Dlaczego nie podróżować z nieautoryzowanymi organizatorami?


W dzisiejszych czasach można wykupić usługi prawie wszystkich touroperatorów online. Internet również zwiększył ryzyko, ponieważ nie możemy mieć pewności, że wybrany przez nas organizator wycieczki jest godny zaufania.

Jeśli wybierzesz usługodawcę, który nie jest licencjonowany przez agencję rządową, ryzykujesz, że nie będziesz mógł anulować umowy w przypadku jakichkolwiek zmian, nie otrzymasz pieniędzy, które zapłaciłeś z powrotem i pożegnasz się ze swoimi wakacyjnymi pieniędzmi. W tym przypadku nie chroni nas ochrona konsumenta, ponieważ nie zawarliśmy umowy z zarejestrowanym biurem podróży. Oczywiście istnieją przypadki siły wyższej, które zwalniają oficjalnie działające biura podróży, a o tych i innych ważnych przepisach można dowiedzieć się na stronie internetowej Stowarzyszenia Węgierskich Biur Podróży. Nawet jeśli zawarliśmy umowę z legalnie zarejestrowanym biurem i znaleźliśmy się w sytuacji, za którą nie jest ono zobowiązane do wypłacenia nam odszkodowania, nie jesteśmy zdani wyłącznie na siebie, ponieważ biuro podróży nadal jest za nas odpowiedzialne i jest zobowiązane do udzielenia nam pomocy w tym przypadku.

Wiele osób popełnia błąd, rezerwując wycieczki na portalach społecznościowych z ofertami i zamkniętymi grupami, narażając się na ogromne ryzyko. W tym przypadku nie możesz być pewien, do kogo trafiają Twoje pieniądze, czy firma jest oficjalna (lub czy w ogóle istnieje) i czy otrzymujesz wartość za pieniądze. Bez osobistego kontaktu i bez podpisania fizycznej umowy, nigdy nie akceptuj oferty podróży, jeśli nie chcesz stracić poważnych pieniędzy.

Działalność notyfikowanych organizatorów turystyki podlega licznym zasadom i warunkom, takim jak konieczność posiadania gwarancji finansowej chroniącej pasażerów w takich przypadkach, jak wcześniejszy powrót w nagłych wypadkach, finansowanie przymusowych pobytów za granicą i zwrot kosztów opłaconych abonamentów. Jeżeli jednak nie zawarli Państwo umowy z oficjalnym biurem podróży, nie mogą Państwo liczyć na taką ochronę finansową, a w razie nagłego wypadku mogą Państwo liczyć tylko na siebie.

Tak więc biuro podróży, które wybierzesz do zorganizowania swoich wakacji ma kluczowe znaczenie, ponieważ nie tylko możesz stracić pieniądze, ale możesz utknąć w obcym kraju lub łatwo zostać bez zakwaterowania, jeśli nawet dotrzesz do celu. Bądź więc ostrożny przy wyborze biura podróży, sprawdź kilka razy czy możesz im zaufać, jeśli nie chcesz wpaść w kłopoty.

Kiedy już będziemy pewni, że podpisaliśmy umowę z oficjalnie zarejestrowanym i wiarygodnym touroperatorem, nie należy zapominać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego, gdyż biura podróży nie pokrywają m.in. ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków czy kosztów leczenia.