Norwegia

Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii

Norwegia to przepiękny kraj, który zdecydowanie warto odwiedzić. Jeśli kiedykolwiek w życiu marzyliście o tym, żeby zobaczyć zorze polarną, to krótkie wakacje w Norwegii będą znakomitym pomysłem. Prócz pięknego Oslo stolicy kraju, bogatej w charakterystyczne dla dalekiej północy atrakcje, koniecznie trzeba zobaczyć również słynne norweskie fiordy. 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Lofoty
Lofoty

Archipelag słynący z rybołówstwa znajduje się również na północy. Urzekną Cię malownicze domki rybackie i wszechobecne suszarki do ryb, ale przede wszystkim wspaniałe góry wznoszące się bezpośrednio z morza.

Oslo
Oslo

Historia stolicy Norwegii sięga czasów Wikingów. Miasto można zwiedzić pieszo lub rowerem, ponadto jest jednym z najbardziej zielonych miast na świecie. Nie należy spodziewać się wielu wspaniałych zabytków, ale raczej szybko rozwijającego się nowoczesnego miasta.

Nordkapp
Nordkapp

Najbardziej na północ wysunięte miejsce w Europie. Przynajmniej dla turystów, rzeczywiście najbardziej na północ wysunięty jest Kinnarodden. Nordkapp oferuje magiczne widoki z 300-metrowego klifu. Pod Tobą jest Morze Barentsa i dalej już nic.

Atrakcje turystyczne w Norwegii – co warto zwiedzić? 


Norwegia słynie przede wszystkim z zachwycającej przyrody, a architektura jest tutaj dosyć surowa i rozproszona. Warto zacząć od stolicy kraju – Oslo. Historia stolicy Norwegii sięga czasów Wikingów. Miasto można zwiedzić pieszo lub rowerem, ponadto jest jednym z najbardziej zielonych miast na świecie. Nie należy spodziewać się wielu wspaniałych zabytków, ale raczej szybko rozwijającego się nowoczesnego miasta. 

W dalszej kolejności warto zobaczyć: 

  • Bergen na zachodnim wybrzeżu, które słynie z malowniczego położenia, zwłaszcza jeśli obserwujemy miasto z pobliskich wzgórz. 

  • Lofoty - archipelag słynący z rybołówstwa znajduje się również na północy. Urzekną Cię malownicze domki rybackie i wszechobecne suszarki do ryb, ale przede wszystkim wspaniałe góry wznoszące się bezpośrednio z morza. 

  • Nordkapp - najbardziej na północ wysunięte miejsce w Europie. Przynajmniej dla turystów, rzeczywiście najbardziej na północ wysunięty jest Kinnarodden. Nordkapp oferuje magiczne widoki z 300-metrowego klifu. Pod Tobą jest Morze Barentsa i dalej już nic. 

  • Klif Preikestolen (wysokość ponad 600 metrów), skąd można podziwiać fantastyczne widoki oraz fiordy, czyli głębokie, często rozgałęzione zatoki mocno wcinające się w głąb lądu.  


Sprawdź również artykuł, gdzie pojechać na wakacje samochodem? 

Podróż do Norwegii – co warto wiedzieć?

Norwegia to doskonała destynacja zarówno na krótki city break, jak i na dłuższy pobyt. Kraj ma do zaoferowania spokój i malownicze widoki, co gwarantuje odpoczynek dla ciała i umysłu. Z racji położenia geograficznego i panujących tam warunków warto dobrze przygotować się do wyjazdu, niezależnie od tego, jak długo będzie on trwał. 

Dokumenty – czy do Norwegii potrzebny jest paszport?

Aby dostać się do Norwegii nie potrzeba żadnych specjalnych dokumentów, wystarczy ważny paszport lub dowód osobisty. Ważne jest, aby dowód był ważny przez cały czas pobytu w Norwegii. Nie ma jednak zasady, że musi być ważny minimum 3 miesiące. 

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Norwegii – czy EKUZ wystarczy?

Opieka zdrowotna w Norwegii jest na dobrym poziomie. Warto zauważyć, że kraje północy Europy, w tym Norwegia, przeznaczają na ten cel nawet 10 proc. PKB, co względem innych krajów na kontynencie jest bardzo istotnym wsparciem ze strony państwa. 

W celu skorzystania z podstawowych usług medycznych należy mieć ze sobą kartę EKUZ. Jednak w razie nieprzewidzianych wypadków nie ochroni nas ona przed dodatkowymi kosztami, a te w Norwegii nie należą do najniższych. Stąd planując wyjazd w te strony należy wyposażyć się w dodatkową polisę ubezpieczeniową. 

Wizyta u lekarz rodzinnego to około 140 koron (ok. 70 zł), a u specjalisty dwa razy więcej. Transport medyczny do kraju w całości pokrywa poszkodowany. Dlatego dobrze wziąć jak najszerszą polisę turystyczną, gwarantującą jak najwyższe koszty leczenia, ratownictwo i bagaż. 

Sprawdź ile kosztuje leczenie za granicą

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Norwegii?

Ubezpieczenie na podróż do Norwegii to podstawa, szczególnie jeśli chcemy uprawiać tam sporty zimowe, z których zresztą Norwegia słynie. W AXA ubezpieczenie turystyczne pokrywa nagłe zachorowania, nieszczęśliwy wypadek, utratę bagażu oraz wyrządzenie szkód osobowych czy rzeczowych. 

W ofercie AXA jest kilka opcji ubezpieczenia z różnymi kosztami leczenia. Warto zaznaczyć, że koszt dziennego ubezpieczenia może wynieść jedyne 6 zł, ale w przypadku Norwegii warto zastanowić się nad najwyższym pakietem ubezpieczenia. AXA posiada w swojej ofercie wariant  z najwyższą sumą ubezpieczenia na polskim rynku, wynoszącą 40 mln zł. 

Sprawdź jak wybrać najlepsze ubezpieczenie podróżne?  

Jak dotrzeć i podróżować po Norwegii?

Do Norwegii stosunkowo niedrogo można się dostać zarówno samolotem, jak i samochodem. Samolot to zdecydowanie najszybsza opcja – do Norwegii mamy stosunkowo dużo połączeń. Bezpośrednio do Oslo można polecieć między innymi z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska czy Katowic, a lot trwa około 2 godzin. 

Podróż samochodem po pierwsze zajmie dużo więcej czasu, po drugie ceny paliw w nawet w porównaniu z polskimi są dość wysokie. Przepisy drogowe w Norwegii są dość podobne do tych, jakie obowiązują w Polsce. Obowiązuje ruch prawostronny. Ograniczenia prędkości na terenach zabudowanych to 50 km/h, a na innych drogach poza obszarem zabudowanym - 80 km/h. Z kolei na autostradach 90-100 km/h. 

Niektóre drogi (w tym główne), które biegną w głąb lądu przez góry i płaskowyże, są zazwyczaj zamknięte w zimie i są przejezdne praktycznie tylko w okresie czerwiec-wrzesień. 

Jeśli wybierasz się na wakacje do Norwegii własnym samochodem do ubezpieczenia turystycznego dobierz Moto Assistance. Dowiedz się czym jest assistance krótkoterminowe i dlaczego warto wybrać taką opcję? 

Norwegia znana jest ze swobody przemieszczania się na otwartej przestrzeni. Możesz się swobodnie poruszać, z wyjątkiem pól uprawnych, ogrodów, szkółek leśnych itp. Można rozstawić namiot w dowolnym miejscu, jeśli w promieniu 150 metrów nie ma budynków mieszkalnych. W przeciwnym razie należy zwrócić się do właściciela domu lub domku o pozwolenie na namiot na jego terenie. 

Na co uważać w Norwegii?

Chociaż Norwegia jest stosunkowo bezpieczna, nie zaleca się podróżowania na własną rękę po dużych i niezamieszkałych obszarach leśnych. Należy postępować zgodnie z podstawowymi zasadami ostrożności: należy nie spuszczać z oka bagażu, dokumentów i pieniędzy, które najlepiej rozdzielić i schować w wielu miejscach. 
Norwegowie to z natury bardzo powściągliwy w okazywaniu emocji naród, co warto mieć w tyle głowy podczas kontaktów z mieszkańcami kraju.

Norwedzy znani są również na cały świat z dbania o środowisko naturalne - należy więc pamiętać, aby wyrzucać odpady tylko do wskazanych miejsc i uważnie je segregować. 

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Większość schronisk turystycznych nie zezwala na sprzedaż i picie alkoholu. Norwegia ma monopol na produkcję, import i dystrybucję alkoholu. Z powodu wysokich podatków napoje alkoholowe są bardzo drogie w całym kraju. Dodatkowe ograniczenia dotyczą palaczy, którzy nie mogą palić w zamkniętych pomieszczeniach ogólnodostępnych i restauracjach. 

Norweskie przysmaki – co zjeść i czego spróbować?

Kuchnia norweska jest bardzo prosta, oparta głównie na wysokiej jakości surowcach z minimalną ilością przypraw. Mięso (np. łosie lub renifery) najczęściej podaje się z ziemniakami i duszonymi warzywami. 

Wspaniałe są oczywiście ryby, trzeba spróbować norweskich kulek rybnych Fiskeboller. Inną lokalną specjalnością jest Lutefisk – suszony dorsz załadowany w zalewie, a następnie jeszcze gotowany. 

Warto również spróbować tradycyjnych norweskich kanapek smørbrød – na cienkim chlebie układane są plasterki sera, ryb, wędlin, a także kawałki warzyw i owoców. 

Najbardziej znanym w Norwegii serem jest brunost – karmelizowany ser serwatkowy, który może niektórym przypominać nieco krówkę. W ostatnim czasie oferta serów w Norwegii uległa rozszerzeniu. Produjuje się je ze wszystkich rodzajów mleka. 

 

Waluta i ceny w Norwegii

Norwegia jest bez wątpienia pięknym, ale jednocześnie drogim krajem. Walutą obowiązująca jest korona norweska, której kurs kształtuje się na poziomie 0,40 gr za 1 koronę. Ceny produktów spożywczych są wyraźnie wyższe niż te w Polsce. Również w restauracjach zostawimy więcej pieniędzy niż w Polsce i innych krajach Europy: za spaghetti trzeba będzie zapłacić ok. 80 zł, a za pizzę nawet ok. 100 zł. Dlatego przygotujmy się na to, że nie będą to najtańsze wakacje. 

Co do napiwków w restauracjach, można zaokrąglić kwotę do najbliższej 10 lub 100. Dla taksówkarzy możliwe jest zaokrąglenie ceny do najbliższej pełnej kwoty. 

Ze względu na tereny górskie i wiele fiordów w Norwegii istnieją liczne mosty i tunele, gdzie pobierane są opłaty. Płatności mogą być dokonywane w gotówce lub elektronicznie, z wyjątkiem opłat za przejazd na obwodnicy Oslo, która jest zautomatyzowana. Pojazdy bez jednostki elektronicznej mogą zapłacić na stacjach Esso w Oslo i Akershus w ciągu 3 dni od przejazdu przez płatną bramkę. 

Co zabrać ze sobą na urlop w Norwegii?

Do Norwegii warto zabrać ze sobą wszystkie potrzebne leki, karty płatnicze, wygodne buty do pieszych wędrówek, a także kurtkę przeciwdeszczową i przeciwwiatrową.  

Podczas podróży po kraju, zwłaszcza podczas wycieczek trekkingowych, można wziąć ze sobą przydatny sprzęt. Pamiętajcie jednak, że w Norwegii posiadanie ostrza dłuższego niż 7 cm jest traktowane przez policję na równi z nielegalnym noszeniem przy sobie broni.