Włochy

Jeden z siedmiu najbogatszych i najbardziej rozwiniętych państw świata.

Każdego roku odwiedza je do 105 milionów turystów.
Jest czwartym najbardziej zaludnionym państwem w Unii Europejskiej.


 


 

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Wenecja
Wenecja

Legendarna Wenecja, przeplatana setkami kanałów i mostów, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Turyści podziwiają lokalną architekturę – oprócz kanałów miasto składa się z około 15 000 domów stojących na dębowych palach, które zostały wbite w dno morskie.
 

Janov
Janov była niegdyś ważnym śródziemnomorskim miastem portowym, dziś jest stolicą północno-włoskiego regionu Liguria w prowincji Genua.
 
Cinque Terre
Chráněná krajinná oblast Cinque Terre nese název podle pěti vesniček (Montorosso al Mar, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore) na vrcholcích zdejších útesů. Dnes jsou oblíbeným cílem turistů, v minulosti byly odstřihnuté od okolního světa. Tuto malebnou krajinu se skalnatým pobřežím najdete na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Milán
Milán, mezinárodní módní metropole, obchodní centrum země a druhé největší město Itálie. Kromě luxusních butiků rozhodně stojí za návštěvu i gotická katedrála a slavná opera La Scala.
Verona
Slávu severoitalskému městu s překrásným historickým centrem dal především anglický spisovatel William Shakespeare, který právě do Verony dosadil své nejznámější drama – Romeo a Julie. Ačkoli jde o fiktivní příběh, jedním z turistický nejnavštěvovanějších míst je Juliin balkón.
Jezioro Garda
Największe jezioro we Włoszech leży na północy między Alpami i Niziną Padańską, a jego zróżnicowana przyroda przyciąga aktywnych i okazjonalnych sportowców do różnych aktywności. Można tu uprawiać sporty wodne, turystykę pieszą, ferraty (trasy typowo wspinaczkowe) dla początkujących i zaawansowanych.
 
Dolomity
Dolomity są częścią Alp i leżą w północno-wschodniej części Włoch. Ten obszar górski jest jednym z najpiękniejszych w kraju, urzekający swymi poszarpanymi grzbietami skalnymi, ciekawie ukształtowanymi szczytami, zarówno podczas letniej wędrówki, jak i zimą podczas łapania brązu na stokach.
 
Florencja

Historyczne centrum toskańskiej metropolii znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1982 roku. Florencja dosłownie pęka w szwach od zabytków. Grzechem byłoby nie odwiedzić niektórych muzeów, zabytkowych kościołów, galerii czy pałaców.

Siena
Piękne średniowieczne miasto leży między rzekami Arbie i Elsa w sercu Toskanii. Wszyscy ulegną urokowi imponującej architektury z dominującymi ceglanymi budynkami. Nic dziwnego, że historyczne centrum Sieny jest wpisane na Listę Światowego Przyrodniczego i Kulturalnego Dziedzictwa UNESCO.
 
Pompeje

To, co pozostaje po erupcji wulkanu, można zobaczyć w słynnych Pompejach. Szalejący wulkan pogrzebał kwitnące rzymskie miasto prawie dwa tysiące lat temu.

Czego spróbować
Czego spróbować
Pizza - nie wymaga opisu :)
Risotto – włoskie danie przygotowane z ryżu smażonego na oleju lub maśle, a następnie gotowane w winie i bulionie. Przygotowuje się go z różnych rodzajów mięsa, ryb lub tylko szafranu i sera.
Polenta – tradycyjna owsianka kukurydziana jest podawana głównie jako dodatek do mięsa lub warzyw, ale jest również do gorgonzoli i wina. 
Minestrone smaczna zupa jarzynowa, do której dodaje się makaron i czasami ryż. 
Carpaccio – popularna przekąska przygotowywana z cienkich plasterków surowego mięsa (wołowiny, cielęciny, dziczyzny i ryb). Ułożone w plasterki na talerzu skropione cytryną i oliwą z oliwek, posypane parmezanem to fantastyczne, lekkie i szybkie danie podawane na całym świecie.

 

Makarony

Spaghetti – we Włoszech podawane są głównie z sosem pomidorowym (bolognese) z bazylią, mięsem mielonym i parmezanem. We włoskich gospodarstwach domowych spaghetti alla carbonara jest najczęściej przygotowywane ze względu na swoją prostotę. Głównymi składnikami są jajka, ser pecorino romano, wędzony boczek guanciale i pieprz.
Penne – podawane są z różnymi rodzajami sosów, ale Włosi lubią go również w sałatkach. Na przykład przygotuj proste penne all´arrabbiata: oprócz makaronu potrzebujesz tylko pomidorów, czosnku, chili, oliwy z oliwek i bazylii. Najpopularniejszymi przepisami są fettucine alfredo, podawane z masłem, parmezanem itp. W sklepach znajdziesz również makaron o szerokości 2-3 centymetrów zwany pappardelle.
Lasagne – obfite pieczone danie z płatów makaronu, między które umieszcza się różne sosy, beszamel i ser, wołowinę lub szpinak. Na południu Włoch lasagna podawana jest głównie z ragoutem mięsnym, na północy przygotowywana jest z beszamelem.
Gnocchi – to w zasadzie miękkie kluseczki z mąki pszennej, kaszy manny, ziemniaków i innych składników. Podawane są z sosem pomidorowym, pesto bazyliowym lub po prostu masłem i parmezanem.
Ravioli – ulubione pierożki są zwykle wypełnione mięsem, warzywami lub ricottą. Podawane są z sosem, ale czasami można je znaleźć w zupie.
Tortellini – zaokrąglony makaron zazwyczaj nadziewany jest mięsem lub serem. Podawany najczęściej z bulionem mięsnym.

Inne dania
Acquacotta – obfita pikantna zupa z Toskanii, przygotowana z warzyw. Na koniec dodaje się do smaku jajka na twardo.
Saltimbocca – sznycelki cielęce lub roladki z plastrami prosciutto i szałwią marynowane w winie, oleju lub solance.
Tiramisu – jeden z najpopularniejszych deserów, nie tylko we Włoszech, składa się z dwóch warstw – biszkoptu i śmietany. Pyszny krem przygotowywany z mascarpone, cukru, żółtek, mocnego espresso, masła i kakao.
 
Ciekawostki
Boats
Ciekawostki
W przypadku jakiegokolwiek zakupu musisz wziąć pokwitowanie od sprzedawcy – może dojść do tego, że do jego przedłożenia wezwie policja skarbowa. Niezastosowanie się do tego spowoduje wysoką grzywnę. Nie otrzymuje się potwierdzenia na przykład za benzynę i gazety.
We Włoszech obowiązuje ustawa do zwalczania handlu podrobionymi produktami. Według niej, można zostać ukaranym za zakup towarów od sprzedawców ulicznych, w kwocie maksymalnie 10 tysięcy euro.
Palenie jest zabronione w miejscach publicznych.
Zdrowie
Zdrowie

Opieka zdrowotna jest na bardzo dobrym poziomie, a pomoc udzielana jest zgodnie z przepisami UE. Opieka medyczna jest świadczona w ramach tak zwanej pierwszej pomocy w państwowych placówkach służby zdrowia. Dalsze leczenie w szpitalach jest świadczone tylko za opłatą, w wysokości od 300 EUR dziennie, w zależności od rodzaju placówki i świadczonej opieki. Zalecamy wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego przed podróżą.

Bezpieczeństwo
Boats
Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo we Włoszech jest na stosunkowo wysokim poziomie. Tradycyjnie należy bardziej uważać na swoje rzeczy na popularnych obszarach turystycznych.

Ceny
 
  ceny v EUR
1,5l wody 0,38
1l mleka 1,11
chleb 0,5 kg 1,48
ziemniaki 1kg 1,17
kawa w restauracji 1,34
piwo w restauracji 4,5

Pokój dwuosobowy w hotelu 80-180 EUR
Obiad i kolacja w lokalnej restauracji 25-45 EUR
Śniadanie w barze (brioche i kawa) 3–5 EUR
Pizza i makarony 6-12 EUR

Ceny
Ceny

Oficjalną walutą jest euro (EUR). 1 EUR = 4,3 PLN

Na wsiach, zwłaszcza na południu Włoch, zawsze trzeba mieć przy sobie gotówkę, bardzo rzadko występują bankomaty, a mniejsze hotele i restauracje nie akceptują kart. 
Napiwki
Napiwki są wliczone do rachunku w restauracji, ale powszechną praktyką jest zaokrąglanie podanej kwoty w górę. Podobnie zaokrągla się w taksówce.
Sport
Boats
Sport

Piłka nożna i turystyka rowerowa to najbardziej popularne sporty we Włoszech. Wspinaczka górska i sporty wodne również są bardzo popularne.
Narciarstwo
Nowe prawo wymaga, aby narciarze i snowboardziści zjeżdżający ze stoków poza oznakowanymi szlakami posiadali ze sobą urządzenie śledzące (wykrywacz lawinowy). Noszenie kasku jest obowiązkowe dla dzieci poniżej 14 roku życia.
Wędkowanie
Do wędkowania na włoskich rzekach i jeziorach wymagana jest licencja wydawana przez Włoską Federację Wędkarstwa. Wędkowanie w pobliżu plaż jest zabronione
Łowiectwo
To popularny sport w niektórych regionach Włoch. Import broni i amunicji jest ściśle kontrolowany. Wszyscy myśliwi, w tym goście, musząposiadać specjalne ubezpieczenie. 

Transport samochodem
Transport samochodem

Obowiązuje ruch prawostronny.
Dozwolony limit alkoholu we krwi wynosi 0,05%.
Na drogach poza terenem zabudowanym pojazdy muszą mieć włączone światła mijania podczas jazdy.

Ograniczenia prędkości
na terenach zabudowanych 50 km/h
pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 90 km/h
na autostradach 130 km/h 

Opłaty autostradowe i drogowe

Większość autostrad we Włoszech podlega obecnie opłacie. Opłaty za przejazd pobierane są w punktach poboru opłat. Wysokość opłaty zależy od przebytej odległości i kategorii pojazdu. Gotówka jest przyjmowana w euro, akceptowana jest większość kart płatniczych. Więcej informacji tutaj.

Święta i uroczystości
Boats
Święta i uroczystości

Karnawały
Wenecja- kto by nie słyszał o lokalnym karnawale z typowymi maskami i olśniewającymi kostiumami. 
Viareggio- kolejny słynny karnawał, który znacznie różni się od weneckiego; święto karnawału trwa miesiąc, a w każdą niedzielę na ulicę wychodzą alegoryczne wozy z gigantycznymi rzeźbami. 

Wielki Tydzień – (tydzień wielkanocny)
Wielkanoc obchodzona jest we Włoszech przez cały tydzień – od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej.
Orędzie papieża – (Niedziela Wielkanocna), Rzym
Papież tradycyjnie pobłogosławi z balkonu Bazyliki św. Piotra i Pawła w Watykanie.
Scoppio del Carro – (Niedziela Wielkanocna), Florencja
We Florencji przed katedrą mechaniczna gołębica zapala imponujący pokaz sztucznych ogni.

Inne święta

MAJ
Święto kwiatów
W maju i czerwcu festiwale kwiatowe odbywają się w różnych miastach Włoch, podczas których kobierce z żywych kwiatów układane są na chodnikach w hołdzie lokalnym patronom, a także na święto Bożego Ciała. 

CZERWIEC
Biennale (czerwiec-wrzesień), Wenecja
Najważniejsza i zarazem największa wystawa sztuki współczesnej odbywa się co roku w Wenecji.

Calcio Storico Fiorentino (24.06), Florencja
Z końcem czerwca będziesz podróżować w czasie we Florencji. Odbywa się tutaj wielka parada historyczna w kostiumach z XVI wieku. Wieczór kończy się pokazem fajerwerków

LIPIEC
Il Redentore (3. weekend lipca), Wenecja
Parada pięknie zdobionych łodzi i wspaniałych fajerwerków. W ten sposób, w ramach historycznego święta Il Redentore, Wenecjanie upamiętniają koniec epidemii dżumy w 1577 roku.

Palio (2. lipca), Siena
Zawody na głównym rynku wśród przedstawicieli dzielnic Sieny w jeździe na nieosiodłanych koniach. To największa toskańska uroczystość, którą inicjują parady w tradycyjnych strojach.

SIERPIEŃ
Festa del Mare (15.8), Diano Marina, Liguria
W tłumaczeniu „festiwal morski” wieńczą niezapomniane fajerwerki.

WRZESIEŃ
Regata storica (1. niedziela w miesiącu), Wenecja
Jednym z najważniejszych festiwali włoskich jest festiwal gondoli, który oczywiście odbywa się w Wenecji. Uroczystość rozpoczyna się od pochodu Wenecjan w zapierających dech w piersiach kostiumach na historycznych statkach. Następnie zaczynają się zawody gondoli i innych łodzi na Canale Grande.

Sagra dell’Uva (początek września), Rzym
Winobranie z tanią sprzedażą winogron i porządnym tradycyjnym festynem.

Chianti – Toskania
Drugi tydzień miesiąca upływa w Toskanii na słynnych festiwalach wina.

PAŹDZIERNIK

Festa dell’Uva – (zmienna data), Bolzano, Tyrol Południowy
Wino płynie szerokim strumieniem również w Toskanii. Szczególnie podczas festiwali wina, których najważniejszym wydarzeniem jest pochód w strojach historycznych i na alegorycznych wozach.

 LISTOPAD
Święto Dziękczynienia (21.11.), Wenecja
Każdego roku odbywa się wspaniała uroczystość maryjna dla upamiętnienia zwalczenia zarazy w 1630 roku.