Egipt

Ubezpieczenie na wakacje w Egipcie

Trzeci najbardziej zaludniony kraj Afryki. Republika w Afryce północno-wschodniej na rzece Nil. 

Turystyka jest jednym z najważniejszych filarów lokalnej gospodarki
 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Piramidy w Gizie
Piramidy w Gizie

Znajdują się około 10 km od zachodniego brzegu Nilu. Najbardziej znane cele Gizy: Wielka Piramida (Chufu)– zbudowana jest z 2 milionów kamiennych bloków. Jeden blok waży 2,5 tony. Piramida Chefrena – nieco mniejsza niż Wielka Piramida. Najważniejszym zabytkiem jest granitowy sarkofag króla. Muzeum słonecznej barki znajduje się po południowej stronie Wielkiej Piramidy. Znajduje się w nim statek zwany Słoneczną Łodzią, która odkryto w pobliżu piramid w 1954 roku – to starożytna egipska łódź do pochówku. Sfings – największy i najpotężniejszy posąg w Egipcie. Najwyższy punkt sfinksa ma 20 m i 73 m długości.

Aleksandria
Aleksandria

Drugie pod względem wielkości miasto Egiptu. Można tu zobaczyć Katakumby Kaum asz-Szuka, największą greko-katolicką nekropolię w Egipcie. Są wykute na głębokości około 35 metrów.
Muzeum grecko-rzymskie z 40 000 przedmiotów z historii starożytnej Aleksandrii. Przedmioty pochodzą z lat 331 p.n.e. do 640 n.e. i zawierają kolekcję starożytnej sztuki egipskiej, antycznej, ale także chrześcijańskiej. Kolumna Pompei ma 27 metrów wysokości i jest wykonana z czerwonego granitu z Asuanu. Ta kolumna jest częścią Serapea, pięknej świątyni założonej 300 p.n.e.

Karnak
Karnak 

Najważniejszy kompleks świątyni egipskiej, poświęcony głównie Bogu Amonowi. Znajduje się zaledwie 2 km od Luksoru. Powierzchnia terenu to 300 000 m kw. Do najciekawszych części kompleksu świątynnego należą: Wielka Sala Kolumnowa, Święte Jezioro (używane do czystości rytualnej), Wielki Dziedziniec, Aleja Sfinksów (baran jest świętym zwierzęciem Amona).

Kair

Największe miasto Egiptu. Z zabytków można tu zobaczyć: Muzeum Egipskie ze 120 tysiącami różnych przedmiotów, w tym skarby z grobowca Tutanchamona, Muzeum Koptyjskie z imponującą kolekcją sztuki koptyjskiej, takie jak haftowana jedwabna odzież, sceny religijne, koptyjska ambona z kamienia i inne, Muzeum Sztuki Islamskiej z cennymi starożytnymi zabytkami, Cytadelę, która przez 700 lat była siedzibą władców egipskich lub Meczet Sułtana Hasana, który jest jednym z najpiękniejszych i największych meczetów w Kairze. Ma 150 metrów długości i 70 metrów szerokości.

Luksor

Znajduje się 700 km od Kairu. Na wschodzie jest wiele świątyń, na zachodnim brzegu można zobaczyć Dolinę Królów, Świątynię Hatszepsut lub Kolosy Memnona. Jest też muzeum mumifikacji.

 

Dolina Królów

Miejsce pochówku faraonów Nowego Królestwa. Znaleziono tu 62 grobowców.

Świątynia Hatszepsut

Jest częściowo zbudowana w skale i znajduje się w Deir el-Bahri. Hatszepsut była królową XVIII dynastii, która rządziła około połowy XV wieku p.n.e.

Abu Simbel

Dwie świątynie wykute w skale. Większa z nich to świątynia króla Ramzesa II. Mniejsza to świątynia Hathor. Wielka świątynia przyciąga przede wszystkim czterema posągami faraona, które mają 20 metrów wysokości.

Czego spróbować
Czego spróbować

Mezze: od tego zaczyna się jedzenie. Składa się z małych potraw, pikantnych sosów i marynowanych warzyw.
Hummus: pasta z gotowanej ciecierzycy, oleju i pasty tahini
Ful: fasola z sokiem z cytryny, ziołami i olejem.
Esz: miejscowy chleb, miękki i puszysty. Służy jako główny dodatek do sosów.
Koszari: mieszanka makaronu, ryżu, soczewicy, sosu pomidorowego i cebuli.
Kofta: zrobione z pikantnego mięsa mielonego, które jest powoli grillowane na szpikulcu.
Wara aanab: liście winorośli nadziewane ryżem i czasami posiekanym mięsem.
Pilaw: ryż smażony w oleju z cebulą, która jest zalana bulionem. Wszystko dusi się na miękko. Istnieją różne odmiany tego dania poprzez dodawanie różnych mięs i warzyw.
Kushari: danie z makaronem z orzechami, ryżem, groszkiem, pieczoną cebulą i sosem pomidorowym.
Kabab halla: gulasz z baraniny z kminkiem.
Kunafa: ciasto z delikatnego, chrupiącego makaronu z miodem i orzechami.

 

Zdrowie
Boats
Zdrowie

System opieki zdrowotnej w Egipcie to sieć szpitali państwowych i prywatnych. Cudzoziemcy są zachęcani do korzystania z usług prywatnych szpitali, które są coraz bardziej kosztowne, ale opieka i usługi są na znacznie wyższym poziomie niż w instytucjach państwowych. Obchodzenie się z pacjentami jest znacznie lepsze w prywatnych klinikach.

Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego przed podróżą.

Nie zalecamy spożywania niepakowanej wody i owoców, które nie są opłukane w wodzie zdatnej do picia.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Poruszając się w miejscach turystycznych, należy zwracać szczególną uwagę na swoje rzeczy osobiste. Kradzieże nie są tu rzadkością. W niektórych częściach Egiptu sytuacja związana z bezpieczeństwem jest bardziej złożona. W przypadku podróży indywidualnych należy najpierw dowiedzieć się o rejon będący celem wyjazdu.
Podczas fotografowania nie należy robić zdjęć obiektów wojskowych i policyjnych, stacji kolejowych, osób w mundurach, sprzętu wojskowego i policyjnego.
Korzystanie z dronów i innych zdalnie sterowanych obiektów latających bez pilota jest nielegalne bez wyraźnej zgody władz egipskich.

Rejony o podwyższonym ryzyku

W Egipcie istnieją lokalizacje, gdzie wstęp wymaga zezwolenia od Travel Permits Department of the Ministry of Interior. Należą do nich obszar przygraniczny z terenami Libii i Synaju poza autostradami. Na Synaju do tej pory znajdują się nieodkryte pola minowe z poprzednich wojen, często oznaczone tylko drutem kolczastym. Nie zaleca się podróżowania do środkowego Egiptu (Minia, Malawi, Sohag, Asijut, Kena), północnej części Półwyspu Synaj (obszar między Rafah, Al-Arish, Sheikh Zuvayd) a zachodnią granicą z Libią, a także obszaru Wielkiego Kairu, gdzie istnieje realne zagrożenie dla życia.

Islam

Podstawową różnicą między Egiptem a państwami europejskimi jest religia – islam. Muzułmanie są bardzo wrażliwi na pewne zachowania. Obejmuje to na przykład ubieranie się (zwłaszcza dziewczęta i kobiety). Nieodpowiednie są spódnice lub spodnie powyżej kolan, nagie ramiona, głęboki dekolt itp. Nieodpowiednie jest również picie napojów alkoholowych w miejscach publicznych i manifestowanie zachowań jak prowadzenie kobiet za rękę, publiczne pocałunki itp.

 

Ceny
Boats
Ceny

Bakshish to napiwek (często opłata) oparty na islamskim przekonaniu, że bogactwo jest błogosławieństwem Allacha. I to szczęście należy dzielić z innymi, którzy nie są tak błogosławieni. Dla Arabów oczywiście wszyscy zagraniczni turyści są bogaci i oczekują od nich bakszyszu praktycznie za wszystko. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką jakieś drobne. Jeśli bakszyszu nie będzie, na pewno wpłynie to negatywnie na jakość świadczonych usług. W restauracji typowy bakszysz wynosi 10%.

 

Ceny za wybrane towary
Egypt ceny v EUR
1,5l wody 0,22
1l mleka 0,66
chleb 0,5 kg 0,43
ziemniaki 1kg 0,26
kawa w restauracji 1,21
piwo w restauracji 1,21
Sport
Sport

Najpopularniejszym sportem w Egipcie jest piłka nożna, bardzo popularne są także squash i tenis. 

Nurkowanie i snorkeling na Morzu Czerwonym – wiele hoteli w tej okolicy organizuje wycieczki nurkowe, wypożycza sprzęt i organizuje kursy nurkowania PADI lub safari nurkowe.  

Jazda konno – stajnie można znaleźć także w kurortach Synaju w Sharm El Sheikh, Dahab i Nuweibie, gdzie konie są wynajmowane turystom po stawkach godzinowych.

Wędkarstwo – wędkarstwo sportowe można uprawiać na jeziorze Nasser. Co roku w Hurghadzie odbywa się Międzynarodowy Turniej Wędkarski.

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch lewostronny.
Jazda w Egipcie to jeden wielki chaos. Większość kierowców nie przestrzega żadnych przepisów ruchu drogowego. Znaki drogowe są raczej wyjątkiem. W Egipcie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i kserokopia paszportu.
Ograniczenia prędkości
na terenach zabudowanych 30 km/h
pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 60 km/h
na autostradach 100 km/h
 

Święta i uroczystości
Święta i uroczystości

Targi wielbłądów odbywają się regularnie w każdy piątek od rana na obrzeżach Kairu w pobliżu miejscowości Birkash.
Co roku w połowie kwietnia i pod koniec października na północy Półwyspu Synaj, w pobliżu miasta el-Arit odbywają się wyścigi wielbłądów.
Od 1977 roku w Kairze od listopada lub grudnia odbywa się regularnie międzynarodowy festiwal filmowy.

Największe święta religijne

7 stycznia – Koptyjskie Święta Bożego Narodzenia
Wszystkie pozostałe święta mają zmienną datę:
Ś
więto wszystkich pielgrzymów nazywa się Korban Bairam,
Mulid an-Nabi to święto z okazji urodzin Proroka,
Koptyjski Wielki Piątek i Wielkanoc obchodzone są w kwietniu,
Sham an Nessim (Narodowy Dzień Wiosny) obchodzony jest w pierwszy poniedziałek po Wielkanocy Koptyjskiej,
Ramadan Bairam to uczczenie końca miesiąca postu Ramadanu.

Oprócz Ramadanu do uroczystości muzułmańskich należy tzw. Chaban – ciche, kontemplacyjne święto muzułmańskie obchodzone wieczorem przed rozpoczęciem Ramadanu.

Święta państwowe (świeckie)

1 stycznia – Nowy rok
8 marca – Święto Narodowe
25 kwietnia – Dzień wyzwolenia Synaju
1 maja – Święto Pracy
18 czerwca – Dzień Niepodległości – wyjście Brytyjczyków i oczyszczenie Strefy Kanału Sueskiego
23 lipca – Dzień rewolucji – Rocznica rewolucji z 1952 roku
6 października – Dzień sił zbrojnych
24 października – Dzień miasta Suez
23 grudnia – Dzień Zwycięstwa – wejście do Port Said