Portugalia

Ubezpieczenie na wakacje w Portugalii

Zachodnie i południowe wybrzeża kraju obmywają wody Oceanu Atlantyckiego.
Portugalia obejmuje również Azory i Maderę.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Porto
Porto

Drugie co do wielkości miasto w Portugalii znajduje się na północy kraju, w tradycyjnym regionie winiarskim. Jest częścią listy UNESCO dzięki historycznemu centrum, które chroni oryginalne mury obronne z XIII wieku. Najczęściej odwiedzane zabytki to Pałac Giełdy, Wieża Klerykalna, wiele muzeów, kościołów, a miłośników botaniki zachwyci również Ogród Botaniczny.

Lizbona
Lizbona

Już w XIII wieku (1255) Lizbona stała się stolicą Portugalii. Jest także największym miastem w kraju i ma około 0,5 miliona mieszkańców. Leży nad rzeką Tejo na zachodzie Portugalii. Nad miastem góruje Zamek św. Jerzego, zbudowany na szczycie w najstarszej dzielnicy Alfama. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO figurują dwa zabytki z Lizbony znajdujące się w Belém: klasztor św. Hieronima z XVI wieku i Wieża Belem. 
Algarve
Algarve

Region portugalski rozciągający się 200 km wzdłuż południowego wybrzeża, który jest najważniejszym regionem turystycznym kraju. Znajdują się tu także jedne z najlepszych plaż na świecie, Lagoa i Luze. W architekturze wciąż widoczny jest tu ślad arabskiej dominacji, która okupowała ten obszar w średniowieczu.


 
Alantejo

Jeden z pięciu portugalskich regionów zajmujących jedną trzecią terytorium. W okresie rzymskim był spichlerzem całego imperium, obecnie obszar ten ma charakter stepowy, gdzie zbudowano dużą liczbę tam i zbiorników. Wsie nadal zachowują swój oryginalny średniowieczny charakter.

Carvoeiro

Pierwotnie mała wioska rybacka dzięki pięknej przyrodzie pełnej jaskiń i formacji skalnych Algar Seco jest tętniącym życiem ośrodkiem turystycznym.

Alvor

Pierwotnie miasteczko rybackie, dziś tętniący życiem kurort z przyjemną i przyjazną atmosferą. Poza wieloma restauracjami, kawiarniami i sklepami warto również zobaczyć zabytkowe centrum z unikalną świątynią mauretańską z czasów rzymskich.

Beiras

Miasto pełne starych zamków, pałaców i twierdz. Można tu zwiedzić klasztory Batalha i Alcobaca, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Estremoz

Historyczne miasto położone w rejonie Alantejo w głębi Portugalii. Zasłynęło głównie dzięki ręcznie wykonywanym glinianym posągom. Rozległe fortyfikacje zdominowane przez marmurową wieżę chronią najstarsze zabytkowe centrum.

Czego spróbować
Czego spróbować

Lokalna gastronomia pozostaje głównie pod wpływem kuchni arabskiej, hiszpańskiej i francuskiej. Opiera się na wieprzowinie, ziemniakach, roślinach strączkowych i kapuście. Południowa część kraju i wybrzeże opierają się na rybach i owocach morza, a także ziemniakach, ryżu oraz sałatkach i warzywach z oliwą z oliwek.

Bacahau – dorsz, lokalna najbardziej typowa ryba
Pescada grelhado – grilowany morszczuk
Bifé de atúm – smażone filety z tuńczyka
Sardinhas assadas – grilowane sardynki, danie ludowe\
Arroz de Marico – duży, ale droższy przysmak, duszony ryż z owocami morza
Cataplana – małże duszone w oliwie z oliwek na specjalnej patelni wraz z papryką, cebulą, pomidorami i przyprawami, specjalność z Algarve
Wino Porto – słynne wino deserowe

Zdrowie
Boats
Zdrowie

Masz prawo do niezwłocznej opieki medycznej w państwowych placówkach opieki zdrowotnej na podstawie europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego. W szpitalach państwowych przed leczeniem obowiązuje opłata wstępna. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego na podróż.

Jeśli podróżujesz z obszarów zakażonych na Azory lub Maderę, należy posiadać certyfikat szczepienia przeciw żółtej febrze. Wyjątkiem jest podróżowanie do Funchal, Porto Santo i Santa Maria.

Ciekawostki
Ponieważ pożary dewastują dość często suche obszary południowe, z tego powodu zakazuje się wzniecania ognia na obszarach zalesionych od 1 czerwca do 30 września. Z tego samego powodu zabronione jest palenie na drogach położonych na terenach zalesionych.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Status bezpieczeństwa w Portugalii jest porównywalny z innymi państwami europejskimi.

Odwiedzający powinni zawsze uważać na główne obszary turystyczne, zwłaszcza w nocy. Korzystając z transportu publicznego, należy pamiętać o ryzyku kradzieży kieszonkowych i innych drobnych przestępstwach. Portugalska policja zaleca kierowcom zamykanie okien pojazdów i blokowanie drzwi, zwłaszcza podczas jazdy nocą.

Niektóre plaże mogą być niebezpieczne z powodu silnych prądów oceanicznych. Czerwona flaga oznacza zakaz wejścia do morza, żółta flaga zezwala na wejście do morza, ale pływanie jest zabronione. Za naruszenie zakazu może zostać nałożona grzywna w wysokości 55 EUR.

Ceny
Boats
Ceny

Oficjalną walutą Portugalii jest euro (EUR).

Karty kredytowe są akceptowane w hotelach, restauracjach, sklepach i na stacjach benzynowych, stacje benzynowe dodają opłatę manipulacyjną w wysokości 0,50 EUR na koszty paliw.
Portugalia jest prawdopodobnie najtańszym z krajów Europy Zachodniej, mimo to ceny są wyższe niż w Polsce.

Ceny za wybrane towary
  ceny v EUR
1,5l wody 0,52
1l mleka 0,6
chleb 0,5 kg 1,06
ziemniaki 1kg 0,76
kawa w restauracji 1,19
piwo w resteuracji 1,5
Sport
Sport

na wybrzeżu: żeglarstwo, nurkowanie, windsurfing.
golf
jazda na rowerze
paralotniarstwo
speleologia

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
W Portugalii zabrania się wożenia kamery zamontowanej na desce rozdzielczej lub przedniej szybie pojazdu.

Opłaty autostradowe i drogowe
Opłaty drogowe są płatne na autostradach. Kierowcy zagraniczni po prostu muszą włożyć kartę kredytową do automatu na granicy, a następnie automat rejestruje numer rejestracyjny pojazdu i przypisze go do karty kredytowej. Od tego czasu system automatycznie nalicza odpowiednią opłatę na kartę płatniczą za każdym razem, gdy pojazd przejdzie przez bramki poboru opłat. Więcej informacji tutaj.

UWAGA w przypadku samochodu z wypożyczalni należy usługę dezaktywować podczas zwrotu samochodu, ponieważ usługa jest powiązana z kartą kredytową, patrz powyżej.

Ograniczenia prędkości

na terenach zabudowanych 50 km/h
pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 90-100 km/h
na autostradach 120 km/h

Święta i uroczystości
Święta i uroczystości

Portugalia, podobnie jak Hiszpania, ma wiele tradycyjnych świąt i uroczystości związanych z lokalnym folklorem. Po spektakularnych obchodach sylwestrowych, są to karnawał w lutym, festiwale kwiatowe na wiosnę (najsłynniejszy odbywa się na Maderze), ceremonie studenckie pod koniec roku szkolnego i uroczystości świętych przez cały rok. Można także odwiedzić jeden z turniejów walk byków, tzw. touradas, który różni się od hiszpańskich tym, że byk na końcu nie jest zabijany. W sumie w Portugalii jest około 150 aren, najbardziej znana jest w Lizbonie.