Limity i wymiary bagaży w liniach lotniczych. Jak się spakować?


Masz przed sobą lot na wakacje lub w podróż służbową? Szukasz odpowiedzi na częste pytania dotyczące limitów wagowych dla walizek i plecaków w różnych liniach lotniczych? Dowiedz się, jakie są typowe limity wagi i rozmiarów dla bagażu podręcznego oraz rejestrowanego w popularnych liniach i spakuj swój bagaż tak, aby uniknąć problemów z niezgodnymi wymiarami podczas odprawy na lotnisku. 

Limity na bagaż podręczny i rejestrowany — czemu służą? 

Linie lotnicze nakładają limity na bagaż podręczny i rejestrowany, mając na uwadze bezpieczeństwo, wygodę pasażerów oraz zachowanie równowagi operacyjnej w czasie lotu. Ograniczenia w przewozie bagażu podręcznego i rejestrowanego pozwalają kontrolować ilość i rodzaj przedmiotów wnoszonych na pokład samolotu. 

Samoloty są zaprojektowane i zbudowane w taki sposób, aby utrzymać określony ciężar. Mają one też określoną pojemność luku bagażowego oraz schowków nad siedzeniami. Przekroczenie dopuszczalnej wagi negatywnie wpływa na osiągi lotu i bezpieczeństwo, a ograniczenia dotyczące rozmiarów bagażu podręcznego gwarantują, że wszyscy pasażerowie mogą przechować swoje rzeczy w trakcie lotu w wyznaczonych miejscach. Jednocześnie ograniczenie bagażu rejestrowanego pomaga w utrzymaniu płynności i efektywności procedur odprawy, obsługi bagażowej i załadunku. 

Na bezpieczeństwo wpływa także to, co znajduje się w walizkach pasażerów [1]. Przedmioty o wysokim ryzyku zapłonu lub wybuchu, np. łatwopalne ciecze, substancje chemiczne, a także niebezpieczne narzędzia, są zazwyczaj zabronione na pokładzie i muszą być umieszczone w specjalnie zaprojektowanych i bezpiecznych kontenerach w luku bagażowym. Natomiast bagaż podręczny może zawierać drobne przedmioty osobiste, elektronikę, dokumenty, leki i inne rzeczy, które muszą być łatwo dostępne w trakcie lotu. 
 

Wymiary walizek do samolotu — najważniejsze informacje 

Każdy podróżny powinien znać ograniczenia dotyczące wymiarów bagażu podręcznego i rejestrowanego. 

Bagaż rejestrowany, czyli ten, który trafia do luku bagażowego pod pokładem samolotu, ma średnie wymiary wynoszące 158 cm w sumie (długość + szerokość + wysokość). Jednak te wymiary mogą się różnić w zależności od linii lotniczych. Zawsze warto sprawdzić konkretne przepisy przewoźnika, z którym się podróżuje. 

Standardowy limit wagi bagażu rejestrowanego wynosi zazwyczaj od 20 do 23 kg na lotach międzynarodowych. W przypadku niektórych klas podróży lub programów lojalnościowych dopuszczalna waga może być wyższa. 

Bagaż podręczny, czyli ten zabierany przez pasażera na pokład i przechowywany pod siedzeniem lub w schowku nad głową, ma średnie wymiary wynoszące 56 cm × 36 cm × 23 cm. Tutaj jednak także należy pamiętać, że te wymiary różnią się w zależności od linii lotniczych. Zazwyczaj dopuszczalna waga bagażu podręcznego wynosi około 7 kg. 

Na lotniskach dostępne są skrzynki, w których bagaż podręczny jest mierzony. Jeśli przekroczymy dopuszczalny limit dla bagażu podręcznego, obsługa nałoży opłatę za nadbagaż lub zaleci oddanie bagażu podręcznego do luku, co także może pociągać za sobą dodatkowe koszty. 

W przypadku przekroczenia limitu wagowego dla bagażu rejestrowanego podróżny jest zobowiązany do zapłacenia dodatkowej opłaty za nadbagaż. W niektórych przypadkach znaczne przekroczenie limitu wagi może być niemożliwe, a pasażer będzie w takiej sytuacji zmuszony do zostawienia wybranych rzeczy na lotnisku. 

Bagaże do samolotu stojące na podłodze na lotnisku

Limity w popularnych liniach lotniczych 

Jeśli masz już wykupiony lot i wiesz, jakimi liniami będziesz podróżować, sprawdź, jakie są aktualne limity i wymogi dotyczące bagażu. 
 

Ryanair — limity i wymiary bagażu 

W liniach Ryanair [2] limity bagażu podręcznego obejmują jedną torbę o maksymalnych wymiarach 40 cm × 20 cm × 25 cm, która musi mieścić się pod siedzeniem. Dodatkowo pasażerowie podróżujący w standardowej opcji biletu nie mają bagażu rejestrowanego wliczonego w cenę i muszą wykupić dodatkową usługę bagażową, w której limity wagowe wahają się od 10 kg do 20 kg w zależności od wybranej opcji. 
 

Wizz Air i wymogi dotyczące limitów bagaży 

Wizz Air [3] pozwala na bezpłatne przewożenie na pokładzie jednej małej torby o wymiarach do 40 cm × 30 cm × 20 cm. Dodatkowo pasażerowie mogą wykupić opcję WIZZ Priority, która umożliwia przewożenie większej torby o maksymalnych wymiarach 55 cm × 40 cm × 23 cm. W przypadku bagażu rejestrowanego limity wagowe zazwyczaj wynoszą od 10 kg do 32 kg, a liczba sztuk bagażu może być różna w zależności od wybranej opcji. 

Infografika: Porównanie wymiarów bagażu podręcznego w najpopularniejszych tanich liniach lotniczych w Polsce – Ryanair i Wizzair

LOT — bagaże 

LOT [4] oferuje przewóz bagażu podręcznego, który nie przekracza 23 cm × 40 cm × 55 cm oraz waży nie więcej niż 8 kg w klasie ekonomicznej i 12 kg w biznesowej. Bagaż rejestrowany wliczony w cenę biletu w klasie ekonomicznej zazwyczaj wynosi od 1 do 2 sztuk o wadze do 23 kg każda, a w klasie biznesowej są to zazwyczaj 2 sztuki o wadze do 32 kg każda 
 

Limity bagażowe w Lufthansie 

Lufthansa [5] oferuje przewóz bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55 cm × 40 cm × 23 cm oraz wadze do 8 kg w klasie ekonomicznej i 16 kg w klasie biznesowej. Bagaż rejestrowany zazwyczaj jest wliczony w cenę biletu, a limity wagowe wynoszą od 23 kg do 32 kg w zależności od klasy podróży i trasy lotu. 
 

Wymiary i limity walizek w British Airways 

British Airways [6] pozwala na przewożenie na pokładzie jednej torby o wymiarach 56 cm × 45 cm × 25 cm oraz wadze do 23 kg. Bagaż rejestrowany jest wliczony w cenę biletu, a pasażerowie zazwyczaj mogą mieć od 1 do 2 sztuk bagażu o maksymalnej wadze od 23 kg do 32 kg w zależności od klasy podróży i trasy lotu. 

Infografika: Porównanie wymiarów bagażu podręcznego w najpopularniejszych liniach lotniczych: Polskie Linie Lotnicze LOT, Lufthansa oraz British Airways.

Wymiary i limity bagażu podręcznego — co spakować? 

Wymiary i limity bagażu podręcznego różnią się w zależności od linii lotniczych, ale istnieją pewne uniwersalne zasady dotyczące tego, co warto mieć ze sobą w bagażu podręcznym. 

Bagaż podręczny powinien być odpowiednio zorganizowany, aby pasażer miał wszystkie ważne przedmioty w zasięgu ręki. Zwykle więc do plecaka lub walizki zabieranych na pokład wkładamy: 
 
 • Dokumenty podróży: paszport, dowód osobisty, bilety lotnicze, wizę (jeśli wymagana). 
 • Elektronikę: telefon komórkowy, tablet, laptop, ładowarki, słuchawki. 
 • Podstawowe artykuły higieniczne: chusteczki nawilżane, dezodorant, szczoteczkę i pastę do zębów — przydatne na dłuższych lotach lub gdy trzeba odświeżyć się po długiej podróży. 
 • Apteczkę podręczną: leki przeciwbólowe, leki na przeziębienie, tabletki przeciwwymiotne czy plastry na bóle mięśniowe. 
 • Ubrania na zmianę na wypadek zagubienia bagażu rejestrowanego: jeden komplet bielizny, T-shirt, cieplejszą bluzę. 
 • Wodę i przekąski. 

Jak spakować bagaż rejestrowany? 

Spakowanie bagażu rejestrowanego jest ważnym krokiem w przygotowaniach do podróży lotniczej. Co warto umieścić w bagażu rejestrowanym? 
 
 • Ubrania i obuwie odpowiednie do planów podróży i prognoz pogody. 
 • Artykuły higieniczne: żel pod prysznic, szampon, kremy w szczelnych pojemnikach.
 • Sprzęt sportowy: kijki do nordic walking, rakietki do tenisa, sprzęt do nurkowania.
 • Podręczne narzędzia typu małe nożyczki, śrubokręt, igły i nitki, które mogą okazać się przydatne w razie potrzeby, ale których nie można wnosić na pokład w bagażu podręcznym. 

Przedmioty niedozwolone na pokładzie samolotu [7]
 
 • Ostre przedmioty, czyli noże, nożyczki, brzytwy czy scyzoryki – powinny one być spakowane w bagażu rejestrowanym, ponieważ są zabronione na pokładzie. 
 • Łatwopalne ciecze, takie jak benzyna, oleje czy lakiery. 
 • Substancje chemiczne, takie jak kwas, zasady czy materiały wybuchowe. 

Przygotuj się na wszystko — ubezpieczenie bagażu z AXA 

Plecak czy mała walizka, które zabierasz ze sobą na pokład, zwykle są bezpieczne. Jednak bagaże rejestrowane, umieszczane przez obsługę pod pokładem, niestety często się gubią lub są przypadkiem niszczone. Może się więc okazać, że Twoje rzeczy dotrą do miejsca docelowego z opóźnieniem bądź niekompletne lub zupełnie zaginą. 

Ubezpieczenie turystyczne w AXA zapewnia dodatkową ochronę także w przypadku utraty, uszkodzenia lub opóźnienia bagażu podczas podróży. Ubezpieczenie to pozwala na spokojne podróżowanie, bo w razie nieprzewidzianych sytuacji masz wsparcie finansowe, np. zwrot środków za zniszczoną walizkę lub zagubione rzeczy. 

Ubezpieczenie bagażu AXA może obejmować rekompensatę finansową za utratę, uszkodzenie lub opóźnienie bagażu, dzięki czemu możesz odzyskać swoje kosztowności lub zakupić niezbędne rzeczy w razie potrzeby. 
 

Materiały źródłowe:
[1] https://www.ulc.gov.pl/pl/prawa-pasazera/poradnik-dla-pasazerow/972-bagaz
[2] https://help.ryanair.com/hc/pl/articles/12888036565521-Zasady-przewozu-baga%C5%BCu-Ryanair 
[3] https://wizzair.com/pl-pl/informacje-i-uslugi/informacje-o-podrozy/bagaz 
[4] https://www.lot.com/pl/pl/centrum-pomocy/centrum-pomocy-bagaz/limit-bagazu-podrecznego 
[5] https://www.lufthansa.com/pl/pl/handgepaeck 
[6] https://www.britishairways.com/pl-pl/information/legal/british-airways/general-conditions-of-carriage
[7] https://www.ulc.gov.pl/pl/prawa-pasazera/poradnik-dla-pasazerow/999-lista-przedmiotow-zabronionych-i-dozwolonych 

Share this article: