Holandia

Ubezpieczenie turystyczne do Holandii

Ponad połowa Holandii znajduje się jeden metr poniżej poziomu morza.
Holandia jest państwem członkowskim UE, do wjazdu wystarczy ważny dowód osobisty. 
 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Haga
Haga

Jest siedzibą króla i oprócz jego rodziny stanowi siedzibę Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, który czyni miasto znanym w całej Europie. Warto zobaczyć uzdrowisko nadmorskie Scheveningen z możliwością spacerów wzdłuż pięknej plaży z promenadą z atrakcjami nie tylko dla dzieci.

Amsterdam
Amsterdam

Kosmopolityczna stolica nad rzeką Amstel przeplatana systemem żeglownych kanałów i zabytkowych budynków. Można ją przejechać rowerem, łodzią lub po prostu przejść. 
Zaanse Schans

Zamieszkały skansen w Zaandan, który przenosi zwiedzających około 150 lat wstecz. Oprócz typowych drewnianych domów można tu znaleźć także młyny do prasowania oleju, nasion gorczycy i rozcierania kolorów.

 

Alkmaar

Dawna wioska rybacka w zachodniej części kraju, gdzie od końca XVI wieku działają targi serów. Od kwietnia do września, w każdy piątek od 10.00 do 12.30 można zobaczyć zawody serowarskie, które odbywają się tutaj, tak jak przed wiekami.

Muzea sztuki

W Holandii jest ich ponad 50, a jeśli podziwiasz dzieła Van Gogha, Rembrandta, Vermeera i wielu innych artystów, znajdziesz je tutaj.

Madurodam

Jeśli nie masz czasu podróżować po całej Holandii, wystarczy odwiedzić Madurodam. Na powierzchni 18000 m kw. można znaleźć modele wszystkich najważniejszych atrakcji Holandii w stosunku 1:25.

Czego spróbować
Czego spróbować

Sery – w Holandii produkuje się rocznie około 650 milionów kg i ponad ¾ jest eksportowane. Do najsłynniejszych należą Gouda (brak znaku towarowego, ale należy spróbować oryginału), Leerdammer, Maasdammer i Edam (u nas znany jako Edam).
Herynek (haring) – to surowy śledź umieszczony na kilka dni w solance (bez głowy i wnętrzności). Zwykle podaje się go z cebulą i ogórkiem, w bułce lub bez i jest warty spróbowania.
Frytki (patat, friet) – są szersze niż nasze, podawane z majonezem w papierowej torebce z drewnianym widelcem i są nieco bardziej ziemniaczane.

Zdrowie
Boats
Zdrowie

Jako posiadacz europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego można zostać przyjętym w dowolnym państwowym zakładzie opieki zdrowotnej. Należy jednak liczyć się z tym, że firma ubezpieczeniowa pokryje tylko niektóre usługi. Dlatego zalecamy wykupienie turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego przed podróżą!
 
Ciekawostki
Holendrzy są bardzo przyjaźni. Liberalne podejście do wszystkiego nowego (zwłaszcza młodszego pokolenia) jest chyba najbardziej charakterystyczną cechą tego narodu. Z łatwością wszędzie można dogadać się po angielsku.
Z gęstością zaludnienia 400 osób na km kw. Holandia jest jednym z najgęściej zaludnionych państw w Europie, a mimo to jest pełna zieleni i nie odczuwa się przeludnienia.
Jeśli poruszasz się pieszo, uważaj na ogromną liczbę szybko jeżdżących rowerzystów, zwłaszcza w dużych miastach.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Chociaż Holandia jest bezpieczna, ogólnie zaleca się, aby zachować ostrożność szczególnie w miejscach turystycznych. Raczej nie należy nocować w miejscach nieprzeznaczonych do tego celu.

Ceny
Boats
Ceny

Gotówkę można wymienić w głównych urzędach pocztowych i bankach. Opłaty i kursy wymiany stosowane w mniejszych kantorach (głównie w Amsterdamie) są bardzo zróżnicowane, dlatego przed dokonaniem transakcji zalecamy sprawdzenie kursów wymiany i prowizji.
Ceny w Holandii są znacznie wyższe niż u nas, co jest standardem w krajach Europy Zachodniej.

Napiwki
Napiwki są automatycznie doliczane do konta w restauracjach, hotelach i taksówkach. Oczywiście, jeśli jesteś zadowolony z usług, możesz coś dodać. 

 

Ceny za wybrane towary
  ceny v EUR
1,5l wody 0,83
1l mleka 0,96
chleb 0,5 kg 1,21
ziemniaki 1kg 1,17
kawa w restauracji 2,6
piwo w restauracji 4
polední menu: 18 EUR
Sport
Sport

Statki
Oprócz tras rowerowych kraj jest również gęsto utkany ciekami wodnymi – rzeczkami i kanałami (tzw. grachty). Statkiem można dotrzeć również do centrów dużych miast lepiej niż samochodem. Ponadto w Holandii nie trzeba zdawać egzaminów kapitańskich, wystarczy przejść proste przygotowanie. Wokół jezior w całym kraju można wypożyczyć małe kajaki lub żaglówki – region Loosdrechtse Plassen w prowincji Utrecht to idealne miejsce.

Najtańsze łodzie do wynajęcia zwane botter, to stare łodzie rybackie z długimi, wąskimi łopatami i kabinami sypialnymi dla maksymalnie ośmiu osób, które mogą pływać po holenderskich kanałach.

Turystyka rowerowa
Holandia jest równinna, najwyższy punkt leży na wysokości 321 metrów nad poziomem morza. Idealnie więc można się tu poruszać rowerem. W Holandii jest około 20 000 km ścieżek rowerowych. Wypożyczalnie rowerów znajdują się głównie na dworcach kolejowych. Cena za dzień wypożyczenia wynosi około 6,50 EUR plus należy się liczyć z depozytem. Więcej informacji na temat jazdy na rowerze w Holandii można znaleźć tutaj.
Rolki

Holandia to raj dla miłośników jazdy na rolkach. Region Achterhoek (na wschód od Gelderlandu) łączy nieprzerwaną jazdę na rolkach ze zróżnicowaną przyrodą. W obszarze Graafschap na północnym-zachodzie znajduje się siedem tras dla rolkarzy o łącznej długości 200 km.

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
Maks. dozwolony limit alkoholu we krwi kierowcy wynosi 0,05%
Limit specjalny: 0,02% alkoholu we krwi, obowiązuje:
- nowych kierowców: przez pierwsze 5 lat po uzyskaniu prawa jazdy
- kierowców motoroweru: do 24 roku życia
Holandia jest państwem, w którym nie pobiera się opłat za przejazd autostradą.

Ograniczenia prędkości
na terenach zabudowanych 50 km/h
inne drogi poza obszarem zabudowanym 80 km/h
główne drogi poza obszarem zabudowanym 100 km/h
na autostradach 130 km/h

Pierwszeństwo ma pieszy
Jeśli pieszy wykazuje zamiar skorzystania z przejścia dla pieszych, ma absolutne pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami, w tym tramwajami.

Święta i wydarzenia
Święta i wydarzenia

27 kwietnia: Koningsdag (dzień króla)
Urodziny króla Willema-Aleksandra i cały kraj przyjmuje kolor pomarańczowy i świętuje. To największe wydarzenie roku, podczas którego prawie wszystkie atrakcje turystyczne są zamknięte z wyjątkiem muzeów.
czerwiec (cały miesiąc): Holland Festival
Największy festiwal muzyki, teatru i tańca w Holandii, głównie w Hadze i Amsterdamie.
czerwiec (początek): Festiwal latawców w Scheveningen
lipiec: największy na świecie trzydniowy festiwal jazzowy
pod dachem Haskiej Sali Kongresowej
2. sobota września: Dzień otwartych drzwi muzeów i zabytków z bezpłatnym wstępem