Wielka Brytania

Ubezpieczenie podróżne do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania przyciąga turystów swoimi niesamowitymi zabytkami, kulturą i językiem z urzekającymi akcentami. W tym kraju z przebogatą historią można zobaczyć między innymi Pałac Królewski w Londynie, Muzeum Harry’ego Pottera czy Wyspę Skye. Warto też znać kilka pomocnych wskazówek przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii.  

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Liverpool
Liverpool

Miasto położone jest w północno-zachodniej Anglii. Wybrzeże Liverpoolu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 
Stonehenge
Stonehenge

Jeden z najsłynniejszych zabytków megalitycznych w Europie znajduje się na Równinie Salisbury w południowej Anglii. Kamienie są ułożone według zmieniających się pór roku i położenia słońca i służyły do różnych pogańskich ceremonii.

Londyn
Londyn

Oferuje znane na całym świecie zabytki, takie jak Pałac Buckingham, Tower of London i London Eye.


 

Pogoda w Wielkiej Brytanii – kiedy warto jechać? 


Nie spodziewajmy się śródziemnomorskiej pogody, wybierając się do Anglii. Panuje tam klimat umiarkowany morski, który charakteryzuje się bardzo zmienną pogodą. Przyzwyczaić się również trzeba do deszczu i wilgoci, co jest chyba powszechnie synonimem Anglii - nawet w języku polskim funkcjonuje przecież zwrot „angielska pogoda”. 

Jednak ma to też swoje dobre strony – choćby taką, że z podróżą do Anglii nie trzeba czekać do rozpoczęcia sezonu. Krótko mówiąc, pogoda w tym przypadku nie wpływa na wybór, w jakiej części roku najlepiej zwiedzać Anglię. 

Jeśli jednak zależy nam na nieco wyższych temperaturach warto celować w urlop w miesiącach od maja do sierpnia. Najcieplejszy w Anglii jest lipiec ze średnią temperaturą 18 stopni Celsjusza, najchłodniej z reguły jest w styczniu, kiedy słupki termometrów pokazują zaledwie 6 stopni. W każdym razie zimą temperatura rzadko spada poniżej zera. 
 

Atrakcje turystyczne w Anglii – co warto zwiedzić? 


Wielka Brytania posiada ciekawą historię i bogatą kulturę, które niezmiennie wprawiają w zachwyt turystów z całego świata. Kraj w zasadzie nie doświadczał wojen, więc może pochwalić się wręcz nienaruszoną spuścizną w zakresie architektury. Atrakcje w Wielkiej Brytanii są rozsiane na dużym obszarze Anglii, Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej. 

Podróż najlepiej zacząć od stolicy, czyli od Londynu, gdzie można spędzić kilka intensywnych dni i poczuć atmosferę jednego z najbardziej dynamicznych miast na świecie. W Londynie warto zobaczyć pałac Buckingham, oficjalną rezydencją brytyjskich monarchów, znany na cały świat budynek parlamentu, zegar Big Ben, a także popłynąć promem po Tamizie. 

Prócz Londynu warto zobaczyć: 
 • Liverpool – miasto położone jest w północno-zachodniej Anglii. Wybrzeże Liverpoolu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

 • Oksford - jeden z najstarszych i najbardziej znanych miast uniwersyteckich, którego historia sięga XII wieku. 

 • Stonehenge - jeden z najsłynniejszych zabytków megalitycznych w Europie znajduje się na Równinie Salisbury w południowej Anglii. Kamienie są ułożone według zmieniających się pór roku i położenia słońca i służyły do różnych pogańskich ceremonii. 

 • Skye - największa wyspa Hebrydów Wewnętrznych oferuje różnorodny i imponujący krajobraz. Znajdują się tu płaskowyże wulkaniczne oraz łąki i zielone pola, na których pasie się bydło i owce. Charakterystycznym punktem pięknego wybrzeża jest postrzępione pasmo górskie Cuillins, tworzące różnorodne zatoki. 

 • Edynburg, główne miasto Szkocji - symbolem miasta jest górujący nad miastem zamek. Edynburg jest również nazywany „Atenami Północy” ze względu na swoje piękno. Centrum miasta objęte patronatem UNESCO oferuje wiele miejsc godnych uwagi. W pobliżu miasta znajdziesz legendarne jezioro Loch Ness. 

Wyjazd do Anglii – co warto wiedzieć?

Wielka Brytania to świetny pomysł na krótki, nawet weekendowy wypad. Jednak trzeba pamiętać, że to miejsce wyjątkowe, z którego ciężko wyjeżdżać i do którego ciągle chce się wracać. Dlatego dłuższe wyjazdy i zwiedzanie różnych części niemałego przecież kraju to również kusząca alternatywa. Jak przygotować się do takiego wyjazdu? 

Dokumenty – czy do Anglii potrzebny jest paszport?

Pierwsza rzecz, o której musimy wiedzieć, to jakich dokumentów będziemy potrzebować do wjazdu do Anglii. Warunki wjazdu do Wielkiej Brytanii zmieniły się w ostatnim czasie. Od 1 października 2021 r. wjazd do kraju jest możliwy jedynie na podstawie ważnego paszportu. Jest to związane z końcem okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w dniu 1 stycznia 2021 r. 

Opieka zdrowotna i koszty leczenia w Wielkiej Brytanii – czy skorzystamy z EKUZ?

Zdrowie
Boats
Zdrowie

Opieka zdrowotna jest na bardzo dobrym poziomie, a pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami UE. Należy jednak pamiętać, że wszystkie leki na receptę i zabiegi stomatologiczne są opłacane w Wielkiej Brytanii przez samych pacjentów. Dlatego zalecamy wykupienie na podróż turystycznego ubezpieczenia zdrowotnego. 

Aby skorzystać z bezpłatnych podstawowych świadczeń opieki lekarskiej i zdrowotnej należy mieć ze sobą kartę EKUZ. Jednak zakres świadczeń może być mocno ograniczony, więc lepiej nie ryzykować brakiem dodatkowego ubezpieczenia, które powinno obejmować koszty leczenia, NWW, OC, assistance oraz ochronę bagażu. Warto zaznaczyć że zakres ochrony w ubezpieczeniu turystycznym AXA zawiera udzielenie pomocy nawet po spożyciu alkoholu 

Ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii powinno obejmować koszty leczenia przynajmniej na kwotę 30 tysięcy euro. 

Zobacz: ile kosztuje leczenie za granicą? 

Jakie ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii?

Dobre ubezpieczenie podróżne powinno obejmować ochronę przed różnymi nieprzewidzianymi zdarzeniami w trakcie wyjazdu zagranicznego. W Wielkiej Brytanii pogoda nie należy do najlepszych i może płatać różne figle, dlatego warto być przygotowanym na wszystko. 

Jeśli chcemy spokojnie cieszyć się wakacjami w Wielkiej Brytanii, powinniśmy skorzystać z dobrej oferty ubezpieczyciela, która przewiduje możliwe szeroką gamę ewentualnych zdarzeń. W ofercie AXA dostępne są ubezpieczenia w różnym zakresie, w tym pakiet z najwyższą sumą ubezpieczenia na rynku polskim z kwotą do 40 mln zł. 

Sprawdź jak wybrać najlepsze ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii? 

 

Jak dotrzeć i podróżować do Wielkiej Brytanii?

Boats

Najwygodniejszym najszybszym i stosunkowo niedrogim środkiem transportu do Wielkiej Brytanii jest oczywiście samolot. Bilety zakupione z wyprzedzeniem dostępne są w zależności od linii już od kilkuset złotych. Bezpośrednio do Londynu można polecieć z wielu miast, w tym Warszawy, Gdańska, Poznania, Krakowa, Katowic czy Lublina. 

Na miejscu najwygodniej poruszać się rozbudowanym transportem publicznym, tym koleją, autobusami, ale także promem, a w przypadku Londynu przede wszystkim metrem. Wynajem samochodu nie należy do najtańszych, ale jeśli planujesz podróż objazdową po tym kraju, wówczas warto wybrać tego rodzaju rozwiązaniu. 

Zobacz artykuł: jak zorganizować wyjazd wakacyjny na własną rękę? Dowiesz się w nim gdzie zarezerwować lot, nocleg, samochód oraz jakie ubezpieczenie turystyczne do Wielkiej Brytanii wybrać. 

Na co uważać w Wielkiej Brytanii?

Bezpieczeństwo w Wielkiej Brytanii jest na stosunkowo wysokim poziomie. Tradycyjnie należy bardziej uważać na swoje rzeczy na popularnych obszarach turystycznych. W Londynie należy uważać na zwiększoną liczbę kradzieży telefonów komórkowych, portfeli i torebek, które złodzieje kradną na małych motocyklach, nawet na chodnikach. 

W Wielkiej Brytanii obowiązuje lewostronny ruch. Jeśli więc pożyczysz samochód, musisz się liczyć z nietypową lokalizacją kierownicy. Maksymalna dozwolona ilość alkoholu we krwi wynosi 0,05 proc. w Szkocji i 0,08 proc. w pozostałej części kraju. 

Wybierając się do Wielkiej Brytanii własnym samochodem pamiętaj by do ubezpieczenia turystycznego dodać opcję Moto Assistance! Dowiedz się z naszego artykułu czym jest assistance krótkoterminowe i dlaczego warto je wybrać? 

Ponadto, jeśli wybierzesz się ze znajomymi do pubu, obowiązuje niepisana zasadę naprzemiennego płacenia za kolejkę. W Wielkiej Brytanii możecie zetknąć się też z pojęciem gentleman’s agreement, czyli nieformalnego, często niepisanego porozumienia między stronami, którego bezwarunkowo trzeba dotrzymać. 

Piłka nożna, rugby, krykiet, żeglarstwo, jazda konno, tenis, golf i wędkarstwo należą do typowych sportów, które można uprawiać w całym kraju. 

Sporty zimowe można uprawiać w Aviemore, Glencoe i Glenshee w Szkocji. Różnorodność krajobrazu i środowiska sprzyja także turystyce pieszej. 

Brytyjskie przysmaki – co zjeść i czego spróbować?

Kuchnia brytyjska jest jedyna w swoim rodzaju i posiada wielu zwolenników. Do najbardziej popularnych potraw nalezą: 

 • English breakfast – jajko sadzone, smażony boczek, pieczone kiełbaski, fasola w sosie pomidorowym, smażone grzyby i tosty. Czasami jeszcze smażony pomidor 
 • Fish and chips – smażona panierowana ryba z frytkami polanymi octem 
 • Shepherds Pie – jagnięce mielone mięso i warzywa pokryte puree ziemniaczanym 
 • Cottage Pie – mięso mielone wołowe i warzywa pokryte puree ziemniaczanym 
 • Toad in the hole – kiełbaski pieczone w cieście naleśnikowym 
 • Beef Stew and Suet Dumplings – gulasz wołowy i kluski 

Waluta i ceny w Wielkiej Brytanii

Boats

Obowiązującą walutą Wielkiej Brytanii jest brytyjski funt szterling. Jego kurs to około 5,40 zł za jednego funta. Nie jest to najtańszy turystyczny kraj. W przeliczeniu na złotówki jedzenie jest nieco droższe niż w Polsce, choć robiąc zakupy w supermarketach można sporo zaoszczędzić. 

Restauracje czasami automatycznie do rachunku dodają 12-15 proc. opłaty za usługę. W przeciwnym razie goście powinni zostawić obsłudze ponad 10 proc. z całkowitego rachunku, w zależności na ile byli zadowoleni. 

Taxi wyposażone w taksometr może po prostu zaokrąglić opłatę. W przypadku zamówienia tzw. „minicaba” cena powinna być uzgodniona z wyprzedzeniem i ewentualnie uzupełniona o napiwek. 

Ceny za wybrane towary i usługi: 

 • chleb – 7,4 zł 

 • mleko (2 l) – 8,7 zł 

 • pierś z kurczaka – 32 zł/kg 

 • papierosy – 80 zł 

 • piwo – 10 zł 

 • obiad w restauracji – 80 zł 

 

Co zabrać ze sobą na wyjazd do Wielkiej Brytanii?

Z pewnością trzeba wziąć ze sobą paszport, potrzebne leki i karty płatnicze, który bez problemu zapłacimy w większości miejsc. Nie zapomnijmy też o przejściówce do kontaktu, ponieważ gniazdka w Wielkiej Brytanii wyglądają nieco inaczej niż na kontynencie. W razie czego przejściówki też będziemy mogli kupić na miejscu.