Pogoda w Grecji


Grecja, położona w południowo-wschodniej części Europy, jest krajem w przeważającej mierze śródziemnomorskim, jeśli chodzi o klimat, linię brzegową i wyspy. Ma to największe znaczenie z turystycznego punktu widzenia, ale dla jasności należy zaznaczyć, że w niektórych częściach kraju panuje klimat kontynentalny i górski.

Śródziemnomorska część półwyspu, która jest otoczona morzem, ma suche lata i bardzo deszczowe i zimne zimy, z większością rocznych opadów występujących między październikiem a marcem w północno-zachodniej części w której są one najbardziej obfite. Grecja jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku turystów i od dziesięcioleci jest jednym z najpopularniejszych kierunków, szczególnie jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Powietrze jest czyste i suche, co sprzyja opalaniu i wylegiwaniu się na plaży. Różnica temperatury między zimą a latem może wynosić nawet 20 stopni Celsjusza, przy czym na wyspach temperatury są niższe. Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy średnia miesięczna temperatura maksymalna przekracza 30 stopni Celsjusza na większości obszaru kraju, przy wysokiej wilgotności powietrza.

Najwyższą temperaturę w historii zanotowano w 1977 roku, kiedy termometry w Atenach odnotowały 47,7 stopni Celsjusza. Liczba godzin nasłonecznienia jest różna, ale w niektórych miejscach może przekraczać 3000 godzin rocznie. Morze jest również ciepłe, z temperaturami przekraczającymi 20 stopni Celsjusza w kwietniu i utrzymującymi się do listopada, z wysokimi temperaturami 25-26 stopni Celsjusza w szczycie sezonu. Gdy upał szaleje, można go przetrwać w wodzie, a przyjemna bryza sprawia, że jest on mniej odczuwalny. W sierpniu z południa nadciąga gorące powietrze, które wzmacnia promienie słoneczne dlatego w tym okresie wiejące wiatry bywają zbawienne.

Kiedykolwiek podróżujesz do Grecji, wybór odpowiedniego ubezpieczenia rodzinnego i grupowego jest kluczowy!