Waluta Bułgarii


Walutą Bułgarii jest lev, leva to liczba mnoga od lewa, ale w naszym języku utknęła w tej formie. Jego znaczenie to lew, i w tym jest identyczny z rumuńskim lej. Na monetach obywatelskich widnieje herb kraju, w którym znajduje się lew. Waluta została wprowadzona w 1881 roku, po tym jak Bułgarzy ogłosili swoją niepodległość od Imperium Osmańskiego. Początkowo lewa była równa frankowi francuskiemu, włącznie z Unią Monet Łacińskich. Początkowo monety były wykonane ze złota i srebra, ale to się oczywiście później zmieniło. Zmiana lewa to sztotinka (стотинка), jego liczba mnoga to sztotinki (стотинки), 1LV = 100 sztotinek.

Po pierwszej wojnie światowej wartość bułgarskiej waluty zaczęła systematycznie spadać, co doprowadziło do zniknięcia monet o nominale 50 stotinek i wprowadzenia monety o nominale 100 lewów w latach 30-tych XX wieku. Największym nominałem był banknot o nominale 5 000 lewów (oprócz banknotu o nominale 10 000 lewów zlatni z 1919 roku). Od 1943 roku monety całkowicie zniknęły z obiegu, a do innowacji z 1952 roku emitowano wyłącznie pieniądz papierowy. Ostatnia reforma monetarna miała miejsce 5 lipca 1999 r., kiedy to 1 nowa lewa (BGN) stała się równa 1.000 starych lew (BGL). Z powodu inflacji w pierwszej połowie ubiegłego wieku w obiegu było 5 000 lewów, sytuację tę zmieniła reforma monetarna z 1952 roku. Po zmianie ustroju nastąpił podobny proces - najpierw w 1997 roku wprowadzono banknot o nominale 50 000 lewów, a następnie w 1999 roku wprowadzono poprawki. W tym samym roku wyemitowano banknoty, które do dziś są w obiegu. Banknot o nominale 1 lewa jest stosunkowo rzadki i zamiast niego używa się monety. 7 grudnia 2015 roku banknot o nominale 2 lewa został zastąpiony monetą o nominale 2 lewa. Lew jest walutą zmienną, stotinką, która jest wydawana w nominałach od 1 do 50. Są też papierowe pieniądze o nominale 1 lewa oraz nominały 2, 5, 10, 20, 50 i 100 lewa. Jedna lewa jest warta około 180 forintów według średniego kursu rynkowego, a 1 euro jest warte 1,95583 lewa. Miejscowi wierzą w pieniądze przekazywane z ręki do ręki, a bankomaty i czytniki kart kredytowych są mniej powszechne niż w kulturach zachodnich.

Oczywiście w miejscach uczęszczanych przez turystów wskaźnik ten ulega poprawie. Jeśli chcesz wymienić pieniądze na miejscu, lepiej udać się do banku, niż załatwiać sprawy na ulicy, gdzie niczego nie podejrzewający turyści mogą zostać oszukani. Ważne jest również, aby przyjmować do wymiany tylko nieuszkodzone banknoty, gdyż nawet lekko uszkodzone mogą stanowić problem. Bułgarzy planują wprowadzenie euro, ale jak na razie nie ma zbyt wielu konkretnych informacji na ten temat. Według niektórych źródeł lew bułgarski ma zostać zastąpiony przez euro w 2023 roku.

Jak kształtują się ceny w Bułgarii?

Podsumowując, Bułgaria nie jest drogim miejscem na wakacje. Można uzyskać wysokiej jakości zakwaterowanie po stosunkowo niskich cenach, a jedzenie i napoje są w rozsądnych cenach, przystępnych dla prawie każdego. Wielu turystów uważa ten kraj za doskonały cel podróży właśnie z tego powodu, a także ze względu na jego piękne środowisko naturalne i popularne piaszczyste plaże. Lew przez wiele lat mniej więcej utrzymywał swoją wartość, a ogólna zasada jest taka, że jedno euro odpowiada mniej więcej dwóm lewom. Wczasowicze przybywający z Europy Zachodniej często stwierdzają, że Bułgaria jest znacznie tańsza niż ich kraj ojczysty pod względem kosztów wakacyjnych, takich jak zakwaterowanie, wyżywienie, transport i inne usługi oraz rozrywka. Dlatego Bułgaria jest wybierana przez tych, którzy planują rodzinne, przyjacielskie lub romantyczne wakacje ze swoim partnerem w rozsądnych, przystępnych cenach. Dlaczego miałbyś płacić 6€ za koktajl w Hiszpanii, skoro w Bułgarii możesz go wypić za połowę ceny?

Cena lokalnych produktów - takich jak warzywa, owoce, mięso, mleko i napoje (zarówno alkoholowe, jak i bezalkoholowe) - wynosi co najmniej jedną trzecią tego, co zapłacilibyśmy za podobne artykuły w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Francji. Droższe są tylko produkty importowane, podobnie jak w innych krajach. Szeroki wybór pamiątek, upominków, odzieży i akcesoriów dostępny jest na bazarach w miejscowościach wypoczynkowych. Bułgarskie sklepy są zazwyczaj wyższej jakości niż ich greccy, włoscy czy tureccy konkurenci. Uważajcie jednak na kopie i podróbki światowych marek, które można spotkać na każdym rogu ulicy.

Poza wymianą waluty, drugą najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić przed podróżą jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego!