Osiem rzeczy, o których warto pamiętać przed podróżą samochodem

Ruszając w dłuższą trasę warto pamiętać o kilku sprawach, tak aby bezpiecznie i bez zbędnych przygód dojechać do celu, a w razie nieprzewidzianych zdarzeń być na nie możliwie najlepiej przygotowanym.

 1. Wyposażenie pojazdu
  Warto sprawdzić stan techniczny obowiązkowego wyposażeniem pojazdu, czyli np. ważność gaśnicy, stan koła zapasowego, czy w aucie mamy lewarek (podnośnik). Należy zabrać dodatkowe bezpieczniki elektryczne, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, skrobaczkę i odmrażacz do zamków, a także latarkę i w pełni wyposażoną apteczkę.
   
 2. Płyny eksploatacyjne
  Pamiętajmy, aby przed podróżą sprawdzić stan płynów eksploatacyjnych tj: olej silnikowy, płyn chłodniczy, płyn do spryskiwaczy oraz sprawdzić ciśnienie w oponach.
   
 3. Ważność i kompletność dokumentów
  Pamiętajmy żeby sprawdzić poprawność i kompletność dokumentacji - zwłaszcza pojazdu (aktualne badania techniczne), "zielona karty", dokumenty podróży i karty kredytowe. W razie drobnych awarii lub konieczności przeprowadzenia prac konserwacyjnych przydać się może także instrukcja obsługi naszego pojazdu, szczególnie, jeśli nie zdążyliśmy jeszcze go dobrze poznać bo poruszamy się nim od niedawna.
   
 4. Zapoznać się z zakresem polisy assistance
  Przed dłuższą podróżą samochodem, szczególnie zagraniczną warto sprawdzić ważność ubezpieczenia assistance oraz jego zakres. Zwróćmy uwagę czy będziemy objęci ochroną na terytoriach krajów przez które będziemy przejeżdżać i jakie zdarzenia są uwzględnione w zakresie ochrony.
   
 5. Mapy i nawigacja
  Pamiętajmy, aby wyposażyć samochód w aktualny atlas samochodowy oraz zaktualizować mapy w swojej nawigacji.
   
 6. Telefon komórkowy
  Pamiętajmy o naładowaniu telefonu komórkowego, zaopatrzeniu się w ładowarkę samochodową oraz sprawdzeniu roamingu.
   
 7. Przepisy ruchu drogowego za granicą
  Przed wyjazdem, znajdźmy informacje na temat przepisów ruchu drogowego w krajach, przez które będziemy przejeżdżać (szczególnie ważne są informacje o konieczności wezwania policji do wypadków, ograniczeniach prędkości, obowiązkowym wyposażenia pojazdu).
   
 8. Przegląd techniczny pojazdu
  Dla spokoju i bezpieczeństwa warto też wybrać się do zaufanego serwisu, aby sprawdzić stan samochodu i razie potrzeby wymienić płyny eksploatacyjne i dokonać niezbędnych napraw.