Holandia

Ubezpieczenie turystyczne do Holandii

Podróż do Holandii to doskonały pomysł na wspaniały wypoczynek. Amsterdam, Rotterdam czy Eindhoven posiadają wiele architektonicznych perełek i piękne krajobrazy, które zachwycą każdego, kto szuka oryginalnych estetycznych doznań. Pod tym względem Holandia należy z pewnością do jednych z najpiękniejszych miejsce w Europie. 




 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Amsterdam
Amsterdam

Kosmopolityczna stolica nad rzeką Amstel przeplatana systemem żeglownych kanałów i zabytkowych budynków. Można ją przejechać rowerem, łodzią lub po prostu przejść.



 
Haga
Haga

Jest siedzibą króla i oprócz jego rodziny stanowi siedzibę Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który czyni miasto znanym w całej Europie. Warto zobaczyć uzdrowisko nadmorskie Scheveningen z możliwością spacerów wzdłuż pięknej plaży z promenadą z atrakcjami nie tylko dla dzieci.

Pogoda w Holandii – kiedy warto jechać? 


Pogoda w Holandii nie odbiega zbyt od tej, którą można zaobserwować w Polsce, choć temperatury są tam nieco niższe. Najprzyjemniejsze warunki atmosferyczne do odpoczynku mają miejsce od kwietnia do września. Wówczas kraj przyobleka się w wiosenne szaty, w tym w mnóstwo kwiatów, z którymi Holandia jest kojarzona na całym świecie. 

Średnia roczna temperatura w Holandii wynosi co prawda 13 stopni Celsjusza, jednak w lipcu, kiedy jest tam najcieplej, słupki termometrów pokazują średnio aż 21 stopni, co jest całkiem przyjemną temperaturą jak na wypoczynek w północnej części Europy. Najchłodniej w Holandii jest za to w styczniu, kiedy średnia temperatura wynosi jedynie 5 stopni Celsjusza. 

Atrakcje turystyczne w Holandii – co warto zwiedzić? 


Naturalnym początkiem podróży do Holandii jest Amsterdam, który jest stolicą konstytucyjną kraju. Jego mieszanka kulturowa zachwyca wielu turystów. Warto wiedzieć, że Amsterdam w znacznej części leży poniżej poziomu morza, ale nie jest zalewany dzięki bardzo skomplikowanej i pomysłowej sieci ponad 150 kanałów. 

Miasto można zwiedzać zarówno pieszo, rowerem, a także komunikacją publiczną. Amsterdam jest również centrum kulturalnym Holandii: znajduje się tu wiele ciekawych galerii, teatrów i muzeów. W całej Holandii jest ponad 50 muzeów, a jeśli podziwiasz dzieła Van Gogha, Rembrandta, Vermeera i wielu innych artystów, znajdziesz je tutaj. 

W dalszej kolejności można zobaczyć: 

  • Hagę - siedzibę króla i Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który czyni miasto znanym w całej Europie. Warto zobaczyć uzdrowisko nadmorskie Scheveningen z możliwością spacerów wzdłuż pięknej plaży z promenadą z atrakcjami nie tylko dla dzieci. 

  • Zaanse Schans - zamieszkały skansen w Zaandan, który przenosi zwiedzających około 150 lat wstecz. Oprócz typowych drewnianych domów można tu znaleźć także młyny do prasowania oleju, nasion gorczycy i rozcierania kolorów. 

  • Alkmaar - dawna wioska rybacka w zachodniej części kraju, gdzie od końca XVI wieku działają targi serów. Od kwietnia do września, w każdy piątek od 10.00 do 12.30 można zobaczyć zawody serowarskie, które odbywają się tutaj, tak jak przed wiekami. 

  • Rotterdam – miasto jest jednym wielkim węzłem transportowym, znajduje się tu też największy port w Europie, który znajduje się nad Morzem Północnym, w delcie rzek Moza i Ren. W Rotterdamie warto zobaczyć zachwycający most wiszący Erasmusburg, będący wizytówką miasta, nietypową pod względem konstrukcji halę targową Markthal, ratusz miejski, a także Kościół św. Wawrzyńca. 

  • Kinderdijk – tu zobaczycie malownicze, charakterystyczne dla Holandii zabytkowe wiatraki, zbudowane w XVIII wieku, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Wyjazd do Holandii – co warto wiedzieć?

Holendrzy są bardzo przyjaźni. Liberalne podejście do wszystkiego nowego (zwłaszcza młodszego pokolenia) jest chyba najbardziej charakterystyczną cechą tego narodu. Z łatwością wszędzie można dogadać się po angielsku. 

Z gęstością zaludnienia 400 osób na km kw. Holandia jest jednym z najgęściej zaludnionych państw w Europie, a mimo to jest pełna zieleni i nie odczuwa się przeludnienia. 

Dokumenty – czy do Holandii potrzebny jest paszport?

Holandia jest w Unii Europejskiej i w strefie Schengen, więc aby podróżować do tego kraju nie musimy mieć nawet paszportu, wystarczy dowód osobisty. Nie jest wymagana też wiza ani minimalna ważność dokumentu podróży w przypadku obywateli RP. W przypadku pobytu krótszego niż cztery miesiące nie obowiązują nas w zasadzie żadne dodatkowe formalności związane z pobytem w Holandii. 

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Holandii – czy EKUZ wystarczy?

Boats

W Holandii opieka zdrowotna jest na bardzo dobrym poziomie, jednak aby z niej skorzystać należy mieć przy sobie kartę EKUZ. Jako jej posiadacz można zostać przyjętym w dowolnym państwowym zakładzie opieki zdrowotnej. Należy jednak liczyć się z tym, że firma ubezpieczeniowa pokryje koszty tylko niektórych usług. Dlatego zalecamy wykupienie turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego przed podróżą! 

Pozwoli ono uniknąć kosztów, z którymi trzeba się liczyć w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń. W przypadku nagłej potrzeby wizyty u lekarza trzeba się liczyć z wydatkiem kilkuset euro, a w przypadku przewozu chorego do Polski kwoty te osiągają już kilka tysięcy euro. Warto skorzystać z możliwie szerokich wariantówubezpieczeń turystycznych w przypadku podróży do Holandii.  

Sprawdź ile kosztuje leczenie za granicą?  

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Holandii?

Dobre ubezpieczenie podróżne powinno obejmować ochronę przed różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami w trakcie podróży do Holandii, aby spokojnie cieszyć się wakacjami. Dlatego warto skorzystać z dobrej oferty ubezpieczyciela, która przewiduje możliwe szeroką gamę ewentualnych zdarzeń. 

Dobrze wybrać taki pakiet, który zapewni pokrycie kosztów leczenia przynajmniej na kwotę 30 tys. euro, ubezpieczyć bagaż, zabezpieczyć się w przypadku nieszczęśliwego wypadku, a także na wypadek wyrządzenia szkód osobowych lub rzeczowych osobom trzecim. W ofercie AXA dostępne są ubezpieczenia w różnym zakresie, w tym pakiet z najwyższą sumą ubezpieczenia na rynku polskim z kwotą do 40 mln zł

Sprawdź jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżnicze? 


 

Jak dotrzeć i podróżować po Holandii?

Boats

Ze względu na stosunkowo niedrogie połączenia lotnicze, do Holandii najłatwiej i najszybciej można dostać się samolotem, jakkolwiek równie dobrze i całkiem komfortowo można dojechać własnym autem. Holandia jest niewielka i dobrze skomunikowana jeżeli chodzi o transport publiczny, więc w przypadku podróży samolotem nie musimy na miejscu koniecznie wypożyczać auta. 

W dostaniu się do Holandii samochodem pomogą dobre niemieckie autostrady – trasa z Warszawy do Amsterdamu, z uwzględnieniem ruchu drogowego i przystanków, wyniesie około 12 godzin. Weźmy jednak pod uwagę, że ceny paliw w Holandii są nieco wyższe niż w Polsce.

Obowiązuje ruch prawostronny – podobnie jak w Polsce. Maksymalny dozwolony limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,05 proc. Limit specjalny: 0,02 proc. alkoholu we krwi, obowiązuje: 

  • nowych kierowców: przez pierwsze 5 lat po uzyskaniu prawa jazdy 

  • kierowców motoroweru: do 24 roku życia 

Holandia jest państwem, w którym nie pobiera się opłat za przejazd autostradą. 

Jeśli wybierasz się do Holandii własnym samochodem do ubezpieczenia turystycznego dobierz Moto Assistance. Dowiedz się czym jest assistance krótkoterminowe i dlaczego warto wybrać taką opcję? 

Jeśli pieszy wykazuje zamiar skorzystania z przejścia dla pieszych, ma absolutne pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami, w tym tramwajami. 

Zobacz artykuł: gdzie pojechać na wakacje własnym samochodem?  

Na co uważać w Holandii?

Chociaż Holandia jest bezpieczna, ogólnie zaleca się, aby zachować ostrożność szczególnie w miejscach turystycznych. Raczej nie należy nocować w miejscach nieprzeznaczonych do tego celu. 

Holandia słynie z tego, że rekreacyjne używanie konopi na terenie kraju jest otwarcie tolerowane. W tym państwie uważa się, że miękkie narkotyki są używką, która nie powoduje uzależnienia, tak jak to jest w przypadku twardych narkotyków. Należy jednak pamiętać, że prawo holenderskie dopuszcza posiadanie jedynie 5 gramów substancji. W Holandii działa najwięcej coffee shopów, czyli lokali, w których można legalnie kupić i konsumować marihuanę. Najsłynniejsze są w Amsterdamie. 

Jeśli poruszasz się pieszo, uważaj na ogromną liczbę szybko jeżdżących rowerzystów, zwłaszcza w dużych miastach. 

Holenderskie przysmaki – co zjeść i czego spróbować?

Kuchnia holenderska nie odznacza się być może na tle innych krajów w Europie, jednak nie znaczy to, że Holendrzy nie mają swoich własnych, charakterystycznych dla tego regionu potraw. Charakteryzują się one prostymi, pożywnymi i zdrowymi kompozycjami. 

Holendrzy uwielbiają między innymi duszone mięso, często podawane z ziemniakami lub frytkami. Jednym z najpopularniejszych dań jest stamopott – tłuczone razem z warzywami ziemniaki. W kraju tym znajdziecie też kilkanaście gatunków serów, których zdecydowanie warto spróbować. 

Waluta i ceny w Holandii

Boats

Holandia jest jednym z krajów strefy euro, więc właśnie w tej walucie będziemy płacić za zakupy tam zrobione. Gotówkę można wymienić w głównych urzędach pocztowych i bankach. Opłaty i kursy wymiany stosowane w mniejszych kantorach (głównie w Amsterdamie) są bardzo zróżnicowane, dlatego przed dokonaniem transakcji zalecamy sprawdzenie kursów wymiany i prowizji. 

Ceny w Holandii są znacznie wyższe niż u nas, co jest standardem w krajach Europy Zachodniej. 

Przykładowe ceny produktów i usług w Holandii: 

  • chleb – od 5,5 zł do 14 zł 

  • jabłka – 11,5 zł/kg 

  • mleko – 6,9 zł/l 

  • kawa – od 23 zł/500 g 

  • papierosy – od 32 zł 

  • danie główne w restauracji – 60-90 zł 


Napiwki są automatycznie doliczane do konta w restauracjach, hotelach i taksówkach. Oczywiście, jeśli jesteś zadowolony z usług, możesz coś dodać. 

Co zabrać ze sobą na urlop do Holandii?

Nie zapomnijcie zabrać ze sobą niezbędnych leków, kart płatniczych, wygodnych butów, a także kurtki przeciwdeszczowej, ewentualnie parasola. Przy pakowaniu można zabrać takie rzeczy, które wzięlibyśmy ze sobą w podróż nad polskie morze. No i oczywiście dobry aparat, aby uwiecznić główne atrakcje kraju.