Szwajcaria

Ubezpieczenie do Szwajcarii

Szwajcaria oferuje wiele atrakcji turystycznych i jest jednym z najpiękniejszych krajów w Europie. Niesamowite krajobrazy, z których słynie, to przede wszystkim Alpy, w tym najwyższy szczyt Matterhorn, wspaniałe jeziora i zielone doliny. Zanim wyruszysz na wakacje, sprawdź, jakich dokumentów potrzebujesz, jak dotrzeć do tego kraju i dlaczego potrzebne Ci będzie ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii. 


 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Lodowiec Aletschgletscher
Lodowiec Aletschgletscher

Największy lodowiec w Europie o powierzchni około 84 km kw. i długości 25 km. W najszerszym miejscu mierzy do 2 km. Najlepiej oglądać go z góry Eggishorn. Lodowiec jest również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Bellinzona
Bellinzona

Miasto Bellinzona w centrum kantonu Ticina nazywane jest „najbardziej włoskim” miastem w Szwajcarii. Jest on otoczony potężnymi murami łączącymi 3 najlepiej zachowane średniowieczne zamki w Szwajcarii, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Lugano i miasto Lugano
Jezioro Lugano i miasto Lugano
Największe miasto nad jeziorem i trzecie najbogatsze centrum bankowe w Szwajcarii to tętniące życiem i ruchliwe miasto z arkadowymi ulicami.

 

Atrakcje turystyczne w Szwajcarii – co warto zobaczyć i gdzie się wybrać? 

 

Szwajcaria to kraj, który kojarzy się głównie z ośnieżonymi alpejskimi szczytami i stokami narciarskimi. Urzeka przyrodą i licznymi zabytkami. Jeśli nie chcesz w Szwajcarii jedynie jeździć na nartach, koniecznie musisz odwiedzić takie ciekawe miasta, jak: 

 • Lucerna nad brzegiem Jeziora Czterech Kantonów. Miasto z pięknymi zabytkami, takimi jak drewniany most Kapellbrücke i mur obronny. 

 • Zurych, czyli największe miasto w Szwajcarii, z malowniczymi kamienicami, pięknymi parkami i muzeami. 

 • Bazylea leżąca nad brzegiem Renu, z piękną starówką i katedrą. 

 • Lozanna położona nad Jeziorem Genewskim, z urokliwymi zabytkami, takimi jak katedra Notre-Dame i Zamek Lausanne. 

 • Stein am Rhein – miasteczko położone w północnej Szwajcarii, znane z pięknej, średniowiecznej architektury oraz kolorowych, malowanych freskami fasad domów. 


Fascynującym miejscem jest też największy lodowiec w Alpach, położony w południowej Szwajcarii – Aletschgletscher, a także Jezioro Lugano, na którego brzegach znajdują się liczne urokliwe miasteczka i wioski, takie jak Lugano, Paradiso, Morcote, Ponte Tresa i wiele innych. 

Szwajcaria to fantastyczne górskie krajobrazy i wiele górskich szlaków. Na szlakach powyżej 3500 m n.p.m. potrzebne jest dodatkowe ubezpieczenie w góry

Wyjazd do Szwajcarii – co warto wiedzieć?

Wycieczka do Szwajcarii zawsze będzie kosztowna, ale to dobry kierunek podróży o każdej porze roku. To doskonałe miejsce dla miłośników turystyki pieszej, rowerowej i górskiej. Szwajcaria jest znana z czystego powietrza, co może być szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie lub problemy z oddychaniem. Jest także uważana za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. 

Dokumenty – czy do Szwajcarii potrzebny jest paszport?

Żeby wjechać legalnie do Szwajcarii, potrzebny jest aktualny paszport albo dowód osobisty. Chociaż Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, to należy do strefy Schengen. Wiza przy wjeździe turystycznym jest zbędna. 

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Szwajcarii – czy EKUZ wystarczy?

Boats

Opieka zdrowotna w Szwajcarii jest na bardzo wysokim poziomie. Aby z niej skorzystać, należy mieć przy sobie kartę EKUZ. Warto jednak pamiętać, że ewentualne koszty leczenia trzeba ponieść samodzielnie, a dopiero po powrocie do kraju można ubiegać się o ich refundację. 

EKUZ nie daje możliwości skorzystania z bezpłatnej opieki w każdej sytuacji. Przykład? Zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może kosztować od ok. 135 zł do nawet 375 zł. Transport medyczny do Polski jest 100% płatny, dlatego jeśli zachorujesz w Szwajcarii, będziesz zobligowany do pokrycia tych kosztów z własnej kieszeni. Co więcej, nie ma możliwości ubiegania się o ich zwrot. Dlatego warto przed wyjazdem kupić właściwe ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii. 

Ponadto jeżeli masz w planie jeździć na nartach w Alpach poza wyznaczonymi trasami, dokup ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka. Nie jest ono obowiązkowe, ale chroni przed kosztami w sytuacji, kiedy przytrafi Ci się wypadek na stoku. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, wyjeżdżając do Szwajcarii?

Jeżeli wybierzesz ubezpieczenie turystyczne AXA do Szwajcarii , wydasz od 6 zł dziennie, a zapewnisz sobie szeroką ochronę. Planując aktywności w górach, warto rozszerzyć ubezpieczenie o uprawianie sportów wysokiego ryzyka (rekreacyjne uprawianie sportów zwykłych jest już uwzględnione w standardowej ochronie ubezpieczenia turystycznego. Jeżeli jednak będziesz uprawiał sporty wyczynowo lub niebezpieczne dyscypliny sportów, powinieneś rozszerzyć ochronę). 

Podstawowe ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii występuje w 3 różnych wariantach: Zdobywca, Podróżnik oraz Urlopowicz, przy czym ten pierwszy daje najszerszy zakres ochrony i najwyższe sumy ubezpieczenia. Obejmuje między innymi: 
 

 • koszty leczenia i assistance, 

 • następstwa nieszczęśliwych wypadków, 

 • odpowiedzialność cywilną, 

 • ubezpieczenie bagażu, 

 • pozostawione mienie. 
   

Ubezpieczenie turystyczne do Szwajcarii można rozszerzyć o wspomniane już sporty wysokiego ryzyka, koszty rezygnacji z podróży, moto assistance czy kontynuację leczenia w Polsce. 

Jak dotrzeć do Szwajcarii i podróżować po tym kraju?

Boats

Do Szwajcarii najszybciej dotrzesz samolotem. Loty bezpośrednie z Polski są dostępne między innymi z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Dolecisz stamtąd do największych miast w Szwajcarii, takich jak Zurych, Genewa czy Bazylea. 

Do Szwajcarii można też dotrzeć pociągiem, międzynarodowymi liniami kolejowymi Eurocity lub Intercity, które kursują do Zurychu, Genewy, Bazylei czy Berna, lub autobusem: istnieją połączenia autobusowe z Polski do Szwajcarii liniami Flixbus i Eurolines. 

Wiele osób jednak wybiera podróż samochodem. Trasa z Warszawy do Zurychu samochodem jest stosunkowo długa, bo wynosi około 1300 km. Do Szwajcarii można dotrzeć przez Niemcy lub Austrię. Musisz jednak pamiętać o konieczności posiadania ważnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, ubezpieczenie i prawo jazdy. 

Transport samochodem 

Opłaty autostradowe i drogowe: 

 • Autostrady i drogi ekspresowe są płatne, podobnie jak dwa tunele. Można kupić tylko winietę roczną.  

 • Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas. 

 • Dzieci poniżej 12 roku życia lub do 150 cm wzrostu mogą być przewożone pojazdami silnikowymi tylko wtedy, gdy są w foteliku dla dziecka. 

 • Od kierowców motocykli wymagany jest kask. 

 • Policja może przejąć pojazd w przypadku oczywistej nierozważnej jazdy. 
   

Jazda górskimi drogami 

W przypadkach, w których trudno jest ominąć nadjeżdżające pojazdy, pojazd jadący w dół musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu w przeciwnym kierunku. Na niektórych drogach górskich w określonych godzinach dozwolony jest tylko ruch jednokierunkowy. Informacje o tych godzinach są podane na każdym końcu danej drogi. 

Jadąc do Szwajcarii samochodem zainteresuj się też assistance krótkoterminowym.

Na co uważać w Szwajcarii?

 • Przestępczość w Szwajcarii należy do najniższych na świecie. Drobne kradzieże są bardziej prawdopodobne na stacjach kolejowych, lotniskach i w środkach transportu publicznego. Naruszanie przepisów prawa jest rygorystycznie karane. 

 • Podczas podróży po górach nie przeceniaj swoich umiejętności i pytaj z wyprzedzeniem o stopień trudności trasy. Zimą wiele górskich dróg jest nieprzejezdnych. 

 • Szwajcaria słynie z wysokich mandatów i surowych kar za przekroczenie prędkości. Należy przestrzegać przepisów drogowych i uważać na pieszych. 

 • Uważaj na to, jak używasz telefonu! Szwajcaria nie stosuje systemu ustanowionego przez UE, bo do niej nie należy. W krajach UE można mieć włączony telefon z przekazywaniem danych i płacić rachunki jak w Polsce, w Szwajcarii nie, a za minutę rozmowy telefonicznej możesz zapłacić nawet 5 zł (w zależności od operatora i taryfy). 

Szwajcarskie przysmaki – co zjeść i czego spróbować?

 • Fondue serowe – mieszankę szwajcarskich serów i białego wina topi się w specjalnym pojemniku i rozgrzanej formie nad ogniem. Kawałki chleba lub bagietki nadziane na długie widelce są następnie zanurzane w płynnej serowej masie. 

 • Raclette – ser topiony w specjalnym grillu; roztopioną część zdrapuje się na talerz i podaje z gotowanymi ziemniakami i marynowanymi warzywami. 

 • Szwajcarska czekolada we wszystkich jej postaciach. 

 • Sery szwajcarskie – głównie emmental o delikatnym orzechowym smaku i gruyère. 

Waluta i ceny w Szwajcarii

Boats

Oficjalną walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF), który dzieli się na 100 centymów. 1 CHF to ok. 4,80 PLN. 

Gotówkę można wymienić tylko w banku lub w oficjalnych kantorach wymiany. Ogólnie Szwajcaria jest uważana za drogi kraj. 

Średnie ceny noclegów w Szwajcarii wynoszą: 
 

 • Hostel: od 30 do 60 CHF za łóżko w pokoju wieloosobowym. 

 • Pensjonat: od 80 do 200 CHF za pokój dwuosobowy. 

 • Hotel: od 120 do 400 CHF za pokój dwuosobowy. 

 • Apartament: od 100 do 250 CHF za noc dla 2–4 osób. 


Jugendherberge (tzw. „zakwaterowanie dla młodych”) to najtańszy typ zakwaterowania w Szwajcarii. Popularny i niedrogi rodzaj zakwaterowania krótkoterminowego można znaleźć w gospodarstwach rolnych (Bauernhof). Pokój dwuosobowy w hotelu dwu- lub trzygwiazdkowym kosztuje 150–350 CHF, a danie dnia około 40–70 CHF. 

Przykładowe ceny niektórych dań w Szwajcarii: 
 

 • Raclette w restauracji: od 20 do 40 CHF na osobę. 

 • Obiad w restauracji: od 25 do 60 CHF za osobę. 

 • Fast food: od 15 do 20 CHF za zestaw obiadowy. 

 • Kawa: od 4 do 6 CHF. 

 • Piwo w barze: od 6 do 9 CHF za szklankę. 

 • Butelka wody mineralnej: od 1,5 do 5 CHF. 

 • Pizza: od 20 do 30 CHF. 

 • Burger: od 15 do 25 CHF. 


Napiwki 

Napiwki zostały w Szwajcarii oficjalnie zniesione. Opłata za usługę jest zawarta we wszystkich usługach świadczonych przez restauracje, kawiarnie i bary zgodnie z prawem. Napiwki zwykle nie są więc konieczne. Oczywiście jeśli jesteś zadowolony z usług, możesz coś dodać. Bagażowi w hotelach otrzymują 1–2 CHF. W taksówce zwykle jest napisane, że napiwek jest wliczony w cenę. Jeśli napisu brak, należy dodać do ceny 10–15%. 

Przykładowe ceny niektórych produktów spożywczych w Szwajcarii: 
 

 • Chleb: od 2 do 5 CHF za bochenek. 

 • Mleko: około 1,50 CHF za litr. 

 • Jajka: około 5–6 CHF za 10 sztuk. 

 • Kawa: od 4 do 6 CHF za paczkę 250 g. 

 • Czekolada szwajcarska: od 3 do 10 CHF za 100 g. 

 • Szwajcarski ser: od 3 do 10 CHF za 100 g. 

Co zabrać ze sobą na wyjazd do Szwajcarii?

Na wakacje w Szwajcarii spakuj przede wszystkim walizkę, w której będą rzeczy dopasowane do rodzaju aktywności i pory roku. Oto kilka sugestii, co warto zabrać: 
 

 • Zróżnicowaną garderobę – w Szwajcarii pogoda szybko się zmienia, więc warto mieć ze sobą różne rodzaje ubrań, aby móc dostosować strój do panujących w danej chwili warunków. 

 • Buty trekkingowe, jeśli wybierasz się na szlaki turystyczne. 

 • Wodoodporne kurtki i buty, ponieważ w Szwajcarii może padać deszcz. 

 • Okulary przeciwsłoneczne i krem przeciwsłoneczny, ochronę na głowę. 

 • Ładowarki i sprzęt telefoniczny, aparat czy kamerę. W Szwajcarii funkcjonują trójbolcowe gniazdka, dlatego weź ze sobą przejściówkę. 

 • Portfel z gotówką i kartą kredytową. 

 • Paszport lub dowód osobisty. 

 • Wydruk ubezpieczenia turystycznego do Szwajcarii. 

 • Łańcuchy na koła, jeśli jedziesz do Szwajcarii autem zimą.