Japonia

Ubezpieczenie turystyczne do Japonii

Przez jej obywateli nazywana Nipponem, przez orientalistów Krajem Wschodzącego Słońca, a przez turystów Krajem Kwitnącej Wiśni – Japonia od wieków fascynuje i kusi odmiennością kultury i różnorodnością krajobrazów. Masz w planach wyjazd właśnie w tym kierunku? Poznaj najważniejsze atrakcje Japonii i zaplanuj bezpieczny urlop pełen dobrych wrażeń i świetnych atrakcji.

Co warto zobaczyć

Od śnieżnych szczytów Alp Japońskich po tropikalne plaże Okinawy. Od antycznych zamków i chramów po ultranowoczesne, naszpikowane elektroniką biurowce i pociągi metra. Nie ma chyba na świecie drugiego kraju, w którym tradycja z nowoczesnością tak ściśle współistnieją ze sobą w przestrzeni publicznej i mentalnej, przenikając się i tworząc niezwykłe mozaiki złożone ze średniowiecznych herbaciarni i zrobotyzowanych restauracji, zbiorowych łaźni i wytwórni nowoczesnych gier komputerowych, drewnianych gospód i kapsułowych hoteli.

Wyjazd do Japonii może być przygodą życia – zwłaszcza jeśli zaplanujesz go rozsądnie i uwzględnisz wszystkie niespodzianki, jakie mogą spotkać na miejscu Europejczyka.

Zwiedzanie Japonii – największe atrakcje

Wakacje w Japonii musiałyby trwać co najmniej rok, aby przynajmniej pobieżnie zwiedzić jej główne atrakcje. Mało kto może sobie pozwolić na taki luksus – najczęściej mamy do dyspozycji kilka lub kilkanaście dni. Żeby je dobrze spożytkować, zapoznaj się z najważniejszymi zabytkami oraz miejscami uznawanymi za kultowe tak przez turystów, jak i przez samych Japończyków.

Tokio

Tokio - widok na miasto i górę Fuji

Tokio nie da się opisać ani w kilku zdaniach, ani w kilku tomach. To największe miasto Japonii, a zarazem stolica kraju. Z jednej strony w mieście tym uderza nowoczesność – mieszka w nim aż 38 milionów osób, które każdego dnia pokonują drogę do i z pracy słynnymi na cały świat wagonami metra i podmiejskiej kolei, spiesząc do biur w przeszklonych wieżowcach. Z drugiej strony kryją się tutaj kawiarnie z robotami i z kapibarami, restauracje w windach, opuszczone lunaparki, podziemne świątynie i oczywiście sklepy z mangami. Tokio trzeba po prostu doświadczyć, aby zrozumieć jego fenomen.

W zależności od tego iloma dniami na zwiedzanie Tokio dysponujesz, możesz odwiedzić kompleks świątynny Senso-ji, Tokyo Skytree z fenomenalnym widokiem na miasto i górę Fuji, czy też ogromny park Ueno.

Kioto

Dawna stolica Japonii to obowiązkowy punkt podróży dla miłośników historii i tradycji. Zobaczysz tutaj przepiękny bambusowy las Arashiyama. Poczujesz zapach kadzidła. W zamku Nijō Usłyszysz „słowiczą podłogę” chroniącą siedziby bogaczy przed włamaniami. Skosztujesz unikatowej herbaty matcha. Doświadczysz kołysania podczas jazdy romantycznym pociągiem Segano. W Fushimi Inari Taisha spotkasz także lisie duchy opiekuńcze kitsune, dla których do dziś istnieją wydzielone święte miejsca w wielu domach.

Osaka

To idealne miejsce na wakacje dla tych podróżników, których w każdym kraju najbardziej interesują ludzie. Osakańczycy słyną z luzu i skłonności do śmiechu. W tym mieście warto odwiedzić także najstarszy w Japonii bunraku – teatr lalkowy dla dorosłych Bunrakuza.

Warto zobaczyć Zamek Osaka, to historyczna twierdza będąca symbolem miasta, tętniącą życiem dzielnicę Dotonbori słynącą z neonów i lokalnej kuchni oraz wieżowiec Umeda Sky Building, znany z niezwykłej architektury i punktu widokowego oferującego panoramę miasta. Wieżowiec ten jest jedną z najbardziej charakterystycznych nowoczesnych atrakcji Osaki i stanowi doskonałe miejsce na podziwianie miejskiego krajobrazu.

Hiroszima

Miasto znane ze swojej tragicznej historii podźwignęło się z gruzów i jest dziś symbolem zwycięstwa ludzkiego ducha nad przeciwnościami losu. Obowiązkowo odwiedź wzruszający Park Pokoju wraz z ruinami centrum wystawowego, które ma przypominać o dawnych trudach. Ukojenia po dawce wrażeń poszukaj w ogrodzie miniatur Shukkei-en. Zawitaj także do muzeum kaligrafii.

Świątynia Itsukushima na wyspie Miyajima

Czerwona brama na wyspie Miyajima - Japonia

Ikoniczna czerwona brama torii od XVII wieku jest uznawana za jeden z tzw. trzech pejzaży japońskich, czyli miejsc widokowych szczególnie wartych odwiedzenia podczas pobytu w Japonii. Wyspa kusi pięknymi leśnymi ścieżkami wiodącymi na górę Misen. U jej podnóża znajduje się imponująca buddyjska świątynia Daishō-in, w której płonie kiezu-no-hi – niegasnący ogień pokoju.

Las cedrowy na wyspie Yakushima

Yakushima, Japonia, las cedrowy

Wielbiciele twórczości Hayao Miyazakiego rozpoznają w tym mistycznym lesie scenerię „Księżniczki Mononoke”, ale miejsce to powinno spodobać się każdemu. Niektóre z rosnących w nim cedrów liczą ok. 1000 lat. Deszcz pada tutaj niemal codziennie, więc szlaki są wymagające, ale niewątpliwie warte trudu. Uważaj – przewodnicy twierdzą, że czas tutaj płynie inaczej. Można się zgubić nawet z GPS-em.

Zamek Himeji

Himeji, nazywany Zamkiem Białej Czapli, jest jednym z najstarszych (a na pewno najlepiej zachowanym) zamków samurajskich. Wraz z przewodnikiem można przemierzać jego imponujące wnętrze, a na dziedzińcu odbywają się pokazy walk samurajskich oraz tradycyjnego łucznictwa.

Park Narodowy Fuji-Hakone-Izu

Atrakcje Japonii - góra Fuji

Większość obcokrajowców zapytanych o jeden element, który jest dla nich symbolem całej Japonii, wymienia górę Fuji. Obecna na fotografiach, w tradycyjnym malarstwie i poezji, góra przyciąga spojrzenia i kusi do odbycia wyprawy. W parku narodowym znajdziesz także gorące źródła i jezioro Ashi z pływającymi świątyniami.

Kiedy jechać do Japonii?

Nie ma złego czasu na wizytę w tak wspaniałym i różnorodnym kraju, jakim jest Japonia. Turyści najchętniej wybierają jednak przełom marca i kwietnia (czyli czas kwitnienia słynnych sakur – japońskich wiśni) oraz października i listopada (kiedy wielokolorowe liście spadające z drzew tworzą zjawiskowe kobierce).

Zima, choć bywa naprawdę mroźna, przyciąga amatorów nart i pokrytych śniegiem górskich krajobrazów oraz te osoby, które marzą o kąpieli w gorących źródłach. Lato jest natomiast porą wybitnie duszną, gorącą i wilgotną, co może nie być komfortowe dla osób nienawykłych do takich ekstremalnych warunków pogodowych. Najgorszym czasem może być czerwiec, który w Japonii jest porą deszczową.

Co warto wiedzieć?

Gdy wybieramy się na wakacje do któregoś z polskich, a nawet europejskich kurortów, mniej więcej wiemy, czego możemy się spodziewać. Japonia to zupełnie inna bajka – kraj tak odległy kulturowo, że pierwsze zetknięcie z nim może wywołać zarówno zachwyt, jak i prawdziwy szok. Z tego też powodu warto wiedzieć, na co powinniśmy być przygotowani.

Przede wszystkim przygotuj się na… niespodzianki i zabezpiecz się przed ewentualnością odwołania podróży. W przypadku tak długich tras wakacje często planujemy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Tymczasem dosłownie na kilka dni przed odlotem może wydarzyć się coś, co uniemożliwi wybranie się w drogę: choroba lub wypadek (własny, osoby bliskiej, a nawet będącego pod Twoją opieką zwierzaka), utrata pracy (lub rozpoczęcie nowej, bez opcji wyrwania się na kilkanaście dni), kradzież dokumentów, egzamin poprawkowy – okoliczności udaremniających podróż jest całe mnóstwo, a wszystkie oznaczają jedno: stratę sporej sumy, jaką zapłaciliśmy za transport i zakwaterowanie. Aby uniknąć ponoszenia kosztów niespodziewanej zmiany planów i móc wyjechać na wakacje w innym, dogodnym terminie, zadbaj o dobre ubezpieczenie od rezygnacji z podróży – zapewni Ci ono zwrot kosztów urlopu, który nie doszedł do skutku, takie ubezpieczenie dostępne jest w ofercie AXA Partners.

Czy potrzebny jest paszport?

Tak, aby zostać wpuszczonym na teren Japonii, potrzebujesz paszportu. Musi on być ważny nie tylko w dniu planowanego przylotu, ale też przez cały czas pobytu. Złym pomysłem jest zwlekanie do ostatniej chwili i próba wyrobienia tymczasowego paszportu na lotnisku – każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a niedbalstwo nie jest argumentem chętnie przyjmowanym przez urzędników.

Natomiast nie ma obowiązku wyrabiania wizy na pobyt turystyczny w Japonii, jeśli trwa on nie dłużej niż 90 dni.

Jak dotrzeć do Japonii i jak się po niej poruszać?

Do Japonii z Polski najłatwiej i najszybciej dotrzesz oczywiście drogą lotniczą. Na miejscu najwygodniej poruszać się superszybkimi pociągami Shinkansen – w tym celu warto wykupić Japan Rail Pass bez limitu podróży. W miastach wybieraj linie metra i pociągi słynące z punktualności. Zawsze możesz też skorzystać z taksówki.

Jedzenie w Japonii, które warto spróbować

Będąc w Japonii, obowiązkowo spróbuj dań takich jak:

  • Kaiseki – posiłek złożony z wielu małych dań uformowanych w prawdziwe dzieło sztuki.

  • Sushi – zaskoczy Cię sposób podania, zupełnie inny niż ten, do którego przywykliśmy w Europie.

  • Ramen – aromatyczny bulion z dodatkami w wielu wersjach.

  • Okonomiyaki – placki z kapusty nazywane japońską pizzą.

  • Takoyaki – chrupiące kulki z ośmiornicą.

  • Natto – potrawa ze sfermentowanych ziaren soi.

  • Mochi – słodkie kulki z ciasta ryżowego.

  • Dorayaki – placuszki z pastą z czerwonej fasoli na słodko.

Nie zapomnij też o typowo japońskich napojach. Wielbiciele mocniejszych trunków powinni skosztować sake, a miłośnicy tradycji nie mogą pominąć ceremonii picia herbaty.

Jakie są ceny w Japonii?

Z uwagi na egzotykę i odległość Japonia uchodzi za drogą, a tymczasem wcale tak nie jest. Za nocleg w hotelu zapłacisz kilkaset złotych, w hostelu – o połowę mniej. Dobry, syty obiad zjesz już za kilkadziesiąt złotych. Ceny biletów wstępu na atrakcje są bardzo zróżnicowane, ale turyści mogą liczyć na wiele wyjątkowo atrakcyjnych zniżek – wystarczy pokazać paszport!

Jaka jest opieka zdrowotna i koszty leczenia w Japonii?

Opieka medyczna w Japonii uchodzi za jedną z najnowocześniejszych, najefektywniejszych i najlepiej zorganizowanych na świecie, choć jak każdy system tego typu, ma swoje wady. Z perspektywy zagranicznego turysty największą z nich są bardzo wysokie koszty leczenia. Za zwykłą wizytę u lekarza pierwszego kontaktu zapłacisz równowartość kilkuset złotych, a pobyt w szpitalu (może dla Ciebie oznaczać zadłużenie się na wiele lat).

To dlatego dobre ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą (KL), choć nieobowiązkowe, jest zdecydowanie  warte, aby je kupić. Ubezpieczenie KL wchodzi w skład polisy turystycznej AXA i zapewnia rekompensatę wydatków poniesionych na świadczenia medyczne udzielone w konsekwencji problemów zdrowotnych, takich jak nagłe zachorowanie czy nieszczęśliwy wypadek. Otrzymasz również wsparcie w zakresie załatwiania formalności, co jest szczególnie przydatne w zetknięciu się z barierą językową i z biurokracją zupełnie obcego kraju.

Ubezpieczenie KL obejmuje:

  • Usługi medyczne – w tym badania i konsultacje lekarskie, leczenie i hospitalizację, pokrycie kosztów leków, organizację i pokrycie kosztów ratownictwa medycznego w wypadkach nagłych, transport powrotu do kraju stałego zamieszkania.

  • Usługi assistance – np. przedłużenie pobytu w związku z hospitalizacją czy organizacja medycznego transportu.

Jeśli do Japonii lecisz z zamiarem uprawiania sportów wysokiego ryzyka (np. jazda na nartach poza wyznaczonymi trasami), koniecznie kup ubezpieczenie sporty wysokiego ryzyka – zazwyczaj dodatkowe rozszerzenie ochrony w ubezpieczeniu turystycznym.

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Japonii wybrać?

Podróż do Japonii będzie ekscytującym, wielowymiarowym doświadczeniem, który pozostawi żywe wspomnienia na całe życie. Najważniejsze, aby wspomnienia te dotyczyły zwiedzonych miejsc, zjedzonych smakołyków i poznanych ludzi, a nie kłopotów z zapłatą za świadczenia medyczne czy zagubionym bagażem. Oczywiście nie masz wpływu na wydarzenia losowe. Zadbaj zatem o to, o co możesz – czyli o ubezpieczenie turystyczne, które zapewni Ci wsparcie i pomoc w nie tylko wtedy gdy zachorujesz lub gdy zdarzy się nieszczęśliwy wypadek w czasie Twojej podróży  za granicą.

Ubezpieczenie turystyczne do Japonii od AXA Partners możesz wybrać w jednym z trzech wariantów:

  • Urlopowicz – polisa w tym wariancie pokrywa koszty leczenia do 200 000 zł oraz oferuje świadczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. (NNW) do 20 000 zł. To wariant odpowiedni zwłaszcza dla osób podróżujących blisko i na krótko, szczególnie po sąsiednich krajach europejskich.

  • Podróżnik – ten wariant polisy pokrywa koszty leczenia do 600 000 zł i NNW do 50 000 zł. Zawiera także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) do wysokości 250 000 zł oraz ubezpieczenie bagażu do 3000 zł. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku dalszych podróży, również poza Europę, ale do znanych i popularnych destynacji wakacyjnych (takich jak Egipt czy Tunezja).

  • Zdobywca – najszersza i godna polecenia opcja ubezpieczenia na wyprawę do Japonii. Pokrywa koszty leczenia do 40 000 000 zł, NNW do 150 000 zł, OC do 1 500 000 zł i ubezpieczenie bagażu do 6000 zł. Pakiet zawiera także ochronę mienia pozostawionego w miejscu zakwaterowania do 25 000 zł. To najbardziej rozbudowany wariant, polecany szczególnie w przypadku dalszych podróży. Wybierając się do Japonii, warto wybrać właśnie pakiet Zdobywca.

Na jednorazową wyprawę wykup ubezpieczenie turystyczne AXA na tę konkretną podróż. Jeżeli natomiast często wyjeżdżasz za granicę i lubisz egzotyczne, nietypowe kierunki, rozważ zakup rocznej polisy dla  podróżnych, czyli ubezpieczenia podróży wielokrotnych AXA.

Sprawdź również ofertę ubezpieczenia na Zanzibar.

Ciekawostki o Japonii

A oto kilka ciekawostek o Japonii, które znają tylko zagorzali wielbiciele Kraju Kwitnącej Wiśni:

  • Ambient w przestrzeni publicznej – w Japonii nie ma przypadkowych dźwięków. W metrze, w windzie, w toaletach, na przejściach dla pieszych czy w urzędach towarzyszą nam dżingle i melodie skomponowane przez uznanych artystów, w konkretnym celu.

  • Salarymani i karoshi – salaryman to odpowiednik naszego pracownika umysłowego na etacie. Jest tak lojalny wobec firmy, że zbyt często ryzykuje własnym zdrowiem, czego efektem jest karoshi – śmierć z przepracowania.

  • Kraby-samuraje Heikegani – na wybrzeżu zatoki Dan-no-ura żyją kraby, których pancerze przypominają groźne twarze samurajów. Legenda głosi, że to wojownicy klanu Heike, polegli w wielkiej bitwie morskiej w 1185 r. Popularyzator nauki Carl Sagan użył ich za przykład do wyjaśnienia mechanizmu selekcji naturalnej.

  • Japonia to kraj wyspiarski – składa się z ponad 6800 wysp, z czego cztery główne (Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku) stanowią większość powierzchni kraju.

  • W Japonii żyje najstarsza populacja – kraj ten ma jeden z najwyższych odsetków osób powyżej 65. roku życia na świecie, a Okinawa jest znana z dużej liczby żyjących stulatków.

  • W Japonii można spać w kapsułach – Kraj Kwitnącej Wiśni jest pionierem hoteli kapsułowych, które oferują małe, futurystyczne „kabiny” do spania, popularne wśród podróżnych i pracowników.