Szwajcaria

Jedno z najbogatszych państw świata.

Szwajcaria składa się z 26 autonomicznych państw członkowskich, tzw. kantonów.
To państwo neutralne.
W Szwajcarii obowiązują 4 języki urzędowe: niemiecki, włoski, francuski i retoromański.


 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Lodowiec Aletschgletscher
Lodowiec Aletschgletscher

Największy lodowiec w Europie o powierzchni około 84 km kw. i długości 25 km. W najszerszym miejscu mierzy do 2 km. Najlepiej oglądać go z góry Eggishorn. Lodowiec jest również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 
Bellinzona
Bellinzona

Miasto Bellinzona w centrum kantonu Ticina nazywane jest „najbardziej włoskim” miastem w Szwajcarii. Jest on otoczony potężnymi murami łączącymi 3 najlepiej zachowane średniowieczne zamki w Szwajcarii, które są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Lugano i miasto Lugano
Jezioro Lugano i miasto Lugano
Największe miasto nad jeziorem i trzecie najbogatsze centrum bankowe w Szwajcarii to tętniące życiem i ruchliwe miasto z arkadowymi ulicami.

 
Wodospad Rheinfall

Największy wodospad w Europie (około 150 m) naprawdę zapiera dech w piersiach. Znajduje się w pobliżu Neuhaussen przy zamku Schloss Laufen. Przez ten zamek można dostać się do bezpośredniego sąsiedztwa wodospadów. Każdego roku, w święto Konfederacji Szwajcarskiej, wodospady Renu oświetlają spektakularne fajerwerki.

Czego spróbować
Czego spróbować

Fondue serowe – mieszankę szwajcarskich serów i białego wina topi się w specjalnym pojemniku i rozgrzanej formie nad palącym się ogniem. Kawałki chleba lub bagietki nadziane na długich widelcach są następnie zanurzane w mieszaninie.
Raclette – ser topiony w specjalnym grillu, a roztopioną część zdrapuje się na talerz i podaje z gotowanymi ziemniakami i marynowanymi warzywami.
Szwajcarska czekolada – we wszystkich jej postaciach
Sery szwajcarskie głównie Emmental o delikatnym orzechowym smaku i gruyre

Zdrowie
Boats
Zdrowie

Po przedłożeniu europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego masz prawo do niezbędnej opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, jak w państwach członkowskich UE. Należy się liczyć z tym, że zazwyczaj należy zapłacić za leczenie na miejscu i dopiero po powrocie do domu odzyskać kwotę w instytucji ubezpieczenia zdrowotnego w kraju. Zalecamy zawarcie odpowiedniego podróżnego ubezpieczenia zdrowotnego.
W Szwajcarii co roku występuje znaczna liczba przypadków boreliozy z Lyme i kleszczowego zapalenia mózgu. Jeśli planujesz jeździć na nartach lub wspinać się, zalecamy skorzystanie z odpowiedniego ubezpieczenia podróżnego i zdrowotnego.

Ciekawostki
Godziny otwarcia banków, sklepów, urzędów pocztowych itp. nie są standaryzowane i zmieniają się w zależności od lokalizacji w kantonie. Dlatego zalecamy, aby zawsze z wyprzedzeniem sprawdzać godziny pracy.
Koty i psy mogą być przywiezione do Szwajcarii bez pozwolenia, ale muszą zostać zaczipowane lub wytatuowane. Zwierzęciu musi towarzyszyć paszport dla zwierząt domowych UE. Muszą być zaszczepione przeciwko wściekliźnie co najmniej 21 dni przed przekroczeniem granicy, a jednocześnie szczepienie nie może być starsze niż jeden rok.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Przestępczość w Szwajcarii należy do najniższych na świecie. Drobne kradzieże są bardziej prawdopodobne na stacjach kolejowych, lotniskach i w środkach transportu publicznego. Naruszanie przepisów prawa jest rygorystycznie karane.

Podczas podróży po górach nie przeceniaj swoich umiejętności i pytaj z wyprzedzeniem o stopień trudności trasy.

Ceny
Boats
Ceny

Oficjalną walutą Szwajcarii jest frank szwajcarski (CHF), który dzieli się na 100 centymów. 1 CHF to ok. 3,9 PLN.
Gotówkę można wymienić tylko w banku lub w oficjalnych kantorach wymiany.
Ogólnie Szwajcaria jest uważana za drogi kraj.

Jugendherberge (tzw. „zakwaterowanie dla młodych”) to najtańszy typ zakwaterowania w Szwajcarii. Popularny i niedrogi rodzaj zakwaterowania krótkoterminowego znajduje się w gospodarstwach rolnych (Bauernhof).
Pokój dwuosobowy w hotelu dwu- lub trzygwiazdkowym kosztuje 150-350 CHF, a danie dnia około 40-70 CHF.

Napiwki
Napiwki zostały w Szwajcarii oficjalnie zniesione. Opłata za usługę jest zawarta we wszystkich usługach świadczonych przez restauracje, kawiarnie i bary zgodnie z prawem. Napiwki zwykle nie są więc konieczne. Oczywiście, jeśli jesteś zadowolony z usług, możesz coś dodać. Bagażowi w hotelach otrzymują 1-2 CHF. W taksówce zwykle jest napisane, że napiwek jest wliczony w cenę. Jeśli napisu brak, należy dodać do ceny 10-15%. 

 

Ceny za wybrane towary
  ceny w EUR
1,5l wody 1,05
1l mleka 1,3
chleb 0,5 kg 2,27
pomidory 1kg 2,26
kawa w restauracji 3,97
piwo w restauracji 6,06
Sport
Sport

Narciarstwo i aktywności zimowe
Poziom zaplecza technicznego dla narciarzy (tunele, wyciągi, kolejki linowe) rozsławił Szwajcarię. Istnieją tu najbardziej znane na świecie ośrodki narciarskie, takie jak Davos, St. Moritz i Zermatt. Łączna długość nartostrad wynosi 5 400 km. Należy być przygotowanym na wyższe ceny. Od grudnia do końca kwietnia można jeździć na nartach we wszystkich ośrodkach narciarskich i na 5 lodowcach przez cały rok.
Golf
Szwajcaria jest idealnym miejscem do gry w golfa. Pomimo państwa o niewielkich rozmiarach, istnieje 41 pól golfowych, które mają 18 dołków i 16 pól z 9 dołkami. 
Latanie
W Szwajcarii jest wiele regionalnych aeroklubów, w których można uprawiać paralotniarstwo lub latać na szybowcach. Latanie samolotami ultralekkimi jest zabronione w całym kraju.
Piesze wycieczki i wspinaczka
Górzysta Szwajcaria z klejnotami takimi jak Eigar lub Matterhorn, uzupełniona jeziorami (np. najniższy punkt w Szwajcarii Jezioro Maggiore) i malowniczymi wioskami z często oryginalnymi domami i kościołami, jest idealnym miejscem na wycieczki piesze. Można przejść 60 tys. km pieszymi szlakami turystycznymi.

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Opłaty autostradowe i drogowe
Autostrady i drogi ekspresowe są płatne, podobnie jak dwa tunele. Można kupić tylko winietę roczną. Ceny winiet autostradowych i płatnych odcinków można znaleźć tutaj.

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
Dzieci poniżej 12 roku życia lub do 150 cm wzrostu mogą być przewożone pojazdami silnikowymi tylko wtedy, gdy są w foteliku dla dziecka. Od kierowców motocykli wymagany jest kask.
Policja może przejąć pojazd w przypadku oczywistej nierozważnej jazdy.

Jazda górskimi drogami
W przypadkach, w których trudno jest minąć nadjeżdżające pojazdy, pojazd jadący w dół musi ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu w przeciwnym kierunku.
W niektórych godzinach dozwolony jest tylko ruch jednokierunkowy na niektórych drogach górskich. Informacje o tych godzinach są podane na każdym końcu danej drogi.

Ograniczenia prędkości

na terenach zabudowanych 50 km/h
pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 80 km/h
na autostradach 120 km/h

Święta i wydarzenia
Święta i wydarzenia

luty-marzec: Fasnacht
Karnawał, najlepszy odbywa się w Bazylei, Schwyz i Lötschental.

koniec czerwca: Festiwal jodłowania
Odbywa się w Mürren.

1 sierpnia: Szwajcarskie święto narodowe

Uroczystości związane z ogniskami i fajerwerkami.
wrzesień: Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Na popularnym Festiwalu Filmowym w Locarno filmy są wyświetlane na scenie na świeżym powietrzu na Piazza Grande (lokalne kina działają stale w ciągu dnia). Co roku impreza przyciąga około 150 000 odwiedzających.