Zjednoczone Emiraty Arabskie


Wysokie miejsce na liście bogatych w ropę naftową i zamożnych krajów zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie, państwo federalne składające się z siedmiu emiratów, położone na Bliskim Wschodzie w południowo-zachodniej Azji. Przez wiele lat emiraty znajdowały się pod panowaniem brytyjskim, zanim sześć z nich zostało zjednoczonych w 1971 roku, a siódmy dołączył do nich w 1972 roku, tworząc obecne Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nazwy Abu Dhabi i Dubaj są prawdopodobnie znane wszystkim, a pozostałe pięć podjednostek to Umm el-Kaivein, el-Fujairah, Ras el-Haima, Ajman i Sardjah. Najstarsza z nich to Ras el-Haima, założona w 1708 roku, najmłodsza el-Fujairah powstała w 1879 roku. Oficjalnym językiem kraju jest arabski, ale mówi się również po angielsku, hindi, nowopersku i urdu. Liczba ludności od dłuższego czasu szybko rośnie, z zaledwie 3 mln w 2000 r. do 9,3 mln w 2013 r., a obecnie wynosi 9,6 mln. Co ciekawe, tylko 13% ludności to Arabowie, z dużym udziałem Pakistańczyków, Hindusów i Bangladeszczyków. Całkowita powierzchnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich wynosi 83 600 kilometrów kwadratowych. Struktura kraju jest zróżnicowana, nowoczesny świat i skrajna bieda przeplatają się jak pustynie, góry i wybrzeże.

W miarę rozwoju, Emiraty Arabskie stały się coraz bardziej popularne wśród turystów i choć temperatury i wilgotność są ekstremalne w okresie od maja do września, wielu z nas wybiera zwiedzanie futurystycznego świata Abu Dhabi i Dubaju. W podziale religijnym dominuje islam - 77 procent, chrześcijaństwo - 12,5 procent i hinduizm - 6,5 procent. Prawdopodobnie najbardziej znanym symbolem kraju jest najwyższy budynek na świecie, 828-metrowy Burj Khalifa.

Najważniejszą rzeczą dla relaksujących wakacji w ZEA jest wybór odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego!