Transport samochodem do Grecji - najważniejsze informacje:
- Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
- Podczas podróży do bardziej oddalonych obszarów należy liczyć się z ograniczoną możliwością na tankowanie paliwa. W większości małych miast i wsi stacje benzynowe są firmami rodzinnymi, w których można płacić tylko gotówką. Często są zamknięte w niedziele.
Ograniczenia prędkości w Grecji:
- na terenach zabudowanych 50 km/h
- pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 90 km/h
- na autostradach 130 km/h
Opłaty autostradowe i drogowe w Grecji:
Zawsze miej pod ręką gotówkę. Płaci się nią opłaty autostradowe podczas przejazdu przez bramkę opłat. Oprócz autostrad zapłacisz również za przejazd przez wybrane mosty i tunele. Więcej informacji znajdziesz na stronie o opłatach na autostradach w Grecji. Średnia benzyny w Grecji to 1,92 Euro.
Łatwiej i szybciej można jednak dolecieć samolotem rejsowym, czarterowym, czy po prostu z biurem podróży. Bezpośrednie połączenia rejsowe oferują tanie linie lotnicze, a nawet przewoźnik grecki. Możesz polecieć między innymi z Warszawy, Katowic i Krakowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Rzeszowa. Do Aten czy Salonik samoloty latają przez cały rok. Od wiosny do późnej jesieni dolecisz bezpośrednio na Kretę: do Chanii lub Heraklionu, a w sezonie letnim także na Korfu, Zakynthos, na Santorini czy Rodos z największych lotnisk w Polsce. Lot trwa od 2-3 godziny, w zależności od połączenia i warunków pogodowych. Bilet na samolot kosztuje nawet od 200 zł. Przed podróżą wykup ubezpieczenie turystyczne do Grecji, które obejmie między innymi zwrot pieniędzy za zniszczony lub skradziony bagaż albo koszty rezygnacji z biletów lotniczych.
Jeśli wybierasz się na wakacje do Grecji samolotem, na miejscu także polecamy zwiedzanie autem. Samochód wypożyczysz w wybranej wypożyczalni. Zwłaszcza na wyspach jest to łatwe: często nie potrzeba ani karty kredytowej, ani depozytu, a cena za dzień wypożyczenia małego auta zaczyna się od 20 euro.