Podróżowanie bez paszportu


Jeszcze kilka lat temu, aby przekroczyć granicę, potrzebny był paszport, ale obecnie do wielu krajów europejskich można się dostać bez paszportu - wystarczy zabrać dowód osobisty. Teraz, po utworzeniu Unii Europejskiej, jeśli chcesz podróżować po UE i strefie Schengen, wystarczy, że będziesz nosić w kieszeni swój dowód osobisty.

Jeśli jednak wybierasz się do obszaru poza tymi granicami, powinieneś upewnić się, że masz ważny paszport. Jeśli planujesz dłuższą podróż z kilkoma przejściami granicznymi, sprawdź każdy kraj, który przekraczasz, ponieważ kraj docelowy może nie wymagać paszportu, ale jeden z krajów pomiędzy nimi może. Niektóre kraje wymagają wizy oprócz paszportu, na podstawie umowy między krajem wyjazdu i krajem docelowym, wiele krajów odstępuje od tego wymogu.

Jednak przed wyruszeniem w podróż należy sprawdzić, czy kraj, do którego zamierzamy się udać, wymaga posiadania wizy. Jeśli to przeoczysz, możesz łatwo pożegnać się ze swoją podróżą. O wizy należy ubiegać się w zależności od rodzaju podróży: wiza lotniskowa, wiza tranzytowa, wiza wjazdowa krótkoterminowa, wiza pobytowa.

Oprócz dokumentów, ważne jest również wybranie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego!