Od śnieżnych szczytów Alp Japońskich po tropikalne plaże Okinawy. Od antycznych zamków i chramów po ultranowoczesne, naszpikowane elektroniką biurowce i pociągi metra. Nie ma chyba na świecie drugiego kraju, w którym tradycja z nowoczesnością tak ściśle współistnieją ze sobą w przestrzeni publicznej i mentalnej, przenikając się i tworząc niezwykłe mozaiki złożone ze średniowiecznych herbaciarni i zrobotyzowanych restauracji, zbiorowych łaźni i wytwórni nowoczesnych gier komputerowych, drewnianych gospód i kapsułowych hoteli.
Wyjazd do Japonii może być przygodą życia – zwłaszcza jeśli zaplanujesz go rozsądnie i uwzględnisz wszystkie niespodzianki, jakie mogą spotkać na miejscu Europejczyka.
Zwiedzanie Japonii – największe atrakcje
Wakacje w Japonii musiałyby trwać co najmniej rok, aby przynajmniej pobieżnie zwiedzić jej główne atrakcje. Mało kto może sobie pozwolić na taki luksus – najczęściej mamy do dyspozycji kilka lub kilkanaście dni. Żeby je dobrze spożytkować, zapoznaj się z najważniejszymi zabytkami oraz miejscami uznawanymi za kultowe tak przez turystów, jak i przez samych Japończyków.
Tokio

Tokio nie da się opisać ani w kilku zdaniach, ani w kilku tomach. To największe miasto Japonii, a zarazem stolica kraju. Z jednej strony w mieście tym uderza nowoczesność – mieszka w nim aż 38 milionów osób, które każdego dnia pokonują drogę do i z pracy słynnymi na cały świat wagonami metra i podmiejskiej kolei, spiesząc do biur w przeszklonych wieżowcach. Z drugiej strony kryją się tutaj kawiarnie z robotami i z kapibarami, restauracje w windach, opuszczone lunaparki, podziemne świątynie i oczywiście sklepy z mangami. Tokio trzeba po prostu doświadczyć, aby zrozumieć jego fenomen.
W zależności od tego iloma dniami na zwiedzanie Tokio dysponujesz, możesz odwiedzić kompleks świątynny Senso-ji, Tokyo Skytree z fenomenalnym widokiem na miasto i górę Fuji, czy też ogromny park Ueno.
Kioto
Dawna stolica Japonii to obowiązkowy punkt podróży dla miłośników historii i tradycji. Zobaczysz tutaj przepiękny bambusowy las Arashiyama. Poczujesz zapach kadzidła. W zamku Nijō Usłyszysz „słowiczą podłogę” chroniącą siedziby bogaczy przed włamaniami. Skosztujesz unikatowej herbaty matcha. Doświadczysz kołysania podczas jazdy romantycznym pociągiem Segano. W Fushimi Inari Taisha spotkasz także lisie duchy opiekuńcze kitsune, dla których do dziś istnieją wydzielone święte miejsca w wielu domach.
Osaka
To idealne miejsce na wakacje dla tych podróżników, których w każdym kraju najbardziej interesują ludzie. Osakańczycy słyną z luzu i skłonności do śmiechu. W tym mieście warto odwiedzić także najstarszy w Japonii bunraku – teatr lalkowy dla dorosłych Bunrakuza.
Warto zobaczyć Zamek Osaka, to historyczna twierdza będąca symbolem miasta, tętniącą życiem dzielnicę Dotonbori słynącą z neonów i lokalnej kuchni oraz wieżowiec Umeda Sky Building, znany z niezwykłej architektury i punktu widokowego oferującego panoramę miasta. Wieżowiec ten jest jedną z najbardziej charakterystycznych nowoczesnych atrakcji Osaki i stanowi doskonałe miejsce na podziwianie miejskiego krajobrazu.
Hiroszima
Miasto znane ze swojej tragicznej historii podźwignęło się z gruzów i jest dziś symbolem zwycięstwa ludzkiego ducha nad przeciwnościami losu. Obowiązkowo odwiedź wzruszający Park Pokoju wraz z ruinami centrum wystawowego, które ma przypominać o dawnych trudach. Ukojenia po dawce wrażeń poszukaj w ogrodzie miniatur Shukkei-en. Zawitaj także do muzeum kaligrafii.
Świątynia Itsukushima na wyspie Miyajima

Ikoniczna czerwona brama torii od XVII wieku jest uznawana za jeden z tzw. trzech pejzaży japońskich, czyli miejsc widokowych szczególnie wartych odwiedzenia podczas pobytu w Japonii. Wyspa kusi pięknymi leśnymi ścieżkami wiodącymi na górę Misen. U jej podnóża znajduje się imponująca buddyjska świątynia Daishō-in, w której płonie kiezu-no-hi – niegasnący ogień pokoju.
Las cedrowy na wyspie Yakushima

Wielbiciele twórczości Hayao Miyazakiego rozpoznają w tym mistycznym lesie scenerię „Księżniczki Mononoke”, ale miejsce to powinno spodobać się każdemu. Niektóre z rosnących w nim cedrów liczą ok. 1000 lat. Deszcz pada tutaj niemal codziennie, więc szlaki są wymagające, ale niewątpliwie warte trudu. Uważaj – przewodnicy twierdzą, że czas tutaj płynie inaczej. Można się zgubić nawet z GPS-em.
Zamek Himeji
Himeji, nazywany Zamkiem Białej Czapli, jest jednym z najstarszych (a na pewno najlepiej zachowanym) zamków samurajskich. Wraz z przewodnikiem można przemierzać jego imponujące wnętrze, a na dziedzińcu odbywają się pokazy walk samurajskich oraz tradycyjnego łucznictwa.
Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu

Większość obcokrajowców zapytanych o jeden element, który jest dla nich symbolem całej Japonii, wymienia górę Fuji. Obecna na fotografiach, w tradycyjnym malarstwie i poezji, góra przyciąga spojrzenia i kusi do odbycia wyprawy. W parku narodowym znajdziesz także gorące źródła i jezioro Ashi z pływającymi świątyniami.