Dobre rady dotyczące jedzenia za granicą


Podczas podróży zagranicznych można poznać wiele różnych zwyczajów i tradycji żywieniowych. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tego, co jest normalne, a co uważane za niegrzeczne w danym miejscu. Nie mów z pełnymi ustami, wytrzyj usta przed piciem, nie mlaskaj i nie podjadaj. Powyższe zasady są oczywiste dla każdego, ale błędem byłoby sądzić, że jeśli będziemy się do nich stosować, to będziemy postrzegani jako uprzejmi przez każdego na świecie. W końcu nawyki żywieniowe mogą się bardzo różnić w zależności od kraju: to, co jest grzeczne w jednym kraju, może być nieodpowiednie w innym. Dlatego warto przed podróżą sprawdzić, jaka jest etykieta w danym kraju.

W Indiach oczekuje się, że talerz będzie pusty pod koniec posiłku, ponieważ marnotrawstwo jest uważane za brak szacunku. W Chinach należy zostawić trochę na talerzu, aby pokazać, że gospodarz dał ci wystarczająco dużo jedzenia. W krajach europejskich, siorbanie zupy jest uważane za niewłaściwe zachowanie, ale w Japonii jest to oczekiwane, zwłaszcza jeśli lubisz to jedzenie. W Anglii nie jest grzecznie podawać wino z prawej strony stołu, tylko z lewej - powodem tego jest podobno tradycja żeglarska. Nie jest też dobrze trzymać przed sobą zbyt długo kieliszek z winem; jeśli nalałeś sobie, podaj go innym, aby mogli się nim delektować. We Włoszech cappuccino pije się tylko rano, ponieważ popołudnie lub wieczór to czas, kiedy żołądek jest pełny i nie ma miejsca na jedzenie. Jeśli więc po obiedzie zamówisz cappuccino, równie dobrze możesz napisać sobie na czole, że jesteś turystą. Istnieją zasady używania pałeczek, a także noży, widelców i łyżek, ale w niektórych miejscach, takich jak Indie, większość potraw jest przygotowywana w taki sposób, że można je z łatwością jeść gołymi rękami. Upewnij się, że używasz tylko prawej ręki do dotykania jedzenia!

Napiwki to zawsze kłopotliwa kwestia. Chociaż w większości miejsc jest to oczekiwane, w niektórych krajach jest to uważane za zniewagę.

Będąc za granicą, warto poznać lokalną gastronomię. Ciesz się wyjątkowymi smakami!

Jeśli chcesz, aby Twoje wakacje były najlepsze z możliwych, nie pozostawiaj tego przypadkowi! Ubezpiecz z nami swoją podróż!