Francja

Sztuka, jedzenie, morze i lawenda

Francja obejmuje również wyspy na Karaibach, w Ameryce Północnej i Południowej, Oceanie Indyjskim i Oceanii.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Awinion
Awinion
Jedno z najbardziej znanych miast Prowansji to Awinion. Otoczone masywnymi murami obronnymi zachowuje majestat od czasów największej chwały, kiedy była tu siedziba papieży. W zabytkowej części miasta dominuje Pałac Papieski założony w 1334 roku. 
 
Paryż
Paryż

Sercem miasta jest katedra Notre-Dame. Najwyższym budynkiem jest Wieża Eiffla o wysokości 319 metrów (łącznie z anteną). W dzielnicy artystycznej Montmartre można znaleźć nie tylko wielu artystów, ale także słynną białą bazylikę Sacré-Coeur. Dzielnica La Défense to nowoczesne centrum handlowe z ciekawymi architektonicznie budynkami. Miłośnicy muzeów nie mogą przeoczyć Luwru, jednego z największych muzeów na świecie.

Wersal
Wersal

Zamek i ogrody w Wersalu znajdują się 17 km od Paryża. Jeden z najbardziej imponujących barokowych zabytków, które można zwiedzić.

Lazurowe Wybrzeże

Lazurowe Wybrzeże albo Riwiera Francuska jest popularnym miejscem na letni wypoczynek. Do miast Nicea, Monako, St. Tropez lub Cannes podróżuje tysiące gości z całego świata. Polecamy odwiedzić St. Raphael (sąsiednie miastu St. Tropez).

Antibes

Miasto pierwotnie było grecką osadą Antipolis. Jest pełne krętych uliczek, z bogatym życiem nocnym w dzielnicy Juan les Pins.

Arles

Mniej niż godzinę jazdy od Marsylii leży Arles – jest ważnym rzymskim miastem z wieloma zachowanymi zabytkami, w tym rzymskim amfiteatrem.

Camargue

Region w delcie rzeki Rodan. Ten wyjątkowy ekosystem jest siedliskiem dla dużej liczby dzikich zwierząt, w tym dużych stad flamingów i stad słynnych białych koni. Obszar ten jest chronionym parkiem przyrody.

 

 

 

 

 

Carcassonne

Największa średniowieczna cytadela w Europie.

Zamki nad Loarą

Pałace, zamki i ruiny wszędzie, gdziekolwiek spojrzeć wzdłuż najdłuższej francuskiej rzeki. W dawnych wiekach służyły do obrony swoich mieszkańców przed nieprzyjaciółmi, ale także jako spokojna przystań i miejsce odpoczynku. Dziś jest jednym z najważniejszych francuskich zabytków i nie brakuje ich na liście UNESCO.

Czego spróbować
Czego spróbować

Choucroute á l´Alsacienne – duszone mięso i wędliny z kiszoną kapustą (Alzacja)
Pieds de chochon farcis – nadziewane nogi wieprzowe (Normandia)
Moules mariniéres – małże gotowane w białym winie z szalotką, cebulą i pietruszką (Bretania)
Crépes Suzette – słodkie naleśniki z sokiem pomarańczowym i likierem owocowym Grand Marnier (Bretania)
Rillettes du Mans – porcjowane mięso wieprzowe lub królicze zakonserwowane w swoim własnym tłuszczu (Dolina Loary)
Coq au vin á ľancienne – duszony kogut na czerwonym winie z młodą cebulą, boczkiem i grzybami (środkowa Francja)
Bouillabaisse – gęsta zupa rybna, która jest przygotowywana w każdej rodzinie nieco inaczej. Nie powinno w niej zabraknąć żabnicy, węgorza, barweny, węgorza, pomidorów i szafranu. Najpierw jest spożywany wywar z ryby, a potem sama ryba (południowa Francja)
Ratatouille – duszona mieszanina bakłażanu, papryki, cukinii i pomidorów (południowa Francja)

 i oczywiście wina francuskie.

Zdrowie
Boats
Zdrowie

Opieka zdrowotna jest na bardzo dobrym poziomie, a pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami UE. Masz prawo do niezbędnej i pilnej opieki zdrowotnej w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Dalsze leczenie, powrót na terytorium Republiki Czeskiej oraz w przypadku śmierci transport zwłok nie jest uważany za pilną opiekę zdrowotną. Zalecamy wykupienie komercyjnego ubezpieczenia zdrowotnego na czas podróży.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo we Francji jest na stosunkowo wysokim poziomie. Tradycyjnie należy bardziej uważać na swoje rzeczy na popularnych obszarach turystycznych.

Ceny
Boats
Ceny

Oficjalną walutą jest euro (EUR). 1 EUR = 4,3 PLN

Noc w standardowym pokoju dwuosobowym hotelu klasy średniej kosztuje co najmniej 60 EUR, w Paryżu ceny za taki pokój wahają się od 70 EUR do 160 EUR.

W klasycznej francuskiej restauracji od 18 do 30 euro kosztuje lunch lub wieczorne menu z dwoma daniami.
Wypożyczenie roweru na pół dnia to koszt 10-15 EUR

Napiwki
Restauracja: opłata serwisowa w wysokości 15% jest zazwyczaj wliczona w cenę. Jeśli jedzenie lub obsługa są szczególnie dobre, zwykle zostawia się kelnerowi przy wyjściu dodatkowe 1,50 € (lub 2-3%), podczas płacenia rachunku gotówką.
Hotele: Bagażowy (1,50 EUR za każdą torbę), pokojówka (1,50 EUR za dzień).
Taksi: 10-15% z ceny przejazdu.
Przewodnicy i kierowcy autobusów turystycznych: 1,50-3,00 EUR w zależności od poziomu zadowolenia.

Ceny za wybrane produkty
  ceny v EUR
1,5l wody 0,61
1l mleka 0,95
chleb 0,5 kg 1,38
ziemniaki 1kg 1,46
kawa w restauracji 2,63
piwo w restauracji 5
 

Noc w standardowym pokoju dwuosobowym hotelu klasy średniej kosztuje co najmniej 60 EUR, w Paryżu ceny za taki pokój wahają się od 70 EUR do 160 EUR. 

W klasycznej francuskiej restauracji od 18 do 30 euro kosztuje lunch lub wieczorne menu z dwoma daniami.

Wypożyczenie roweru na pół dnia to koszt 10-15 EUR.

Sport
Sport

We Francji dostępny jest prawie każdy rodzaj sportu, zarówno dla widzów, jak i uczestników.
 
Sporty zimowe – Alpy Francuskie i Pireneje mają jedne z najlepszych ośrodków narciarskich na świecie.
Żeglarstwo i sporty wodne – dostępne w Kanale La Manche, Zatoce Biskajskiej, Lazurowym Wybrzeżu, Loarze, Rodanie i Saonie i wielu jeziorach.
Turystyka piesza – są tu tysiące kilometrów starannie oznakowanych szlaków turystycznych zwanych „sentiers de grande randonnée”.
 
Do najpopularniejszych sportów należy jazda konna, tenis, golf i petanque. Popularne sporty widowiskowe to rugby, piłka nożna i wyścigi konne.
 

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.

Ograniczenia prędkości
na terenach zabudowanych 50 km/h
pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 80 km/h
na autostradach 130 km/h

Opłaty autostradowe i drogowe
Za przejazd odcinkami autostradowymi należy zapłacić również we Francji. Opłata na bramkach jest pobierana w zależności od przebytej odległości, a także kategorii pojazdu lub przyczepy. Dla wyobrażenia: opłaty za przejazd autostradą wynoszą około 9 EUR za 100 km. Kalkulacja opłat drogowych tutaj. 

Święta i uroczystości
Święta i uroczystości

LUTY
Karnawał i bitwa kwiatowa
wybuchają w Nicei na przełomie lutego i marca.
W tym samym czasie, pod koniec lutego i na początku kwietnia, czci się zdrowie w Menton – tradycyjnie obchodzony jest tutaj Festiwal cytrusów.

MARZEC
Karnawał czekoladowy
świętują wszyscy czekoladoholicy w Montbéliard, gdzie święto zwykle odbywa się w drugim tygodniu marca.
Miłośnikom jazzu polecamy wycieczkę do Grenoble, gdzie od 18 do 27 marca odbywa się festiwal jazzowy. 

MAJ
Zbiór szparagów
– jeśli jesteś na obszarze Loary, skorzystaj z sezonu szparagowego i udaj się do jednej z lokalnych farm. Świeże szparagi bezpośrednio z pola najlepiej smakują, jakkolwiek je przygotujesz.
Największe święto Monako? Zdecydowanie Grand Prix F1, który rozpoczyna się w okolicach następnego święta – Wniebowstąpienia.
Festiwal Filmowy w Cannes, jedno z największych wydarzeń filmowych w roku, odbywa się w 2 i 3 weekend maja.
Międzynarodowe zawody żeglarskie rozpoczną się w La Rochelle w 3 tygodniu maja.

 CZERWIEC
Średniowieczne festiwale Medievales
zabiorą Cię w podróż o kilka stuleci wstecz. W historycznym mieście prowincji Szampania Provins doświadczysz średniowiecza na własnej skórze.
Wieczór Świętojański (Fête de St-Jean, 24.06) – we wszystkich zakątkach Francji pod koniec czerwca rozpala się ognie świętojańskie i piosenki ludowe.

LIPIEC
Tour de France
– kto by tam nie znał najsłynniejszego wyścigu kolarskiego. Odbędzie się w trzecim tygodniu lipca, a ostatni etap zostanie sfinalizowany na Polach Elizejskich w Paryżu.

WRZESIEŃ-LISTOPAD
Winobranie i uroczystości nowego wina
– wino jest integralną częścią Francji, więc grzechem byłoby nie odwiedzić przynajmniej jednego regionu winiarskiego i nie doświadczać winobrania, na przykład:
Winiarskie święto trębaczy odbywa się w 1 sobotę września we wrześniu w Ribeauville w Alzacji, a jego największą atrakcją jest historyczna parada trębaczy i alegorycznych wozów.
Święto nowego beaujolais tradycyjnie odbywa się w trzecim tygodniu listopada, kiedy młode wino wprowadza się na rynek. Jest obchodzone głównie w Burgundii.