USA

Stany Zjednoczone składają się z 50 stanów

Są trzecim najbardziej zaludnionym państwem na świecie (ponad 310 milionów mieszkańców)
Ich gospodarka jest najsilniejszą na świecie gospodarką narodową
 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Nowy Jork
Nowy Jork

Największe, najbardziej zaludnione i najbardziej ruchliwe miasto w Stanach Zjednoczonych. Leży u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego i składa się z pięciu części: Brooklyn, Manhattan, Queens, Bronx i Richmond. Najczęściej odwiedzaną częścią jest Manhattan, gdzie można znaleźć symbol całych Stanów Zjednoczonych – Statuę Wolności górującą na Liberty Island.


 
Wodospad Niagara
Wodospad Niagara

Najbardziej znane wodospady Ameryki Północnej można znaleźć na rzece Niagara łączącej jezioro Eriya z jeziorem Ontario. Stanowi naturalną granicę między Kanadą a USA.

Park Narodowy Yellowstone
Park Narodowy Yellowstone

Najstarszy park narodowy na świecie znajduje się w północno-zachodniej części Wyoming. W 1872 roku stał się Parkiem Narodowym, swą nazwę zawdzięcza rzece Yellowstone, która przez niego przepływa. Warto zobaczyć słynne gorące źródła, błotniste jeziora, gejzery i kaniony z wodospadami. 
Washington, DC

Stolica USA. Znajduje się tu wiele parków, muzeów i galerii. Ciekawe budynki to Biały Dom (White House), siedziba parlamentu US (Capitol) i 169-metrowy Pomnik Lincolna.

Los Angeles

Drugie co do wielkości miasto w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Kalifornii i jest największą metropolią na zachodnim wybrzeżu. Turyści udają się do Los Angeles, aby zobaczyć na własne oczy kilometrowe piaszczyste plaże, które wielokrotnie widzieli w telewizji.

Las Vegas

Największe na świecie centrum rozrywki i hazardu znajduje się w stanie Nevada i jest znane z kiczowatej architektury, która w niektórych przypadkach próbuje naśladować słynne budynki świata, takie jak piramidy lub Wieża Eiffla. Warto odwiedzić słynny Park Narodowy Wielkiego Kanionu i Dolinę Śmierci w pobliżu Vegas.

San Francisco

Kalifornijskie miasto San Francisco jest specyficzne głównie ze względu na położenie nad zatoką Golden Gate, nad którą biegnie słynny most Golden Gate Bridge. Inne typowe cechy San Francisco to pagórkowaty teren i „rozproszone” malownicze domy wiktoriańskiej architektury.

Nowy Orlean

Jazz i blues, woodoo i słynna historyczna Dzielnica Francuska. Wystarczy wypowiedzieć trzy cechy i jasne jest, o którym mieście mowa. Portowe miasto Nowy Orlean położone jest wzdłuż rzeki Mississippi i jeziora Pontchartra w Południowej Luisianie, pierwotnie kolonii francuskiej.

Orlando

Ogromna liczba odwiedzających przyjeżdża do tego miasta na Florydzie przez cały rok z powodu niezliczonych parków rozrywki, których tutejsza koncentracja jest absolutnie wyjątkowa. Nigdzie indziej na świecie nie można odwiedzić dwóch parków Walts Disney'a, dwóch centrów rozrywki Universal Studios, parków wodnych, ZOO Gatorland, Sea World i wielu innych w jednym mieście. Ponadto Centrum Kosmiczne Kennedy'ego i Canaveral można zwiedzić po godzinie jazdy stąd.

Hawaje

Archipelag na Oceanie Spokojnym składa się z 18 wysp i atoli. Najbardziej znane to wyspy Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Kahoolawe, Maui i Hawaje. Istnieją tu idealne warunki do nurkowania i snorkelingu, ponieważ wokół wysp znajdują się rafy koralowe.

Wielki Kanion

Jeden z największych przyrodniczych cudów na świecie i jeden z pierwszych parków narodowych w USA, słynny Wielki Kanion, można znaleźć w Arizonie.

Park Narodowy Yosemite

Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w USA. Można tu zobaczyć jedną z najpiękniejszych górskich dolin stworzonych przez lodowce. Dużą atrakcją tego parku są również ogromne sekwoje, najstarsze drzewa nie tylko w Ameryce, ale także na całym świecie. Niektóre z nich mają do 3200 lat.

Czego spróbować
Czego spróbować

donut – pączek
pancakes – naleśniki polane syropem klonowym
home fries – smażone przyprawione plastry ziemniaków
hash browns – starte smażone ziemniaki
BLT Burger – hamburger z boczkiem, sałatką i pomidorem
steaky – grillowana wołowina
bagel – bułeczka z drżdżowego ciasta, z dziurą w środku, wewnątrz różne nadzienia. Klasyczny jest bajgiel z serem śmietankowym.
hot dog – podłużnie krojona bułeczka z kiełbasą, ketchupem, musztardą i różnymi dodatkami – najbardziej popularne to kapusta kiszona, smażona cebula i tzw. relish – marynowany słodki miąższ ogórka.
cheesecake – delikatny tort serowy

Ciekawostki
Boats
Ciekawostki

Zakup papierosów jest dozwolony dla nieletnich od 18 roku życia, zakup alkoholu od 21 lat. Alkoholu nie można spożywać w miejscach publicznych.

W USA napięcie zasilania jest różne – 110/60 Hz (w Czechach 220/50 Hz), dlatego gniazdka i wtyczki urządzeń elektrycznych są różne. W specjalistycznych sklepach można kupić transformator napięcia i nadstawkę do wtyczki europejskiej.

USA może także zaskoczyć lokalnym systemem jednostek imperialnych, ponieważ znany nam jest system metryczny. Na przykład piwo jest nalewane w kwartach, odległość podawana jest w jardach i milach itp.

Wiza

Obecnie Polska jest wyłączona z bezwizowego programu Stanów Zjednoczonych. 
Procedura ubiegania się o wizę służbową i/lub turystyczną (B-1/B-2) polega na złożeniu elektronicznego wniosku wizowego (formularz DS-160) i odbyciu osobistej rozmowy z konsulem USA. Szczegółowe informacje na temat przebiegu procesu przedstawiony jest w artykule “Wiza do USA – krok po kroku”.  
Zgodnie z zapowiedziami, Program bezwizowy dotyczący podróży do 90 dni ma być dostępny dla Polaków już w roku 2020.

Zwyczaje

Nigdy nie siadaj przy stole, przy którym ktoś już siedzi, jest to uważane za bardzo nietaktowne.
Opalanie się i pływanie w miejscach publicznie dostępnych bez stroju kąpielowego stanowi naruszenie prawa. Wymaga się, aby dzieci, w tym małe, miały strój kąpielowy.

Zdrowie

Opieka zdrowotna w USA jest dobra, ale także wymagająca finansowo. Dlatego zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w odpowiedniej wysokości przed wyjazdem. Nie ma umowy o bezpłatnej opiece zdrowotnej między Republiką Czeską a Stanami Zjednoczonymi.
Dzięki doskonałym warunkom i dostępowi dla wózków inwalidzkich niemal wszędzie, Stany Zjednoczone są idealnym miejscem na pobyt dla osób niepełnosprawnych.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo

Istnieje ryzyko napadów w obszarach turystycznych i dużych aglomeracjach USA. Zaleca się nie jeździć do nieznanych dzielnic, zwłaszcza po zmroku.

Ceny
Boats
Ceny

Oficjalną walutą jest dolar amerykański (USD). 1 USD = 3,85 PLN
Do cen towarów i usług, w tym zakwaterowania (z wyjątkiem podstawowych artykułów spożywczych i leków) dolicza się podatek akcyzowy w wysokości 3-12% przy płatności (cena na etykiecie nie obejmuje podatku).

Napiwki
W restauracji 15-20% całkowitej ceny, podobnie podczas jazdy taksówką, za odbiór bagażu w hotelach i na lotniskach 1-2 USD za każdy bagaż.

Ceny za wybrane towary
  ceny w EUR
1,5l wody 1,54
1l mleka 0,73
chleb 0,5 kg 2,23
ziemniaki 1kg 2,13
kawa w restauracji 3,45
piwo w restauracji 3,46
Sport
Sport

Amerykanie jako swój ulubiony sport podają następujące gry zespołowe:
●      Futbol amerykański 38,8%
●      Koszykówka 15,3%
●      Baseball 14,8%
●      Piłka nożna 8,2%
●      Hokej na lodzie 3,8%
Inne popularne sporty to golf, tenis i polowanie.

Transport samochodem
Boats
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny jak u nas.

Opłaty autostradowe i drogowe
Za niektóre mosty, tunele i ruchliwe odcinki autostrad reguluje się opłaty. Informacje o wjeździe pojazdu na płatny odcinek autostrady nie muszą być wyraźnie oznaczone. Robi się to elektronicznie. Wniosek o zapłatę jest następnie wysyłany do właściciela samochodu, np. wypożyczalni samochodów, która następnie nalicza ją osobie, która pożyczyła samochód.
Porównanie cen wynajmu samochodów i informacje o płatnych odcinkach można znaleźć tutaj.

Ograniczenia prędkości

W każdym stanie USA obowiązują inne limity prędkości.
Zwykle maksymalna dozwolona prędkość wynosi 104 km/h (65 mph), ale na niektórych autostradach (freeway) można jechać do 110 km/h (70 mph).

Wynajem samochodu

Wynajem samochodu jest możliwy, jeśli posiadasz kartę kredytową oraz międzynarodowe i czeskie prawo jazdy. Najpopularniejsze ogólnokrajowe wypożyczalnie samochodów to np. Avis, Alamo, Dollar, Budget, Enterprise, Hertz, Thrifty. Do ceny wynajmu należy doliczyć ubezpieczenie samochodu i ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za zdrowie osób, które zalecamy wykupić. Dodatkowe koszty można ponieść, jeśli kierowca poniżej 25 roku życia chce prowadzić samochód. Niektóre wypożyczalnie samochodów odmawiają wynajmu samochodu kierowcom poniżej 26 roku życia.

Święta i wydarzenia
Święta i wydarzenia

3. poniedziałek stycznia: Birthday of Martin Luther King, Jr. – Amerykanie tego dnia upamiętniają najbardziej znanego przywódcę afrykańskiego ruchu o prawa obywateli i kaznodzieję baptystów Martina Luthera Kinga Młodszego.
3. poniedziałek lutego: President´s Day – Trzeciego dnia lutego całe Stany Zjednoczone upamiętniają wszystkich prezydentów USA.
luty/marzec: Mardi Gras – Nowy Orlean ożywa kolorami, muzyką i maskami. Tutaj odbywa się wspaniały karnawał Mardi Gras.
ostatni poniedziałek maja: Memorial Day – Amerykanie wspominają żołnierzy poległych w zagranicznych wojnach.
4 lipca: Independence Day – To najważniejsze święto amerykańskie, którym żyje nawet najmniejsze miasto w USA. To rocznica podpisania Deklaracji Niepodległości z 1776 roku.
pierwszy poniedziałek września: Labor Day – święto pracy w Ameryce obchodzi się we wrześniu.
31 października: Halloween – W dzień Wszystkich Świętych dzieci przebierają się w przerażające kostiumy, kolędują po sąsiadach i otrzymują słodycze. Klasycznym elementem dekoracyjnym tego święta jest wydrążona dynia.
drugi poniedziałek października: Columbus Day – Obchodzi się rocznicę odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba
11 listopada: Veterans Day – Amerykanie tego dnia składają hołd wszystkim weteranom armii amerykańskiej
czwarty czwartek listopada: Thanksgiving Day – Kolejne ważne święto – Święto Dziękczynienia, podczas którego najbliżsi przyjaciele spotykają się przy tym samym stole, wcześniej w trakcie kolacji dziękowano za bogate plony.
25 grudnia: Christmas Day – Boże Narodzenie jak wszędzie na świecie. Ale Amerykanie rozdają prezenty dopiero rano po Wigilii.