Najprostszym sposobem jest przelot samolotem. W Polsce działa wiele linii lotniczych, które oferują bezpośrednie połączenia z Turcją, ale są to przede wszystkim połączenia czarterowe w okresie wakacyjnym. Bezpośrednio do Stambułu możesz polecieć z Krakowa LOT-em, a do Antalyi z Katowic liniami Corendon Airlines, SunExpress, EnterAir. Możliwości podróży samolotem do Turcji ciągle przybywa.
Na miejscu warto wypożyczyć samochód, skorzystać z dobrze rozwiniętej i komfortowej autobusowej komunikacji miejskiej lub z sieci połączeń promowych. Jeżeli zdecydujesz się na wypożyczenie auta, weź pod uwagę, że Turcy jeżdżą bardzo brawurowo. Wiele dróg to nieutwardzone szerokie ścieżki, dlatego dodatkowo warto wykupić pakiet Moto Assistance.
Transport samochodem
Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.
Maksymalny dozwolony limit alkoholu we krwi wynosi 0,05% dla kierowców samochodów bez przyczepy kempingowej i 0% dla kierowców innych pojazdów.
Opłaty
W Turcji obowiązuje opłata za przejazd niektórymi autostradami i mostami. Pobór opłat (w gotówce) odbywa się w specjalnych bramkach. Więcej informacji o cenach i odcinkach znajdziesz na stronie tureckiej Generalnej Dyrekcji Autostrad.
OSTRZEŻENIE
Turcja należy do krajów o największej liczbie wypadków drogowych i najwyższej śmiertelności. Piesi są szczególnie zagrożeni, ponieważ stosuje się „zasadę bezwzględnego pierwszeństwa pojazdu”.
Ceny paliw w Turcji zmieniają się na bieżąco i zależą między innymi od kursu wymiany walut. Obecnie średnia cena benzyny wynosi około 7,50 TRY (tj. około 1,03 USD) za litr, a cena oleju napędowego to około 7,00 TRY (tj. około 0,96 USD) za litr.