Malta

Ubezpieczenie na wyjazd na Maltę

Lazurowa i krystalicznie czysta woda, setki zabytków, krajobrazy rodem z bajki i doskonała pogoda to najważniejsze powody, dla których warto spędzić wakacje na Malcie. Na Wyspy Maltańskie możesz wybrać się przez cały rok, choć w pełni sezonu bywa bardzo gorąco i tłoczno. Co będzie Ci potrzebne na Malcie, jak się przygotować i dlaczego warto kupić ubezpieczenie turystyczne przed urlopem na tej wyjątkowej wyspie?

Co warto zobaczyć

Malta - co zobaczyć?

Błękitna Grota

Największa i najbardziej malownicza jaskinia w południowo-zachodniej części wyspy, dostępna wyłącznie od strony morza. Woda w jej wnętrzu jest krystalicznie czysta, a w popołudniowym słońcu mieni się niezwykłymi odcieniami błękitu. 

Klify Dingli

Najwyższe klify w tej części Europy, wznoszące się pionowymi ścianami na niemal 250 metrów. Widoki rozpościerające się z nich dosłownie zapierają dech w piersiach, zwłaszcza o zachodzie słońca! 

Valletta

Stolica Malty, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, określana też jako muzeum pod gołym niebem z uwagi na 320 zabytków datujących się od czasów prehistorycznych aż po XIX wiek. 

Atrakcje turystyczne na Malcie - co warto zobaczyć i gdzie się wybrać?

Formacje skalne na Gozo
Malta to tylko jedna z wysp wchodzących w skład archipelagu, który poza Maltą obejmuje także zamieszkane wyspy Gozo oraz Comino, a także wiele mniejszych wysepek i skał. Praktycznie na każdej zamieszkanej wyspie są dostępne różnego rodzaju atrakcje i ciekawe miejsca, wśród których najważniejsze to:

MALTA
plaże - większość z nich znajduje się w północnej części wyspy, wszystkie mają doskonałą czystość wody i są uznawane za jedne z najpiękniejszych plaż na świecie
megalityczne świątynie - najstarsze stojące budowle w Europie i jedne z najstarszych na świecie, wzniesione jeszcze przed piramidami w Egipcie

 
pałace i rezydencje - na Malcie znajdują się liczne budynki z czasów rzymskich, przedchrześcijańskich, a także pałace średniowieczne należące do Zakonu Maltańskiego i jego Wielkich Mistrzów
fortyfikacje i wieże - warowne miasta, cytadele oraz inne budowle o charakterze obronnym, wchodzące w skład fortyfikacji wyspy, budowane na przestrzeni setek lat i uznawane za jeden z najlepiej zachowanych przykładów architektury militarnej na świecie
Mediterraneo Marine Park - morski park rozrywki z delfinarium, czynny przez cały rok i sąsiadujący z parkiem wodnym Splash and Fun Park
Popeye Village - park rozrywki dla rodzin, stworzony pierwotnie jako scenografia do filmu Popeye, popularny zwłaszcza wśród fanów postaci Popeye'a
 
GOZO
wieże obserwacyjne - niewielkie wieże kamienne wybudowane w XVII wieku jako część systemu fortyfikacji Malty w celu ostrzegania przed napadami piratów
Bateria Saint Anthony - jedna z nielicznych zachowanych w niezmienionym stanie baterii nabrzeżnych zbudowanych przez joannitów w XVIII wieku
Ġgantija - megalityczne świątynie sprzed ok. 5600 lat, z murami zbudowanymi z bloków skalnych o wadze nawet ponad 50 ton i sięgającymi 6 metrów wysokości w najwyższych zachowanych fragmentach
Banca Giuratale w Victorii - ratusz w Victorii, głównym mieście Gozo, zbudowany w stylu barokowym w XVIII wieku
Kościół Ta’ Pinu - bazylika z I połowy XX wieku, uznana przez Stolicę Apostolską za miejsce objawień i cudów
Rotunda w Xewkiji - XX-wieczna świątynia katolicka z monumentalną kopułą, z której można podziwiać panoramę Gozo
 
COMINO
Błękitna Laguna - malownicza, popularna wśród miłośników snorkelingu cieśnina oddzielająca Comino od wysepki Cominotto, posiada krystalicznie czystą, turkusową wodę i dno wysypane jasnym piaskiem
Wieża Świętej Marii - XVII-wieczna wieża obserwacyjno-obronna o murach grubości ok. 6 metrów
Bateria Świętej Marii - bateria artyleryjska z XVII wieku wyposażona w oryginalne działa, fragment fortyfikacji nadbrzeżnych Wysp Maltańskich

Wakacje na Malcie - co warto wiedzieć?

Ze względu na położenie geograficzne i warunki klimatyczne Maltę można zwiedzać przez cały rok, jednak w zależności od planowanego typu wyjazdu warto wybierać się tu na urlop o odpowiedniej porze roku.

Czerwiec, lipiec i sierpień to miesiące, gdy na Malcie są najwyższe temperatury, ale jednocześnie panują najlepsze warunki do nurkowania, uprawiania sportów wodnych czy plażowania. Wiosna (kwiecień i maj) oraz jesień (wrzesień i październik) to czas, gdy morze nadal jest wystarczająco ciepłe, by w nim pływać, a temperatury są zauważalnie niższe, dzięki czemu można zwiedzić praktycznie wszystkie zabytki i pospacerować. Miesiące zimowe, czyli okres od listopada do marca, to z kolei idealny okres na spokojne zwiedzanie Malty, ale na plażowanie i kąpiele raczej się nie nadaje.

Niezależnie od tego, w jakim terminie wybierasz się na Maltę, do każdego, nawet krótkiego wyjazdu dobrze się przygotuj, uwzględniając specyfikę kulturową tego wyspiarskiego kraju oraz swoje oczekiwania i potrzeby.

Dokumenty - czy na Maltę wymagany jest paszport?

Dłoń trzymająca polski paszport
Nie, jako obywatel RP na Maltę dostaniesz się na podstawie ważnego dowodu osobistego. Wiza także nie będzie Ci potrzebna, ale pamiętaj, aby upewnić się, że Twój dokument wjazdowy (dowód osobisty, paszport lub paszport tymczasowy) jest ważny przez cały planowany okres Twojego pobytu na Malcie.

Opieka zdrowotna i koszty leczenia na Malcie - czy EKUZ wystarczy?

Opieka zdrowotna na Malcie stoi na bardzo wysokim poziomie, a dla pacjentów dostępnych jest 9 regionalnych centrów zdrowia (8 na Malcie, 1 na Gozo) oraz 2 szpitale ogólne (1 na Gozo, 1 na Malcie) i kilka szpitali specjalistycznych. Ponieważ Malta jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (karta EKUZ) jest tam honorowana.

Pamiętaj jednak, że karta EKUZ zapewnia Ci na Malcie jedynie możliwość bezpłatnego skorzystania z opieki medycznej w placówkach działających w ramach powszechnego systemu opieki zdrowotnej. Karta EKUZ na Malcie nie obejmuje leczenia prywatnego oraz kosztów transportu medycznego (należy je opłacić z własnej kieszeni), a także kosztów prywatnej opieki zdrowotnej i opieki dentystycznej (za wyjątkiem leczenia stomatologicznego w nagłych przypadkach).

Ze względu na ograniczenia działania karty EKUZ, przed wyjazdem na Maltę najlepiej kupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne - szczególnie gdy masz w planach spędzić wakacje na Malcie w aktywny sposób (nurkowanie, sporty wodne itp.).

Jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać na wyjazd na Maltę?

Przed wyjazdem na Maltę warto kupić ubezpieczenie turystyczne, które pozwoli Ci zabezpieczyć się finansowo na wypadek konieczności pokrycia kosztów transportu medycznego i kosztów leczenia. Ponieważ Malta jest wyspą, transport do Polski może być bardzo kosztowny, dlatego warto uwzględnić ten fakt wybierając zakres ubezpieczenia. Sumę ubezpieczenia dobieraj tak, aby mieć pewność, że w razie potrzeby otrzymasz wsparcie finansowe w odpowiedniej wysokości i nie zrujnujesz domowego budżetu. 

Formalności związane z zakupem ubezpieczenia turystycznego AXA są ograniczone do minimum, dzięki czemu zakup ubezpieczenia zajmuje jedynie kilka minut, a dzienny koszt ubezpieczenia w AXA to jedynie ok. 6 zł. 

Podstawowy wariant ubezpieczenia turystycznego AXA (Urlopowicz) obejmuje: 
  • ubezpieczenie kosztów leczenia (do 200 000 zł)
  • ubezpieczenie NNW (do 20 000 zł)
W trakcie pobytu na Malcie może to jednak okazać się niewystarczająca ochrona, dlatego w razie potrzeby możesz wybrać wyższe warianty ubezpieczenia, w których dostępne jest dodatkowo ubezpieczenie bagażu oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Ponadto w AXA są dostępne rozszerzenia ubezpieczenia o: 
  • sporty wysokiego ryzyka
  • kontynuację leczenia w Polsce
  • ubezpieczenie rezygnacji z/przerwania podróży (w przypadku wycieczek organizowanych przez biura podróży)

Jak dotrzeć na Maltę i podróżować po tym kraju?

Zabytkowy kościół na Malcie
Na Maltę najlepiej wybrać się samolotem, choć możliwe jest także dotarcie na wyspę promem (z Włoch). Ta druga opcja jest jednak zdecydowanie bardziej czasochłonna i mniej wygodna, dlatego praktycznie cały ruch turystyczny na Maltę odbywa się właśnie drogą lotniczą.

W zależności od przewoźnika i lotniska w Polsce dostępne są bezpośrednie loty na Maltę - aktualnie loty na Maltę mają w ofercie Wizzair i Ryanair.

Po samej Malcie możesz poruszać się na kilka sposobów - wypożyczonym samochodem, skuterem bądź komunikacją publiczną, weź jednak pod uwagę, że jakość niektórych dróg na Malcie poza miastami nie jest zbyt dobra.
Transport samochodowy:
  • obowiązuje ruch lewostronny
  • posiadacze prawa jazdy wydanego w UE nie potrzebują dodatkowych uprawnień
  • dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi: 0,8 promila
 
Ograniczenia prędkości:
  • w terenie zabudowanym: 50 km/h (samochody kempingowe, ciężarowe i autobusy: 40 km/h)
  • poza terenem zabudowanym: 80 km/h (samochody kempingowe, ciężarowe i autobusy: 60 km/h)
Autostrad i dróg ekspresowych na Malcie nie ma.
 

Na co uważać na Malcie?

Malta jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie, co jednak nie oznacza, że nie występują tu żadne zagrożenia dla turysty przebywającego na wakacjach na tej wyspie. W praktyce jednak największy problem mogą stanowić potencjalni kieszonkowcy, dlatego zawsze dbaj o to, by nie nosić przy sobie całej posiadanej gotówki (hotelowy sejf to bezpieczne rozwiązanie) ani wartościowych przedmiotów, o ile nie są Ci niezbędne.

Malta - kuchnia i przysmaki - co zjeść i czego spróbować?

Pastizzi
Kuchnia maltańska jest dość zróżnicowana z uwagi na pozostawanie w wielu strefach wpływów, dlatego tutejsze potrawy stanowią unikalny mariaż kuchni śródziemnomorskiej i kontynentalnej.
  • Ftira - tradycyjna bułka maltańska na zakwasie, nieco przypominająca z wyglądu obwarzanek
  • Hobz tal-Malti - tradycyjny maltański chleb na zakwasie, wypiekany w kamiennych piecach opalanych drewnem
  • Pastizzi - pieczone przekąski, dość tłuste, dostępne z różnymi nadzieniami
  • Bigilla - maltańska pasta z czarnej fasoli
  • Ġbejna - maltański serek owczy albo kozi z różnymi dodatkami
  • Zalzett Malti - tłusta kiełbasa maltańska, gotowana z kolendrą
  • Kinnie - bezalkoholowy napój produkowany na bazie pomarańczy i korzennych przypraw, dostępny wyłącznie na Malcie, o charakterystycznym słodkawo-gorzkim smaku
  • Cisk - maltańskie piwo. dostępne w różnych odmianach i smakach

Ceny i waluta na Malcie

Obowiązującą walutą na Malcie jest euro (EUR). 1 EUR = ok. 4,30 PLN.

W sezonie turystycznym (od czerwca do sierpnia) ceny na Malcie zwykle rosną i dotyczy to zarówno produktów spożywczych, jak i noclegów.

W porównaniu do Polski Malta jest nieco droższa, co wynika w głównej mierze z położenia i konieczności importu większości produktów i towarów. Poniżej podajemy przykładowe, przybliżone ceny na Malcie.
 
Ceny w restauracjach i barach:
  • danie główne (Valletta) - 17-25 EUR
  • kanapka ftira - 2,5-4 EUR
  • pizza - 8-14 EUR
  • pastizzi (street food) - 0,5-0,7 EUR
 
Ceny w sklepach spożywczych:
  • mleko 1,5% - 1,15 EUR
  • jajka (6 sztuk) - 1,58 EUR
  • ziemniaki (2 kg) - 2,19 EUR
  • bułka ftira - 0,75 EUR
  • piwo jasne (0,33 l) - 1 EUR
  • chleb - 1 EUR
 
Ceny paliwa:
  • benzyna - 1,34 EUR
  • diesel - 1,21 EUR
 
Ceny noclegów:
  • hotel, pokój 2-osobowy z własną łazienką (w sezonie) - od 100 EUR/doba
  • hotel, pokój 2-osobowy z własną łazienką (poza sezonem) - od 70 EUR/doba
  • hostel (1 osoba) - od 21 EUR/doba
  • hotel, pokój 1-osobowy (poza sezonem) - od 37 EUR/doba

Co zabrać ze sobą na wakacje na Malcie?

W zależności od tego, kiedy wybierasz się na Maltę, będziesz pakować do walizki nieco inne rzeczy. Wybierając się latem (zwłaszcza w pełni sezonu), zabierz:
 
  • lekkie ubrania (koszulka z krótkim rękawem, krótkie spodenki, lekka koszula)
  • lekkie nakrycie głowy (czapka/kapelusz oraz chusta)
  • okulary przeciwsłoneczne
  • sandały i klapki
  • lekkie buty sportowe
  • strój kąpielowy
  • dobry krem z wysokim filtrem UV (dobrze sprawdzi się SPF 50)
  • ręcznik plażowy
Jeśli wybierasz się na Maltę w chłodniejsze miesiące, zapakuj:
 
  • koszulki lub koszule z krótkim rękawem
  • sweter lub bluzę
  • szalik/komin na szyję
  • długie spodnie
  • krókie spodenki
  • buty sportowe
  • buty za kostkę (np. trekkingowe)
  • lekka kurtka na jesień/wiosnę
  • kurtka przeciwdeszczowa/nieprzemakalna
  • piżama (ciepła)
  • lekkie nakrycie głowy (czapka/kapelusz oraz chusta)
  • okulary przeciwsłoneczne
  • sandały i klapki
  • strój kąpielowy
  • dobry krem z wysokim filtrem UV (dobrze sprawdzi się SPF 50)
  • ręcznik plażowy