Norwegia

Ubezpieczenie turystyczne do Norwegii

Norwegia jest jednym z państw o najlepszej jakości życia. Prawie połowa kraju leży za kołem podbiegunowym.
W Norwegii można niemal wszędzie rozstawić namiot.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Oslo
Oslo

Historia stolicy Norwegii sięga czasów Wikingów. Miasto można zwiedzić pieszo lub rowerem, ponadto jest jednym z najbardziej zielonych miast na świecie. Nie należy spodziewać się wielu wspaniałych zabytków, ale raczej szybko rozwijającego się nowoczesnego miasta.

Lofoty
Lofoty

Archipelag słynący z rybołówstwa znajduje się również na północy. Urzekną Cię malownicze domki rybackie i wszechobecne suszarki do ryb, ale przede wszystkim wspaniałe góry wznoszące się bezpośrednio z morza.

Nordkapp
Nordkapp

Najbardziej na północ wysunięte miejsce w Europie. Przynajmniej dla turystów, rzeczywiście najbardziej na północ wysunięty jest Kinnarodden. Nordkapp oferuje magiczne widoki z 300-metrowego klifu. Pod Tobą jest Morze Barentsa i dalej już nic.

Norweska przyroda

Krajobraz jest bardzo zróżnicowany – można podziwiać rozległe góry, doliny, fiordy, wodospady i jeziora, lodowce i inne naturalne piękno. Wszystko to w większości bez napływu turystów.

Ciekawe są lodowcowe doliny w kształcie litery U (tzw. trogi), które rzadko można spotykać na świecie. Znajduje się tu także największy lodowiec kontynentalny w Europie, Jostedalsbreen.
Północne słońce

Zjawisko występujące za kołem podbiegunowym jest najlepiej widoczne właśnie na północy Skandynawii. Jest to część tak zwanego dnia polarnego, w miesiącach letnich ciemność tu nie występuje. Północne słońce można zobaczyć w następujących okresach:
North Cape (71 ° 2N) ................ od 14 maja do 29 lipca
Hammerfest (70 ° 7N) ................ od 16 maja do 27 lipca
Tromsø (67 ° 7N) ......................... od 20 maja do 22 lipca
Narvik (68 ° 8N) .......................... od 25 maja do 18 lipca
Bodø (67 ° 3N) ........................... od 4 czerwca do 8 lipca

Czego spróbować
Czego spróbować

Kuchnia norweska jest bardzo prosta, oparta głównie na wysokiej jakości surowcach z minimalną ilością przypraw. Mięso (np. łosie lub renifery) najczęściej podaje się z ziemniakami i duszonymi warzywami.
Wspaniałe są oczywiście ryby, trzeba spróbować norweskich kulek rybnych Fiskeboller. Inną lokalną specjalnością jest Lutefisk – suszony dorsz załadowany w zalewie, a następnie jeszcze gotowany.

Ciekawostki
Boats
Ciekawostki
Alkohol
Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Większość schronisk turystycznych nie zezwala na sprzedaż i picie alkoholu. Norwegia ma monopol na produkcję, import i dystrybucję alkoholu. Z powodu wysokich podatków napoje alkoholowe są bardzo drogie w całym kraju. Dodatkowe ograniczenia dotyczą palaczy, którzy nie mogą palić w zamkniętych pomieszczeniach ogólnodostępnych i restauracjach.

 
Rozbijanie namiotów

Rozbijanie namiotów
Norwegia znana jest ze swobody przemieszczania się na otwartej przestrzeni. Możesz się swobodnie poruszać, z wyjątkiem pól uprawnych, ogrodów, szkółek leśnych itp. Można rozstawić namiot w dowolnym miejscu, jeśli w promieniu 150 metrów nie ma budynków mieszkalnych. W przeciwnym razie należy zwrócić się do właściciela domu lub domku o pozwolenie na namiot na jego terenie.
 

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Chociaż Norwegia jest stosunkowo bezpieczna, nie zaleca się podróżowania na własną rękę po dużych i niezamieszkałych obszarach leśnych. Należy postępować zgodnie z podstawowymi zasadami ostrożności: należy nie spuszczać z oka bagażu, dokumentów i pieniędzy, które najlepiej rozdzielić i schować w wielu miejscach.

Ceny
Boats
Ceny

Oficjalną walutą Norwegii jest korona norweska – krone (NOK), która dzieli się na 100 øre. 1 NOK = 0.42 PLN

Kantory wymiany walut znajdują się na lotniskach, dworcach kolejowych, w hotelach i niektórych biurach turystycznych. Większość banków oferuje najlepsze kursy wymiany.

Ceny w Norwegii są na nasze warunki dość wysokie. Pokój dwuosobowy w hotelu średniej klasy kosztuje około 90-175 EUR za dobę. Wynajem auta waha się od 75 EUR za dobę.

Ceny za wybrane potrawy
  ceny v EUR
1,5l wody 2,13
1l mleka 1,78
chleb 0,5 kg 2,6
ziemniaki 1kg 1,95
kawa w restauracji 4,07
piwo w restauracji 8,42
Napiwki

Można zaokrąglić kwotę do najbliższej 10 lub 100. Dla taksówkarzy możliwe jest zaokrąglenie ceny do najbliższej pełnej kwoty.

Sport
Sport

 
Turystyka
Norwegia jest idealnym krajem do uprawiania turystyki pieszej. Lokalne urzędy wydają publikacje „Wędrówki górskie w Norwegii”, która zawiera szczegółowe informacje na temat zalecanych tras i inne przydatne porady.
 
Pozostałe sporty
W większych miastach znajdują się korty tenisowe, a w całym kraju znajduje się ponad 60 pól golfowych.
 

Narciarstwo

Narty są wykorzystywane na terenach biegowych i jako środek transportu. Istnieją setki kilometrów tras narciarskich. W ośrodkach w centralnym paśmie górskim można również uprawiać tzw. letnie narciarstwo (od czerwca do września).
 

Sporty wodne

Woda w fiordach i jeziorach jest idealna do uprawiania windsurfingu, jazdy na nartach wodnych, żeglarstwa, kajakarstwa itp. Popularny jest również rafting na wodzie, jego uczestnicy jednak muszą mieć ukończone 18 lat. Nurkowanie jest popularne wzdłuż zachodniego i południowego wybrzeża, istnieją tu centra nurkowe z doskonałym zapleczem.

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
Ograniczenia prędkości
na terenach zabudowanych 50 km/h
inne drogi poza obszarem zabudowanym 80 km/h
na autostradach 90-100 km/h
Stan dróg
Niektóre drogi (w tym główne), które biegną w głąb lądu przez góry i płaskowyże, są zazwyczaj zamknięte w zimie i są przejezdne praktycznie tylko w okresie czerwiec-wrzesień.
 

Opłaty autostradowe i drogowe

Ze względu na tereny górskie i wiele fiordów w Norwegii istnieją liczne mosty i tunele, gdzie pobierane są opłaty. Płatności mogą być dokonywane w gotówce lub elektronicznie, z wyjątkiem opłat za przejazd na obwodnicy Oslo, która jest zautomatyzowana. Pojazdy bez jednostki elektronicznej mogą zapłacić na stacjach Esso w Oslo i Akershus w ciągu 3 dni od przejazdu przez płatną bramkę.

Więcej informacji na temat cen i opłat można znaleźć  tutaj
Święta
Święta

styczeń: Nordlyfestival
tygodniowy festiwal na cześć powitania słońca (w Tromso)
23 czerwca: Uroczystości przesilenia letniego (Sankt Hansaften)
Wieczór przed nocą świętojańską obchodzi się w całym kraju poprzez tysiące ognisk zapalnych wzdłuż norweskich fiordów.
sierpień: Olsokfest
występy pod gołym niebem w całym kraju