Zjednoczone Emiraty Arabskie

Ubezpieczenie turystyczne do Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Spektakularne drapacze chmur, piaszczyste plaże i luksusowe centra handlowe – to miejsca, które kojarzą się z Dubajem. Emiraty Arabskie każdego roku odwiedzają setki tysięcy turystów, a wielu z nich podróżuje na własną rękę. Planując wyjazd w ten rejon świata, warto dokładnie się przygotować. Przed podróżą poznaj panujące w ZEA zwyczaje i opracuj trasę zwiedzania. Nie zapomnij również o wykupieniu polisy turystycznej, która zagwarantuje Ci bezpieczeństwo i spokój podczas wyjazdu.

Co warto zobaczyć

Dubaj nocą


Amatorzy kąpieli słonecznych, miłośnicy dobrej kuchni i luksusowych zakupów, fani rajdów po pustyni – każdy z nich znajdzie coś dla siebie w Dubaju! Wakacje w tym miejscu dostarczają niezapomnianych wrażeń osobom w każdym wieku. Dubaj, Abu Zabi i Zjednoczone Emiraty Arabskie to wiele różnorodnych atrakcji, które zadowolą najbardziej wymagających gości.

Przeczytaj również: Co zobaczyć w Chorwacji?

Burj Khalifa – najwyższy budynek w Dubaju

Postanowione, planujesz odwiedzić Dubaj – co zobaczyć w tym pięknym mieście? Na pierwszym miejscu powinien znaleźć się najwyższy budynek w Dubaju, czyli Burj Khalifa. To symbol Emiratów. Jego wysokość to aż 828 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem nie tylko w samych Emiratach, ale i na świecie.
 

Panorama Dubaju - Burj Khalifa


Na parterze wieżowca mieści się centrum rozrywkowo-gastronomiczne, w tym ogromne centrum handlowe Dubai Mall, a także niezliczone atrakcje turystyczne. Na 148. piętrze Burj Khalifa znajduje się jeden z najwyżej położonych na świecie tarasów obserwacyjnych (555 m n.p.m.).

 

Plaże

Dubaj i plaże – to najczęstsze skojarzenie, gdy myślimy o Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Plaże w Dubaju przyciągają turystów z całego świata. Jest ich kilka, a każda z nich oferuje zwiedzającym unikalne doświadczenia i atrakcje. Jedne doskonale nadają się dla miłośników błogiego lenistwa, inne z kolei to prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych. Które plaże są szczególnie godne polecenia?

Jumeirah Beach (The Beach w JBR)

To najbardziej znana plaża w Dubaju. Znajduje się przy Jumeirah Beach Road i oferuje wspaniałe widoki na Burj Al Arab. To idealne miejsce dla osób, które uwielbiają plażowanie i kąpiele słoneczne. Jumeirah Beach jest rozległa, piaszczysta i dobrze wyposażona pod względem infrastruktury plażowej. Na miejscu dostępne są parki wodne, wypożyczalnie leżaków i sprzętu wodnego, a także plażowe bary, serwujące arabskie jedzenie.

Kite Beach

To miejsce uwielbiane przez wielbicieli sportów wodnych. Kite Beach jest mniej uczęszczana niż Jumeirah Beach, dlatego chętnie wybierają ją też osoby preferujące wypoczynek w bardziej kameralnej atmosferze. Przy plaży można znaleźć wypożyczalnie sprzętu wodnego, szkółki sportów wodnych, a także liczne punkty z jedzeniem i chłodnymi napojami. Jednym z jej atutów jest lokalizacja – Kite Beach znajduje się przysłowiowy rzut beretem od najważniejszych atrakcji Dubaju.

La Mer Beach

La Mer to nie tylko plaża, ale przede wszystkim luksusowa dzielnica nadmorska z licznymi restauracjami, sklepami i atrakcjami. Jedną z tych ostatnich jest park wodny Laguna Waterpark – można w nim znaleźć moc ciekawych atrakcji skierowanych zarówno do dorosłych, jak i dzieci. La Mer Beach została okrzyknięta nie tylko najpiękniejszą plażą, ale i najciekawszą dzielnicą Dubaju.

Sunset Beach

Umm Suqeim, czyli Sunset Beach to jedno z najspokojniejszych miejsc na wybrzeżu. Plaża jest popularna wśród wędkarzy, surferów oraz osób szukających ciszy i spokoju. Na miejscu czeka na Ciebie stanowisko biblioteczne do wypożyczania i przekazywania książek, a także ścieżka biegowa. Sunset Beach idealnie nadaje się na romantyczny wieczór. To miejsce znane jest ze spektakularnych zachodów słońca.

Al Mamzar Beach

To szeroka, piaszczysta plaża położona obok potężnego parku rozrywki. Miejsce to świetnie nadaje się do wypoczynku z dziećmi. Dla osób w różnym wieku przygotowano tu wiele atrakcji, w tym m.in.: wypożyczalnie sprzętu wodnego, sklepiki z pamiątkami, a także punkty zabaw dla najmłodszych. Dużym atutem plaży jest bogata oferta gastronomiczna – znajdują się tu restauracje i bary plażowe, serwujące doskonałe jedzenie oraz napoje bezalkoholowe.
 

Kiedy jechać? Pogoda w Dubaju

Dubaj to największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, leżące na południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej, w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego. Panujący w regionie klimat charakteryzuje się gorącym i suchym latem ze średnimi temperaturami przekraczającymi 40°C oraz krótką i ciepłą zimą z temperaturą powietrza ok. 23°C. Najlepiej więc zaplanować podróż na okres od października do maja. Odradzamy lipiec i sierpień – te dwa miesiące polecamy jedynie osobom, którym nie są straszne upały.

Planujesz odwiedzić Dubaj? Pogoda w marcu, kwietniu i maju będzie wprost idealna na urlopowy wyjazd. Średnia temperatura powietrza wynosi wtedy około 32°C, a temperatura wody – około 25°C. Planując wakacje po sezonie, warto rozważyć też miesiące jesienne, na przykład październik lub listopad. W tym ostatnim miesiącu temperatura powietrza wynosi około 30°C w dzień i 25°C w nocy.

Wyjazd do Dubaju – co warto wiedzieć?

Planujesz wyjazd do Dubaju? To dynamiczne i luksusowe miasto ma turystom wiele do zaoferowania, ale przed wyjazdem warto odpowiednio się przygotować. Szczególną uwagę zwróć na kwestie medyczne i tematy związane z bezpieczeństwem. Wykup wcześniej ubezpieczenie turystyczne i koniecznie zapoznaj się z zasadami kulturowymi panującymi na miejscu (na przykład dotyczącymi ubioru i zasad zachowania się w miejscach publicznych).

Czy do ZEA potrzebna jest wiza?

Obywatele Polski nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ruch bezwizowy obowiązuje podróżnych, którzy udają się do ZEA na maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni. Podróż może odbywać się w celach turystycznych, kulturalnych, naukowych, a także jako wizyta u rodziny lub znajomych. Dokumentem uprawniającym do wjazdu jest paszport, który musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 

Jakie ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Zjednoczonych Emiratów Arabskich?

Wybierając polisę AXA na wyjazd do ZEA, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, aby zapewnić sobie odpowiednią ochronę w razie nieprzewidzianych zdarzeń medycznych lub losowych. Ubezpieczenie turystyczne powinno pokrywać m.in.:
 

  • koszty leczenia w razie choroby lub wypadku,

  • koszty transportu medycznego do kraju zamieszkania,

  • koszty związane z przypadkowym wyrządzeniem szkody osobie trzeciej,

  • koszty związane z wypadkami powstałymi w wyniku uprawiania sportu rekreacyjnego (w przypadku osób planujących tego typu aktywności).


Przy wyborze polisy na wyjazd do Dubaju zdecydowanie warto zapoznać się z propozycjami ubezpieczeń AXA na egzotyczne wakacje – ubezpieczenia tego typu oferują odpowiednio wyższe kwoty na leczenie lub transport medyczny niż ubezpieczenia sugerowane na podróż do krajów Unii Europejskiej. Warto pamiętać o tym, że kraje spoza Unii nie honorują karty EKUZ, a koszty ewentualnej pomocy medycznej lub transportu medycznego do kraju zamieszkania mogą okazać się ekstremalnie wysokie dla osób bez ubezpieczenia.

Sprawdź: Co obejmuje ubezpieczenie na egzotyczne wyjazdy?

 

Jakie szczepienia wykonać przed podróżą do ZEA?

Osoby podróżujące do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z określonych krajów są zobowiązane do zaszczepienia się na żółtą febrę. Rezygnacja ze szczepienia może skutkować odmową pozwolenia na wjazd do kraju, kwarantanną lub przymusowym szczepieniem na granicy. Warto zaznaczyć, że szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane od podróżujących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich bezpośrednio z Europy. Jeśli jednak podróż rozpoczyna się w jednym z krajów Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej lub jeśli dochodzi do międzylądowania bądź przesiadki w wymienionych krajach, to jest ono konieczne.

Wśród zalecanych szczepień znajduje się wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) oraz tyfus — przeciętny polski turysta nie ma wyrobionej odporności na te choroby. W razie wątpliwości zawsze możesz odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej lub chorób zakaźnych na kilka tygodni przed planowaną datą wylotu – specjalista weźmie pod uwagę Twoją indywidualną historię medyczną oraz stan zdrowia i zaproponuje optymalny pakiet szczepień.

Gdzie leży Dubaj i ile leci się do tego miasta?

Dubaj jest położony na kontynencie azjatyckim, na Półwyspie Arabskim, przy południowym wybrzeżu Zatoki Perskiej. Miasto jest jednym z siedmiu emiratów – wszystkie tworzą federację Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która powstała w 1971 roku.
 

Dubaj - wieżowce


Odległość lotnicza z Warszawy do Dubaju wynosi około 4400 km. Ile się leci do Dubaju? Bezpośrednie loty oferowane przez znane linie lotnicze (Emirates, LOT) umożliwiają pokonanie tej trasy średnio w około 6 godzin. Jeśli natomiast Twój lot obejmuje przesiadki lub międzylądowania, czas podróży będzie proporcjonalnie dłuższy – może wynieść kilkanaście godzin lub więcej. Warto zwrócić uwagę na tę kwestię przy zakupie biletów lotniczych.

Jak dotrzeć do Dubaju i podróżować po tym mieście?

Wyjazd do Dubaju możesz zaplanować samodzielnie lub skorzystać z oferty wybranego biura podróży. W przypadku wakacji zorganizowanych nie musisz martwić się o kwestie związane z transportem – najczęściej o wszystko dba organizator wycieczki. Ponieważ jednak na wypady do Dubaju coraz częściej decydują się osoby podróżujące indywidualnie, możesz rozważyć także ten model podróżowania.

Z Polski do Dubaju dotrzesz na pokładzie samolotu. Bezpośrednie loty odbywają się z Lotniska Chopina w Warszawie, a także Lotniska im. Jana Pawła II w Krakowie. Do ZEA możesz podróżować również z przesiadkami. Porty lotnicze w Gdańsku, Wrocławiu czy Poznaniu oferują loty przez duże europejskie centra przesiadkowe.

Podróżowanie po Dubaju jest dość wygodne dzięki dobrze rozwiniętej infrastrukturze transportowej. Miasto może się poszczycić nowoczesnym metrem, które jest szybkie i klimatyzowane. Komunikacja miejska obejmuje ponadto autobusy, tramwaje oraz taksówki. Dużym ułatwieniem dla osób podróżujących środkami transportu miejskiego jest inteligentna karta NOL, którą możesz odebrać na lotnisku.

Na co uważać w ZEA?

Planując urlop w Zjednoczonych Emiratach Arabskich warto poznać zasady panujące na miejscu. Nieprzestrzeganie lokalnego prawa może wiązać się z surowymi karami, w tym więzieniem.

W miejscach publicznych obowiązuje zakaz palenia, spożywania alkoholu, a także żucia gumy. Należy też unikać zachowań, które mogą być uznane za obraźliwe, takich jak publiczne całowanie się i okazywanie uczuć.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są krajem bardzo bezpiecznym, ale jak w każdym obcym państwie, należy zachować podstawowe środki ostrożności. Unikaj samotnych spacerów w nieznane miejsca oraz dbaj o swoje rzeczy osobiste i ważne dokumenty.

Jedzenie w Dubaju – co warto spróbować?

Dubaj oferuje turystom szeroki wybór kulinarnych doświadczeń – od luksusowych restauracji po lokalne specjały serwowane na niewielkich straganach. Oto lista dań, których koniecznie musisz spróbować podczas pobytu w tym mieście:
 

  • Hummus – pasta przygotowywana z ciecierzycy, tahini, oliwy z oliwek, czosnku i soku z cytryny. To podstawa kuchni arabskiej. Podawana jest zazwyczaj ze świeżo upieczonym chlebkiem o nazwie khubz.

  • Manakish – płaski placek, który wyglądem przypomina pizzę. Podaje się go zazwyczaj z serem i mieloną wołowiną lub jagnięciną. W manakish nie może zabraknąć ziół, takich jak tymianek, sumak i oregano.

  • Tabbouleh – to lekka sałatka przyrządzana z kaszy bulgur, drobno posiekanej pietruszki, pomidorów, cebuli i mięty.

  • Falafel – słynna przekąska w formie smażonej kulki z mielonej ciecierzycy lub bobu. Falafel można jeść sam lub jako dodatek do pity.

  • Kunafa – to pyszny deser z ciągnącym się serem. To tradycyjne ciasto serowe jest chętnie spożywane podczas ramadanu.

Jak trzeba chodzić ubranym w Dubaju?

Strój turysty powinien być skromny i respektujący lokalne zwyczaje. W miejscach publicznych zaleca się noszenie ubrań zakrywających ramiona i dekolt. Kobiety powinny unikać noszenia bardzo krótkich szortów, spódnic, a także odkrywających brzuch topów. Mężczyznom również nie poleca się noszenia krótkich szortów lub chodzenia bez koszulek. W upalne dni świetnie sprawdzą się ubrania z lekkich, przewiewnych tkanin, takich jak len. Na plaży lub basenie akceptowane są kostiumy kąpielowe. Zabronione jest jednak opalanie topless.

Bardziej restrykcyjne zasady obowiązują w miejscach kultu. Mężczyźni wchodzący do meczetu powinni mieć na sobie długie spodnie i koszule z długimi rękawami. Panie muszą nosić długie, luźne ubrania zakrywające całe ciało oraz chustę na głowie. Niektóre meczety oferują turystom odpowiednie ubrania do wypożyczenia na czas zwiedzania, co jest bardzo wygodne – szczególnie w przypadku pań, które nie dysponują własnymi chustami lub szatami okrywającymi luźno całą sylwetkę.

Waluty i ceny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Oficjalną walutą ZEA jest dirham (międzynarodowy skrót AED). Jego kurs zbliżony jest do złotego. Dirhamy występują w nominałach: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 AED. W hotelach, restauracjach czy sklepach można płacić kartami kredytowymi lub debetowymi. Warto jednak mieć przy sobie gotówkę — przydaje się podczas zakupów w mniejszych sklepach i na targowiskach.

Ceny w Dubaju mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca i standardu. Za nocleg w tanim hostelu należy zapłacić około 100 AED. W przypadku noclegu w 5-gwiazdkowym hotelu cena będzie oscylowała w okolicy 400 AED dla dwóch osób za noc.

Koszty życia w Dubaju są nieco wyższe niż w Warszawie. Za posiłek w przeliczeniu na jedną osobę zapłacisz około 100–150 zł. Mały chleb kosztuje 6 zł, litr mleka 7 zł, a kilogram żółtego sera około 40 zł.

Co zabrać ze sobą na wakacje do ZEA?

Pakowanie na każdy wyjazd warto dokładnie przemyśleć, ale jest to szczególnie istotne wówczas, gdy wybierasz się właśnie do Dubaju. W bagażu powinny znaleźć się nie tylko ważne dokumenty, ale i kilka innych rzeczy, w tym m.in.:
 

  • letnie ubrania odpowiednie na wysokie temperatury,

  • wygodne buty,

  • okulary przeciwsłoneczne i krem z filtrem UV,

  • butelka na wodę z filtrem,

  • powerbank,

  • kosmetyki na użytek osobisty,

  • przyjmowane stale leki oraz suplementy diety,

  • adapter do gniazdka,

  • chusta lub szal (przydatny w miejscach kultu).


Wyprawa do Zjednoczonych Emiratów Arabskich może okazać się niezapomnianą i pełną wrażeń przygodą, do której jednak warto dobrze się przygotować. Przed wyjazdem dobrze jest zapoznać się nie tylko z listą najważniejszych atrakcji i dań, które chciałbyś skosztować podczas urlopu. Ogromne znaczenie w kontekście udanego i bezpiecznego pobytu ma również zrozumienie najważniejszych różnic kulturowych pomiędzy ZEA i Polską. Nie można ponadto zapomnieć o tym, jak ważne jest posiadanie dobrego ubezpieczenia turystycznego, które pokryje koszty związane z ewentualnym zachorowaniem, ale też wypadkiem lub innym zdarzeniem losowym.