Włochy

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch

Włochy – jedno z najbogatszych i najlepiej rozwiniętych państw świata ma do zaoferowania przepiękne widoki, muzea z bezcennymi zabytkami, fantastyczną kuchnię, a nawet góry idealne do uprawiania sportów zimowych. Jeśli masz ochotę aktywnie wypocząć, poobcować z kulturą, odwiedź Włochy. Zimą we Włoszech pojeździsz na nartach, latem poleżysz na plaży i wykąpiesz się w ciepłym morzu.

Kiedy jechać

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Nejlepszy czas na wizytę! Kupuj bilety i w drogę! W tej chwili to miejsce jest najpiękniejsze.
Warunki nie są idealne, ale można się cieszyć pobytem.
Jeśli chcesz wyjechać poza sezonem, możesz to zrobić. Jednak pamiętaj, że pogoda może nie być najlepsza.

Co warto zobaczyć

Wenecja
Wenecja

Legendarna Wenecja, przeplatana setkami kanałów i mostów, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1987 roku. Turyści podziwiają lokalną architekturę – oprócz kanałów miasto składa się z około 15 000 domów stojących na dębowych palach, które zostały wbite w dno morskie.
 

Włochy kontynentalne - zabytki i atrakcje turystyczne - co warto zobaczyć?

 

Włochy to nieprzebrane bogactwo zabytków: od architektury po zbiory wystawiane w lokalnych muzeach. Nie sposób zwiedzić je wszystkie podczas jednego wyjazdu. Sam Rzym z Watykanem wypełni wakacje ciekawskiego turysty na kilkanaście dni, a nawet kilka tygodni. Dlatego zwiedzanie Włoch warto podzielić na kilka wyjazdów, decydując się na określone regiony.

Cały kraj podzielony jest na 21 regionów: Abruzja, Apulia, Basilicata, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Trydent, Umbria, Valle d’Aosta, Wenecja. Miłośnicy Włoch są jednak w stanie wymienić pięć najpiękniejszych, takich, które musi poznać każdy miłośnik włoskich podróży.
 

  • Emilia-Romania - to region słynący z doskonałej kuchni: makaronów, serów, wędlin. Stolicą regionu jest Bolonia, w której koniecznie musisz spróbować tagliatelle al ragu, czyli słynne spaghetti bolognese. Do tego odwiedź Parmę znaną z produkcji parmeńskiego sera i szynki czy Modernę, stolicę octu balsamicznego. Oczywiście ważne są tutaj także zabytki: bazylika Petroniusza w Bolonii albo katedra w Parmie. Emilia-Romania jest także siedzibą Ferrari i Lamborghini! Jeśli chcesz spędzić czas na wypoczynku pojedź do Rimini, które oferuje kilkanaście km piaszczystej plaży.
 
  • Lombardia to najbogatszy region Włoch, położony na północy kraju. Stolicą regionu jest pełen markowych butików Mediolan. Podróżując po Lombardii, odwiedź także malownicze Bergamo, Pawię i Mantuę, a także skocz nad alpejskie jeziora: Maggiore, Como, Iseo, Lugano.
 
  • Toskania, region uważany za jeden z najpiękniejszych. Nierzadko był tłem dla wydarzeń w słynnych filmach, np. Gladiator. To tutaj jest renesansowa Florencja, słynna Piza z Krzywą Wieżą czy Siena słynąca z katedry i głównego placu. Zajrzyj też do Lukki czy San Gimignano. Na pewno zachwyci Cię też natura: pola pełne zbóż, winnice i gaje oliwne oraz ścieżki wysadzane cyprysami.
 
  • Apulia wciąż nie jest mocno skomercjalizowana, dzięki temu tańsza niż np. okolice Wenecji czy Rzym. Śnieżna biel zabudowy, błękitne Morze Adriatyckie i zielone gaje oliwne tworzą tutaj niesamowity krajobraz. Siłą Apulii są urokliwe miasteczka: Locorotondo, Monopoli, Ostuni oraz absolutnie zjawiskowe Alberobello z domkami trulli.
 
  • Osobno można potraktować Rzym. Wieczne Miasto to przede wszystkim historyczne budynki, jak chociażby Koloseum, fontanny, liczne muzea, magiczne zakątki, pachnące kawą kafejki. Rzym można potraktować jako miejsce do “wypadu na weekend”, przyjeżdżając tutaj wielokrotnie lub zdecydować się na spędzenie tutaj całego urlopu.

Włoskie wyspy - które i dlaczego warto zobaczyć?

 

Wyspy włoskie bardzo różnią się od części kontynentalnej Włoch pod względem przyrodniczym i kulturowym. Turyści docenią tutaj rajskie krajobrazy, szerokie plaży i świetne warunki do spędzania urlopu.

Oto dwie najchętniej odwiedzane przez turystów z Polski:

  • Sycylia, największa wyspa na Morzu Śródziemnym, kojarzy się z trudną historią Włoch, czyli działalnością okrutnej mafii. Jednak dzisiaj można bezpiecznie zwiedzać malownicze Palermo, Cefalu, Taorminę, starożytne Syrakuzy, a także można wybrać się na wycieczkę na aktywny wulkan Etna. Na Sycylii wypoczniesz także na niesamowitych plażach.
 
  • Sardynia - wizytówką tej wyspy są przepiękne, czyste plaże oraz krystaliczne morze. Ma długie na ponad 1800 km wybrzeże, na którym są zarówno szerokie, piaszczyste i gwarne plaże, jak i zaciszne zatoczki otoczone skałami. Stolicą Sardynii jest Cagliari. Miasto jest spokojne, klimatyczne, pełne wiekowych zabudowań. Warto też odwiedzić średniowieczne Castelsardo z malowniczymi uliczkami, pełne restauracji serwujących prawdziwe włoskie dania.

Wyjazd do Włoch - co warto wiedzieć?

Boats

Wakacje we Włoszech to pomysł dobry na każdą porę roku. Kuszą Cię narty - wybierz się we włoskie góry. Chcesz zimą wypocząć w słońcu - jeźdź na włoską wyspę. A gdy masz ochotę zrobić kilka fotek pod starożytnym zabytkiem, jedź do Rzymu czy innego włoskiego miasta. Zanim jednak spakujesz walizkę, sprawdź, co ze sobą zabrać i jak przygotować się do podróży po Włoszech.

Dokumenty - czy do Włoch potrzebny jest paszport?


Włochy należą do Unii Europejskiej i Strefy Schengen, dlatego nie trzeba paszportu ani wizy, jeśli chcesz jechać do Włoch. Niezbędny będzie jednak dowód osobisty, aplikacja z cyfrowym dokumentem nie jest akceptowana.

Opieka zdrowotna i koszty leczenia we Włoszech - czy EKUZ wystarczy?

Jako obywatele Unii Europejskiej z bezpłatną kartą EKUZ wydawaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, we włoskich szpitalach i przychodniach jesteśmy traktowani tak samo, jak obywatele Włoch. Każdy turysta otrzyma więc bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłej potrzeby

We Włoszech system ochrony zdrowia jest na wysokim poziomie, jednak za część usług trzeba dopłacić. Obowiązuje bowiem zasada współfinansowania leczenia przez pacjenta. Częściowo płatne są między innymi wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i lekarza specjalisty. W pełni płatne jest leczenie stomatologiczne. Niektóre leki są bezpłatne, inne płatne częściowo albo pełnopłatne. Transport medyczny do szpitala także może wymagać częściowej odpłatności, a transport medyczny turysty z Polski do kraju musi być w całości pokryty przez pacjenta.

Karta EKUZ nie daje więc gwarancji, że w przypadku problemów ze zdrowiem, Twój rachunek nie zostanie dodatkowo obciążony. Dlatego też wykupienie ubezpieczenia turystycznego do Włoch jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem.

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Włoch?

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch można kupić przez Internet nawet w dniu wyjazdu. Oferta AXA to trzy warianty do wyboru: Zdobywca, Podróżnik i Urlopowicz. Różnią się ceną, zakresem i sumą ubezpieczenia. Koszt dzienny takiej polisy zaczyna się od 6 zł. Ostateczna kwota, jaką trzeba zapłacić, zależy od wybranej opcji, długości trwania ochrony i liczby osób objętych polisą. Każda z polis chroni przed skutkami nieszczęśliwych wypadków czy nagłego zachorowania. Wyższy pakiet może obejmować także odpowiedzialność cywilną, uszkodzenie mienia albo bagażu.

Jeśli chcesz uprawiać sporty wysokiego ryzyka: nurkować z butlą poniżej 10 m, żeglować powyżej 12 mil od brzegu, jeździć na nartach poza szlakami pomyśl o dokupieniu dodatkowej ochrony. Ubezpieczenie narciarskie we Włoszech od 1 stycznia 2022 jest obowiązkowe.

Ubezpieczenie turystyczne do Włoch może obejmować także ochronę po spożyciu alkoholu, moto assistance, czyli pomoc dla osób podróżujących samochodem, zwrot kosztów w przypadku rezygnacji lub przerwania podróży i zwrot kosztów w przypadku kontynuacji leczenia w Polsce. Można wybrać najlepiej dopasowane do swoich potrzeb ubezpieczenie turystyczne do Włoch.

Jak dotrzeć i podróżować po Włoszech?

Podróż do Włoch można odbyć na dwa sposoby: samochodem lub samolotem. Pierwsza opcja wybierana jest przede wszystkim przez narciarzy, którzy pozostają na północy Włoch i zabierają swój własny sprzęt. Przykładowa trasa z Warszawy do Południowego Tyrolu prowadzi przez Czechy i Austrię. Do pokonania jest ponad 1200 km, a podróż trwa około 13 godzin.

Jeśli wybierasz się do Włoch na narty samochodem, pamiętaj o przygotowaniu auta (m.in. weź łańcuchy na koła) oraz o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego do Włoch, obejmującego moto assistance.

Transport samochodem we Włoszech:

  • Obowiązuje ruch prawostronny.
  • Dozwolony limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila.
  • Na drogach poza terenem zabudowanym pojazdy muszą mieć włączone światła mijania podczas jazdy.

Ograniczenia prędkości we Włoszech:

  • na terenach zabudowanych 50 km/h
  • pozostałe drogi poza obszarem zabudowanym 90 km/h
  • na autostradach 130 km/h

Opłaty autostradowe i drogowe we Włoszech:

Większość autostrad we Włoszech podlega obecnie opłacie. Opłaty za przejazd pobierane są w punktach poboru opłat. Wysokość opłaty zależy od przebytej odległości i kategorii pojazdu. Gotówka jest przyjmowana w euro, akceptowana jest większość kart płatniczych. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej włoskiej stronie - https://www.aiscat.it/.

Włochy samolotem do opcja dobra dla osób, które lubią wygodę albo chcą zwiedzić włoskie wyspy. Z największych lotnisk w Polsce, czyli z Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic, Poznania, Wrocławia i Rzeszowa można dolecieć do wszystkich wyżej wymienionych regionów Włoch, także na Sardynię i Sycylię. Połączenia proponowane są przez tanie linie lotnicze oraz przez biura podróży, które sprzedają loty czarterowe. Najtańsze połączenia, czyli do Bergamo, zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za pasażera bez bagażu rejestrowanego. Do Apulii, Rzymu, Mediolanu, na Sycylię można polecieć niezależnie od pory roku, a lot trwa około 2 godzin.

Jeśli zamierzasz lecieć do Włoch, także wykup ubezpieczenie turystyczne, zwłaszcza takie, które obejmuje zwrot kosztów zniszczenia lub kradzieży bagażu albo odwołania wyjazdu z przyczyn niezależnych.

Na co uważać we Włoszech?

Boats

Bezpieczeństwo we Włoszech jest na stosunkowo wysokim poziomie. Tradycyjnie należy bardziej uważać na swoje rzeczy na popularnych obszarach turystycznych. Kieszonkowcy są we Włoszech wyjątkowo aktywni.

Nigdy też nie zamawiaj niczego w restauracji, jeśli nie znasz dokładnej ceny posiłku i nie kupuj owoców w miejscach bardzo turystycznych, np. na straganach w centrum miasta. Dogadaj się też z kierowcą taksówki, jeśli chcesz gdzieś dojechać. Lepiej znać koszt kursu, zanim wsiądziesz do pojazdu. Uważnie też odliczaj resztę, jeśli płacisz za zakupy gotówką.

Popularne we Włoszech są także kradzieże samochodów. Jeśli masz auto, parkuj je na parkingu strzeżonym.

Włoskie przysmaki - co zjeść i czego spróbować?

Włochy słyną z doskonałego jedzenia. Ba! Jest ono uważane za najlepsze na świecie. Dlatego, nawet jeśli masz hotel z opcją all inclusive, od czasu do czasu zjedz coś na mieście, w lokalnej restauracji. A czego szczególnie warto spróbować?

 

  • Pizza - nie wymaga opisu :)
  • Risotto – włoskie danie przygotowane z ryżu smażonego na oleju lub maśle, a następnie gotowane w winie i bulionie. Przygotowuje się go z różnych rodzajów mięsa, ryb lub tylko szafranu i sera.
  • Polenta – tradycyjna owsianka kukurydziana jest podawana głównie jako dodatek do mięsa lub warzyw, ale jest również do gorgonzoli i wina.
  • Minestrone – smaczna zupa jarzynowa, do której dodaje się makaron i czasami ryż.
  • Carpaccio – popularna przekąska przygotowywana z cienkich plasterków surowego mięsa (wołowiny, cielęciny, dziczyzny i ryb). Ułożone w plasterki na talerzu skropione cytryną i oliwą z oliwek, posypane parmezanem to fantastyczne, lekkie i szybkie danie podawane na całym świecie.

Waluta i ceny we Włoszech

Oficjalną walutą jest euro (EUR). 1 EUR = 4,6 PLN

Na wsiach, zwłaszcza na południu Włoch, zawsze trzeba mieć przy sobie gotówkę, bardzo rzadko występują bankomaty, a mniejsze hotele i restauracje nie akceptują kart.

Napiwki są wliczone do rachunku w restauracji, ale powszechną praktyką jest zaokrąglanie podanej kwoty w górę. Podobnie zaokrągla się w taksówce.

Średnie ceny produktów spożywczych we Włoszech:

  • zwykły chleb 1,60 euro
  • bagietka 0,80 euro
  • masło 1,80 euro (250 gr)
  • mleko 1,10 euro (l)
  • jajka 2,70 euro (12 sztuk)
  • mozzarella 3,20 euro (375 gr)
  • szynka 2,80 euro (140 gr)
  • makaron 0,80 euro (500 gr)
  • oliwa 6 euro (l)
  • oliwki 1 euro (100 gr)
  • nutella 3,65 euro (450 gr)
  • papryka 2 euro (kg)
  • ogórki 1,10 euro (kg)
  • pomidory 2 euro (kg)
  • sałata 1,10 euro (szt)
  • pomarańcze 1,80 euro (kg)
  • jabłka 1,80 euro (kg)
  • woda 0,40 euro (1,5l)
  • sok 1,5 euro (l)
  • limoncello 3,80 euro (0,7l)
  • prosecco 4 euro
  • wino 5 euro

Średnie ceny w restauracjach we Włoszech:

  • pizza od 5-6 euro
  • pasta od 7-8 euro
  • zupa 7 euro
  • sałatka od 6-7 euro
  • lazania od 5 euro
  • gnocci z sosem od 7 euro
  • risotto od 8-9 euro
  • porcja lodów od 2,50 euro
  • tiramisu 5,50 euro
  • ricotta z owocami 5 euro
  • rogalik+kawa 3 euro
  • cappuccino 1,40 euro
  • espresso 0,95 euro
  • piwo lokalne 5 euro (0,5l)
  • drink od 3 euro

Ceny noclegów we Włoszech za 2 osoby:

  • hostel: 20-30 euro za noc
  • hotel dwugwiazdkowy 60 euro za noc
  • trzygwiazdkowy 80 euro na dobę
  • willa na wyłączność około 500 euro za noc

Warto wiedzieć, że ceny noclegów są niższe poza sezonem.

Co zabrać ze sobą na wakacje do Włoch?

Zawartość walizki na czas wyjazdu do Włoch warto dostosować do swoich planów. Jeśli jedziesz na narty do Włoch, musisz zabrać przede wszystkim sprzęt oraz ciepłe ubrania:

  • bieliznę termiczną,
  • kurtkę i spodnie ocieplane i przeciwdeszczowe,
  • rękawiczki, czapkę, szalik,
  • wełniane skarpetki.

Jeśli jedziesz w sezonie letnim, zabierz ze sobą:

  • kostium kąpielowy,
  • lekkie, przewiewne ubrania,
  • krem do opalania,
  • okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub czapeczkę z daszkiem,
  • klapki basenowe, buty do wody.

Zawsze też miej ze sobą:

  • apteczkę z podstawowymi lekami,
  • dowód osobisty lub paszport,
  • wydruk dowodu zawarcia ubezpieczenia turystycznego AXA.