Słowacja

Ubezpieczenie turystyczne do Słowacji

Położona za naszą południową granicą Słowacja latem oferuje świetne warunki do uprawiania turystyki pieszej i wysokogórskiej. Zimą zaś zamienia się w krainę, w której można pojeździć na nartach. Kraj ten to majestatyczne Tatry Słowackie, z licznymi uzdrowiskami, świetną bazą noclegową i pysznym jedzeniem. Jeśli masz ochotę na wakacje tuż za miedzą, spakuj walizkę, kup ubezpieczenie turystyczne i jedź do Słowacji.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Zamek Spiski
Zamek Spiski

Jeden z największych kompleksów zamkowych w Europie. Kolejny zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tatrzański Park Narodowy (TANAP)
Tatrzański Park Narodowy (TANAP)

W 1993 roku TANAP został ogłoszony Rezerwatem Biosfery w programie UNESCO.




 
Bardejów
Bardejów

Miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardejów to uzdrowisko we wschodniej Słowacji w obszarze zwanym Szarysz. Posiada dobrze zachowany średniowieczny plac i 8 źródeł wód mineralnych.



 

Atrakcje turystyczne w Słowacji - co warto zobaczyć i gdzie się wybrać?

Słowacja jest atrakcyjnym kierunkiem wyjazdów turystycznych przez cały rok. Latem popularne jest chodzenie po górach, zimą zaś jeżdżenie na nartach i snowboardzie. Słowacja, jako kraj wielu uzdrowisk, proponuje także liczne, otwarte przez cały rok, baseny termalne. Słowackie stoki oraz trasy piesze są znacznie mniej zatłoczone niż te po polskiej stronie Tatr. Dlatego, jeśli nie przepadasz za tłumem, na wakacje wybierz się do Słowacji.

Najciekawsze miejsca, które koniecznie musisz zobaczyć, będąc w Słowacji:

  • Zamek Spiski - jeden z największych kompleksów zamkowych w Europie. Kolejny zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
  • Tatrzański Park Narodowy (TANAP) - w 1993 roku TANAP został ogłoszony Rezerwatem Biosfery w programie UNESCO.
 
  • Bardejów - miasto wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardejów to uzdrowisko we wschodniej Słowacji w obszarze zwanym Szarysz. Posiada dobrze zachowany średniowieczny plac i 8 źródeł wód mineralnych.
 
  • Słowacki Raj - tutaj można znaleźć naturalne piękno, takie jak przepaści, doliny, szczeliny, wąskie wąwozy z dzikimi potokami i wodospadami. Znajduje się tu niemal 200 jaskiń i wiele zjawisk krasowych.
 
  • Słowacki Kras - jaskinie krasowe i panoramiczne widoki na okolicę. Obszar ten jest szczególnie odpowiedni do uprawiania turystyki pieszej. Charakteryzuje się płaskowyżami wapiennymi, które przeplatają głębokie doliny ukrywające unikalne formacje krasowe – na powierzchni i w podziemnych jaskiniach.
 
  • Dobszyńska Jaskinia Lodowa - jaskinia w pobliżu miasta Dobšin jest jedną z najważniejszych jaskiń lodowych, nie tylko w Europie, ale także na całym świecie. Jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 
  • Bratysława - stolica Słowacji. Na zwiedzanie można zarezerwować jeden-dwa dni. Zobacz Pałac Prymasowski oraz Pałac Mirbacha, Katedrę św. Marcina czy Pałac Prezydencki.
 
  • Tatrzańska Łomnica i Chopok - ośrodki sportów zimowych ze znakomicie przygotowanymi stokami o różnym stopniu trudności i trasami dla narciarzy biegowych. Na szczyty można wjechać kolejką linową i podziwiać malownicze widoki. Latem szczyty polecane są dla miłośników wycieczek pieszych i rowerowych.
 
  • Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka - atrakcja na granicy Pienińskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego. To trasa o długości ponad 600 m, która prowadzi przez malowniczy, bardzo zróżnicowany las.

Wyjazd na Słowację - co warto wiedzieć?

Na Słowacji odnajdzie się zarówno miłośnik pieszych i rowerowych wycieczek, jak i zwolennik zimowego szaleństwa. To bliskie naszemu krajowi, także kulturowo, miejsce, w którym dobrze czują się zarówno podróżnicy w pojedynkę, w parach, jak i rodziny z dziećmi. Jeśli masz ochotę na city break, urlop poza krajem albo wakacje letnie czy zimowe ferie w ciekawym miejscu, sprawdź, jak przygotować się do podróży na Słowację - jakie dokumenty są potrzebne, czy trzeba mieć ubezpieczenie górskie w Słowacji i jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne dla całej rodziny.
 

Dokumenty - czy na Słowację potrzebny jest paszport?

 

Nasz południowy sąsiad należy do Unii Europejskiej i Strefy Schengen, dlatego, by podróżować po Słowacji, wystarczy dowód osobisty. Nie jest potrzebny paszport i wiza. Nie ma też wymaganego minimalnego okresu ważności dokumentu. Pomiędzy Polską a Słowacją nie ma przejść granicznych.

Opieka zdrowotna i koszty leczenia na Słowacji - czy EKUZ wystarczy?

Boats

Słowacja to najczęściej kierunek wyjazdu dla narciarzy, chociaż ze szlaków korzystają także miłośnicy pieszych wędrówek. Niezależnie od planów i tego, jak wiele czasu chcesz spędzić na Słowacji, zapoznaj się z funkcjonowaniem tamtejszej ochrony zdrowia. Jeśli chcesz z niej skorzystać na takiej samej zasadzie, jak Słowacy, wyrób przed podróżą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona wydawana bezpłatnie w oddziałach polskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jednak EKUZ na Słowacji działa nieco inaczej niż w Polsce, trzeba bowiem dopłacać do wizyt na pogotowiu czy za dzienny pobyt w szpitalu. Także leki w aptece nie są w pełni refundowane. Dopłaca się również za przejazd karetką. Kwoty te nie są duże, jednak jeśli hospitalizacja trwa długo, może uzbierać się duża suma.

Jeśli wybierasz się na narty, ubezpieczenie do Słowacji jest właściwie niezbędne. Turyści są zmuszeni pokryć w pełni z własnej kieszeni koszty ratownictwa górskiego. Jeśli planujesz wędrować pieszo, wspinać się, uprawiać skialpinizm lub inne zaawansowane sporty w obszarach górskich, zalecamy zakup ubezpieczenia w towarzystwie ubezpieczeniowym na czas podróży do Słowacji.

Zobacz też jakie są koszty leczenia i hospitalizacji na Słowacji

Odpowiednie jest szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu, które jest bardzo powszechne na Słowacji.

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać wyjeżdżając na Słowację?

Ubezpieczenie turystyczne do Słowacji kosztuje od 6 zł dziennie za jedną osobę. Całkowity koszt uzależniony jest od tego, na jak długo jedziesz, jaki wariant ochrony chcesz sobie zapewnić, ile osób będzie objętym ubezpieczeniem.

W przypadku AXA masz do wyboru trzy podstawowe warianty: Podróżnik, Urlopowicz i Zdobywca. W zależności od wybranej opcji ochrony obejmują one: koszty leczenia i assistance, następstwa nieszczęśliwych wypadków, odpowiedzialność cywilną, ubezpieczenie bagażu, pozostawione mienie. Jest to więc uniwersalna opcja dla osób, które podróżują samochodem, pociągiem, samolotem, latem albo zimą.

Można je poszerzyć o kolejne:

  • Sporty wysokiego ryzyka, czyli ubezpieczenie dla narciarzy jeżdżących poza wyznaczonymi szlakami i nie tylko.
 
  • Klauzula alkoholowa dla tych, którzy chcą mieć spokojną głowę, a mają w planach spróbowanie słowackiego grzańca, piwa czy wypicie innego alkoholowego trunku na stoku czy podczas obiadu.
 
  • Moto Assistance - ubezpieczenie szczególnie ważne dla osób, które wybierają się na Słowację samochodem. Obejmuje między innymi naprawę pojazdu, holowanie, a nawet transport do Polski.
 
  • Rezygnacja z/przerwanie podróży - to ważne, zwłaszcza kiedy masz bilety na pociąg, samolot i opłacone noclegi. Jeśli z ważnych powodów odwołasz wyjazd lub przerwiesz wycieczkę, odzyskasz pieniądze.
 
  • Kontynuacja leczenia w Polsce - kiedy uraz lub choroba, których nabawiłeś się podczas wyjazdu na Słowację, wymagają leczenia po powrocie do kraju.

Jak dotrzeć i podróżować po Słowacji?

Boats

Między Warszawą a Bratysławą jest zaledwie 600 km. Jeśli jednak chcesz lecieć do Słowacji samolotem, musisz kierować się na lotnisko w Wiedniu. Stąd można do stolicy Słowacji dojechać np. taksówką. Możesz też wybrać się pociągiem. Z Polski połączenia jednak nie są zbyt częste. Najłatwiej dostać się z Warszawy do Bratysławy, z Muszyny do Popradu czy z Rzeszowa do stacji Medzilaborce.

Najłatwiej jednak dojechać do Słowacji samochodem, zwłaszcza że nie ma po drodze przejść granicznych. Drogi są poddawane regularnym remontom, dobrze utrzymywane zimą i dobrze oznakowane. Trzeba jednak pamiętać, że to górzysty teren. Drogi są więc miejscami wąskie, kręte i o dużym nachyleniu. Zanim wybierzesz się do Słowacji, kup ubezpieczenie turystyczne, które obejmuje pomoc w przypadku zepsutego pojazdu, wypadku czy kolizji.

Transport samochodem w Słowacji:

  • Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
  • Zero tolerancji w przypadku obecności alkoholu we krwi.

Opłaty autostradowe i drogowe w Słowacji:

Sieć autostrad na Słowacji jest płatna. Stosowane są tzw. winiety elektroniczne, czyli nie przykleja się już winiety do szyby. Kontrola jest przeprowadzana automatycznie, w tym wysyłanie kar pieniężnych. Motocykle nie muszą posiadać winiety.

Winietę można kupić przed wyjazdem na Słowację na stronach www.eznamka.sk lub korzystając z aplikacji mobilnej. Datę wygaśnięcia można również ustawić z wyprzedzeniem, winietę można także zakupić w wybranych lokalizacjach (stacje benzynowe, wybrane serwisy lub na dawnych przejściach granicznych).

Więcej informacji na temat odcinków płatnych i cen można znaleźć na słowackiej stronie internetowej: https://www.ndsas.sk/spoplatnenie/elektronicka-dialnicna-znamka.

Ograniczenia prędkości w Słowacji:

  • na terenach zabudowanych 50 km/h
  • inne drogi poza obszarem zabudowanym 90 km/h
  • na autostradach 130 km/h

Na co uważać na Słowacji?

Sytuacja bezpieczeństwa na Słowacji jest taka sama jak w Polsce. Większą ostrożność na swoje rzeczy osobiste należy zachować w miejscach o większej koncentracji ludzi, takich jak stacje kolejowe, targowiska, atrakcje turystyczne itp. Uważaj na telefon, dokumenty, wykup ubezpieczenie turystyczne do Słowacji, które obejmuje również kradzież bagażu.

Należy pamiętać, że nawet latem w Tatrach Wysokich mogą występować połacie śnieżne. Zalecamy skonsultowanie się z lokalnym oddziałem ratownictwa górskiego przed planowaniem wspinaczki (wędrówki lub wspinaczki) lub skorzystanie z usług certyfikowanych przewodników. Ubezpieczenie narciarskie na Słowacji nie jest obowiązkowe, ale o wypadek na nartach nie jest trudno.

Słowackie przysmaki - co zjeść i czego spróbować?

Kuchnia słowacka jest prosta i tania, opiera się na daniach chłopskich i góralskich. Używa się tutaj przede wszystkim nabiału, ziemniaków, marchwi, cebuli, kapusty, a także mięsa: drobiu, wieprzowiny i baraniny. Wyraźnie widać w kuchni słowackiej wpływy węgierskie, czeskie, niemieckie, a nawet polskie.

Podczas pobytu w Słowacji, koniecznie skorzystaj z lokalnego baru czy restauracji, by spróbować prawdziwych dań z tego regionu.

  • Haluszki z owczym serem – kluski z ciasta ziemniaczanego z owczym serem.
  • Piwo – najbardziej znanymi markami jakościowymi są Zlatý bažant, Šariš i Smädný Mních.
  • Spišska borovička – wyprodukowana z jagód jałowca.
  • Demänovka – likier ziołowy podobny do czeskiej Becherovki.
  • Produkty mleczne wszelkiego rodzaju – ser owczy, bryndza, sery górskie, parenice.

Waluta i ceny na Słowacji

Boats

Na Słowacji płaci się w (EUR). 1 EUR = ok. 4,6 PLN

Ceny noclegów na Słowacji za 1 noc, dla dwóch osób:

  • hostel około 23 euro
  • dwugwiazdkowy hotel 40 euro
  • trzygwiazdkowy hotel 55 euro
  • czterogwiazdkowy 90 euro
  • pięciogwiazdkowy hotel 150 euro

Jeśli chcesz zaoszczędzić na noclegach, rezerwuj je z dużym wyprzedzeniem.

Ceny produktów spożywczych na Słowacji:

  • bułka 0,14 euro
  • chleb 0,90 euro
  • masło 2,40 euro za kostkę
  • mleko 0,70 euro za litr
  • jajka 1,80 euro za 12 sztuk
  • ser żółty 18 euro za kg
  • jogurt owocowy 0,45 euro za mały kubek
  • kiełbasa 12 euro za kg
  • kawa mielona 2,65 euro za 250 gramów
  • herbata 1 euro za 20 torebek
  • czekolada 1,50 euro za tabliczkę
  • cola 1,20 euro za 1,75 litra
  • piwo z lokalnego browaru 0,75 euro za 0,5 litra
  • papierosy 3,90 euro za paczkę

Jedzenie fast-food:

  • hamburger z serem 1,70 euro
  • kebab w bułce 3-3,50 euro
  • kebab z frytkami 4-4,50 euro
  • smażony ser z frytkami 4-4,50 euro
  • hot-dog od 1,70 euro
  • krążki cebulowe 1,50 euro
  • frytki od 1 euro za małą porcje
  • pizza od 6,50 eur

Posiłki w restauracjach i kawiarniach na Słowacji:

  • śniadanie od 4,50 do 7 euro
  • zupa od 2,50-3,50 euro
  • kluski z bryndzą 6 euro
  • knedle ze śliwkami 7 euro
  • tatar z dodatkami 14 euro
  • baranina z dodatkami 24 euro
  • desery 5-6 euro
  • naleśniki z dodatkami 5 euro
  • espresso 1,30 euro
  • cappuccino 1,80 euro
  • latte 2 euro
  • herbata 1,80 euro
  • gorąca czekolada 2,50 euro
  • woda 1,10 euro za 0,33 litra
  • lokalne piwo 1,50 euro za 0,5 litra

Należy uważać na duże centra turystyczne, w których ceny są napędzane przez wysoki popyt.

Co zabrać ze sobą na wakacje w Słowacji?

Jeśli wybierasz się na Słowację, musisz zabrać ze sobą:

  • dowód osobisty lub paszport, także dla dzieci,
  • wydruk potwierdzenia zawarcia ubezpieczenia turystycznego do Słowacji,
  • apteczkę z podstawowymi lekami i środkami opatrunkowymi.

Kiedy w planach masz chodzenie po górach, na liście rzeczy do zabrania powinny znaleźć się:

  • Buty do chodzenia po górach – najlepiej profesjonalne buty górskie, podtrzymujące kostkę, wodoodporne, z solidną podeszwą.
  • Kurtka (nawet latem) - wodoodporna i chroniąca przed wiatrem, z oddychającej membrany.
  • Plecak, który pomieści cały potrzebny ekwipunek w góry.
  • Powerbank lub drugi naładowany telefon.
  • Różnorodne ubrania - w góry najlepiej ubierać się na cebulkę, dlatego weź t-shirty, bluzy, spodnie trekkingowe, legginsy.
  • Czapkę z daszkiem, szalik i rękawiczki.
  • Krem z filtrem.
  • Latarka (np. czołówka)
  • Kijki, które ułatwią wędrówki po górach.

Na narty na Słowacji możesz pojechać przez całą zimę. Chociaż na miejscu działają liczne wypożyczalnie sprzętu, warto zabrać swój. Pamiętaj też, że dzieci do 15 roku życia muszą jeździć na nartach w kasku.

Weź także:

  • wydruk ubezpieczenia na narty w Słowacji,
  • ciepłe ubrania: spodnie i kurtkę z membrany wodoodpornej,
  • termiczną bieliznę,
  • sweter,
  • rękawiczki, czapkę, szalik.