Turcja

Kraj podzielony na dwa kontynenty: Europę i Azję.

Główną religią jest umiarkowany islam.
Nie potrzeba wizy ani specjalnego szczepienia.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Bodrum
Bodrum

Atrakcyjne miasto portowe. Dominuje w nim XV-wieczny zamek i można tu znaleźć plaże i przyległe obiekty rekreacyjne na wysokim poziomie.

Istanbuł
Istanbuł

Miasto o niesamowitej atmosferze na granicy Europy i Azji. Z zabytków nie należy pominąć katedry św. Zofii, Wielkiego Bazaru, mostów wiszących nad Bosforem, Błękitnego Meczetu Sułtana Ahmeda z sześcioma minaretami. A na południe od miasta leżą ruiny Troi. 
Kapadocja
Kapadocja

Jaskiniowe kościoły w dolinie Göreme. Powstały dzięki lawie z wygasłego wulkanu Erciyas, który stopił się w miękki piaskowiec. Ówcześni mieszkańcy odkryli, że miękką lawę magmową można bardzo łatwo rzeźbić i stworzyli w ten sposób cały kompleks domów, kościołów i klasztorów. Możesz przelecieć się nad nimi balonem.


 
Edirne

Stolica prowincji o tej samej nazwie ze słynnym meczetem Selimiye.

Izmir

Miasto leżące na Morzu Egejskim, ważne centrum kulturalne i handlowe. Na południe od miasta leżą ruiny Efezu, w tym świątynia Artemidy, jeden z siedmiu cudów starożytnego świata.

Marmaris

Największy turecki port i popularny kurort jachtowy. Otoczony jest wzgórzami porośniętymi lasem sosnowym.

Pamukkale

Miejsce znane z wapiennych wodospadów i źródeł termalnych. Można tu znaleźć pozostałości rzymskiego miasta Hieropolis.

Antalya

Popularny kurort z ciepłym klimatem przez cały rok. Możesz tu zobaczyć wiele ciekawych zabytków, takich jak monumentalna Brama Hadriana.  

Czego spróbować
Czego spróbować

Kuchnia turecka jest jedną z najzdrowszych kuchni świata. Zawdzięcza to wysokiej zawartości warzyw i owoców oraz zrównoważonej proporcji mięsa z dodatkami.

Kebab – plastry mocno przyprawionego mięsa, pieczone na rożnie, stopniowo odkrawane i podawane z różnymi sosami, dressingami i jasnym pieczywem
Mielone mięso – owinięte w liście winorośli
Faszerowane papryki – z sosem pomidorowym
Gozleme – słone naleśniki ze szpinakiem, serem lub faszerowane ziemniakami
Chałwa – pasta sezamowa podawana sama lub jako część innego dania.
Ayran – kwaskowaty napój jogurtowo-mleczny

Zdrowie
Boats
Zdrowie

W Turcji wszystkie prywatne placówki służby zdrowia są na bardzo dobrym poziomie porównywalnym z najlepszymi klinikami w UE. Niemniej jednak na przyzwoitym poziomie są również państwowe placówki w dużych miastach.

Możliwe problemy zdrowotne:
●      słabsza biegunka
●      w regionie Morza Czarnego możliwość przenoszenia kleszczowego zapalenia mózgu i krwotocznej (krwawienia) gorączki krymsko-kongijskiej z zakażonego kleszcza

Ciekawostki

Turcy są na ogół bardzo gościnni i przyjaźni dla obcokrajowców. Niezadowolenie może jednak u nich wywołać nieodpowiednie zachowanie turystów. Zaleca się, aby nie lekceważyć różnic kulturowych islamu i zachować szacunek wobec symboli państwowych w Turcji (np. flaga narodowa i obrazy i rzeźby Mustafy Kemala Ataturka, założyciela Republiki Turcji).

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Może występować zwiększone ryzyko ewentualnych incydentów związanych z bezpieczeństwem w całej Turcji i zaleca, aby czescy turyści, zwłaszcza w miesiącu postu Ramadan oraz podczas wyborów prezydenckich i parlamentarnych byli bardziej ostrożni podczas poruszania się w miejscach publicznych i unikali miejsc z większymi zgromadzeniami (uroczystości, demonstracje).

Nie zaleca się:
-        przyjmować próśb lokalnych mieszkańców o eksport różnych paczek, filmów, listów itp.

-        kobietom chodzić samotnie w miejscach poza ośrodkami turystycznymi i dużymi miastami
-        nocowania pod gołym niebem lub przechowywania rzeczy osobistych w miejscach niestrzeżonych

W całej prowincji Antalya można zadzwonić pod numer 179, który zapewnia całodobową pomoc turystom zagranicznym i rozpatrywane są pod nim ich skargi. Ta usługa działa w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Ceny
Boats
Ceny

Oficjalną walutą Turcji jest turecka lira (TRY). Jedna setna liry nazywa się „kuruş“. 1TRY = ok. 0,67 PLN.
Karty kredytowe są akceptowane w większości lepszych firm. Wymieniasz pieniądze w banku (zazwyczaj zamknięte w weekendy), w urzędzie pocztowym, hotelu lub biurze podróży. Nie ma problemu ze znalezieniem bankomatu.

Ceny za wybrane towary
  ceny w EUR
1,5l wody 0,26
1l mleka 0,51
chleb 0,5 kg 0,32
ziemniaki 1kg 0,45
kawa w restauracji 1,38
piiwo w restauracji 2,03
 

obiad w restauracji – 180 do 300 CZK (od 6 euro)
fast food (kebab) – od 26 CZK (0,80 EUR)
gałka lodów – 15 CZK (0,50 euro)
widokówka ze znaczkiem – 15 CZK (0,50 euro)

Sport
Sport

Turystyka piesza
Miłośnicy wypraw pieszych znajdą tu coś dla siebie. Masywy górskie oferują wiele możliwości. Można przejść z południowego zachodu z Taur na południowy wschód, gdzie leży Kačkar. 

Nurkowanie
Morze otaczające Turcję oferuje liczne klify, urwiska i jaskinie. Lokalne wody są idealne do nurkowania, ponieważ są dość spokojne, bez dużych pływów, prądów i widoczność wynosi około 20 metrów. Najlepsze miejsca do nurkowania to Kusadasi, Bodrum i Marmaris (Południowa Riwiera Egejska), Kas (Riwiera Turecka) i Ayvalik (Północna Riwiera Egejska).

Windsurfing i kitesurfing
Alaçatı to raj dla windsurferów i kitesurferów. Dzięki długiej piaszczystej plaży z płyciznami, spokojnemu morzu i mocniejszym wiatrom o sile do 16-17 węzłów, oferuje idealne warunki dla operatorów sportów wodnych, zwłaszcza od połowy maja do listopada. Na półwyspie Çeşme odbywają się nawet konkursy Pucharu Świata Stowarzyszenia Profesjonalnych Windsurferów.

Paralotniarstwo
Zbocza Baba Dağ (1960 m n.p.m.) w Ölüdenizu dzięki ciągłym ciepłym wiatrom są jednym z najbardziej odpowiednich miejsc do uprawiania paralotniarstwa. Najlepiej wieje od końca kwietnia do początku listopada. 

Rejs na gülecie
Gület jest tradycyjną drewnianą łodzią, a rejs wzdłuż zachodniego turkusowego wybrzeża Morza Śródziemnego jest najważniejszym punktem wizyty wielu turystów w Turcji.

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
Max. dozwolony limit alkoholu we krwi wynosi 0,05% dla kierowców samochodów bez przyczepy kempingowej lub bez przyczepy i 0% dla kierowców innych pojazdów.

Opłaty
W Turcji obowiązuje opłata za przejazd niektórymi autostradami i mostami. Pobór opłat odbywa się w bramkach płatnych w gotówce. Więcej informacji o cenach i odcinkach tutaj

OSTRZEŻENIE
Turcja należy do krajów o największej liczbie wypadków drogowych i najwyższej śmiertelności. Piesi są szczególnie zagrożeni, ponieważ stosuje się „zasadę bezwzględnego pierwszeństwa pojazdu”.

Ograniczenia prędkości

na terenach zabudowanych 50 km/h
poza obszarem zabudowanym 90 km/h
na autostradach 120 km/h

Święta i uroczystości
Święta i uroczystości

Święta w Turcji obchodzone są naprawdę spektakularnie. Wszystkie miasta zostają zalane flagami, wszystkie biura i sklepy są zamknięte, ludzie wychodzą na ulice z chorągiewkami, a muzyka na żywo płynie z każdego zakątka.

21 marca: Nevruz
Nevruz, czyli święto nadejścia wiosny, jest intensywnie obchodzone zwłaszcza przez Kurdów.
23 kwietnia: Dzień Niepodległości
Tego dnia świętuje się podwójnie. Wraz z rocznicą ogłoszenia niepodległego państwa tureckiego obchodzony jest również Dzień Dziecka.
30 sierpnia: Dzień Zwycięstwa
Pod koniec sierpnia Turcy upamiętniają zwycięstwo nad inwazją grecką podczas wojny o niepodległość.
29 października: Dzień republiki
Mustafa Kemal Atatürk w 1923 ogłosił Republikę Turecką.
10 listopada: Śmierć Atatürka
Każdego dnia o 9:05 rano Turcy przywołują pamięć o dowódcy, założycielu i pierwszym prezydencie Republiki Turcji minutą ciszy.
początek wiosny: Kurban Bayrami i poczatek zimy: Seker Bayram ¨
Data jednego z najciekawszych świąt muzułmańskich – wiosennej ofiary i zimowego święta cukru. To święto ruchome. Jest związane z kalendarzem księżycowym.