USA

Ubezpieczenie turystyczne USA

USA to kraj o ogromnej różnorodności kulturowej, krajobrazowej i historycznej. Zobaczysz tutaj wiele niesamowitych miejsc, m.in. Wielki Kanion, Park Narodowy Yellowstone, a także słynne miasta: Nowy Jork czy San Francisco. Stany Zjednoczone oferują wiele atrakcji turystycznych, jednak do długiej podróży warto się odpowiednio przygotować.  

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Nowy Jork
Nowy Jork

Największe, najbardziej zaludnione i najbardziej ruchliwe miasto w Stanach Zjednoczonych. Leży u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego i składa się z pięciu części: Brooklyn, Manhattan, Queens, Bronx i Richmond. Najczęściej odwiedzaną częścią jest Manhattan, gdzie można znaleźć symbol całych Stanów Zjednoczonych – Statuę Wolności górującą na Liberty Island.


 
Wodospad Niagara
Wodospad Niagara

Najbardziej znane wodospady Ameryki Północnej można znaleźć na rzece Niagara łączącej jezioro Eriya z jeziorem Ontario. Stanowi naturalną granicę między Kanadą a USA.

Park Narodowy Yellowstone
Park Narodowy Yellowstone

Najstarszy park narodowy na świecie znajduje się w północno-zachodniej części Wyoming. W 1872 roku stał się Parkiem Narodowym, swą nazwę zawdzięcza rzece Yellowstone, która przez niego przepływa. Warto zobaczyć słynne gorące źródła, błotniste jeziora, gejzery i kaniony z wodospadami. 

Atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca w USA 

 

USA to ogromne państwo federacyjne składające się z 50 stanów. Zajmuje znaczną część kontynentu Ameryki Północnej, a powierzchnia jednego stanu może być równa powierzchni dużego kraju europejskiego lub nawet ją przekraczać. Podczas jednej podróży do USA nie da się zobaczyć wszystkiego, co Stany Zjednoczone mają do zaproponowania. 
 

Zachodnie wybrzeże USA – co warto zobaczyć?
 

Zachodnie Wybrzeże USA jest pełne niesamowitych miejsc. Planując wakacje w Stanach Zjednoczonych, warto za cel podróży obrać m.in. San Francisco, Park Narodowy Yosemite, Las Vegas, Los Angeles, Wielki Kanion, Seattle, Portland oraz słynny Park Narodowy Yellowstone. 
 

Wschodnie wybrzeże USA – najciekawsze miejsca 

 

Wschodnie Wybrzeże USA to takie atrakcje jak Nowy Jork – kultowe wręcz miasto pełne wieżowców i słynnych dzielnic. Na uwagę zasługują także inne metropolie: Waszyngton, Boston, Filadelfia, Miami, Savannah, Charleston. Można uwzględnić również wylot na sąsiadujące ze Stanami Zjednoczonymi wyspy: Jamajkę, Kajmany, Bahamy. 

Wycieczka do USA – co warto wiedzieć?

Boats

Stany Zjednoczone to zupełnie inny kontynent. Chociaż sporo wiemy o tym kraju, jego kulturze, wartościach i sposobie myślenia mieszkańców, to jednak większość wiedzy czerpiemy z kina. Rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Jeśli myślisz o wyjeździe do USA, zrób dokładny plan podróży i zapoznaj się z ważnymi dla danego stanu informacjami.

Przykłady: 

 • Zakup papierosów jest dozwolony od 18 roku życia, a kupić alkohol można po ukończeniu 21 lat. Alkoholu nie można spożywać w miejscach publicznych. 

 • W USA napięcie prądu jest inne niż w Polsce – 110 V / 60 Hz, dlatego gniazdka i wtyczki urządzeń elektrycznych różnią się od tych używanych przez nas. W specjalistycznych sklepach można kupić transformator napięcia i nadstawkę do wtyczki europejskiej. 

 • USA może także zaskoczyć lokalnym systemem jednostek imperialnych, ponieważ znany nam jest system metryczny. Na przykład piwo jest nalewane w kwartach, odległość podawana jest w jardach i milach itp. 

Dokumenty – czy do USA potrzebne są paszport i wiza?

Należy pamiętać, że lista wymaganych dokumentów niezbędnych do wjazdu do USA może się różnić w zależności od celu i długości pobytu w Stanach Zjednoczonych. Przed podróżą należy dokładnie sprawdzić wymagania i upewnić się, że posiada się wszystkie potrzebne dokumenty. 

Polscy obywatele chcący zwiedzić USA muszą mieć aktualny paszport. Dokument musi być ważny przez cały okres pobytu w Stanach Zjednoczonych. Nie jest jednak potrzebna wiza, jeśli podróż ma charakter biznesowy lub turystyczny i nie będzie ona trwała dłużej niż 90 dni. Inne, dodatkowe wymogi dotyczą ESTA. Elektroniczny System Autoryzacji Podróży to alternatywna forma wizy, dostępna dla obywateli krajów, których rząd podpisał z USA umowę o bezwizowym podróżowaniu. ESTA umożliwia pobyt w Stanach Zjednoczonych do 90 dni. Posiadacze ważnych wiz turystycznych lub biznesowych nie muszą rejestrować się w ESTA. 

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w USA – ubezpieczenie turystyczne to konieczność

Opieka medyczna w USA jest na bardzo wysokim poziomie, jednak karta EKUZ nie jest tam uznawana. Aby cieszyć się udanym wyjazdem, należy obowiązkowo wyposażyć się w dobrą polisę ubezpieczeniową, ponieważ leczenie w Stanach Zjednoczonych jest bardzo kosztowne. 

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego do USA należy zwrócić uwagę na kilka kwestii: 

 1. Zakres ubezpieczenia – powinno ono obejmować koszty leczenia i hospitalizacji, koszty powrotu do kraju, a także koszt utraty bagażu czy opóźnień lotów. 

 2. Wysokość odszkodowania – należy zwrócić uwagę na maksymalną wysokość odszkodowania, jakie przysługuje w ramach ubezpieczenia, aby być pewnym, że ochrona będzie wystarczająca w przypadku ewentualnej potrzeby. 

 3. Okres ubezpieczenia – należy wybrać ubezpieczenie na cały czas pobytu w USA, a nie tylko na kilka dni, aby uniknąć problemów z ewentualnym przedłużeniem ubezpieczenia. 

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, planując pobyt w USA?

Ubezpieczenie turystyczne do USA oferuje AXA Partners. Wybierając ubezpieczenie turystyczne  AXA, masz pewność, że ubezpieczyciel pokryje koszty leczenia. Przed podróżą do Stanów Zjednoczonych najlepiej wybrać najwyższy pakiet: Zdobywca, obejmujący koszty leczenia do 40 mln zł. To najwyższy limit na koszty leczenia za granicą, ale także pokrycie kosztów transportu medycznego do kraju zamieszkania albo interwencji służb ratowniczych. Zapewnia też do 150 tys. zł z tytułu uszczerbku na zdrowiu i 1,5 mln zł na szkody z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie turystyczne AXA  do USA obejmuje również następstwa chorób przewlekłych i ubezpieczenie bagażu, a ponadto pomoc prawną, świadczenia w przypadku opóźnienia lub odwołania lotu oraz ochronę mienia pozostawionego w miejscu zamieszkania. Każdy wariant ochrony zapewnia ochronę ubezpieczeniową, jeśli wypijesz koktajl na plaży, czy po prostu wino do kolacji. 

Dodatkowo możesz dokupić ochronę na wypadek uprawiania sportów wysokiego ryzyka, zwrot kosztów rezygnacji lub przerwania podróży albo kontynuacji leczenia po powrocie do Polski. 

Sprawdź też: Jakie mogą być koszty leczenia w USA? 

Jak dotrzeć do USA i podróżować po tym kraju?

Boats

Odległość pomiędzy Polską a USA zależy od miejsca w Stanach Zjednoczonych, do którego chcesz lecieć. Najbliżej z Polski jest na wschodnie wybrzeże, na przykład do Nowego Jorku lub Bostonu. Odległość pomiędzy Warszawą a Nowym Jorkiem wynosi około 6200 kilometrów, a Warszawę od Bostonu dzieli około 6000 kilometrów. Lot samolotem z Polski do USA trwa zazwyczaj około 8–10 godzin w zależności od połączenia i przesiadek. Jeśli zechcesz wybrać się na zachodnie wybrzeże, np. do Los Angeles czy San Francisco, będzie to wymagało znacznie dłuższej podróży. 

Polski przewoźnik LOT oferuje loty bezpośrednie z Polski do USA: 

 • Z Warszawy – Chicago, Los Angeles, Miami, Newark i Nowy Jork. 

 • Z Krakowa – Chicago, Newark. 

 • Z Rzeszowa – Newark. 


Po USA można poruszać się między innymi samolotami – ze względu na tanie bilety międzystanowe. Można też podróżować komunikacją miejską lub wynająć auto. 

Transport samochodem 

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas. 

Opłaty autostradowe i drogowe 

Za przejazd przez niektóre mosty, tunele i ruchliwe odcinki autostrad uiszcza się opłaty. Informacje o wjeździe pojazdu na płatny odcinek autostrady nie muszą być wyraźnie oznaczone. Cały proces obsługiwany jest elektronicznie. Wniosek o zapłatę jest wysyłany do właściciela samochodu, np. wypożyczalni samochodów, która następnie nalicza należność osobie wypożyczającej auto. 

Ceny paliw w USA są zróżnicowane w zależności od stanu i regionu, ale ogólnie są niższe niż w większości krajów europejskich. 

Przykładowe ceny za galon (3,78 litra) paliwa w Stanach Zjednoczonych: 

 • Benzyna bezołowiowa regular: 3,50–4,00 USD. 

 • Benzyna bezołowiowa premium: 3,80–4,50 USD. 

 • Olej napędowy (diesel): 3,80–4,50 USD. 


Jeśli chcesz zaoszczędzić na noclegach, najbardziej przystępną opcją są motele oraz rozwiązania typu B&B. USA to także raj dla miłośników campingów i caravaningu. 

Na co uważać w USA?

W USA istnieje duże zagrożenie przestępczością. Ryzyko napadów jest największe w obszarach turystycznych i dużych aglomeracjach. Zaleca się nie jeździć do nieznanych dzielnic, zwłaszcza po zmroku. 

W niektórych rejonach możemy narazić się także na potencjalne zagrożenia meteorologiczne: huragany, trąby powietrzne, sztormy. Mogą występować też pożary lasów czy trzęsienia ziemi. Warto więc być świadomym ryzyka i dostosować swoje zachowanie do panujących warunków. W zależności od terenu należy także zwrócić uwagę na niebezpieczne dzikie zwierzęta: rekiny, niedźwiedzie, węże, pająki, bizony. 

Amerykańskie przysmaki – czego spróbować w USA?

Kuchnia amerykańska jest bardzo zróżnicowana i złożona z wielu wpływów etnicznych. Oto kilka przykładów popularnych w USA potraw: 

 • donut – pączek, 

 • pancakes – naleśniki polane syropem klonowym, 

 • home fries – smażone przyprawione plastry ziemniaków, 

 • hash browns – starte smażone ziemniaki, 

 • BLT burger – hamburger z bekonem, sałatą i pomidorem, 

 • steak – grillowana wołowina (stek), 

 • bagel – bułeczka z drożdżowego ciasta z dziurą w środku, wypełniona różnymi nadzieniami; klasyczny jest bajgiel z serkiem śmietankowym, 

 • hot dog – podłużnie krojona bułeczka z kiełbasą, ketchupem, musztardą i różnymi dodatkami (najbardziej popularne to kapusta kiszona, smażona cebula i tzw. relish – marynowany słodki miąższ ogórka), 

 • cheesecake – delikatny sernik. 

Waluta i ceny w Stanach Zjednoczonych

Boats

Oficjalną walutą jest dolar amerykański (USD). Cena dolara to obecnie 4,40 PLN. 

Do cen towarów i usług, w tym zakwaterowania, ale z wyjątkiem podstawowych artykułów spożywczych i leków, dolicza się podatek akcyzowy w wysokości 3–12% przy płatności (cena na etykiecie nie obejmuje podatku). 

Napiwki 

W restauracji powinniśmy zostawić napiwek w wysokości 15–20% całkowitej ceny, podobnie podczas jazdy taksówką. Za odbiór bagażu w hotelach i na lotniskach zapłacimy 1–2 USD za każdy bagaż. 

 

Średnie ceny w USA zależą od wielu czynników, takich jak lokalizacja, standard czy pora roku. 

 

Przybliżone średnie ceny za nocleg w hotelu w USA: 

Hotele ekonomiczne, motele: 50–100 USD. 

 • Hotele o średnim standardzie: 100–200 USD. 

 • Luksusowe hotele: 200–500 USD. 

 • Hotele butikowe i ekskluzywne: 500–1000 USD. 

 

Ceny jedzenia w restauracjach w USA: 
 

 • Przekąski: 5–15 USD. 

 • Główne dania: 10–30 USD. 

 • Napoje: 2–5 USD. 

 • Hamburger: 1–5 USD. 

 • Cheeseburger: 1,50–6 USD. 

 • Frytki: 1–4 USD. 

 • Napój gazowany (np. Coca-Cola, Pepsi): 1–3 USD. 

 • Chicken sandwich (kanapka z kurczakiem): 3–7 USD. 

 • Sałatka: 3–8 USD. 

 • Desery: 5–10 USD. 

 

Ceny w USA – jedzenie w sklepie: 
 

 • Chleb: 1–5 USD za bochenek, 

 • Mleko: 2–4 USD za galon, 

 • Ser: 3–8 USD za opakowanie, 

 • Jajka: 2–5 USD za dziesięć sztuk, 

 • Makaron: 1–3 USD za opakowanie, 

 • Jabłka: około 1–2 USD za funt, 

 • Banany: około 0,50–0,70 USD za sztukę, 

 • Winogrona: około 2–4 USD za funt, 

 • Truskawki: około 2–5 USD za pudełko, 

 • Marchew: około 1–2 USD za pęczek, 

 • Ogórek: około 0,50–1 USD za sztukę, 

 • Sałata: około 1–3 USD za główkę, 

 • Papryka: około 1–2 USD za sztukę, 

 • Pomidory: około 2–3 USD za funt. 

Co zabrać ze sobą na wakacje w USA?

Przygotowując się na wakacje w Stanach, warto wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak pora roku, rodzaj planowanych aktywności czy długość pobytu.

Oto kilka wskazówek, co warto zabrać ze sobą na wakacje w USA: 

 • Dokumenty: paszport, wiza lub ESTA, bilety lotnicze lub kolejowe, rezerwacje hotelowe, wydruk ubezpieczenia podróżnego do USA. 

 • Odzież dostosowaną do panujących warunków pogodowych i planowanych aktywności. 

 • Sprzęt elektroniczny oraz adapter do gniazdek elektrycznych z napięciem 120 V i wtyczki typu A lub B. 

 • Leki na receptę i bez recepty, opatrunki. 

 • Krem do opalania, okulary, czapkę, jeśli lecisz w miejsce, w którym panuje upał.