Jak wyrobić paszport dla siebie lub dziecka? Procedura krok po kroku


Po krajach Unii Europejskiej i strefy Schengen można się poruszać tylko z dowodem osobistym, jednak do dalszych podróży zagranicznych potrzebny jest paszport. Taki dokument jest niezbędny np. podczas wyjazdu do Egiptu lub USA. Wyrobienie paszportu zajmuje trochę czasu i najczęściej wymaga osobistej wizyty w punkcie paszportowym. Sprawdź, jak uzyskać paszport i ile to kosztuje.

Paszport biometryczny – jak wygląda?

Od 2009 roku w Polsce wydawany jest paszport biometryczny serii EA. Jest to 40-stronicowa bordowa książeczka z okładką z godłem i złotymi napisami oraz – najważniejszymi elementami – zatopionym chipem na tylnej okładce i mikroprocesorem na przedniej. W chipie RFID są zapisane odciski palców posiadacza paszportu. Mikroprocesor zaś umożliwia służbom błyskawiczne odczytywanie danych właściciela. 
 

Jak długo ważny jest paszport? 

Paszport biometryczny wydawany jest na 10 lat, zaś osoby niepełnoletnie przed ukończeniem 12 roku życia otrzymują taki dokument na 5 lat. 

 

Jak wyrobić paszport – krok po kroku

Zacznijmy od tego, gdzie wyrobić paszport. Osoby dorosłe mogą to zrobić w wyznaczonych punktach, przy czym można wybrać dowolne miasto, niekoniecznie bliskie miejscu zamieszkania lub zameldowania. Pełną listę punktów paszportowych znajdziesz na stronie WWW urzędów wojewódzkich. Wniosek o wydanie paszportu trzeba złożyć osobiście, bo urzędnik musi pobrać odciski palców.
 

Paszport dla dzieci: gdzie złożyć wniosek?

Inaczej wygląda składanie wniosku o paszport dla dzieci:
 
 • dla dzieci do 12. roku życia dopuszczone jest składanie wniosków online, ale można to zrobić również w urzędzie,
 • przy składaniu wniosku o paszport dla dzieci do 5. roku życia dziecko nie musi być w urzędzie ani przy wnioskowaniu, ani przy odbiorze paszportu,
 • dziecko od 12. roku 18. roku życia musi być obecne w urzędzie przy składaniu wniosku o paszport, ale przy odbiorze dokumentu jego obecność nie jest konieczna,
 • dla małoletnich między 12. a 18. rokiem życia nie ma możliwości składania wniosku o paszport przez internet. 

Jak złożyć wniosek o paszport?

 1. Przygotuj niezbędne dokumenty – lista poniżej.
 2. Uiść opłatę za paszport w kasie lub online i zabierz ze sobą potwierdzenie zapłaty. 
 3. Złóż dokumenty w punkcie paszportowym.
 4. Odbierz paszport z punktu.

Wymagane dokumenty i procedury

Co jest potrzebne do wyrobienia paszportu? Zależy, czy jest to dokument dla osoby dorosłej, czy dla dziecka. Zawsze należy złożyć wniosek o wydanie paszportu. Wypełnia go osoba dorosła chcąca uzyskać paszport lub opiekun prawny dziecka, któremu paszport ma być wydany. Jeśli wyrabiasz paszport dla dziecka, pamiętaj, że potrzebna jest zgoda drugiego opiekuna: matki lub ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka. Taką zgodę musisz dołączyć do dokumentów.

Przy wyrabianiu przez internet paszportu dla dziecka – można to zrobić, jeśli nie skończyło ono 12 lat – potrzebny jest:
 
 • profil zaufany 
lub
 
 • kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego 
lub
 
 • certyfikat podpisu osobistego.

Dokumenty niezbędne do wyrobienia paszportu - dorośli:

 • aktualna fotografia, zrobiona nie wcześniej niż pół roku przed złożeniem wniosku,
 • dowód opłaty za paszport,
 • potwierdzenie prawa do zniżki lub zwolnienia z opłat, jeśli przysługuje,
 • dotychczasowy ważny paszport przy wymianie dokumentu lub dowód osobisty, jeśli nie masz ważnego paszportu,
 • ewentualnie skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa dla zmiany nazwiska po ślubie za granicą.

Dokumenty niezbędne do wyrobienia paszportu  - dzieci:

 • aktualna fotografia,
 • dowód opłaty za paszport,
 • ważny paszport lub dowód osobisty, jeśli dziecko posiada taki dokument,
 •  zgoda drugiego rodzica lub opiekuna na wydanie paszportu, jeśli nie składa jej osobiście lub poprzez usługę online Wyraź zgodę na paszport – wtedy zgoda musi mieć notarialne poświadczenie podpisu. Zgodę można dostarczyć po złożeniu wniosku, ale bez niej nie będzie on procedowany.

Jak wygląda zdjęcie do paszportu?

Przed wyrobieniem dokumentu warto iść do fotografa. W punktach fotograficznych specjaliści doskonale znają wymagania co do zdjęcia paszportowego. Rozmiar fotografii do paszportu to 35 × 45 mm. 

Wytycznych jest więcej, m.in.:
 
 • brak nakrycia głowy, 
 • brak okularów z ciemnymi szkłami, 
 • brak biżuterii dużych rozmiarów,
 • pokazanie całej głowy z górną częścią barków, 
 • naturalny wyraz twarzy, 
 • zamknięte usta,
 • twarz powinna zajmować 70–80% powierzchni zdjęcia. 
Przykłady poprawnie i niepoprawnie wykonanych zdjęć do paszportu - infografikaSą też wymogi związane ze światłem i tłem. Są też wytyczne do zdjęć dzieci, zwłaszcza gdy ma to być fotografia wysyłana cyfrowo. 

Jeśli chcesz samodzielnie zrobić zdjęcie do paszportu, zapoznaj się ze szczegółowymi instrukcjami oraz przykładami dobrych i złych zdjęć zamieszczonych na stronie rządowej.
 

Koszty związane z wyrobieniem paszportu

Ile kosztuje paszport? Zależy dla kogo. Osoba dorosła płaci za swój paszport 140 zł, dziecko do 12. roku życia – 30 zł, od 12. do 18. roku życia – 70 zł.
 

Niektóre zniżki na wyrobienie paszportu

 • 50% dla uczniów lub studentów między 18 a 26 rokiem życia, rencistów, emerytów, osób niepełnosprawnych, osób otrzymujących zasiłki opiekuńcze lub świadczenia pielęgnacyjne, osób przebywających w domu pomocy społecznej, z przyznaną rentą socjalną, kombatantów, żołnierzy, strażaków OSP, weteranów wojennych, właścicieli Karty Dużej Rodziny,
 • 75% zniżki dla uczniów lub studentów do 25 roku życia pochodzących z rodzin wielodzietnych, posiadających ważną kartę Dużej Rodziny.

Zwolnienie z opłaty za paszport

Zwolnienie z opłaty za paszport należy się m.in. osobom które ukończyły 70. rok życia i żołnierzom pełniącym służbę za granicą (ale nie zawodowym). Nie zapłacisz za wyrobienie paszportu, jeśli został on niepoprawnie spersonalizowany, ma wadę techniczną, złe dane osobowe lub błędną datę urodzenia. 

Polski paszport biometryczny z banknotami dinara jordańskiego
 

Czas czekiwania i realizacji

Ile trwa wyrobienie paszportu? Zależy od punktu paszportowego i jego obłożenia. W wakacje często czeka się dłużej. Na stronie rządowej można sprawdzić, czy dokument jest już gotowy.
 

Jak długo się czeka na wyrobienie paszportu: maksymalny czas

Jak długo maksymalnie czeka się na paszport? Zazwyczaj około miesiąca. Przewidywany czas oczekiwania przedstawi urzędnik podczas składania wniosku. W szczególnych sytuacjach może to trwać dłużej niż 30 dni, ale to rzadkość.
 

Paszport tymczasowy, co to jest i kiedy go wyrobić?

Czas oczekiwania na paszport jest zdecydowanie krótszy przy wnioskowaniu o dokument tymczasowy. Ten paszport ważny jedynie 365 dni. Można go wyrobić, np. gdy musisz pilnie wyjechać za granicę z powodu twojej choroby, choroby lub pogrzebu członka rodziny, w związku z prowadzoną działalnością zawodową lub nauką dzieci i koniecznością zapewnienia im opieki.
 

Co zrobić, gdy stracimy paszport?

Zgubiłeś paszport lub został ci skradziony? A może się uszkodził? Musisz koniecznie zgłosić taki fakt odpowiednim służbom, by anulować dokument. Wszystko zależy od tego, gdzie doszło do zdarzenia.
 

Gdzie zgłosić utratę lub uszkodzenie paszportu?

 • W Polsce: w dowolnym punkcie paszportowym. Jeśli doszło do kradzieży, to dodatkowo zgłoś się na komisariat policji. 
 • Za granicą: w najbliższym polskim konsulacie. Gdy paszport został ci skradziony, udaj się także na posterunek policji.
Zarówno w Polsce, jak i za granicą, zgłoszenie o utracie lub uszkodzeniu paszportu zostanie przyjęte od ręki. Paszport zostanie anulowany. Przy zgłoszeniu trzeba mieć ze sobą dowód osobisty lub inny ważny dokument ze zdjęciem.
 

Kto może zgłosić utratę lub kradzież dokumentu?

Do punktu paszportowego, konsulatu lub na policję celem zgłoszenia utraty paszportu może udać się każdy, kto zgubił dokument, rodzic lub opiekun prawny w przypadku gdy sprawa dotyczy paszportu osoby małoletniej. Także dowolna osoba, która znalazła czyjś paszport może i powinna zgłosić to właściwym organom.
 

Ile zapłacisz za nowy paszport?

Cena za wyrobienie paszportu po zgubieniu, kradzieży czy uszkodzeniu jest taka sama jak w każdym innym przypadku wyrabiania dokumentu, to jest 140 zł dla osoby dorosłej. Także mogą przysługiwać zniżki i ulgi. 

Jeśli jednak urzędnik oceni na podstawie złożonego przez ciebie oświadczenia, że z twojej winy doszło do utraty lub uszkodzenia dokumentu, to opłata wyniesie trzy razy więcej. 

Źródła
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-usluga-dla-osoby-doroslej
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-dla-dziecka
https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-paszport-tymczasowy
https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu
https://www.gov.pl/web/gov/paszport-informacje-o-dokumencie
https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy
Share this article: