Jak uchronić się przed udarem słonecznym?


Ochrona naszego zdrowia musi być zawsze na pierwszym miejscu, kiedy mówimy o priorytetach. Jednak kiedy opalamy się na plaży lub uprawiamy sport, łatwo zapominamy o szkodliwym działaniu ciepła i promieni słonecznych i możemy "niepostrzeżenie" dostać udaru słonecznego, który może wywołać bardzo nieprzyjemne i niebezpieczne objawy. Lato kojarzy się z wakacjami, morzem, podróżami i pływaniem, ale ta pora roku, oprócz dobrej zabawy, niesie ze sobą również zagrożenia, które mogą zrujnować Twój urlop.

Zespół objawów udaru słonecznego jest spowodowany długotrwałą ekspozycją nieosłoniętej głowy na silne światło słoneczne. Jeśli nie chronimy naszych głów przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, mózg dosłownie się przegrzewa. Stopień, w jakim to następuje i jak szybko, zależy od gęstości włosów - stąd większe ryzyko udaru słonecznego u małych dzieci i osób starszych. Opony mózgowe pod czaszką nagrzewają się, co może prowadzić do poważnych uszkodzeń. Dlatego ważne jest, aby wcześnie zauważyć problemy. Choroba, która zwykle wiąże się z bólami, zawrotami głowy i nudnościami. Co możemy zrobić, aby temu zapobiec?

Udarowi słonecznemu można łatwo zapobiec. Ważne jest, aby unikać bezpośredniego działania promieni słonecznych między godziną 11 a 15, kiedy są one najsilniejsze. Chroń głowę nosząc czapkę lub chustę. Upewnij się, że pijesz dużo płynów (bezalkoholowych). Zwróć uwagę na małe dzieci i osoby starsze, które są najbardziej narażone na ryzyko. Możemy chronić naszą skórę za pomocą filtrów przeciwsłonecznych. A więc:

- Ogranicz liczbę godzin spędzanych na świeżym powietrzu do wczesnych godzin porannych i wieczornych.

- Pij jak najwięcej wody, nawet jeśli nie jesteś spragniony.

- Unikaj napojów zbyt słodkich lub zimnych, ponieważ te ostatnie mogą powodować skurcze żołądka w gorące dni.

- Stopniowo przyzwyczajaj się do słońca!

- W upalny dzień załóż czapkę!

- Noś luźne, jasne ubrania, które są wygodne i przewiewne, ponieważ czarny kolor absorbuje promienie słoneczne i podnosi temperaturę ciała.

Co robić w przypadku udaru słonecznego?

Gdy objawy zostaną zauważone, ważne jest, aby nie dopuścić do przegrzania organizmu. Odpoczywaj w chłodnym i zacienionym miejscu, a nawodnienie organizmu jest wtedy niezbędne. Zimne okłady lub prysznice mogą pomóc w złagodzeniu dolegliwości. 

Chroń swoją rodzinę przed niedogodnościami w podróży! Skorzystaj z naszego rodzinnego i grupowego ubezpieczenia podróżnego!