Grecja

Ubezpieczenie do Grecji

Grecja oferuje tysiące atrakcji dla singli, par, rodzin z dziećmi, dla osób w każdym wieku i z różnymi zainteresowaniami. Podczas wakacji w Grecji możesz zwiedzać zabytki pamiętające czasy starożytności, wylegiwać się na plaży, uprawiać sporty wodne czy trekking. Grecja to także około 2600 wysp, z których część jest zamieszkana i oferuje komfortową bazę turystyczną. Wybierz Grecję na wakacje, spakuj walizkę, kup ubezpieczenie podróży i odpocznij w słońcu.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Ateny
Ateny

Stolica Grecji to nowoczesna metropolia, w której bogata historia łączy się ze współczesną architekturą. Symbolem Aten jest Akropol, ufortyfikowane wzgórze z najsłynniejszą świątynią Partenonem. W zabytkowym centrum znajduje się wiele ciekawych zabytków, takich jak pozostałości świątyni Zeusa, starożytny cmentarz Kerameikos itp.

 
Delfy
Delfy

Obszar archeologiczny znajduje się pod auspicjami UNESCO i obejmuje wiele cennych zabytków i znalezisk.
 
Olympos
Olympos

Najwyższa góra Grecji o wysokości 2 917 m n.p.m. Wejście na nią rozpoczyna się w wiosce Litochoro..

Grecja kontynentalna - zabytki i atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

Jeśli w pierwszej kolejności chcesz odkryć starożytną Grecję z jej największymi zabytkami, wybierz się do części kontynentalnej. Podróżując po Grecji samochodem, nie tylko dojedziesz do pięknych plaż, ale przede wszystkim zobaczysz miasta, które powstały tysiące lat temu.

Jadąc samochodem do Grecji, możesz w trakcie wakacji zobaczyć najważniejsze zabytki. Trasa przejazdu samochodem do Grecji może obejmować po kolei:

 
 • Saloniki - drugie pod względem wielkości miasto Grecji. Znajdują się tu głównie bizantyjskie zabytki, świątynie i twierdze.

 • Olympos - najwyższa góra Grecji o wysokości 2 917 m n.p.m. Wejście na nią rozpoczyna się w wiosce Litochoro.

 • Meteory - zabytek w północnej Grecji wpisany na listę UNESCO – bizantyjskie klasztory zbudowane na trudno dostępnych wieżach skalnych.

 • Delfy - obszar archeologiczny, który znajduje się pod auspicjami UNESCO. Obejmuje wiele cennych zabytków i znalezisk.

 • Ateny - stolica Grecji to nowoczesna metropolia, w której bogata historia łączy się ze współczesną architekturą. Symbolem Aten jest Akropol, ufortyfikowane wzgórze z najsłynniejszą świątynią Partenonem. W zabytkowym centrum znajduje się wiele ciekawych zabytków, takich jak pozostałości świątyni Zeusa, starożytny cmentarz Kerameikos itp.

 • Korynt - w mieście-państwie można znaleźć wiele zabytków pochodzących głównie z okresu rzymskiego.

 • Mykeny - jedno z najważniejszych historycznie państw miast, siedziba rodu Atrydów. Znajduje się tu ufortyfikowane wzgórze z pozostałościami świątyni i grobami kopułowymi, z których najsłynniejszym jest skarbiec Atreusza.

 • Peloponez - półwysep, który z całej Grecji jest najbogatszym w zabytki antyczne.
 

Greckie wyspy - które warto zobaczyć?

Greckie wyspy to ponad 2600 zamieszkałych i bezludnych wysepek. Zajmują 20 procent całej powierzchni Grecji. Te najpopularniejsze wśród turystów wchodzą w skład archipelagu Wysp Jońskich (najbardziej na północ), Cyklad, Dodekanezu. Królową greckich wysp jest Kreta.

Oto wyspy greckie polecane na słoneczne wakacje:

 
 • Kreta - grecka wyspa, najsłynniejsze lokalne stanowisko archeologiczne na świecie to Pałac Knossos – dobrze zachowany pałac minojski otoczony wieloma legendami i opowieściami.

 • Santorini lub Thira - archipelag 6 wysepek na granicy Morza Egejskiego i Kreteńskiego, które powstały w wyniku wybuchu wulkanu. Można tu podziwiać urocze białe domy z niebieskimi dachami i okiennicami rozrzucone na klifach do 300 metrów nad poziomem morza, ruiny starożytnej Thiry, urocze plaże i bogate życie nocne.

 • Zakynthos - rajska wysepka na Morzu Jońskim słynie z przepięknych widoków i turkusowych zatoczek, w których pływają żółwie Caretta. To tutaj są słynna Zatoka Wraku i Błękitne Groty.

 • Korfu - najbardziej zielona grecka wyspa z bujną roślinnością i malowniczymi zatokami. Jedna z Wysp Jońskich, położona ze wszystkich najbardziej na północy. Podczas wakacji na Korfu, można wybrać się na dzień czy dwa do Albanii. Polecamy także rejs na przepiękną Kefalonię.

 • Rodos - największa wyspa archipelagu Dodekanezu, zlokalizowana pomiędzy dwoma morzami: Śródziemnym i Egejskim. Stolica wyspy Rodos została wpisana na listę UNESCO ze względu na średniowieczną starówkę.

Wyjazd do Grecji - co warto wiedzieć?

Grecja jest krajem bezpiecznym, pełnym przyjaznych mieszkańców. Chociaż widać wyraźnie, że tutejsze społeczeństwo nie należy do najzamożniejszych w Europie, baza noclegowa jest na znakomitym poziomie. W Grecji zarezerwujesz zarówno pokoik w wiejskiej chacie, pokój w pensjonacie rodzinnym, jak i apartament w luksusowym hotelu. Prawie każdy obiekt turystyczny oferuje możliwość pływania w basenie. Nierzadko baseny są także przy barach - wystarczy, że zamówisz obiad, kawę czy drinka, by móc w nim wypoczywać.

 

Zanim jednak wyruszysz na wakacje do Grecji, zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w tym kraju. Jedne z ważniejszych to:

 
 • Nurkowanie głębinowe – nurkowanie jest zabronione w morzach, na wszystkich greckich jeziorach i rzekach, aby chronić podwodny świat morski. Istnieją wyjątki od tego zakazu.
 • Niezależnie od tego, czy żeglujesz na jachcie, pływasz na łodzi czy skuterze wodnym, powinieneś przestrzegać zakazu spożywania alkoholu na pokładzie. Dotyczy to nie tylko sternika, ale całej załogi.
 • Obowiązuje również ścisły zakaz przewożenia i posiadania narkotyków, nawet w małych ilościach. Naruszenia są często karane długotrwałym pozbawieniem wolności. Podobnie pozostaw swój nóż lub gaz łzawiący w domu, noszenie ich może zostać uznane za niedozwolone uzbrojenie.
 • Obozowanie poza dozwolonymi miejscami jest w Grecji surowo zabronione. Zdecydowanie nie podróżuj (i oczywiście nie należy rozstawiać namiotu) do dawnych stref wojskowych w pobliżu granic greckich.


Dokumenty - czy do Grecji potrzebny jest paszport?

Grecja należy do Unii Europejskiej i strefy Schengen, dlatego, podróżując do niej, nie potrzebujesz paszportu ani wizy. Niezbędny będzie jednak dowód osobisty. Poza tym nie trzeba dopełniać żadnych formalności. Na wakacje do Grecji można pojechać w dowolnym czasie i dowolnym środkiem transportu, można także swobodnie przemieszczać się pomiędzy wyspami.

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Grecji - czy EKUZ wystarczy?

Boats

EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to bezpłatny dokument, który potwierdza prawo do leczenia w trakcie wyjazdów do wielu krajów UE oraz krajów członkowskich EFTA. W Polsce można ją zamówić przed wyjazdem na wakacje do Grecji, np. online, przez strony Narodowego Funduszu Zdrowia.

Obywatel polski z taką kartą zostanie potraktowany w szpitalu czy przychodni tak samo jak pacjent grecki. A warto pamiętać, że Grecja cały czas boryka się ze skutkami kryzysu gospodarczego, stąd też liczne ograniczenia i cięcia kosztów, także w ochronie zdrowia. Dlatego karta EKUZ nie pokryje kosztów leczenia skutków zakażenia koronawirusem, pokryje tylko częściowo koszty leczenia szpitalnego, badań oraz zakupu niektórych leków. EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju po wypadku czy chorobie.

 

Jeśli więc chcesz wypoczywać bez obaw, wykup ubezpieczenie turystyczne do Grecji, które zapewnia refundacje środków w przypadku hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych, powrotu pacjenta do kraju, a także odpowiedzialności cywilnej czy kradzieży bagażu oraz przerwania podróży przed czasem.Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Grecji?​

Obywatel polski z taką kartą zostanie potraktowany w szpitalu czy przychodni tak samo jak pacjent grecki. A warto pamiętać, że Grecja cały czas boryka się ze skutkami kryzysu gospodarczego, stąd też liczne ograniczenia i cięcia kosztów, także w ochronie zdrowia. Dlatego karta EKUZ nie pokryje kosztów leczenia skutków zakażenia koronawirusem, pokryje tylko częściowo koszty leczenia szpitalnego, badań oraz zakupu niektórych leków. EKUZ nie pokrywa kosztów powrotu do kraju po wypadku czy chorobie.

Jeśli więc chcesz wypoczywać bez obaw, wykup ubezpieczenie turystyczne do Grecji, które zapewnia refundacje środków w przypadku hospitalizacji, zabiegów chirurgicznych, powrotu pacjenta do kraju, a także odpowiedzialności cywilnej czy kradzieży bagażu oraz przerwania podróży przed czasem.

Ubezpieczenie turystyczne AXA zostało tak skonstruowane, by osoba podróżująca do Grecji, czy to prywatnie, czy służbowo, mogła zadbać o swoje bezpieczeństwo. Centrum Pomocy Assistance pomaga 24 godziny7 dni w tygodniu, a samo ubezpieczenie pokrywa między innymi koszty leczenia za granicą. Obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialność cywilną, ubezpieczenie bagażu i chroni pozostawione mienie, a także koszty leczenia Covid-19. Koszt ubezpieczenia zaczyna się od kwoty 6 zł na dobę. Całkowita cena ubezpieczenia zależy od liczby osób nim objętych, długości podróży oraz wariantu ochrony, który wybierze klient AXA.

Każde ubezpieczenie podróżne do Grecji można rozszerzyć o dodatkowe opcje, takie jak:

 • Sporty wysokiego ryzyka, jeśli podczas wakacji w Grecji będziesz jeździć na motorówce, latać na paralotni, skakać ze spadochronem, nurkować z butlą poniżej 10m.
 • Klauzula alkoholowa, na wypadek, gdyby coś się wydarzyło po tym, jak wypiłeś drinka czy kieliszek wina do obiadu.
 • Moto Assistance, kiedy jedziesz na wakacje do Grecji własnym samochodem. Awaria, wypadek czy kolizja na drodze mogą zdarzyć się każdemu.
 • Rezygnacja z/przerwanie podróży – choroba, wypadek, nagłe wezwanie do sądu – takie przyczyny mogą sprawić, że nie wyjedziesz na wakacje do Grecji lub trzeba będzie wracać wcześniej do domu. Żeby nie stracić pieniędzy za bilety lotnicze lub rezerwacje, warto mieć taki dodatek rozszerzający ochronę ubezpieczenia turystycznego do Grecji.
 • Kontynuacja leczenia w Polsce - jeśli wypadek lub choroba skutkują koniecznością leczenia po powrocie do kraju, ten dodatek do polisy pokryje koszty.

Jak dotrzeć i podróżować po Grecji?

Boats

Do Grecji można dotrzeć na dwa sposoby: samochodem i samolotem. Wiele osób planujących wakacje w Grecji kontynentalnej, wybiera tę pierwszą opcję.

Z Warszawy do Aten można przejechać w 24 godziny, pokonując przeszło 2300 km. Po drodze mija się Czechy, Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Zanim wyruszysz do Grecji samochodem, wykup ubezpieczenie turystyczne. Grecja to kraj górzysty, a wiele krętych i wąskich dróg prowadzi przez górskie zbocza. Dodatkowe ubezpieczenie komunikacyjne pokryje koszt ewentualnych uszkodzeń pojazdu.

Transport samochodem do Grecji - najważniejsze informacje:

 • Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
 • Podczas podróży do bardziej oddalonych obszarów należy liczyć się z ograniczoną możliwością na tankowanie paliwa. W większości małych miast i wsi stacje benzynowe są firmami rodzinnymi, w których można płacić tylko gotówką. Często są zamknięte w niedziele.

Ograniczenia prędkości w Grecji:

 • na terenach zabudowanych 50 km/h
 • pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 90 km/h
 • na autostradach 130 km/h

Opłaty autostradowe i drogowe w Grecji:

Zawsze miej pod ręką gotówkę. Płaci się nią opłaty autostradowe podczas przejazdu przez bramkę opłat. Oprócz autostrad zapłacisz również za przejazd przez wybrane mosty i tunele. Więcej informacji znajdziesz na stronie o opłatach na autostradach w Grecji. Średnia benzyny w Grecji to 1,92 Euro.

Łatwiej i szybciej można jednak dolecieć samolotem rejsowym, czarterowym, czy po prostu z biurem podróży. Bezpośrednie połączenia rejsowe oferują tanie linie lotnicze, a nawet przewoźnik grecki. Możesz polecieć między innymi z Warszawy, Katowic i Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Rzeszowa. Do Aten czy Salonik samoloty latają przez cały rok. Od wiosny do późnej jesieni dolecisz bezpośrednio na Kretę: do Chanii lub Heraklionu, a w sezonie letnim także na Korfu, Zakynthos, na Santorini czy Rodos z największych lotnisk w Polsce. Lot trwa od 2-3 godziny, w zależności od połączenia i warunków pogodowych. Bilet na samolot kosztuje nawet od 200 zł. Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne do Grecji, które obejmie między innymi zwrot pieniędzy za zniszczony lub skradziony bagaż albo koszty rezygnacji z biletów lotniczych.

Jeśli wybierasz się na wakacje do Grecji samolotem, na miejscu także polecamy zwiedzanie autem. Samochód wypożyczysz w wybranej wypożyczalni. Zwłaszcza na wyspach jest to łatwe: często nie potrzeba ani karty kredytowej, ani depozytu, a cena za dzień wypożyczenia małego auta zaczyna się od 20 euro.

Na co uważać w Grecji?

Mieszkańcy Grecji bardzo sobie cenią zagranicznych turystów i dbają o ich bezpieczeństwo. Oczywiście nie należy zostawiać cennych przedmiotów na leżaku ani obnosić się z drogocennym sprzętem czy biżuterią, bo złodzieje są wszędzie. Można jednak bez obaw wychodzić na ulice po zmroku. Jeśli kupisz kompleksowe ubezpieczenie turystyczne do Grecji, odzyskasz pieniądze w przypadku, jeśli Twój bagaż zaginie.

Jeśli jeździsz po Grecji samochodem, przygotuj się na to, że Grecy słyną z brawurowej jazdy. Należy zachować czujność nie tylko za kierownicą pojazdu, ale także chodząc pieszo, ponieważ w wielu miejscach nie ma chodników, a greccy kierowcy nie są skłonni do przepuszczania pieszych na pasach.

Kąpiąc się w greckich morzach, należy wziąć pod uwagę, że na dnie mogą ukrywać się jeżowce, a w wodach pływają parzące meduzy. Nawet jeśli plaża jest piaszczysta, warto zabrać ze sobą buty do wody

Greckie przysmaki - co zjeść i czego spróbować?

Grecka kuchnia uważana jest za jedną z najlepszych na świecie. Dlatego, nawet kiedy Twój hotel ma ofertę all inclusive, wybierz się do lokalnej tawerny, by zjeść prawdziwie grecki posiłek.

 • gyros – cienkie plasterki mięsa odcięte od kawałka mięsa nadzianego na pionowym grillu
 • moussaka – pieczone w piekarniku warstwy bakłażana, ziemniaków i mielonego mięsa
 • souvlaki – szaszłyki, z rusztu lub grillowane
 • chałwa – deser z mąki, tahini (pasta z nasion sezamu), oleju, miodu i orzechów
 • baklawa – deser z ciasta francuskiego z miodem i orzechami
 • gemistes – pieczone pomidory lub zielona papryka faszerowana ryżem i mięsem mielonym
 • gopes – małe smażone rybki
 • keftedes – kulki mielonej wołowiny
 • tzatziki – tarty ogórek w jogurcie z czosnkiem

Waluta i ceny w Grecji

Boats

W Grecji walutą jest euro, więc wystarczy, że zabierzesz gotówkę i karty debetowe lub kredytowe. W większości turystycznych miejsc za wszystko zapłacisz bezgotówkowo. Ceny w Grecji są wyższe niż w Polsce, ale wciąż przystępne w porównaniu np. ze Skandynawią.

Średnia cena popularnych dań w tawernach:

 • frytki – 2.30 euro;
 • falafel w pieczywie – 2 euro;
 • sałatka grecka – 8.90 euro;
 • makaron z owocami morza – 10 euro;
 • sos tzatziki – 3.50 euro;
 • smażony ser – 5 euro;
 • gyros z frytkami – ok. 10 euro;
 • musaka – 9 euro;
 • stifado (grecki gulasz z wołowiny) – 8 euro;
 • ośmiornica z grilla – od 9 euro;
 • kawa 2.30 euro;
 • woda (250 ml) – 3 euro;

Napiwki

Jeśli rachunek za restaurację nie zawiera opłaty za usługę, zwyczajowo zostawia się 10-20% napiwku. Jeśli byłeś zadowolony, możesz oczywiście zostawić coś ekstra, nawet jeśli opłata jest już wliczona w cenę.

Ceny żywności:

 • chleb (500 g) – 2.20 EUR;
 • kilogram ogórków – 1.10 EUR;
 • pomidory (1 kg) – 1.90 EUR;
 • papryka (1 kg) – 3.50 EUR;
 • ser feta (300 g) – 3 EUR;
 • jaja (10 sztuk) – 3.40 EUR;
 • lokalne piwo (0,5 litra) – 1.60 EUR;
 • butelka wina – od 8 EUR;
 • oliwa (1 litr) – 2,5 - 7 EUR

Noclegi w Grecji, cena za pokój dwuosobowy:

 • hotel (1 gwiazdka) – 50 euro;
 • hotel (3 gwiazdki) – 80 euro;
 • hotel (5 gwiazdek) – 320 euro.

Co zabrać ze sobą na wakacje do Grecji?

Jeśli wybierasz się na wakacje do Grecji w sezonie letnim, Twoja walizka nie będzie ciężka. Podstawą bowiem są lekkie ubrania i odkryte buty. Co jeszcze spakować przed wyjazdem do Grecji?

 • podstawowe leki i środki opatrunkowe,
 • karty płatnicze,
 • matę lub koc plażowy,
 • kostium kąpielowy,
 • krem z filtrem, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne,
 • buty do wody i klapki na basen,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • wydruk ubezpieczenia turystycznego do Grecji.