Dobre rady dotyczące wynajmu samochodów za granicą


Wiele osób woli podróżować za granicę, jeśli mogą korzystać z wynajętego samochodu podczas pobytu. Nie jest to zaskakujące, ponieważ jest to szybki, łatwy i wygodny sposób podróżowania. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na wynajem samochodu za granicą?

Po pierwsze, zadajmy sobie pytanie: czy wynajem samochodu jest w ogóle uzasadniony? Ludzie często wybierają samochód jako nawyk, gdy jadą na wakacje, ponieważ jest to sposób na dotarcie z punktu A do punktu B w domu. Ale często istnieją alternatywy, takie jak chodzenie pieszo, jazda na rowerze, transport publiczny, taksówki, które są nie tylko tańsze, ale także znacznie mniej kłopotliwe i często łatwiejsze do uzyskania niektórych atrakcji. Zastanówmy się więc, czy samochód jest nam potrzebny do codziennego transportu, czy też nie.

Jeśli po namyśle uznasz, że musisz wynająć samochód, jest jeszcze kilka rzeczy, które należy rozważyć zanim to zrobisz. Sprawdź, czy w ogóle musisz go rezerwować z wyprzedzeniem, ponieważ tanio wyglądające wypożyczalnie na lotniskach są znacznie droższe niż wynajem w centrum miasta, gdzie nie tylko możesz zobaczyć stan wynajmowanego samochodu na żywo, zanim zapłacisz, ale także nie jesteś narażony na ryzyko utraty za anulowanie, co może się zdarzyć, jeśli zarezerwujesz z wyprzedzeniem.

Porównując usługodawców, nie ograniczaj się do ceny wynajmu, ale porównaj również wszelkie dodatkowe koszty, takie jak drugi kierowca lub fotelik dla dziecka. Wiele z nich nie pobiera za to dodatkowych opłat, dlatego przed podjęciem decyzji warto przyjrzeć się kilku aspektom wypożyczalni samochodów. Przygotuj się również na to, że większość miejsc będzie wymagać kaucji za wypożyczony samochód, która jest przechowywana na Twojej karcie w formie zablokowanej kwoty, więc zaplanuj, że nie będziesz miał tej kwoty dostępnej podczas wakacji. Należy również sprawdzić, jaka jest polityka wypożyczalni w zakresie tankowania, ponieważ praktyki w tym zakresie są bardzo różne: niektóre wypożyczalnie przekazują samochód z pełnym bakiem, inne postępują odwrotnie, więc czasami wypożyczający nie ma obowiązku tankowania.

Upewnij się, że przyjeżdżasz na czas, gdy oddajesz samochód, ponieważ w większości przypadków zostaniesz obciążony opłatą za spóźnienie. Warto wtedy sprawdzić, czy zablokowana w momencie wynajmu kwota kaucji została zwolniona i nie wychodzić ze sklepu, dopóki nie upewnimy się, że mamy dostępne pieniądze, bo z domu jest to znacznie trudniejsze do załatwienia.

Nawet jeśli jesteśmy ostrożni przy wynajmowaniu samochodu i prowadzeniu pojazdu, niespodziewane wypadki zawsze mogą się zdarzyć, dlatego ważne jest, aby zawsze wykupić ubezpieczenie podróżne!