Egipt

Ubezpieczenie na wakacje w Egipcie

Egipt to 2500 km wybrzeża oblanego ciepłą, krystalicznie czystą wodą. Nad Morzem Czerwonym i Morzem Śródziemnym znajdziesz piękne plaże o jasnym piasku. To idealne miejsce do relaksu i wypoczynku, które dodatkowo ma wspaniałe rafy koralowe oraz starożytne piramidy. Czy warto jechać do Egiptu? Oczywiście, że tak, ale do podróży trzeba się odpowiednio przygotować! Sprawdź, jakie ubezpieczenie turystyczne do Egiptu kupić, jakie dokumenty są potrzebne i co włożyć do walizki.  
 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Piramidy w Gizie
Piramidy w Gizie

Znajdują się około 10 km od zachodniego brzegu Nilu. Najbardziej znane cele Gizy: Wielka Piramida (Chufu)– zbudowana jest z 2 milionów kamiennych bloków. Jeden blok waży 2,5 tony. Piramida Chefrena – nieco mniejsza niż Wielka Piramida. Najważniejszym zabytkiem jest granitowy sarkofag króla. Muzeum słonecznej barki znajduje się po południowej stronie Wielkiej Piramidy. Znajduje się w nim statek zwany Słoneczną Łodzią, która odkryto w pobliżu piramid w 1954 roku – to starożytna egipska łódź do pochówku. Sfings – największy i najpotężniejszy posąg w Egipcie. Najwyższy punkt sfinksa ma 20 m i 73 m długości.

Aleksandria
Aleksandria

Drugie pod względem wielkości miasto Egiptu. Można tu zobaczyć Katakumby Kaum asz-Szuka, największą greko-katolicką nekropolię w Egipcie. Są wykute na głębokości około 35 metrów.
Muzeum grecko-rzymskie z 40 000 przedmiotów z historii starożytnej Aleksandrii. Przedmioty pochodzą z lat 331 p.n.e. do 640 n.e. i zawierają kolekcję starożytnej sztuki egipskiej, antycznej, ale także chrześcijańskiej. Kolumna Pompei ma 27 metrów wysokości i jest wykonana z czerwonego granitu z Asuanu. Ta kolumna jest częścią Serapea, pięknej świątyni założonej 300 p.n.e.

Karnak
Karnak 

Najważniejszy kompleks świątyni egipskiej, poświęcony głównie Bogu Amonowi. Znajduje się zaledwie 2 km od Luksoru. Powierzchnia terenu to 300 000 m kw. Do najciekawszych części kompleksu świątynnego należą: Wielka Sala Kolumnowa, Święte Jezioro (używane do czystości rytualnej), Wielki Dziedziniec, Aleja Sfinksów (baran jest świętym zwierzęciem Amona).

Atrakcje turystyczne w Egipcie - co warto zobaczyć i gdzie się wybrać? 


Kilka tysięcy lat historii Egiptu, status najludniejszego kraju muzułmańskiego oraz fakt, iż jest to jeden z największych krajów w Afryce sprawia, że w Egipcie nie można nudzić. Egipt przyciąga turystów z całego świata. Można tu podziwiać fascynujące, starożytne zabytki, budowle i grobowce, a także różnorodną i piękną przyrodę: od pustyni po rafę koralową.  

Na pewno podczas wakacji w Egipcie musisz zobaczyć piramidy w Gizie, Karnak, Aleksandrię, Kair, Luksor, Dolinę Królów, Abu Simbel czy Świątynię Hatszepsut. 

Egipt to niesamowita rafa koralowa i doskonałe warunki do nurkowania, ale też uprawiania kitesurfingu. Jeśli jednak planujesz taką formę wypoczynku, wykup dodatkowe ubezpieczenie do Egiptu, obejmujące ochronę w przypadku uprawiania sportów wodnych. Miejscami idealnymi dla miłośników nurkowania i snorkelingu są Sharm El-Sheikh, Hurghada,  Dahab, Marsa Alam i Brothers Islands.  

Miejsca, które trzeba odwiedzić podczas wakacji w Egipcie: 

 • Piramidy w Gizie 

Znajdują się około 10 km od zachodniego brzegu Nilu. Najbardziej znane cele Gizy: Wielka Piramida (Chufu)– zbudowana jest z 2 milionów kamiennych bloków. Jeden blok waży 2,5 tony. Piramida Chefrena – nieco mniejsza niż Wielka Piramida. Najważniejszym zabytkiem jest granitowy sarkofag króla. Muzeum słonecznej barki znajduje się po południowej stronie Wielkiej Piramidy. Znajduje się w nim statek zwany Słoneczną Łodzią, która odkryto w pobliżu piramid w 1954 roku – to starożytna egipska łódź do pochówku. Sfinks – największy i najpotężniejszy posąg w Egipcie. Najwyższy punkt sfinksa ma 20 m i 73 m długości. 

 •  Aleksandria 

Drugie pod względem wielkości miasto Egiptu. Można tu zobaczyć Katakumby Kaum asz-Szuka, największą greko-katolicką nekropolię w Egipcie. Są wykute na głębokości około 35 metrów. 

Muzeum grecko-rzymskie z 40 000 przedmiotów z historii starożytnej Aleksandrii. Przedmioty pochodzą z lat 331 p.n.e. do 640 n.e. i zawierają kolekcję starożytnej sztuki egipskiej, antycznej, ale także chrześcijańskiej. Kolumna Pompei ma 27 metrów wysokości i jest wykonana z czerwonego granitu z Asuanu. Ta kolumna jest częścią Serapea, pięknej świątyni założonej 300 p.n.e. 

 • Karnak  

Najważniejszy kompleks świątyni egipskiej, poświęcony głównie bogu Amonowi. Znajduje się zaledwie 2 km od Luksoru. Powierzchnia terenu to 300 000 m kw. Do najciekawszych części kompleksu świątynnego należą: Wielka Sala Kolumnowa, Święte Jezioro (używane do czystości rytualnej), Wielki Dziedziniec, Aleja Sfinksów (baran jest świętym zwierzęciem Amona). 

Wakacje w Egipcie - co warto wiedzieć?

Urlop w Egipcie to doskonały wybór, jeśli marzysz o wakacjach w ciepłym kraju. Weź jednak pod uwagę fakt, że Egipt leży na innym kontynencie, jest odmienny kulturowo i religijnie. Warto więc wcześniej dobrze przygotować się do wyjazdu. 

Dokumenty - czy do Egiptu potrzebny jest paszport?

Żeby przekroczyć granicę z Egiptem, musisz mieć aktualny paszport. Nie może to być paszport tymczasowy ani dowód osobisty. Co więcej, dokument musi być ważny 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z Egiptu. Obowiązkowa jest także wiza, o którą można starać się w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym, na lotnisku w Egipcie lub elektronicznie przez stronę internetową.  

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Egipcie - jakie ubezpieczenie turystyczne?

Boats

Opieka medyczna w Egipcie jest na dobrym poziomie, a lekarze są obecni prawie w każdym większym hotelu. System opieki zdrowotnej w Egipcie to sieć szpitali państwowych i prywatnych. Cudzoziemcy są zachęcani do korzystania z usług prywatnych szpitali, które są coraz bardziej kosztowne, ale opieka i usługi są na znacznie wyższym poziomie niż w instytucjach państwowych. Obchodzenie się z pacjentami jest znacznie lepsze w prywatnych klinikach.  

Sprawdź, ile może kosztować pomoc medyczna za granicą.  

Jednak Egipt nie należy do UE, więc popularne karta EKUZ nie jest tam uznawana, a obowiązkowe jest posiadanie polisy ubezpieczeniowej.  

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać planując wycieczkę do Egiptu?

Ubezpieczenie turystyczne do Egiptu musi pokryć koszty związane z leczeniem, hospitalizacją, wykupieniem leków, ratownictwem, transportem medycznym. Bez niej pomoc ratująca życie też zostanie udzielona, ale wszystkie koszty, nierzadko liczone w dziesiątkach tysięcy dolarów, trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.  

Tymczasem, wykupując ubezpieczenie do Egiptu w AXA, za jeden dzień ochrony zapłacisz od 6 zł. Koszt całkowity ubezpieczenia do Egiptu zależy od tego, jaki wariant ochronny wybierzesz oraz czy zdecydujesz się na dodatkowe opcje, np. ochronę podczas nurkowania poniżej 10 m i uprawiania ryzykownych sportów wodnych, czy zwrot kosztów podróży w przypadku rezygnacji.  

Planując wakacyjne aktywności i biorąc pod uwagę realne ryzyko podróżowania do tak odległego kraju, warto zawsze rozszerzyć ubezpieczenie, by nie martwić się o ewentualne wysokie koszty pomocy na miejscu.  

Przeczytaj nasz artykuł – Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne – w tym ubezpieczenie turystyczne do Egiptu. 

Jak dotrzeć i podróżować po Egipcie?

Boats

Szacunkowa odległość od Warszawy do Kairu to ponad 2500 km, a do popularnego kurortu Sharm El-Sheikh nawet 3000 km. Dlatego najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu jest samolot. Loty z Polski do Egiptu zapewniają przede wszystkim linie obsługujące biura turystyczne i sprzedające loty czarterowe.  

Jeśli chcesz zwiedzić Egipt na własną rękę, najlepszym i najpewniejszym sposobem poruszania się po kraju będą autokary prywatnych przewoźników. Jazda samochodem nie należy do najbezpieczniejszych. Egipskie drogi są często w złym stanie technicznym, a kierowcy nie zawsze przestrzegają przepisów ruchu drogowego, który jest niezwykle chaotyczny.  

Transport samochodem 

 • Obowiązuje ruch lewostronny. 

 • Jazda w Egipcie to jeden wielki chaos. Większość kierowców nie przestrzega żadnych przepisów ruchu drogowego. Znaki drogowe są raczej wyjątkiem. W Egipcie wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy i kserokopia paszportu. 

Ograniczenia prędkości 

 • na terenach zabudowanych 30 km/h 

 • pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 60 km/h 

 • na autostradach 100 km/h 

Na co uważać w Egipcie?

 • Poruszając się w miejscach turystycznych, należy zwracać szczególną uwagę na swoje rzeczy osobiste. Kradzieże nie są tu rzadkością.  

 • W niektórych częściach Egiptu sytuacja związana z bezpieczeństwem jest bardziej złożona. W przypadku podróży indywidualnych należy najpierw dowiedzieć się o rejon będący celem wyjazdu.

 • Korzystanie z dronów i innych zdalnie sterowanych obiektów latających bez pilota jest nielegalne bez wyraźnej zgody władz egipskich. 

 • Kobiety powinny trzymać się blisko mężczyzn i zasłaniać głowę w miejscach kultu. 

 • Nie zalecamy spożywania niepakowanej wody i owoców, które nie są opłukane w wodzie zdatnej do picia. Należy unikać ulicznego jedzenia, najlepiej ograniczyć się do spożywania posiłków w hotelach.  

 • Należy sprawdzić jakie pamiątki można ze sobą wywieźć z kraju, np. nie wolno wywozić zabytków, antyków, piasku z plaży i miejsc zabytkowych oraz produktów z krokodyli lub z innych zwierząt chronionych.  

Egipskie przysmaki - czego warto spróbować?

Mezze - od tego zaczyna się jedzenie. Składa się z małych potraw, pikantnych sosów i marynowanych warzyw. 

Hummus - pasta z gotowanej ciecierzycy, oleju i pasty tahini. 

Ful - fasola z sokiem z cytryny, ziołami i olejem. 

Esz - miejscowy chleb, miękki i puszysty. Służy jako główny dodatek do sosów. 

Koszari - mieszanka makaronu, ryżu, soczewicy, sosu pomidorowego i cebuli. 

Kofta - zrobione z pikantnego mięsa mielonego, które jest powoli grillowane na szpikulcu. 

Wara aanab -liście winorośli nadziewane ryżem i czasami posiekanym mięsem. 

Pilaw - ryż smażony w oleju z cebulą, która jest zalana bulionem. Wszystko dusi się na miękko. Istnieją różne odmiany tego dania poprzez dodawanie różnych mięs i warzyw. 

Kushari - danie z makaronem z orzechami, ryżem, groszkiem, pieczoną cebulą i sosem pomidorowym. 

Kebab halla - gulasz z baraniny z kminkiem. 

Kunafa - ciasto z delikatnego, chrupiącego makaronu z miodem i orzechami. 

Waluta i ceny w Egipcie

Boats

Walutą w Egipcie jest egipski funt (EGP). 1 EGP = 0,14 PLN 

Z Polski na wakacje do Egiptu warto zabrać walutę euro lub dolary amerykańskie, które są wymienialne na egipskie funty w kantorach na lotniskach czy w hotelach. Często też można płacić amerykańskimi dolarami. Możesz również wziąć tradycyjne karty kredytowe lub debetowe i wypłacać pieniądze z bankomatów lub dokonywać płatności kartą.  

Oto przybliżone ceny noclegów w popularnych miejscowościach turystycznych w Egipcie: 

 • Hostel: około 40-100 EGP (2-5 USD) 

 • Hotel 2-3 gwiazdkowy: około 250-500 EGP (15-30 USD) 

 • Hotel 4-5 gwiazdkowy: około 1000-2500 EGP (60-150 USD) 

Ceny posiłków w egipskich restauracjach: 

 • Meze: 20-40 EGP (1-2 USD) 

 • Hummus: 10-30 EGP (0.5-1.5 USD) 

 • Kofta: 30-80 EGP (1.5-4 USD) 

 • Pilaw: 20-50 EGP (1-3 USD) 

 • Kawa: 5-25 EGP (0.25-1.5 USD) 

 • Herbata: 5-15 EGP (0.25-0.75 USD) 

 • Sok pomarańczowy: 5-20 EGP (0.25-1 USD) 

 • Piwo: 15-40 EGP (1-2.5 USD) 

 • Wino: 50-300 EGP za butelkę (3-18 USD) 

Ceny podstawowych produktów spożywczych w Egipcie: 

 • Chleb: od 0,5 do 1,5 egipskiego funta (około 0,03-0,09 USD) 

 • Wędlina: od 25 do 50 egipskich funtów (około 1,59-3,18 USD) 

 • Ser od 25 do 40 egipskich funtów (około 1,59-2,54 USD). 

 • Jajka (10 sztuk) od 15 do 25 egipskich funtów (około 0,95-1,59 USD) 

 • Hummus: cena za opakowanie od 20 do 30 egipskich funtów (około 1,27-1,90 USD) 

Bakshish to napiwek (często opłata) oparty na islamskim przekonaniu, że bogactwo jest błogosławieństwem Allacha. I to szczęście należy dzielić z innymi, którzy nie są tak błogosławieni. Dla Arabów oczywiście wszyscy zagraniczni turyści są bogaci i oczekują od nich bakszyszu praktycznie za wszystko. Dlatego zawsze warto mieć pod ręką jakieś drobne. Jeśli bakszyszu nie będzie, na pewno wpłynie to negatywnie na jakość świadczonych usług. W restauracji typowy bakszysz wynosi 10%. 

Co zabrać ze sobą na wakacje do Egiptu?

Jeśli planujesz wyjazd na wakacje do Egiptu, zabierz ze sobą: 

 • Paszport i wizę. Sprawdź, czy paszport jest ważny. Zabierz też wydruk potwierdzający zawarcie ubezpieczenia turystycznego do Egiptu.  

 • Lekarstwa, w tym leki na biegunkę, środki opatrunkowe, żel łagodzący pogryzienia. 

 • Krem z wysokim filtrem UV, czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne.  

 • Ubrania lekkie i przewiewne, odpowiednie na bardzo gorący klimat. Jeśli jedziesz do Egiptu zimą, weź cieplejszą bluzę.  

 • Środki na owady: w Egipcie występują komary i inne owady. Możesz też zabrać moskitierę. 

 • Aparat fotograficzny, ładowarkę, power bank.  

 • Pieniądze: warto zabrać ze sobą wystarczającą ilość gotówki w dolarach lub euro i karty płatnicze.