Assistance krótkoterminowe – czym jest i dlaczego warto je wybrać?


Assistance krótkoterminowe warto wybrać wówczas, gdy udajesz się własnym samochodem w zagraniczną podróż. Wykupienie polisy zapewnia ochronę na czas wyjazdu, dzięki czemu nie musisz martwić się kosztami i formalnościami wynikającymi z usterki auta czy uczestnictwa w wypadku. Dowiedz się, jakie korzyści daje assistance w podróży.

Czym jest assistance krótkoterminowe?

Assistance to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia, które wykupuje się po to, aby zapewnić sobie ochronę w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze, jakie mogą Cię spotkać podczas zagranicznej podróży samochodem. Możesz nabyć polisę całoroczną, jednak w wielu wypadkach bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest assistance krótkoterminowe. Obowiązuje ono na czas wyjazdu, a więc przez stosunkowo krótki okres.

To korzystne rozwiązanie, gdyż zapewnia:
 
 • spokój podczas zagranicznej podróży – nie musisz obawiać się o to, że po wypadku czy awarii zostaniesz sam i będziesz musiał bez pomocy z zewnątrz załatwiać różne formalności,
 • minimalizację kosztów ochrony ubezpieczeniowej – nie ma potrzeby opłacania składki za cały rok,
 • dużą elastyczność – nawet jeśli musisz wyjechać w długą podróż za granicę kilka razy w roku, każdorazowo możesz wykupić assistance, dopasowując je do własnych potrzeb, w tym czasu wyjazdu.
Assistance na dni znajduje się w ofercie AXA Partners. Jest ono dostępne jako Moto Assistance, czyli dodatek do ubezpieczenia turystycznego. Można je wykupić dla samochodów, które mają maksymalnie 10 lat. Obejmuje ono zabezpieczenie w przypadku wielu nieprzewidzianych sytuacji, jakie mogą Cię spotkać na drodze. Dzięki temu, że jest oferowane razem z ubezpieczeniem turystycznym, zapewnia szeroką ochronę, w tym w odniesieniu do pokrycia kosztów leczenia, utraty bagażu czy skutków uczestnictwa w nieszczęśliwym wypadku.
 

Kiedy wybrać assistance krótkoterminowe?

Assistance na dni warto wykupić zawsze wtedy, gdy wybierasz się w długą podróż. Może to być wyjazd:
 
 • na letnie wakacje bądź na ferie zimowe poza granice kraju,
 • służbowy, w celu spotkania się z kontrahentem działającym na rynku w innym państwie,
 • do pracy, na przykład sezonowej, realizowanej w określonym kraju Unii Europejskiej.
Assistance na wakacje czy ferie sprawdzi się szczególnie wówczas, gdy niewiele jeździsz, ale raz w roku trafia Ci się dłuższy wyjazd. To rozwiązanie korzystne także wtedy, gdy wprawdzie masz wykupiony pakiet assistance, jednak nie obowiązuje on na terenie kraju, do którego się udajesz.

W każdym przypadku assistance krótkoterminowe dostosujesz do tego, jak długo będzie trwała podróż. Polisa najczęściej jest zawierana na 7, 10, 14 lub 30 dni, jednak, tak jak w AXA Partners, możesz dowolnie określić czas jej obowiązywania. Zamierzając skorzystać z Moto Assistance, możesz wybrać różne opcje, dotyczące na przykład zakresu ochrony – taką możliwość daje Ci kalkulator ubezpieczenia turystycznego. Jest on intuicyjny w obsłudze i pozwala za pomocą kilku kliknięć wykupić polisę dokładnie dopasowaną do Twoich potrzeb.

Dowiedz się więcej na temat wariantów ubezpieczenia turystycznego w AXA
 

Co obejmuje assistance krótkoterminowe? Jaką ochronę zapewnia?

Młody mężczyzna i kobieta stoją przy samochodzie, który uległ awarii
Jeśli masz zamiar wykupić assistance w podróży, zakres ochrony jest określony w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia AXA zakres ten jest bardzo szeroki, gdyż obejmuje zdarzenia, do których doszło w trakcie podróży i które wynikają z:
 
 • awarii pojazdu,
 • wypadku,
 • kradzieży samochodu,
 • aktu wandalizmu, czyli na przykład zniszczenia karoserii ostrymi przedmiotami.
Na pomoc możesz liczyć także wówczas, gdy dojdzie do rozładowania akumulatora lub uszkodzenia opony, między innymi w wyniku najechania na dziurę. Nie pozostaniesz bez pomocy również wtedy, gdy zatrzaśniesz kluczyki w pojeździe albo zabraknie paliwa w baku.

Jakie świadczenia Ci przysługują, jeśli zdecydujesz się na krótkoterminowe assistance od AXA Partners? Ubezpieczenie dotyczy:
 
 • naprawy pojazdu na miejscu zdarzenia lub odholowania go do najbliższego warsztatu, w którym usterka może zostać usunięta – jeśli zabrakło paliwa, jest ono dowożone albo auto jest holowane do stacji benzynowej,
 • odwiezienia taksówką osób podróżujących autem i zakwaterowania ich w hotelu na czas naprawy bądź odtransportowania pasażerów do celu lub punktu początkowego podróży.
Jeśli z przyczyn technicznych auto nie może zostać naprawione w ciągu pięciu dni roboczych, jest ono transportowane do najbliższego serwisu w kraju stałego zamieszkania właściciela.

Podczas wykupu assistance na dni pamiętaj, aby zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Chodzi nie tylko o zakres zdarzeń objętych polisą oraz to, na jakim obszarze ona obowiązuje, ale również o ewentualne limity, dotyczące na przykład maksymalnej liczby kilometrów w przypadku holowania czy liczby noclegów dla podróżujących. Powinieneś też sprawdzić, jakie są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – w przypadku Moto Assistance AXA obejmują one na przykład prowadzenie auta bez ważnego prawa jazdy.

Jeśli wykupisz assistance krótkoterminowe, samochód i osoby nim podróżujące są chronione przed skutkami różnych zdarzeń. Wykupienie polisy jest korzystne, gdyż w razie awarii, wypadku czy kradzieży samochodu nie musisz martwić się o:
 
 • koszty holowania oraz naprawy auta bądź jego repatriacji do kraju – wydatki z tym związane w Niemczech, Francji czy Hiszpanii mogą być bardzo wysokie, 
 • formalności związane na przykład z transportem pasażerów do hotelu i załatwieniem noclegu,
 • to, że możesz działać niezgodnie z przepisami istniejącymi w danym kraju – na przykład w Hiszpanii obowiązuje zakaz naprawiania samochodów na drogach publicznych, a holowaniem pojazdów w tym kraju zajmują się tylko wyspecjalizowane firmy.
Assistance krótkoterminowe zapewnia spokój podczas długotrwałej podróży. Dzięki polisie jesteś skutecznie chroniony przed skutkami zdarzeń, jakie w każdej chwili mogą Cię dopaść na drodze.

Dowiedz się więcej jakie dokładnie świadczenia obejmuje usługa Moto Assistance AXA. 

Pobierz broszurę informacyjną.
 

Jaki jest koszt krótkoterminowego assistance?

Korzystając z kalkulatora dostępnego na stronie internetowej AXA Partners, możesz łatwo wyliczyć wysokość składki. Wystarczy zaznaczyć odpowiednie opcje i wybrać Moto Assistance jako rozszerzenie ochrony z zakresu ubezpieczenia turystycznego. Przykładowy koszt polisy podano poniżej – pod uwagę wzięto ubezpieczenie obowiązujące na terenie Europy i przeznaczone dla osoby w wieku od 18 do 69 lat. Cena dodatkowego ubezpieczenia assistance to:
 
 • około 27 zł w przypadku 7-dniowej podróży,
 • około 37 zł w sytuacji, gdy wyjazd obejmuje 10 dni,
 • około 50 zł, gdy są to 2 tygodnie,
 • około 105 zł w przypadku 30 dni.
Pamiętaj, że w AXA koszt ten obejmuje nie tylko krótkoterminowe assistance, ale również ubezpieczenie turystyczne. Kompleksowo chroni Cię ono przed wieloma nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Przejdź do kalkulatora ubezpieczenia turystycznego >>
 

Dlaczego wybrać dodatkowe ubezpieczenie assistance na samochód?

Assistance krótkoterminowe AXA to niedrogi dodatek do standardowego ubezpieczenia turystycznego. Dzięki niemu zabezpieczysz się na wypadek awarii, wypadku czy kradzieży samochodu zawsze wtedy, gdy wyjeżdżasz w długą podróż. Do zalet takiego rozwiązania należy to, że możesz je wykupić za atrakcyjną cenę nawet na 7 czy 10 dni.

Dzięki assistance na dni zapewnisz sobie dodatkową ochronę bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. W trakcie jazdy nie musisz martwić się o nieprzewidziane zdarzenia – nawet jeśli wystąpią, towarzystwo ubezpieczeniowe zadba o szybką naprawę czy transport kierowcy i pasażerów do hotelu.
 
Share this article: