Niemcy

Ubezpieczenie na wyjazd do Niemiec

Niemcy to jeden z sąsiadów Polski, choć zdaje się, że wciąż jeszcze przez Polaków nie do końca odkryty turystycznie. Atrakcje w Berlinie, Dreźnie czy Monachium, a także inne ciekawe miejsca w Niemczech są tak naprawdę na wyciągnięcie ręki, więc warto skorzystać z okazji i wybrać się tam na krótszą lub dłuższą podróż! 


 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Hamburg
Hamburg

Drugi co do wielkości port w Europie i bardzo interesujące miasto na północy kraju.



 
Neuschwanstein i Hohenschwangau
Neuschwanstein i Hohenschwangau

Średniowieczne zamki, które odwiedza ponad milion zwiedzających.

Wiesbaden
Wiesbaden

Uzdrowisko położone na północnej stronie Renu z modnymi uzdrowiskami i luksusowymi dzielnicami mieszkalnymi.



 

Pogoda w Niemczech – kiedy warto jechać? 


Pogoda w Niemczech nie różni się znacznie od tej, jaką obserwujemy w Polsce. Krótko mówiąc, Niemcy najlepiej odwiedzić w okresie od maja do września. Choć może wówczas popadać, to na ogół panują ciepłe temperatury (od 20 do 24 stopni Celsjusza), a dni są długie. 

W zasadzie Niemcy można także odwiedzić zimą, kiedy ulice Berlina czy Monachium mają inną, choć cały czas pociągająca aurę. Najchłodniej jest od listopada do lutego, kiedy średnie temperatury nie przekraczają 5 stopni Celsjusza. 

Atrakcje turystyczne w Niemczech – co warto zwiedzić? 


Niemcy to kraj większy od Polski, z wieloma obiektami i zabytkami z każdej epoki, zachowanymi w bardzo dobrym stanie. W kraju znajdziemy również piękne, góry, jeziora i plaże. 

Warto rozpocząć zwiedzanie Niemiec warto od stolicy – Berlina, który położony jest bardzo blisko polskiej granicy. Do głównych zabytków tego miasta należą między innymi Brama Brandenburska, zwieńczona rydwanem zaprzężonym w konie, do której prowadzi słynna ulica Unter den Linden, Alexanderplatz, czyli największy plac w całych Niemczech, a także wieża telewizyjna, mierząca prawie 370 metrów. 

Prócz Berlina warto również odwiedzić: 

  • Poczdam - królewskie miasto z wieloma pałacami otoczonymi parkami i ogrodami. 

  • Drezno - choć miasto było dotkliwie zniszczone podczas drugiej wojny światowej i tylko częściowo odbudowane, posiada kilka wartych uwagi zabytków, w tym rokokowy zespół pałacowy Zwinger, Kościół Świętego Krzyża – największy kościół w całej Saksonii, a także Katedrę Świętej Trójcy – główną katolicką świątynię miasta

  • Monachium – stolica Bawarii, która słynie ze znanej na całą Europę byłej drużyny Roberta Lewandowskiego – Bayernu Monachium oraz piwnego święta Oktoberfest, które obchodzone jest w październiku. 

  • Berchtesgaden - Park Narodowy Berchtesgaden jest jednym z najstarszych obszarów chronionych w Alpach i jest najstarszym obszarem chronionym w Niemczech. Są tu rozległe lasy, zielone pastwiska górskie i stromo rosnące skały. Ten park został uznany przez UNESCO za rezerwat biosfery. 

  • Rugię - największą niemiecką wyspę z długimi piaszczystymi plażami. Ważnym zabytkiem kultury UNESCO jest miasto Stralsund, które jest bramą wjazdową na wyspę. 

  • Lubekę - miasto portowe na północy kraju. Średniowieczne centrum miasta jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. 

  • Akwizgran - miasto otoczone nowoczesną zabudową, a historyczne centrum znajduje się na wysokim wzgórzu, do którego prowadzi kilka wybrukowanych ulic. Akwizgran to także miasto studni i fontann. 

Sprawdź również, jak zorganizować wakacje do Niemiec na własną rękę? Dowiesz się z artykułu, jak zarezerwować nocleg, samochód, jakie ubezpieczenie turystyczne do Niemiec wybrać i ile kosztuje. 

Podróż do Niemiec – co warto wiedzieć?

Niemcy są świetnym celem podróży nie tylko na weekend, ale też na dłuższy okres. Poszczególne regiony tego dużego kraju mają swoje lokalne charakterystyki, które pociągają tym więcej, im dłużej w danym miejscu przebywamy. 

Standard życia w Niemczech jest bardzo wysoki. Republika Federalna Niemiec jest światowym liderem w wielu sektorach, zwłaszcza w dziedzinie nauki i technologii. 

Niemcy są domem dla trzeciej pod względem wielkości populacji imigrantów na świecie. Prawie jedna czwarta niemieckiej populacji ma pochodzenie inne niż niemieckie. 

Dokumenty – czy do Niemiec potrzebny jest paszport?

Niemcy należą do Unii Europejskiej i strefy Schengen, dla obywateli polskich przekroczenie granicy z Niemcami jest więc dziecinnie proste. Nie musisz mieć ze sobą żadnych dodatkowych dokumentów prócz dowodu osobistego. Aktualnie zniesiono też ograniczenia związane z pandemią Covid-19. 

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Niemczech – czy EKUZ wystarczy?

Boats

Opieka zdrowotna jest na bardzo dobrym poziomie, a pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami UE. Należy jednak pamiętać, że aby z niej skorzystać trzeba mieć przy sobie kartę EKUZ. 

Nie daje ona możliwości skorzystania z bezpłatnej opieki w każdej sytuacji. W tym wypadku rozsądnym będzie przed wyjazdem kupić właściwe ubezpieczenie turystyczne. Należy pamiętać, że leczenie w Niemczech nie należy do najtańszych – najwięcej kosztuje transport specjalistyczny do Polski, który liczony jest w tysiącach euro

Sprawdź ile kosztuje leczenie za granicą? 

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Niemiec?

Powinniśmy wybrać jak najszersze ubezpieczenie turystyczne. Optymalne ubezpieczenie do Niemiec powinno zawierać koszty leczenia przynajmniej na poziomie 30 tys. euro, NNW oraz koszty ratownictwa na co najmniej 6 tys. euro. 

W ofercie AXA dostępne są różne warianty ubezpieczenia, z różnymi kosztami leczenia. Pakiet powinien odpowiadać warunków, w jakich podróżujemy. Na przykład wybierając podróż samochodem trzeba obowiązkowo wziąć ubezpieczenie Moto Assistance. Warto zwrócić uwagę, iż koszt dziennego ubezpieczenia może wynieść jedyne 6 zł. 

Zobacz jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne?  

 


 

Jak dotrzeć i podróżować po Niemczech?

Boats

Niemcy leżą tuż za miedzą, więc podróż do tego kraju można odbyć najróżniejszymi środkami. W zależności od startu i celu podróży, warto rozważyć podróż samochodem, samolotem lub pociągiem. 

Z polskich lotnisk mamy też wiele połączeń z miastami niemieckimi, więc bez problemu powinniśmy dotrzeć do miejsca docelowego. Samoloty z głównych polskich miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk, latają do największych ośrodków w Niemczech, z Berlinem, Monachium, Dusseldorfem i Hamburgiem na czele. 

Jeśli podróżujemy z zachodniej Polski, wyjazd samochodem będzie optymalną opcją: zaznaczmy, że podróż samochodem ze Szczecina do Berlina samochodem trwa niecałe dwie godziny. Dodajmy, że Niemcy posiadają bardzo dobrze skomunikowaną kolej i transport publicznych, którym z powodzeniem możemy podróżować na terenie kraju. 

W Niemczech obowiązuje ruch prawostronny. Maksymalny limit alkoholu we krwi dla kierowców samochodów osobowych wynosi 0,05 proc. Motocykle i motorowery muszą zawsze mieć włączone światła mijania. 

Na terenach zabudowanych obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h; na pozostałych drogach poza obszarem zabudowanym – do 100 km/h. Na autostradach zalecane jest 130 km/h, choć prędkość nie jest w żaden sposób ograniczona (o ile nie wskazano inaczej). 

Nie pobiera się opłat za przejazd autostradą za samochody osobowe. 

Jeśli wybierasz się do Niemiec własnym samochodem do ubezpieczenia turystycznego dobierz Moto Assistance. Dowiedz się czym jest assistance krótkoterminowe i dlaczego warto wybrać taką opcję? 

 

Na co uważać w Niemczech?

W Niemczech poziom bezpieczeństwa jest wysoki. Tradycyjnie należy bardziej uważać na swoje rzeczy na popularnych obszarach turystycznych. 

Niemcy słyną z restrykcyjnych wymogów dotyczących przestrzegania przepisów ruchu drogowego i nie oszczędzają nawet obcokrajowców. Dlatego jeśli podróżujemy własnym środkiem transportu lepiej nie wchodzić w kolizję z prawem w tym zakresie. 

Ponadto aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, należy pamiętać o naklejce ekologicznej, kamizelce odblaskowej, obowiązkowych dokumentach i mieć świadomość ograniczeń prędkości jakie obowiązują na drogach. 

Niemieckie przysmaki – co zjeść i czego spróbować?

Kuchnia niemiecka jest bardzo zróżnicowana i ze względu na wielkość Niemiec jest zupełnie odmienna w poszczególnych regionach. Podczas pobytu w Niemczech warto zwrócić uwagę na: 

  • Bratwurst – grillowana kiełbasa wieprzowa lub wołowa. 

  • Currywurst – kiełbasa wieprzowa przyprawiona curry. 

  • Eintopf – smaczna i gęsta zupa jarzynowa, w której znajdziesz wszystko, czym niemiecka chata bogata – mięso, kiełbaski lub parówki. 

  • Eisbein – tradycyjna gotowana golonka podawana z kapustą kiszoną i musztardą. Można jej też skosztować z puree ziemniaczanym lub grochowym. 

  • Kartoffelsalat – sałatka ziemniaczana, ale zupełnie inna niż ta, którą znamy u nas. 

  • Schäufele – karczek wieprzowy z knedlem i podsmażoną cebulą. 

  • Spätzle – makaron jajeczny gotowany w wodzie, podawany głównie z serem lub jako dodatek do mięsa. 

  • Zwiebelkuchen – słony placek cebulowy, podobny do francuskiego quiche. 

  • Schwarzwälder Kirschtorte – tort czekoladowy z kremowym sosem wypełniony nadzieniem wiśniowym. 

  • Stollen – u nas znana jako strucla. To tradycyjne słodkie ciasto posypane cukrem pudrem. 


W Niemczech spróbujecie też kilku rodzajów naprawdę przednich win, przede wszystkim słynnego na cały świat niemieckiego rieslinga. 

Waluta i ceny w Niemczech

Boats

W Niemczech obowiązującą walutą jest euro, którego kurs waha się obecnie w granicach 4,65 zł za 1 euro. W wielu sklepach i restauracjach bez problemu zapłacimy kartą, jednak wciąż dużo transakcji odbywa się gotówką.  Obsługa w restauracjach i barach jest wliczona w cenę, ale powszechne jest zaokrąglanie o 5-10 proc. 

Co do żywności i ubrań, nie zauważymy znaczących różnic z Polską, jednak co do usług, to są one jednak zauważalnie droższe w Niemczech. W restauracjach za obiad zapłacimy od 10 do 20 euro, natomiast fast food typu kebab będzie nas kosztował około 6-7 euro. 

Co zabrać ze sobą na urlop w Niemczech?

Przed podróżą do Niemiec warto zaopatrzyć się w kilka podstawowych rzeczy, jak niezbędne leki, karty płatnicze czy odpowiednią odzież (w zależności od tego, w jakich warunkach chcemy odpoczywać). Jeśli zaś czego zapomnimy, to bez problemu raczej dostaniemy do też na miejscu.