Sprawdź przed podróżą


Bez względu na to, dokąd się wybierasz i na jak długo, ważne jest, aby być przygotowanym z wyprzedzeniem, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. To połowa bitwy, jeśli wiesz, ile ubrań chcesz zabrać ze sobą i masz wszystkie dokumenty, które mogą być potrzebne.

Ale poza tym, upewnij się, czy potrzebujesz paszportu do kraju docelowego, a jeśli tak, sprawdź w odpowiednim czasie, czy jest on ważny, tak aby w przypadku jego wygaśnięcia mieć czas na złożenie wniosku o nowy. Dobrze jest również wiedzieć, czy miejsce docelowe jest objęte obowiązkiem wizowym, a jeśli tak, to zrobić to odpowiednio wcześnie, aby nie uzależniać od tego swojego urlopu lub podróży służbowej. Wykupienie ubezpieczenia podróżnego to mądra decyzja, zwłaszcza jeśli wybierasz się do odległego kraju, ale może być ono również przydatne w przypadku bliższych destynacji. Ważne jest, aby znać walutę i opcje płatności w kraju, do którego się wybierasz - prawie wszędzie w Europie możesz polegać na kartach kredytowych, więc wygodnie jest podróżować z kartą, która jest akceptowana za granicą.

Jeśli wolisz korzystać z gotówki, zastanów się dobrze, ile możesz potrzebować, warto wypłacić obliczoną kwotę, gdy jesteś jeszcze w domu. Jednak nawet jeśli zdecydujesz się na użycie karty kredytowej, warto również wymienić trochę pieniędzy na walutę danego kraju, ponieważ mogą w nim być małe kawiarnie lub piekarnie, w których nie można płacić kartą.

Najważniejszą rzeczą przed podróżą jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego!