Filipiny

Ubezpieczenie na Filipiny

Zachwycające rafy koralowe, piękne plaże i wyjątkowe krajobrazy – to wszystko czeka na turystów na Filipinach. To prawdziwy raj dla miłośników tropikalnych wakacji i amatorów surfowania. Planujesz podróż na Filipiny? Wakacje w tym miejscu zapewnią niezapomniane wrażenia. Warto jednak dokładnie się do nich przygotować. Dowiedz się, kiedy najlepiej odwiedzić Filipiny, poznaj miejscowe tradycje i odkryj największe atrakcje. Pamiętaj również o ubezpieczeniu turystycznym, które zagwarantuje Ci spokojny wypoczynek.

Co warto zobaczyć

Planujesz zwiedzić Filipiny na własną rękę? Koniecznie przygotuj sobie wcześniej listę miejsc, które chcesz zobaczyć. Filipiny oferują mnóstwo atrakcji dla turystów – zarówno dla miłośników przyrody, jak i kultury, a także dla rodzin z dziećmi lub par. Znajdziesz tu malownicze plaże, majestatyczne wulkany, tarasy ryżowe, a także tętniące życiem miasta z bogatą kulturą i historią.

Wyspa Cebu

Filipiny to kraj ponad 7000 wysp – jedną z nich jest wyspa Cebu. Co sprawia, że jest wyjątkowa? To dziewiąta co do wielkości wyspa w tym kraju. Na jej terenie znajduje się drugie największe miasto na Filipinach. Cebu to przede wszystkim szerokie, piaszczyste plaże, ale nie tylko. W stolicy wyspy Cebu można odwiedzić także inne miejsca, w tym:
 

  • Bazylikę Minore Del Santo Nino – Kościół Świętej Rodziny to najstarszy kościół na Filipinach. Budowla powstała w 1565 roku. Przy kościele znajduje się muzeum, w którym można podziwiać bogatą kolekcję antycznych mebli, dokumentów z XVII wieku oraz posągów świętych.

  • Świątynię taoistyczną – wejście do budynku jest repliką Wielkiego Muru Chińskiego. Obiekt został wybudowany przez społeczność filipińsko-chińską w Cebu w 1972 roku.

  • Tops Lookout – to położony na wysokości 600 metrów punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta Cebu.
     

Bohol – wyspa wodospadów i Czekoladowych Wzgórz

Bohol to jedna z najpiękniejszych wysp Filipin. Jej stolicą jest miasto Tagbilaran. Region słynie nie tylko z turystyki, ale również uprawy palm kokosowych i ryżu. To miejsce, w którym nie można się nudzić! Jedną z jego największych atrakcji są Czekoladowe Wzgórza, czyli blisko 1300 idealnie uformowanych wzgórz pokrytych trawą (wszystkie do złudzenia przypominają ogromne kopce kreta). Stożki zmieniają kolor w zależności od pory roku. W porze suchej są brązowe – stąd wzięła się ich nazwa.

Miejscem zupełnie wyjątkowym są bliźniacze wodospady Dimiao (Pahangog Falls). Dostęp do tej atrakcji jest płatny, ale nie należy do zbyt kosztownych. Nieco mniej popularny jest znajdujący się zaledwie 3 kilometry dalej wodospad Ingkumhan Fall. Na miejscu można się wykąpać i skoczyć z klifu.
 

Wyspa Palawan

To miejsce uznawane za jedną z najpiękniejszych wysp na świecie. Wyspa Palawan, jako jedna z nielicznych azjatyckich wysp, zachowała swój dziewiczy charakter. Można tu spotkać piękne plaże, rafy koralowe, jaskinie, a także lasy deszczowe z dzikimi gatunkami roślin i zwierząt. Podczas wycieczki po wyspie warto zajrzeć do:
 

  • Centrum Ratownictwa i Ochrony Dzikiej Przyrody – mieszkają tam zagrożone gatunki zwierząt, takie jak krokodyle.

  • El Nido Marine Reserve Park – na obszarze ponad 96 tysięcy hektarów znajdują się wapienne klify, namorzyny i lasy deszczowe. Spotkać tam można żółwie morskie, które na chronionych plażach zakładają swoje gniazda.

  • Parku Narodowego Rzeki Podziemnej Puerto Princesa – znajdują się tu liczne jaskinie oraz długa na 24 kilometry rzeka, której część znajduje się pod ziemią.

Kiedy jechać na Filipiny?

Filipiny - wyspa Mahinog


Planujesz wyjazd na Filipiny? Kiedy jechać, by móc bez przeszkód poznać uroki tego malowniczego miejsca? Wycieczki na Filipiny znajdziesz w ofercie wielu biur podróży. Planując podróż na własną rękę, warto wcześniej sprawdzić, jaki termin wyjazdu będzie najlepszy. Chociaż kraj ten słynie z wysokich temperatur, które występują na wyspach przez cały rok, to jednak nie każdy miesiąc jest równie dobrym terminem na wyjazd.

Polecamy wybrać się w ten rejon świata w porze suchej, czyli pomiędzy listopadem a majem. Najbardziej gorący okres to przełom roku, czyli grudzień, styczeń i luty – większość turystów wybiera właśnie jeden z tych terminów. Miesiące letnie i jesienne, czyli okres od lipca do końca października, to czas pory deszczowej i tajfunów. O tej porze roku najlepiej zrezygnować z wypraw do tej destynacji.
 

Kiedy jest pora deszczowa na Filipinach?

Filipiny i pora deszczowa – kiedy lecieć na Filipiny, aby jej uniknąć? Pora deszczowa to okres przypadający na lato i pierwszą połowę jesieni, czyli miesiące od czerwca do końca października. W sierpniu i wrześniu nasila się, a w regionie występują niebezpieczne tajfuny. Najwięcej opadów z kolei przypada na lipiec i sierpień.

Wysoka wilgotność i wysokie temperatury powietrza sprawiają, że wielu turystów rezygnuje z podróży w okresie trwania pory deszczowej. Plusem jest niewątpliwie mniejsze natężenie ruchu turystycznego, które przekłada się na niższe ceny noclegów. Mimo wszystko pora deszczowa na Filipinach nie jest najlepszym terminem na wyjazd – szczególnie gdy ma to być pierwsza wyprawa w te strony. Warto dodać, że w porze deszczowej lot na Filipiny może być dłuższy, a nawet droższy lub trudniej osiągalny niż w porze suchej, gdyż kierunek ten cieszy się wówczas dużo mniejszym zainteresowaniem. Ze względu na to wszystko zdecydowanie najlepiej wypoczywać na Filipinach i zwiedzać największe atrakcje w trakcie pory suchej. To najbardziej komfortowy czas w roku i najbezpieczniejszy pod względem pogodowym.

A może Zanzibar? Sprawdź: Kiedy wypada pora deszczowa na Zanzibarze?
 

Filipiny – pogoda roczna

Filipiny leżą w strefie klimatu równikowego. To sprawia, że temperatura powietrza jest tu wyrównana przez cały rok i wynosi średnio około 30°C. Poniżej zestawiliśmy kolejno: średnie maksymalne temperatury w ciągu dnia, średnie miesięczne opady oraz dzienną liczbę godzin słonecznych w poszczególnych miesiącach.
 

  • styczeń – 29°C / 10 mm / 5 h;

  • luty – 30°C / 10 mm / 7 h;

  • marzec – 31°C / 10 mm / 8 h;

  • kwiecień – 33°C / 20 mm / 9 h;

  • maj – 33°C / 60 mm / 8 h;

  • czerwiec – 31°C / 90 mm / 7 h;

  • lipiec – 30°C / 120 mm / 7 h;

  • sierpień – 29°C / 140 mm / 7 h;

  • wrzesień – 30°C / 110 mm / 6 h;

  • październik – 30°C / 80 mm / 6 h;

  • listopad – 30°C / 50 mm / 6 h;

  • grudzień – 29°C / 20 mm / 6 h.


Jak widać, na Filipinach lato trwa praktycznie przez cały rok. Zasadnicze różnice dotyczą jednak średnich sum opadów oraz liczby słonecznych godzin w ciągu doby. Optymalnym terminem podróży na Filipiny jest więc pora sucha, a w szczególności: styczeń, luty, marzec i kwiecień.

Wyjazd na Filipiny – co warto wiedzieć?

Filipiny - widok z góry na lagunę


Planując wyjazd na Filipiny, warto wcześniej przygotować się na różnorodne aspekty tej egzotycznej podróży. Koniecznie zadbaj o niezbędne dokumenty, wykonaj wymagane szczepienia, a także wykup dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne. Każda z tych kwestii ma kluczowe znaczenie dla udanego i bezpiecznego pobytu.
 

Wiza na Filipiny

Filipiny i wiza – czy jest wymagana? Nie! Obywatele Polski zwolnieni są z obowiązku wizowego przy pobycie nieprzekraczającym 30 dni. Dokumenty wymagane podczas wjazdu do kraju to ważny paszport, a także bilet powrotny do Polski lub bilet do innego kraju. Warto posiadać również dokumenty potwierdzające cel przyjazdu, a także środki finansowe na pokrycie kosztów pobytu. Planując dłuższy pobyt na Filipinach, można wystąpić przed podróżą o wizę. Dokument wystawiają filipińskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne.
 

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd na Filipiny?

Filipiny są egzotycznym kierunkiem podróży, stąd też zdecydowanie warto wykupić odpowiednio dobrane ubezpieczenie turystyczne AXA. Osobom podróżującym na Filipiny zalecamy wykupienie polisy, która pokrywa koszty leczenia i hospitalizacji. Polisa powinna pokrywać ponadto:
 

  • koszty związane z ewentualnym transportem medycznym do kraju;

  • koszty związane z ewentualnym wyrządzeniem szkód osobom trzecim;

  • koszty ratownictwa w górach czy na morzu;

  • odszkodowanie za zgubiony bądź skradziony bagaż.


Jeśli zamierzasz uprawiać sporty ekstremalne podczas podróży na Filipiny, uwzględnij ten aspekt podczas wybierania rozszerzeń ochrony do polisy. W razie wypadku podczas uprawiania sportu będziesz mieć zapewnioną ochronę ubezpieczeniową.

Dowiedz się więcej: Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne?

Jakie szczepienia wykonać przed wyjazdem na Filipiny?

Obecnie nie ma obowiązkowych szczepień dla osób podróżujących na Filipiny. Przed podróżą warto jednak odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej i zaszczepić się na choroby takie jak: żółta febra, japońskie zapalenie mózgu, cholera czy tyfus. Na miejscu mogą też przydać się szczepienia na żółtaczkę, wściekliznę i meningokoki.

Gdzie leżą Filipiny i ile trwa lot?

Filipiny - Basco


Gdzie są Filipiny? Kraj położony jest w południowo-wschodniej części Azji, na archipelagu około 7100 wysp (jedynie mniej niż tysiąc jest zamieszkałych). Główną część państwa stanowi 11 dużych wysp, które skupione są w trzech regionach – Luzon, Visayas i Mindanao. Stolica i zarazem największe miasto Filipin to Manila.
Na Filipiny z Polski nie ma żadnego bezpośredniego połączenia – podróż do tego kraju wiąże się z co najmniej jedną przesiadką i może trwać nawet dobę. Najkrótsze loty z jedną przesiadką trwają około 17 godzin, zaś loty z dwiema przesiadkami są o kilka godzin dłuższe.

Przeczytaj także: Filipiny – ile trwa lot?
 

Jak dotrzeć na Filipiny i podróżować po nich?

Jak dotrzeć na Filipiny? Loty samolotem to najszybsza i najwygodniejsza forma transportu. Niestety, Polska nie ma bezpośrednich połączeń z tym krajem. Loty odbywają się z jedną lub dwiema przesiadkami, na przykład w Helsinkach bądź Hongkongu. Najpopularniejszym miejscem przesiadkowym jest Dubaj.

Jeśli decydujesz się podróżować z grupą w ramach wycieczki z biura podróży, nie musisz kłopotać się zakupem biletów lotniczych ani kwestiami związanymi z transportem na miejscu. Zupełnie inaczej jest jednak, gdy podróżujesz na własną rękę. Filipiny to kraj wyspiarski. Przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi wyspami umożliwiają promy, łodzie motorowe oraz rodzime bancas, czyli rybackie łodzie z silnikiem. Tego typu połączenia obsługiwane są kilka razy dziennie i są zdecydowanie tanią opcją, z której korzystają mieszkańcy i turyści.
 

Filipiny – na co trzeba uważać?

W najbliższym czasie wybierasz się na Filipiny? Na co trzeba uważać, podróżując po tym wyspiarskim kraju? Filipiny są stosunkowo bezpieczne. Polski MSZ odradza jednak podróże do południowej części tego kraju – często dochodzi tam do starć z islamistycznymi ugrupowaniami rebelianckimi. Dla własnego bezpieczeństwa warto unikać zbiegowisk i tłumnych zgromadzeń (zasada ta dotyczy całego kraju). Pamiętaj o tym, by przed wyjazdem sprawdzić aktualne informacje na ten temat na oficjalnej stronie MSZ.

Turystom zaleca się korzystanie z oznakowanych taksówek. W większych miastach wskaźnik przestępczości jest wyższy niż na prowincji – nagminne są wyłudzenia i oszustwa, takie jak zawyżanie cen za usługi czy żądanie zawyżonych odszkodowań za drobne uszkodzenia wypożyczonych skuterów.
 

Co warto zjeść na Filipinach?

Filipiny to prawdziwy raj dla smakoszy. Bogactwo kulturowe tego kraju znajduje odzwierciedlenie również w różnorodności kulinarnej, która łączy wpływy malajskie, chińskie, a także hiszpańskie i amerykańskie. Podróżując przez Filipiny, koniecznie spróbuj oryginalnej miejscowej kuchni. Charakterystyczne potrawy dla tego regionu to m.in.:
 

  • Sinigang – kwaśna, pikantna zupa o gęstej konsystencji. Do jej przygotowania wykorzystuje się różne gatunki mięsa, owoce morza, a także warzywa.

  • Lomi – gęsta i sycąca zupa z makaronem, mięsem i warzywami. Można ją jeść samodzielnie lub z dodatkiem ryżu bądź chleba.

  • Pancit – smażony makaron z warzywami i mięsem. Zwykle podawany jest z sosem sojowym. Każdy region ma indywidualną recepturę tego dania.

  • Adobo – to potrawa popularna w całych Filipinach. Składa się z kurczaka gotowanego w marynacie z octu, sosu sojowego, czosnku i czarnego pieprzu.

  • Lechon – prosiak pieczony na ruszcie. Mięso podawane jest z ryżem oraz sosem z wątróbki, octu i cukru.

  • Mango Float – orzeźwiający deser, który przygotowuje się z herbatników, skondensowanego mleka, bitej śmietany i mango.

Waluta i ceny na Filipinach

Waluta Filipin to peso filipińskie (PHP). Pieniądze można wymieniać w bankach lub ogólnodostępnych kantorach. Najlepiej nie korzystać z usług osób wymieniających pieniądze „na ulicy”, ponieważ możesz łatwo paść ofiarą oszustwa. W dużych miastach bez większych problemów zapłacisz kartą, jednak wybierając się na prowincję, warto mieć przy sobie gotówkę.

Filipiny słyną z bardzo przystępnych cen, choć kraj jest nieco droższy niż na przykład Tajlandia czy Wietnam. Lokalnych potraw, takich jak smażone sajgonki czy makaron, spróbujesz już za 5–10 złotych za porcję. Ceny noclegów są zróżnicowane i uzależnione w głównej mierze od standardu. Za nocleg w hostelu i spanie na hamaku zapłacisz około 25 złotych za noc. Ceny noclegów w hotelach zaczynają się od około 60 złotych (w stolicy kraju, Manili, koszty te mogą być wyższe). Średni dzienny koszt podróżowania po kraju na własną rękę to około 100 złotych na osobę.

Sprawdź również: Waluta i ceny w Chorwacji

Co zabrać ze sobą na wakacje na Filipiny?

Zapierające dech widoki, fascynujące zabytki i pyszna kuchnia – aby w pełni cieszyć się tym wszystkim, warto się odpowiednio przygotować do wyjazdu. Przed podróżą spakuj walizkę. Powinny się w niej znaleźć nie tylko ważne dokumenty czy lekkie i przewiewne ubrania, ale także kilka innych rzeczy. Co jeszcze warto zabrać ze sobą na Filipiny? Oto kilka niezbędnych przedmiotów, które przydadzą się na wakacjach:
 

  • odzież przeciwdeszczowa i nakrycie głowy chroniące przed słońcem;

  • środki przeciw owadom (przydatne podczas wycieczek do parków narodowych i lasów tropikalnych);

  • krem z filtrem UVA i UVB oraz okulary przeciwsłoneczne;

  • adapter do gniazdka;

  • apteczka turystyczna (środki przeciwbólowe, plastry opatrunkowe, leki na biegunkę, probiotyki, elektrolity itp.);

  • moskitiera na komary.


Podróż na Filipiny może być pełna niezapomnianych wrażeń. Zadbaj o to, by były to wyłącznie pozytywne wspomnienia, i przygotuj się do tej egzotycznej podróży z maksymalną starannością. Pamiętaj o zabraniu wszystkich niezbędnych dokumentów, a także o zadbaniu o kompleksową ochronę ubezpieczeniową na czas podróży. Starannie spakuj walizkę, przestrzegaj lokalnych przepisów i zwyczajów, by cieszyć się urlopem bez ryzyka i powodów do zmartwień.