Wietnam

Ubezpieczenie turystyczne do Wietnamu

Malownicze krajobrazy, wyśmienita kuchnia i tętniące życiem miasta – wszystko to czeka na Ciebie w Wietnamie. Zanim jednak wyruszysz na wietnamską przygodę, dokładnie zaplanuj podróż: sprawdź loty do Wietnamu, odkryj najważniejsze punkty na mapie turystycznej kraju i przygotuj się na sytuacje awaryjne. Nie zapomnij również o ubezpieczeniu podróżnym, które pozwoli Ci w pełni cieszyć się beztroskim urlopem.

Co warto zobaczyć

Zwiedzanie Wietnamu - Thành phố Huế


Wietnam to raj dla entuzjastów egzotycznych smaków, zapierających dech w piersiach widoków i malowniczych krajobrazów. Z jakich atrakcji słynie Wietnam? Wakacje w tym kraju to czas, który możesz spędzić na ulubionych aktywnościach: uprawianiu sportów, zwiedzaniu, opalaniu, a także poznawaniu lokalnej kultury, która jest naprawdę fascynująca.

Atrakcje Wietnamu, które warto zobaczyć

Wietnam to kraj, który zaskakuje ilością i różnorodnością atrakcji turystycznych. Planujesz w najbliższej przyszłości odwiedzić Wietnam? Atrakcje i zabytki wpisane na listę UNESCO czekają na Ciebie nie tylko w stolicy kraju, czyli mieście Hanoi, ale i w innych częściach Wietnamu. Wśród miejsc wartych odwiedzenia znajdziesz zarówno atrakcje o charakterze przyrodniczym, jak i kulturalnym. Z pewnością nie będziesz się więc nudzić.

Sprawdź również: Tajlandia – atrakcje, miasta, krajobrazy – co warto zobaczyć?

Zatoka Ha Long

Wietnam - zatoka Ha Long


To miejsce słynące z malowniczych krajobrazów i formacji skalnych, a także najpopularniejsza zatoka w Wietnamie. Miejsce to jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zatoka Ha Long znajduje się na północy Wietnamu, w odległości około 170 km od stolicy kraju. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej przyrody i wyjątkowych plaż. W zatoce znajduje się ich kilka, w tym plaża Tuan Chau, Ngoc Vung oraz Minh Chau. Jedną z największych atrakcji w okolicy jest park narodowy na wyspie Cat Ba, który można zwiedzać pieszo, rowerem, a także konno.

Fani aktywnego wypoczynku mogą nad Zatoką Ha Long nie tylko spacerować czy jeździć na rowerze. Idealnym sposobem na odkrywanie uroków tego miejsca jest wycieczka kajakowa. Kryształowo czyste wody zatoki przyciągają także fanów nurkowania i snorkelingu. Po aktywnym dniu warto się nieco wyciszyć. Co powiesz na zajęcia tai chi na plaży? Na miejscu z łatwością znajdziesz instruktora, który pomoże Ci wzmocnić ciało i umysł.

Farma pereł w Phu Quoc

Phu Quoc to malownicza wyspa, która znana jest jako perła Wietnamu. Tytuł ten zyskała nie tylko dzięki wspaniałym plażom, ale przede wszystkim… uprawie pereł. Na farmie Ngoc Hien Pearl Farm można zobaczyć cały proces pozyskiwania pereł, a także kupić te cenione na całym świecie kamienie szlachetne. Za najrzadsze i najbardziej wyjątkowe perły w kolorze czarnym trzeba zapłacić nawet 1000 dolarów!

Na wyspie czekają na zwiedzających także inne, równie fascynujące atrakcje. Najciekawsze z nich to: świątynia Ho Quoc (największa budowla sakralna na Phu Quoc), Kokosowe Więzienie – Coconut Tree Prison, najdłuższa kolejka linowa na świecie (jej długość wynosi 7899,9 metra), a także Park Narodowy Phu Quoc.

Rybacka wioska Mui Ne

Mui Ne to miejscowość na południu kraju, która słynie z bardzo dobrych warunków do uprawiania windsurfingu oraz kitesurfingu. Jedną z jej największych atrakcji jest tradycyjna wioska rybacka leżąca na wybrzeżu Morza Południowochińskiego. Na miejscu możesz podglądać pracę rybaków, a także spróbować lokalnych potraw (nie tylko z ryb).

Port rybacki najlepiej odwiedzić wczesnym rankiem. Miejscowi rybacy wracają wtedy z połowów. Na urokliwym targu rybnym kupisz świeże ryby i owoce morza. Po zakupach koniecznie wybierz się na spacer — lokalna piaszczysta plaża ciągnie się aż przez 12 kilometrów.

Hanoi Old Quarter – Stare Miasto w stolicy Wietnamu

Wietnam - Hanoi
 

Serce Wietnamu i jego stolicy, miasta Hanoi, bije na Starym Mieście. Historia tego miejsca sięga 1010 roku (to data uznania Hanoi za stolicę kraju). W jego skład wchodzą 72 wąskie i gwarne uliczki. Podczas spaceru po Hanoi Old Quarter koniecznie wpadnij na targ Dong Xuan, odwiedź największą katedrę w mieście, a potem wybierz się na spektakl do Thang Long Water Puppet Theatre.

Na placu Ba Đình w Hanoi znajduje się Mauzoleum Ho Chi Minha — miejsce spoczynku wietnamskiego przywódcy o przydomku Hồ Chí Minh i twórcy Demokratycznej Republiki Wietnamu. Mauzoleum można zwiedzać codziennie w godzinach 8:00–11:00 (z wyjątkiem piątków i poniedziałków). Warto przyjść wcześniej, ponieważ miejsce to cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Pamiętaj o stosownym stroju, tj. długich spodniach i zakrytych ramionach.

Kiedy jechać do Wietnamu?

Wietnam leży na Półwyspie Indochińskim, w południowo-wschodniej Azji. Kraj sąsiaduje z Chinami, Laosem i Kambodżą. Pod względem klimatycznym Wietnam jest bardzo zróżnicowany – na północy kraju panuje klimat zwrotnikowy wilgotny, Wietnam Południowy charakteryzuje się z kolei klimatem równikowym wilgotnym. Charakterystycznymi cechami klimatu tego kraju są okresowo występujące monsuny, bardzo wysoka wilgotność powietrza, a także wysoka temperatura praktycznie przez cały rok.

Jakiej pogody można się spodziewać? Kiedy wypada pora deszczowa w Wietnamie?

Kobieta w kapeluszu - Wietnam
 

Planując podróż do Wietnamu na własną rękę, warto dokładnie przemyśleć nie tylko termin wyjazdu, ale i trasę zwiedzania tego kraju. Klimat Wietnamu różni się w zależności od regionu. Kraj ten można podzielić na 3 główne strefy, a każda z nich charakteryzuje się inną pogodą.

 

  • Planując wyjazd do Wietnamu północnego, warto wziąć pod uwagę okres od połowy września do końca grudnia lub wczesną wiosnę (marzec, kwiecień). Temperatury są wtedy mniej dokuczliwe, a deszcze zdarzają się sporadycznie. Jesienią w Wietnamie Północnym wilgotność powietrza spada, a temperatura powietrza waha się od 20°C do 28°C.

  • Klimat Wietnamu centralnego łączy w sobie cechy regionu północnego i południowego. Ten rejon kraju warto odwiedzić w okresie od marca do sierpnia. Opady są sporadyczne, ale należy przygotować się na wyższe temperatury (sięgają one nawet 38°C). Od sierpnia do stycznia pogoda Wietnamu centralnego raczej nie nastraja do wielodniowych podróży. W tym okresie intensywnie pada; zdarzają się też podtopienia.

  • W Wietnamie południowym, w miejscach takich jak Phu Quoc, pogoda może być przeszkodą do zwiedzania. Podróż w ten region najlepiej zaplanować na porę suchą – trwa ona od października do początku maja. Pozostałe miesiące roku to pora deszczowa. Wietnam południowy nawiedzają wtedy niemalże codzienne, gwałtowne ulewy. Pora deszczowa nie musi być jednak przeszkodą dla osób planujących zwiedzanie i preferujących wyjazdy poza sezonem – opady są bowiem krótkotrwałe. Deszcz pada o określonych godzinach, najczęściej popołudniami.

Wietnam jest zróżnicowany klimatycznie, co doskonale widać na przykładzie terminów pory deszczowej w różnych częściach kraju. Najwięcej deszczu w Wietnamie północnym (Zatoka Ha Long, Hanoi) występuje od czerwca do sierpnia. Pora deszczowa w Wietnamie centralnym obejmuje okres od sierpnia do stycznia w rejonie od Thanh Hoa do Hue oraz od września do grudnia w rejonie od Da Nang do Phu Yen. W przypadku Wietnamu południowego (Mui Ne, Sajgon, Delta Mekongu, Phu Quoc) okres ten przypada na późną wiosnę (maj) i jesień (wrzesień, październik). Planujesz odwiedzić Wietnam? Pora deszczowa i jej termin mogą być jednym z wyznaczników terminu podróży.

Wyjazd do Wietnamu – co warto wiedzieć?

Urlop w Wietnamie może być niezapomnianym doświadczeniem i przygodą życia. Przed podróżą warto jednak dokładnie się do niej przygotować. Zwróć szczególną uwagę na kwestie związane ze zdrowiem, bezpieczeństwem i logistyką. Nie zapomnij o ubezpieczeniu podróżnym, obowiązkowych szczepieniach i dokumentach.

Wiza do Wietnamu

Czy potrzebna jest wiza do Wietnamu? Tak. Obywatele Polski planujący podróż do tego kraju powinni pamiętać o takim dokumencie. W zależności od celu wjazdu wydawane są wizy jednorazowe lub wielokrotne. O wizę można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Możliwe jest także otrzymanie jej na lotnisku po uprzednim uzyskaniu promesy (dokument oferują biura podróży i agencje turystyczne).

O wizę do Wietnamu można ubiegać się również za pośrednictwem Internetu. Wiza elektroniczna uprawnia do jednorazowego lub wielokrotnego wjazdu do kraju w celach turystycznych. E-wiza jest wydawana na okres nie dłuższy niż 90 dni. Oprócz wizy musisz mieć przy sobie też ważny paszport!

Sprawdź także: Do jakich krajów potrzebny jest paszport?

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Wietnamu?

Ubezpieczenie turystyczne dla osób podróżujących do krajów azjatyckich, w tym do Wietnamu, powinno obejmować pokrycie kosztów leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. Warto zwrócić szczególną uwagę na zakres ubezpieczenia – w przypadku nagłej choroby lub poważnego wypadku koszty leczenia i pobytu w szpitalu mogą być naprawdę wysokie. Jeśli natomiast zajdzie konieczność przetransportowania chorej osoby w obrębie Wietnamu lub za granicę, cena takiego przedsięwzięcia może okazać się rujnująca dla osoby bez ubezpieczenia.

Wakacje z dobrą polisą AXA to gwarancja spokoju. Skrojona na miarę potrzeb polisa AXA może obejmować także dodatkową ochronę, na przykład ubezpieczenie sportów wysokiego ryzyka, kontynuacja leczenia w Polsce. Pamiętaj również o tym, by upewnić się, że ubezpieczenie turystyczne obejmuje koszty leczenia zdiagnozowanych u Ciebie chorób przewlekłych, jeśli ulegną zaostrzeniu podczas wyjazdu. Rozważ ponadto ubezpieczenie bagażu oraz przejrzyj dostępne opcje dodatkowe.

Przy wyborze konkretnej polisy ubezpieczeniowej na wyjazd do Wietnamu zwróć uwagę na maksymalne sumy ubezpieczenia – to górna granica odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Wybierasz się do Turcji? Sprawdź nasz poradnik: Ubezpieczenie turystyczne do Turcji
 

Jak dotrzeć do Wietnamu i podróżować po tym kraju?

Wygodną opcją podróżowania są wakacje z biurem podróży – nie musisz martwić się między innymi logistyką ani organizacją transportu. W cenę wycieczki wliczone są bowiem loty, transfery z lotniska do miejsca zakwaterowania i z powrotem, a często także transport na miejscu – na przykład wówczas, gdy zapiszesz się również na wycieczkę fakultatywną po Wietnamie.

Podróżując na własną rękę, najszybciej i najwygodniej dotrzesz do Wietnamu samolotem. Podróżowanie między miastami również odbywa się tą drogą (ceny na lokalnych trasach w Wietnamie są umiarkowane). Po Wietnamie możesz poruszać się także pociągiem (bilety możesz kupić przez Internet).

Nieco tańszym sposobem na podróżowanie między miastami w Wietnamie są autobusy. Najbardziej wymagający turyści chętnie korzystają z tzw. limousine buses z pełnowymiarowymi łóżkami i zasuwanymi roletami. Istnieje również możliwość podróżowania na miejscu samochodem z wypożyczalni.

Na co uważać w Wietnamie?

Planując podróż do Azji i Wietnamu, warto stosować się do kilku dobrych praktyk podróżnych:

  • Dokumenty, pieniądze i inne cenne przedmioty noś w bezpiecznym miejscu – plagą w Hanoi i Ho Chi Minh City są kradzieże kieszonkowe oraz kradzieże „na wyrwę” (wyszarpywanie torebek przez motocyklistów).

  • Unikaj samodzielnych podróży motorowych przez Wietnam – na drogach często dochodzi do śmiertelnych wypadków, a służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia (zwłaszcza w prowincjonalnych miastach).

  • Sprawdzaj pogodę i dowiedz się, jak postępować podczas tajfunów – przed wyjściem z hotelu i każdą dłuższą wycieczką dokładnie prześledź informacje i alerty pogodowe.

  • Unikaj stref zamkniętych – turyści mogą poruszać się po terytorium Wietnamu z wyjątkiem stref zamkniętych, wojskowych oraz obszarów górskich, na których obowiązują ograniczenia ruchu turystycznego.

  • Przestrzegaj zasad higieny tropikalnej – pij tylko wodę butelkowaną, dokładnie myj ręce przed i po posiłkach, uważaj na posiłki w ulicznych punktach gastronomicznych.

Jakie szczepienia wykonać przed podróżą do Wietnamu?

W przypadku podróży do Wietnamu nie ma żadnych szczepień wymaganych przepisami prawa. Szczepienia zalecane przed wyjazdem to:

  • dur brzuszny (min. 7–10 dni przed podróżą),

  • wirusowe zapalenie wątroby typu B (min. 6 tygodni przed podróżą),

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A (2–4 tygodnie przed wyjazdem),

  • tężec, błonica i krztusiec (1 dawka przypominająca przed podróżą),

  • malaria (podróżującym do niektórych regionów Wietnamu zaleca się zapobiegawcze stosowanie leków przeciwko malarii),

  • japońskie zapalenie mózgu (2 dawki szczepionki w odstępie 28 dni).

Przed wyjazdem do krajów azjatyckich odwiedź lekarza medycyny tropikalnej – najlepiej na kilka tygodni przed podróżą. Specjalista doradzi, którym szczepieniom warto się poddać, i weźmie pod uwagę Twój aktualny stan zdrowia i indywidualną historię medyczną.

Wietnamskie jedzenie – co warto spróbować?

Targowisko - Hanoi - Wietnam
 

Kuchnia wietnamska charakteryzuje się umiejętnym zbilansowaniem aromatycznych składników. Tradycyjne wietnamskie jedzenie to mieszanka smaków słodkich, słonych, kwaśnych i pikantnych. Potrawy, których koniecznie musisz spróbować, to:

  • Zupa Phở – rodzaj bulionu z makaronem ryżowym, plasterkami czosnku, świeżymi ziołami i wkładką mięsną.

  • Nem Cuon – popularne sajgonki z orzechowym sosem hoisin lub sosem nuoc cham przygotowywanym na bazie sosu rybnego, cukru i octu ryżowego.

  • Gỏi Xoài – sałatka z zielonego mango, kurczaka lub krewetek i japońskiej rzodkwi.

  • Banh Mi – chrupiąca bagietka wypełniona po brzegi mięsem, świeżymi warzywami i przyprawami.

  • Che – to rodzaj puddingu i jeden z najpopularniejszych deserów (powstaje z perełek tapioki, mleka kokosowego i świeżych owoców).

Waluta i ceny w Wietnamie

Waluta Wietnamu to dong (skrót międzynarodowy to VND). Nominały wietnamskich banknotów to: 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000, 200 000, 500 000. Na awersie każdego z nich widnieje podobizna Ho Chi Minha.

Najpopularniejszą metodą płatności w Wietnamie jest gotówka. W hotelach, restauracjach i sklepach bez problemu zapłacisz kartą. W mniejszych miejscowościach jednak karta będzie bezużyteczna.

Ceny w Wietnamie są stosunkowo niskie. Za obiad zapłacisz średnio ok. 8 zł za osobę, a za 3-daniową kolację niespełna 50 zł. Lokalne piwo to koszt ok. 4 zł za 0,5 l. Za filiżankę cappuccino zapłacisz ok. 7 zł.

Ceny noclegów również są niższe niż w Polsce. Wahają się od 140 do 400 zł za noc (w zależności od standardu, lokalizacji i liczby gości).

Co zabrać ze sobą na wakacje do Wietnamu?

Pakując walizkę, nie należy zapominać o ważnych dokumentach. Są to: paszport, wiza, międzynarodowa książeczka szczepień oraz bilety na samolot oraz ubezpieczenie turystyczne. Podczas podróży przyda się dyskretna saszetka turystyczna na dokumenty.

Inne przydatne rzeczy to m.in.:

  • lekka, przewiewna odzież i wygodne buty,

  • płaszcz przeciwdeszczowy (jeśli planujesz urlop w porze deszczowej),

  • krem z wysokim filtrem UV,

  • apteczka z podstawowymi lekami i środkami na komary,

  • adapter do gniazdka,

  • podróżna moskitiera.


Wakacje w Wietnamie mogą być przygodą życia, jeśli tylko odpowiednio się do nich przygotujesz. Pamiętaj o zabraniu dokumentów i najważniejszych rzeczy osobistych oraz o wykupieniu polisy turystycznej, by cieszyć się wypoczynkiem, nie martwiąc się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w podróży.