Martynika


Martynika, najbardziej europejska z wysp karaibskich, to karaibska wyspa o powierzchni 1.128 kilometrów kwadratowych, zamieszkała przez 376.000 osób, która z prawnego punktu widzenia jest departamentem zamorskim Francji, a tym samym częścią Unii Europejskiej. Odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1502 roku, przez większość swojej historii była kolonią francuską.

Większość mieszkających tu ludzi jest pochodzenia afrykańskiego, co ma związek z niewolnictwem, które było niegdyś praktykowane na wyspie. Językiem urzędowym jest francuski, ale miejscowi preferują kreolski. Turystyka jest główną gałęzią przemysłu, ale wyspa słynie również z upraw trzciny cukrowej i bananów, a szczególnie silna jest w produkcji rumu. W północnej części wyspy znajdują się lasy deszczowe i plaże z czarnym piaskiem, podczas gdy bardziej turystyczne odcinki wybrzeża znajdują się na południu. Kiedy Europejczyk chce się przenieść z zimy do lata, Martynika jest doskonałym wyborem, z porą suchą od stycznia do kwietnia. Jeśli jesteś aktywnym urlopowiczem, znajdziesz tu również wspaniałe możliwości wędrówek, plaże oraz bogactwo flory i fauny.

Warto jednak wybrać się z eskortą, gdyż na wyspie żyją jadowite węże. Życie morskie jest również spektakularne, a nurkowanie jest integralną częścią każdego urlopu. Mówi się, że Les Salines to najpiękniejsza plaża na wyspie, z jej piaszczystymi brzegami, piękną wodą i palmami w idealnej harmonii. Nadano jej bardziej europejską etykietę ze względu na silne wpływy francuskie, które na przykład w połączeniu z lokalną kuchnią kreolską, zaowocowały doskonałą kombinacją gastronomiczną.

Najważniejszą rzeczą przed podróżą na Martynikę jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.