czas na plaży, można cieszyć oczy widokami na chorwackie pasma górskie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na Chorwacji większość plaż jest kamienista lub żwirowana, można również spotkać zabetonowane brzegi.

Warto odwiedzić piękne parki narodowe chroniące dziką faunę i florę, chociaż w letnich miesiącach należy się liczyć z tłumami turystów. Chorwacja oferuje też miasta pełne zabytków i krętych uliczek. Urok przyrody i architektury Chorwacji doceniono także, wpisując zespół jezior Plitwickich i Dubrownik na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Plusem jest też niewątpliwie to, że jest dostępna z Polski autem, a pogoda tutaj jest gwarantowana. Jest to także kraj bezpieczny. Zawsze zachęcamy, by wybierając się na wczasy w Chorwacji, kupić ubezpieczenie podróżne, a wtedy można wypoczywać bez żadnych obaw i trosk.

  • Trogir

    Urokliwe miasto portowe u wybrzeży Morza Adriatyckiego. Trzon tego zabytkowego dworu zachował swoją pierwotną strukturę. Do dziś zachowała się również część oryginalnych fortyfikacji miasta i kilka innych średniowiecznych budynków.
  • Split — Pałac Dioklecjana

    Niedaleko Trogiru mieści się stolica żupanii splicko-dalmatyńskiej, miasto Split. To w nim największą atrakcją jest Pałac Dioklecjana. Ten starożytny budynek, najlepiej zachowany zabytek tego rodzaju w Chorwacji, był rezydencją cesarza Dioklecjana zbudowaną na przełomie III i IV wieku. Dzisiaj pałac to po prostu starówka Splitu. Chodząc po centrum miasta, przemierza się dawne komnaty.
  • Szybenik — nieodkryta perła Dalmacji

    Niewielkie miasto Szybenik jest położone w środkowej Dalmacji, nad ujściem rzeki Krka. Najważniejszym zabytkiem jest tutaj katedra św. Jakuba. Tę pierwotnie gotycką katedrę zaczęto budować w pierwszej połowie XV wieku i została ukończona w stylu renesansowym.
  • Dubrownik - skarb UNESCO

    Dubrownik nie bez powodu nazywany jest perłą Adriatyku. To najpiękniejsze miasto w Chorwacji słynie z licznych zabytków architektonicznych, pysznej kuchni i nocnego życia. Jego historyczna część, tak zwane Stare Miasto, zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  • Skywalk Biokovo – szklany taras widokowy nad Riwierą Makarską

    Taras widokowy w kształcie podkowy zbudowany został na grzbiecie górskim. Dzięki przeszklonej podłodze zapewnia niebywałe wrażenia i zachwyca panoramą morza.
  • Park Narodowy Kornati

    To największa atrakcja Chorwacji, uwielbiana zwłaszcza przez żeglarzy. Park Narodowy Kornati to grupa 150 wysp i wysepek różnej wielkości w Północnej Dalmacji. Zajmuje powierzchnię 234km kw.
  • Park Narodowy Krka

    Ten park narodowy chroni środkowy i dolny bieg rzeki Krka, która wpada do morza w zatoce niedaleko Szybenika. Rzeka Krka tworzy w parku piękne formacje – wodospady, liczne jeziora i progi skalne. Przez ten obszar biegnie wiele szlaków turystycznych.
  • Park Narodowy Jezior Plitwickich

    Położony jest w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia. Największą atrakcją parku jest 16 jezior krasowych, które łączą się licznymi wodospadami i kaskadami, dzięki czemu tworzą imponującą scenerię.

Wyjazd do Chorwacji - co warto wiedzieć?

Chorwackie ciekawostki

Przed każdą podróżą warto się przygotować. I nie chodzi o tak oczywiste rzeczy, jak spakowanie walizki, czy kupienie ubezpieczenia podróżniczego do Chorwacji. Należy przygotować dokumenty niezbędne do podróży, a także zapoznać się z przepisami, które obowiązują w kraju.

Warto wiedzieć, że:

 
  • W całej Chorwacji ściśle zabronione jest spędzanie nocy pod gołym niebem, a posiadanie dowolnej ilości narkotyków lub substancji odurzających bez wyjątku jest karalne.

  • Większość plaż w Chorwacji jest kamienista lub żwirowa. Wybierając się na wycieczkę, warto mieć buty, które ułatwią poruszanie się w wodzie.

  • Woda z kranu nadaje się do picia w całym kraju.

Dokumenty - czy do Chorwacji potrzebny jest paszport?

Czy do Chorwacji potrzebuję paszport?

Przy wjeździe na terytorium Chorwacji nie obowiązuje kontrola graniczna. Chorwacja jest w Unii Europejskiej i od 1.01.2023 należy też do strefy Schengen. Wybierając się do Chorwacji, należy mieć ważny paszport lub dowód osobisty – dotyczy to dorosłych, ale również dzieci. Za brak ważnego dokumenty grozi mandat. Dokument powinien być aktualny i ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące od daty powrotu do Polski.

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Chorwacji - czy EKUZ wystarczy?

Opieka zdrowotna w Chorwacji

Opieka zdrowotna jest na dobrym poziomie, a pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami UE. Warto przed wyjazdem za granicę wyrobić kartę EKUZ, dzięki której w przypadku nagłej sytuacji (wypadek, zasłabnięcie, przeziębienie) przysługuje nam częściowa odpłatna opieka medyczna, na tych samych zasadach co obywatelom Chorwacji.

Polscy turyści w Chorwacji mają zapewnioną bezpłatną jedynie niezbędną i pilną opiekę. Inne procedury medyczne są płatne. EKUZ w Chorwacji nie refunduje między innymi wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, leczenia specjalistyczne i szpitalnego, bo pacjent pokrywa 20% kosztów, wizyt u stomatologa, zakupu niektórych leków, transportu do Polski i leczenia w placówkach prywatnych. Ceny w Chorwacji są wyższe niż w Polsce, także te dotyczące usług medycznych.

Zalecamy wykupienie ubezpieczenia turystycznego na czas podróży, które pokryje koszty bardziej zaawansowanego leczenia oraz pokryje koszty transportu medycznego do Polski.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Chorwacji?

Każdy, kto wybiera się na wakacje do Chorwacji, powinien dodatkowo zadbać o wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Można wybrać wariant dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb, ponieważ wysokość składek, ale także refundacji, jest zróżnicowana. Urlopowicz, Podróżnik i Zdobywca - to opcje do wyboru dla każdego turysty. Zarówno dla takiego, który podróżuje samotnie, w parze, jak i rodzinnie. Proste tabele pokazują, co obejmuje dany wariant ubezpieczenia turystycznego do Chorwacji i jaki jest jego koszt za cały pobyt. A warto pamiętać, że koszt dzienny ubezpieczenia turystycznego może wynieść jedynie 6 zł.

Należy zwrócić uwagę także na różnorodne opcje, mogące podnieść kwotę ubezpieczenia i poczucie bezpieczeństwa. AXA proponuje między innymi rozszerzenia ochrony:
 

  • Klauzula alkoholowa - czyli ochrona ubezpieczeniowa pomimo wypicia drinka, lampki wina czy koktajlu.

  • Sporty wysokiego ryzyka dla osób, które jeżdżą na nartach i rowerze poza wyznaczonymi szlakami, nurkują z butlą poniżej 10 m, chodzą po wysokich górach, skaczą ze spadochronem albo pływają na kajcie i tym podobne.

  • Moto Assistance dla podróżujących własnym samochodem.

  • Rezygnacja z/przerwanie podróży - gdy coś pójdzie niezgodnie z planem i wyjazd trzeba odwołać lub przerwać.

  • Kontynuacja leczenia w Polsce, kiedy po powrocie do kraju nadal trzeba korzystać z pomocy lekarza.

Jak dotrzeć i podróżować po Chorwacji?

Autostrady i podróż autem po Chorwacji

Do Chorwacji można dostać się na dwa sposoby: samochodem i samolotem. Warszawę od Dubrownika dzieli 1600 kilometrów. Jadąc przez Częstochowę, Ostravę, Brno, Wiedeń, Graz, Zagrzeb, Szybenik i Split, spędzimy w trasie ok. 17 godzin. Oczywiście warto podzielić podróż na dwa albo nawet trzy odcinki, zatrzymując się po drodze na noclegi.

  • W Chorwacji obowiązuje ruch prawostronny, jak w Polsce.

  • Dozwolone jest 0,5 promila alkoholu we krwi - ten przepis dotyczy kierowców powyżej 24 roku życia i nie dotyczy kierowców zawodowych.

  • Jeśli chodzi o ograniczenia prędkości, to warto zapamiętać, że na terenach zabudowanych jest to 50 km/h. Inne drogi poza obszarem zabudowanym: 90 km/h, drogi szybkiego ruchu: 110 km/h, na autostradach: 130 km/h.

Chorwackie drogi są często bardzo śliskie, zwłaszcza podczas deszczu. Odpowiada za to pył wapienny w połączeniu z niską jakością materiałów nawierzchniowych. Wiele tras biegnie także przez górskie zbocza. Oczywiście wprawny, uważny kierowca pokona je bez problemu, jednak warto zawsze pamiętać o ubezpieczeniu komunikacyjnym. Jadąc na wakacje do Chorwacji własnym autem nie starszym niż 10 lat, do ubezpieczenia turystycznego możesz dokupić usługę Moto Assistance. Opcja ubezpieczenia obejmuje między innymi naprawę samochodu na miejscu zdarzenia, holowanie, transport wszystkich osób objętych ubezpieczeniem, zakwaterowanie na czas naprawy pojazdu, a nawet transport naprawionego samochodu do kraju.

Dowiedz się też: Co to jest assistance krótkoterminowe i kiedy kupić na wyjazd do Chorwacji?

Szybciej można dotrzeć do Chorwacji samolotem. Bezpośrednie połączenia rejsowe i czarterowe dostępne są z większości polskich lotnisk: Warszawy Okęcia, z Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia. Dolecieć w 2 godziny można do Zadaru, Splitu, Zagrzebia, Dubrovnika, Puli. Ceny biletów w tanich liniach lotniczych zaczynają się już od 200 zł za osobę z bagażem podręcznym.

Pamiętaj jednak, by także w tym przypadku kupić ubezpieczenie turystyczne działające na terenie Chorwacji. Przyda się nie tylko to podstawowe, które zapewnia pomoc w przypadku zachorowania, wypadku, ale także od Kosztów Rezygnacji z podróży, kiedy musisz

zrezygnować z wyjazdu albo wrócić wcześniej do kraju. Ubezpieczenie turystyczne do Chorwacji to także zwrot za zniszczony lub skradziony bagaż, pozostawione mienie czy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Dzięki ubezpieczeniu podróży, niezależnie w jaki sposób podróżujesz po Chorwacji, czujesz się pewniej.

Na co uważać w Chorwacji?

Bezpieczeństwo

Chorwacja to rozwinięty kraj Unii Europejskiej, w którym każdy może czuć się bezpiecznie, ale zawsze warto uważać na swoje rzeczy nie osobiste. Zwłaszcza w miejscach zatłoczonych, np. na starówce w Dubrowniku czy na plaży, nie noś ze sobą dużej gotówki, a jeśli masz pieniądze, to rozdziel kwotę na mniejsze części i pochowaj je w różnych kieszeniach. Nie zostawiaj rzeczy bez opieki na plaży lub hotelowym leżaku. Jeśli lubisz spacerować po zmroku, unikaj pustych zaułków. Jednak takie zasady powinny towarzyszyć każdemu turyście w każdym miejscu.

  • Uważać też trzeba w rejonach graniczących z Serbią, Czarnogórą oraz Bośnią i Hercegowiną, zwłaszcza chodząc po górach. Wciąż można natknąć się tutaj na miny i niewypały po wojnie.

  • Kupując coś od lokalnych sprzedawców, pytaj o dokładną cenę i sprawdzaj, czy wydano Ci odpowiednią ilość pieniędzy.

  • Wchodząc do wody, zabieraj obuwie ochronne, ponieważ w Morzu Adriatyckim żyją jeżowce. Uważaj także na meduzy, których oparzenie może być bolesne. W lasach, podobnie jak w Polsce, groźne są kleszcze.

Chorwackie przysmaki - co zjeść i czego spróbować

Przysmaki kuchni chorwackiej

Kuchnia chorwacka to harmonijne połączenie tradycji bałkańskich i śródziemnomorskich. Zachwyceni daniami lokalnymi będą zarówno miłośnicy mięsa, jak i weganie. Co warto zjeść podczas wakacji w Chorwacji?

  • Jagnięcina, baranina lub cielęcina – pieczona na rożnie lub na węglu drzewnym pod pokrywą (zwłaszcza w północnej części kraju) to często podawany przysmak w Chorwacji.

  • Smażone kotlety cielęce – płatek cielęciny nadziewany szynką i serem, zawijany i smażony w bułce tartej.

  • Ryby – na grillu, duszone z pomidorami i innymi dodatkami, ale także po prostu ugotowane.

  • Owoce morza – tj. różne głowonogi, małże, raki lub inne zwierzęta morskie. Mątwy i kalmary smaży się pokrojone na kawałki lub stanowią część risotto. Jako część tzw. czarnego risotto (crni riżot) można spróbować np. sepii (sipa), inne rizotto jest podawane z ośmiornicą (hobotnica) lub z kałamarnicą (lignje). Smaczne są kałamarnice pokrojone w prążki i obsmażone.

  • Pršut – to szynka wieprzowa, wędzona w dymie otwartego ognia i suszona wędzonym powietrzem.

  • Pljeskavica, Cevapi – mięso mielone przygotowane na grillu.

  • Wegetarianin czy weganin na wakacjach w Chorwacji najwięcej dań bezmięsnych znajdzie w tawernach na wybrzeżu. Wegetariańskie makarony i pizze, bezmięsne risotto albo warzywna zupa maňestra to dania, które w smaku nie ustępują innym, tradycyjnym chorwackim posiłkom.

Waluta i ceny w Chorwacji

Ceny na Chorwacji

Do końca 2022 roku oficjalną walutą w Chorwacji była kuna chorwacka (HRK). Od 1 stycznia 2023 na miejscu należy płacić w Euro. Chorwackie ceny są wyższe niż te w Polsce. Oto przykładowe produkty spożywcze dostępne w marketach.

  • masło 2,89 EUR
  • chleb 1 EUR
  • burek 1 EUR
  • sok pomarańczowy 1l 2 EUR
  • woda 0,7l 0,7 EUR
  • ser gouda 7 EUR
  • butelka wina od 2,5 EUR
  • oliwa 1l 6 – 8 EUR

Ceny paliw w Chorwacji

Ceny paliwa zmieniają się bardzo szybko. Najlepiej sprawdzić je tuż przed wyjazdem. Na początek 2023 roku litr benzyny kosztował 1,33 EUR a 1 Diesel 1,59 EUR za litr.

Ceny w restauracjach

Posiłek w restauracji składający się z 3 potraw kosztuje średnio 21 – 30 EUR. Fast food od 1 do 5 EUR. Pizza margharita 6 – 7 EUR. Kawa 1 – 2 EUR.

W restauracjach oczekuje się napiwku około 10-15%. W niektórych restauracjach napiwki są już wliczone w cenę.

Ceny noclegów w Chorwacji

Ceny zmieniają się w zależności od standardu hotelu oraz pory roku. W Zadarze hotel 3-gwiazdkowy kosztuje od 300 PLN za dwie osoby za noc. W Splicie trzeba zapłacić więcej - od 400 PLN do nawet 600 za dobę. Najwyższe ceny są w Dubrowniku od 500 PLN. Taniej wynajmiesz pokój czy mieszkanie poza sezonem.

Opłaty autostradowe i drogowe na Chorwacji

Za przejechany odcinek reguluje się opłaty na bramkach opłat. Opłatę wnosi się również, jeśli zechcesz przejechać przez most na wyspę Krk, a także jadąc po drogach szybkiego ruchu na półwyspie Istria (tzw. Istryjski Ypsilon). Płatny jest również przejazd przez tunel Učka.

Informacje, jakie są obecne ceny za przejazdy dla większości autostrad (tzw. cestarina) można znaleźć tutaj:

Co zabrać ze sobą na wakacje do Chorwacji?

Czy warto jechać do Chorwacji?

Kiedy pakujesz walizkę na wyjazd do Chorwacji, zabierz ze sobą:

  • dowód osobisty lub paszport,
  • karty płatnicze, Euro w gotówce,
  • dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia turystycznego AXA,
  • apteczkę z podstawowymi lekami,
  • kremy do twarzy i ciała z wysokim filtrem,
  • czapkę, kapelusz do ochrony głowy,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • buty do wody,
  • przewiewne ubrania.