Cypr

Ubezpieczenie podróżne na Cypr

Cypr, kraj bogatej historii i malowniczych krajobrazów, przyciąga podróżników z całego świata. Jeśli planujesz wyprawę na tę piękną wyspę, oto przydatny przewodnik, który pomoże ci zaplanować niezapomniane wakacje. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tym kraju oraz jak dostać się na Cypr. Największe atrakcje? Najlepsza pora na wyjazd? Typowe ceny? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

Co warto zobaczyć

Cypr: co zwiedzać? Co warto zobaczyć?

 

Zastanawiasz się, co ciekawego oferuje Cypr? Atrakcje turystyczne na wyspie obejmują starożytne zabytki, cuda natury czy uroczo położone miejscowości. Top 5 miejsc to:

  1. Cape Greco, zwany również Kavo Greko: malowniczy park narodowy, położony na skalistym półwyspie pomiędzy kurortami Ayia Napa i Protaras na Cyprze. Zachwyca wapiennymi klifami i jaskiniami. Jednym z najbardziej kultowych punktów widokowych jest skalna formacja Most Miłości.

  2. Petra Tou Romiou, znana również jako Skała Afrodyty, to miejsce, które według mitologii greckiej jest miejscem narodzin bogini miłości – Afrodyty. Przyciąga zakochanych, którzy zawiązują chusteczki na drzewie miłości i poszukują kamieni w kształcie serca na żwirowej plaży, wierząc, że przyniosą im szczęście.

  3. Wąwóz Avakas Gorge to wapienny kanion, wyżłobiony przez płynącą jego dnem rzekę. Idealne miejsce na krótki trekking.

  4. Park archeologiczny Kourion – historyczny kompleks archeologiczny – oferuje pozostałości po starożytnych budowlach, w tym imponujący amfiteatr z II wieku oraz wczesnochrześcijańską bazylikę z niesamowitymi mozaikami podłogowymi.

  5. Wioska Lefkara, położona na zboczach gór Troodos, słynie z produkcji koronek „lefkaritika”, które są znane już od czasów renesansu i zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Cypr: co trzeba wiedzieć?

Przed wyjazdem warto poznać kilka podstawowych informacji o Cyprze:

Republika Cypryjska jest położona we wschodniej części Morza Śródziemnego. To wyspa o powierzchni 9251 km² i linii brzegowej o długości 648 km. Charakterystyczną cechą Cypru jest jego podział, zarówno kulturowy, jak i administracyjny, na dwie części: północną, zamieszkałą przez Turków wyznających islam (znaną jako Turecka Republika Cypru Północnego), oraz południową, gdzie dominują prawosławni Grecy. Stolicą Cypru jest Nikozja, największe miasto na wyspie, które jest także jedyną na świecie stolicą podzieloną na dwie części: północną i południową. Między nimi znajduje się strefa zdemilitaryzowana utrzymywana przez ONZ.

Oficjalną walutą jest euro, a czas lokalny to czas wschodnioeuropejski. Na wyspie mówi się przeważnie po grecku, ale również angielski jest powszechnie używany. Co ważne, ruch jest lewostronny i obowiązują wtyczki brytyjskie typu G, czyli trzeba zabrać ze sobą przejściówkę lub kupić ją na miejscu (niektóre hotele udostępniają adaptery).

Ceny na Cyprze

Jakie są na Cyprze ceny? Dość przystępne, mieszczą się w europejskim standardzie, podobnym do cen w basenie Morza Śródziemnego. Jest oczywiście drożej niż w Polsce.

Przykładowe ceny w restauracjach na Cyprze są przystępne: to około 15 euro za popularne dania jak kleftiko, 7–8 euro za sałatkę grecką czy ser halloumi na przystawkę.

Cena paliwa na Cyprze mieści się w europejskim średnim zakresie: około 1,6 euro za benzynę i podobnie za diesel.

Kiedy jechać na wakacje?

Kiedy wybrać się na Cypr? Pogoda jest tam świetna w zasadzie przez cały rok. Klimat na Cyprze jest typowy dla regionu śródziemnomorskiego. Cechuje się ponad 300 dniami słonecznymi i niewielką ilością opadów. Najlepszy czas na wyjazd wakacyjny z plażowaniem i kąpielami morskimi jest od kwietnia do października, kiedy panuje ciepła i słoneczna pogoda – temperatura powietrza to nawet około 35 stopni, a morza około 30 stopni. Dobra pogoda na zwiedzanie Cypru jest z kolei wiosną i jesienią, bo nie panują wówczas takie upały, a do tego jest mniej turystów.

Gdzie pojechać na wakacje na Cyprze?

Widok na turkusowe morze, wybrzeże i kompleks hotelowy na Cyprze


Wyspa oferuje wiele pięknych miejscowości, idealnych na bazę wypadową podczas wakacji. Larnaka jest znana z malowniczej promenady i pięknej plaży Finikoudes – to jedne z lepszych miejsc na Cyprze. W Larnace można zobaczyć takie atrakcje, jak pozostałości antycznego miasta Kition czy malowniczo położony nad słonym jeziorem meczet Hala Sultan Tekke. U wybrzeża Larnaki znajduje się też najsłynniejsze miejsce do nurkowania na wyspie, koło wraku statku Zenobia. Polecamy także Limassol z bogatą historią i dynamicznym życiem nocnym. To jedna z lepszych opcji na bazę wypadową.

Można też zameldować się w Nikozji, stolicy, by zwiedzić stare miasto i przejść do Cypru północnego, a tam zobaczyć atrakcje takie jak orientalne targi z tureckimi przysmakami. Polecamy również byłą stolicę wyspy, Pafos, miasto wpisane na listę UNESCO. Można tam zwiedzić m.in. Grobowce Królewskie, bizantyjski zamek z XIII wieku, kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z pręgierzem św. Pawła, park archeologiczny z antycznymi mozaikami. A potem przenieść się autem na wybrzeże i rozkoszować plażowaniem i ciepłym morzem!

Jak dotrzeć na Cypr? Jak się poruszać po wyspie?

Loty na Cypr – na lotniska w Larnace czy Pafos – są obsługiwane przez wiele linii lotniczych. Czas lotu z różnych polskich miast waha się od 3 do 5 godzin. Bezpośrednie loty w sezonie wykonywane są z lotnisk w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Gdańsku – można zatem wygodnie polecieć z naprawdę wielu polskich miast. Z Katowic i Poznania polecimy zarówno do Pafos, jak i do Larnaki. Poza lotami rejsowymi na wyspę latają też czartery z biur podróży. Wszystkie duże biura turystyczne w Polsce organizują wakacje na Cyprze.

Po dotarciu na wyspę można korzystać z lokalnych środków transportu, takich jak autobusy czy taksówki, jednak najwygodniejszym i najłatwiejszym sposobem zwiedzania jest wynajem samochodu. Autobusy mogą jeździć o różnych porach, niekoniecznie według rozkładu, i nie wszędzie dotrą. Biura wynajmu samochodów są zlokalizowane w wielu miejscach, a największe ich skupisko jest na lotniskach.

Co jeść na Cyprze?

Kuchnia cypryjska to prawdziwa mozaika smaków i tradycji, której korzenie sięgają wielu kultur i epok. Jeśli chodzi o najbardziej charakterystyczne produkty kuchni cypryjskiej, na pierwszym miejscu warto wspomnieć o halloumi. To ser podpuszczkowy o wyjątkowym, słonym smaku i sprężystej konsystencji, wytwarzany z mleka koziego i owczego, który zdobył popularność na całym świecie. Jest nieodłączną częścią lokalnej kuchni od XVI wieku, a dziś stanowi bazę wielu tradycyjnych potraw. Halloumi jest także symbolem kulturowego dziedzictwa Cypru, stanowiącym dumę narodową mieszkańców.

Inną znaną specjalnością kulinarną są sheftalia, czyli tradycyjne cypryjskie kiełbaski, które charakteryzują się delikatnym smakiem mięsa jagnięcego lub wieprzowego, uzupełnionym o czosnek, cebulę i natkę pietruszki. Przygotowywane są na grillu lub w piecu opalanym drewnem, co nadaje im niepowtarzalny aromat i smak.

Wreszcie nie można pominąć koupepia, lokalnej odmiany greckich dolmades, czyli gołąbków. Przygotowywane są one z mięsa mielonego, ryżu i świeżych ziół, zawijane w liście winogron, gotowane w sosie pomidorowym i podawane na ciepło.

Jakie dokumenty na wyjazd na Cypr?

Przy wyjeździe na Cypr wystarczy paszport lub dowód osobisty. Niezbędne mogą być także dokumenty ubezpieczenia, w tym Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) lub polisa turystyczna, aby zapewnić sobie spokojne i bezpieczne wakacje. Pamiętajmy bowiem, że EKUZ zapewnia tylko podstawowe świadczenia w razie nagłych wypadków.

Jakie wybrać ubezpieczenie na wakacje na Cyprze?

W zależności od tego, czy planujesz aktywnie spędzić czas na Cyprze – a jest ku temu wiele okazji, można np. nurkować – czy jedynie zwiedzać i plażować, wybierz właściwy zakres ubezpieczenia turystycznego. Są różne warianty ubezpieczenia  obejmujące np. ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czy ubezpieczenie bagażu. Można dokupić dodatkowo ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka czy zapewnienie kontynuacji leczenia w Polsce.

Warto szukać polisy z chorobami przewlekłymi w zakresie ubezpieczenia i wysokimi limitami na koszty leczenia: na przykład AXA ma do 40 milionów złotych. To szczególnie ważne, bo koszty leczenia na Cyprze mogą być wysokie. W szpitalu trzeba zapłacić 10 euro przy wizycie na SORze, wizyta u lekarza pierwszego kontaktu to koszt 6 euro, a u specjalisty 10 euro, zaś bez karty EKUZ to około 40 euro. Pobyt w szpitalu – bez karty EKUZ to koszt aż 90 euro dziennie. Co ważne, EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów wizyt lekarskich prywatnych, akcji ratowniczej ani transportu powrotnego do Polski. Nawet transport sanitarny na terenie Cypru jest płatny,  razie braku indywidualnej polisy.

Dobrym pomysłem jest też polisa z tzw. klauzulą alkoholową, czyli niewykluczająca wypłaty środków w razie wypadku pod wpływem alkoholu. To ważne przy ubezpieczeniu wakacyjnym, bo nawet lampka wina do obiadu może potem wykluczyć z wypłaty świadczeń. A wino na Cyprze jest naprawdę niezłe!