Grecja

Ubezpieczenie na wakacje w Grecji

Częścią Grecji jest również około 3000 wysp.
Grecja jest jednym z najsłabszych gospodarczo krajów UE.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Ateny
Ateny

Stolica Grecji to nowoczesna metropolia, w której bogata historia łączy się ze współczesną architekturą. Symbolem Aten jest Akropol, ufortyfikowane wzgórze z najsłynniejszą świątynią Partenonem. W zabytkowym centrum znajduje się wiele ciekawych zabytków, takich jak pozostałości świątyni Zeusa, starożytny cmentarz Kerameikos itp.

 
Delfy
Delfy

Obszar archeologiczny znajduje się pod auspicjami UNESCO i obejmuje wiele cennych zabytków i znalezisk.
 
Olympos
Olympos

Najwyższa góra Grecji o wysokości 2 917 m n.p.m. Wejście na nią rozpoczyna się w wiosce Litochoro..
Saloniki

Drugie pod względem wielkości miasto Grecji. Znajdują się tu głównie bizantyjskie zabytki, świątynie i twierdze.

Meteory

Zabytek w północnej Grecji wpisany na listę UNESCO – bizantyjskie klasztory zbudowane na trudno dostępnych wieżach skalnych.

Peloponez

Półwysep, który z całej Grecji jest najbogatszym w zabytki antyczne.

Mykeny

Jedno z najważniejszych historycznie państw miast, siedziba rodu Atrydów. Znajduje się tu ufortyfikowane wzgórze z pozostałościami świątyni i grobami kopułowymi, z których najsłynniejszym jest skarbiec Atreusza.

Korynt

W mieście-państwie można znaleźć wiele zabytków pochodzących głównie z okresu rzymskiego.

Kreta

Grecka wyspa, najsłynniejsze lokalne stanowisko archeologiczne na świecie to Pałac Knossos – dobrze zachowany pałac minojski otoczony wieloma legendami i opowieściami.

Santorini lub Thira

Archipelag 6 wysepek na granicy Morza Egejskiego i Kreteńskiego, które powstały w wyniku wybuchu wulkanu. Można tu podziwiać urocze białe domy z niebieskimi dachami i okiennicami rozrzucone na klifach do 300 metrów nad poziomem morza, ruiny starożytnej Thiry, urocze plaże i bogate życie nocne.

Czego spróbować
Czego spróbować

gyros – cienkie plasterki mięsa odcięte od kawałka mięsa nadzianego na pionowym grillu
moussaka – pieczone w piekarniku warstwy bakłażana, ziemniaków i mielonego mięsa
souvlaki – szaszłyki, z rusztu lub grillowane
chałwa – deser z mąki, tahini (pasta z nasion sezamu), oleju, miodu i orzechów
baklawa – deser z ciasta francuskiego z miodem i orzechami
gemistes – pieczone pomidory lub zielona papryka faszerowana ryżem i mięsem mielonym
gopes – małe smażone rybki
keftedes – kulki mielonej wołowiny
tzatziki – tarty ogórek w jogurcie z czosnkiem

Zdrowie
Boats
Zdrowie

Opieka zdrowotna jest na średnim lub nawet gorszym poziomie niż w Republice Czeskiej, zwłaszcza na wyspach, pomoc udzielana zgodnie z przepisami UE. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że będzie konieczność udziału w opłacie za leki w wysokości 25%. Twój transport do Czech, w najgorszym przypadku transport zwłok, nie jest częścią ratunkowej opieki medycznej. Dlatego zalecamy wykupienie na podróż turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego.

Ciekawostki
Nurkowanie głębinowe – nurkowanie jest zabronione w morzach, na wszystkich greckich jeziorach i rzekach, aby chronić podwodny świat morski. Istnieją wyjątki od tego zakazu.
Niezależnie od tego, czy żeglujesz na jachcie, pływasz na łodzi czy skuterze wodnym, powinieneś przestrzegać zakazu spożywania alkoholu na pokładzie. Dotyczy to nie tylko sternika, ale całej załogi.
Obowiązuje również ścisły zakaz przewożenia i posiadania narkotyków, nawet w małych ilościach. Naruszenia są często karane długotrwałym pozbawieniem wolności. Podobnie pozostaw swój nóż lub gaz łzawiący w domu, noszenie ich może zostać uznane za niedozwolone uzbrojenie.
Obozowanie poza dozwolonymi miejscami jest w Grecji surowo zabronione. Zdecydowanie nie podróżuj (i oczywiście nie należy rozstawiać namiotu) do dawnych stref wojskowych w pobliżu granic greckich.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w Grecji jest na stosunkowo wysokim poziomie. Tradycyjnie należy bardziej uważać na swoje rzeczy na popularnych obszarach turystycznych.

Ceny
Boats
Ceny

Oficjalną walutą jest euro (EUR). 1 EUR = 4.3 PLN
 
Napiwki
Jeśli rachunek za restaurację nie zawiera opłaty za usługę, zwyczajowo zostawia się 10-20% napiwku. Jeśli byłeś zadowolony, możesz oczywiście zostawić coś ekstra, nawet jeśli opłata jest już wliczona w cenę. Taksówkarze zwykle nie oczekują napiwków, ale można zostawić kilka drobnych.

Ceny za wybrane towary
  ceny w EUR
1,5l wody 0,78
1l mleka 1,14
chleb 0,5 kg 0,85
ziemniaki 1kg 0,75
kawa w restauracji 2,9
piwo w restauracji 3,5
Sport
Sport

Do najpopularniejszych sportów na świeżym powietrzu należą sporty wodne, golf, tenis, jazda konna, turystyka górska i wspinaczka.

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
Podczas podróży do bardziej oddalonych obszarów należy liczyć się z ograniczoną możliwością na tankowanie paliwa. W większości małych miast i wsi stacje benzynowe są firmami rodzinnymi, w których można płacić tylko gotówką. Często są zamknięte w niedziele.

Ograniczenia prędkości
na terenach zabudowanych 50 km/h
pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 90 km/h
na autostradach 130 km/h

Opłaty autostradowe i drogowe
Zawsze miej pod ręką gotówkę. Płaci się nią opłaty autostradowe podczas przejazdu przez bramkę opłat. Oprócz autostrad zapłacisz również za przejazd przez wybrane mosty i tunele.
Więcej informacji tutaj.

Święta i uroczystości
Święta i uroczystości

W Grecji oprócz świąt państwowych istnieje duża liczba lokalnych lub charakterystycznych dla konkretnego regionu lub wyspy. Są to festiwale folklorystyczne, uroczystości religijne, kult lokalnych patronów itp. Wśród uroczystości rodzinnych najbardziej obchodzi się imieniny (urodziny obchodzone są mniej uroczyście), śluby i narodziny (chrzciny).

Kwiecień
Festiwal ślimaków na Krecie

Przez kilka dni odbywa się to święto, w którym ślimaki są przygotowywane na wiele sposobów w miejscowości Vamos, między Rethymnonem a Chanią. Festiwalowi towarzyszy muzyka i śpiew.

Czerwiec – wrzesień
Festiwal muzyki współczesnej w Atenach u stóp Akropolu w Odeonie.

Lipiec – wrzesień
W stolicy Krety, Iraklionie, odbywa się corocznie duży festiwal wielogatunkowy, który docenią miłośnicy baletu, opery i muzyki klasycznej. Ponadto można poznać tradycyjne pieśni ludowe i muzykę typową dla Grecji.

Lipiec
Druga połowa lipca należy do kreteńskiego winobrania w Rethymnonie. Poza degustacją wyśmienitego wina kreteńskiego uczestnicy bawią się przy muzyce na żywo i tańcu greckim.

Sierpień
Festiwal muzyczny w Chanii na Krecie. Z tej okazji oprócz różnych koncertów odbywają się również wystawy.

15 sierpnia: Święto Maryi
W Grecji 15 sierpnia jest drugim największym świętem po Wielkanocy. Tego dnia obchodzony jest na dużą skalę na wszystkich wyspach, to wspaniałe doświadczenie dla turystów.

Sierpień – wrzesień
Kolejny festiwal kreteński Lato w Palaiochorze tradycyjnie odbywa się na przełomie sierpnia i września i oferuje odwiedzającym tradycyjną i klasyczną muzykę. Nawet najmłodsi uczestnicy znajdą coś dla siebie, dla nich przygotowuje się występy kukiełkowe.

Październik
Nie zapomina się tutaj o wydarzeniach z 28 października. Tego dnia Grecy wspominają powstanie przeciwko włoskiemu dyktatorowi podczas II wojny światowej (święto narodowe). Odbywają się parady wojskowe i różne lokalne uroczystości religijne.